معرفی, آموزشی

ذهن آگاهی چیست؛ راه‌هایی برای تربیت ذهن!

ذهن آگاهی چیست

ذهن آگاهی یک کلمه کاملاً ساده است که نشان می‌دهد ذهن به کاری که انجام می‌دهید و فضایی که در آن در حال حرکت هستید آگاه است. ذهن آگاهی توانایی اولیه انسان برای حضور کامل است. آگاه از اینکه کجا هستیم و چه می‌کنیم. ذهن آگاهی کیفیتی است که هر انسانی در حال حاضر دارای آن است. در واقع آگاهی برای ذهن چیزی نیست که شما باید آن را تداعی کنید، فقط باید یاد بگیرید که چگونه به آن دسترسی داشته باشید. در این مقاله از 30nergy به راه‌های کسب ذهن آگاهی اشاره خواهیم کرد.

چند حقیقت در مورد ذهن آگاهی

ذهن آگاهی از قبل در وجود ما هست و شاید از آن بی‌خبر باشیم. اما ما می‌توانیم این ویژگی‌های ذاتی را با تمرین‌های ساده‌ای که به‌طور علمی اثبات شده  برای خودمان، عزیزان، دوستان و همسایگانمان و افرادی که با آن‌ها کار می‌کنیم، پرورش دهیم. به چند دلیل ذهن آگاهی پتانسیل تبدیل شدن به یک پدیده اجتماعی دگرگون کننده را دارد:

  • هر کسی می تواند آن را انجام دهد: تمرین ذهن آگاهی ویژگی‌های جهانی انسانی را پرورش می‌دهد و فرد نیازی به تغییر باورهای خود ندارد. همه می‌توانند سود ببرند و یادگیری آن آسان است.
  • این یک روش زندگی است: ذهن آگاهی چیزی بیش از یک تمرین است. این باعث آگاهی و توجه به هر کاری که انجام می‌دهیم می‌شود و استرس غیرضروری را کاهش می‌دهد. حتی کمی زندگی ما را بهتر می‌کند.
  • جرقه نوآوری است: همانطور که با پیچیدگی و عدم قطعیت روزافزون جهان خود سروکار داریم، ذهن آگاهی می‌تواند ما را به پاسخ‌های موثر، انعطاف پذیر و کم هزینه در برابر مشکلات به ظاهر ناسازگار سوق دهد.

در واقع ذهن آگاهی بهترین  بعد شخصیت ما را تشخیص و آن را پرورش می‌دهد.

مدیتیشن ذهن آگاهی مبتدی را امتحان کنید

ذهن آگاهی مستلزم پذیرش است. به این معنی که ما به افکار و احساسات خود توجه می‌کنیم بدون اینکه آن‌ها را قضاوت کنیم. برای مثال، بدون اینکه باور داشته باشیم که یک راه «درست» یا «نادرست» برای فکر کردن یا احساس کردن در یک لحظه خاص وجود دارد. هنگامی که ما تمرکز حواس را تمرین می‌کنیم، افکار ما به جای بازخوانی گذشته یا تصور آینده، با آنچه در لحظه حال حس می‌کنیم هماهنگ می‌شوند.

مدیتیشن یک تمرین ساده در دسترس همه است که می‌تواند استرس را کاهش دهد، آرامش و وضوح را افزایش دهد و باعث شادی شود. یادگیری نحوه مدیتیشن ساده است و فواید آن می‌تواند به سرعت حاصل شود. اگرچه ریشه ذهن آگاهی در مدیتیشن بودایی است، اما یک تمرین سکولار ذهن‌آگاهی در سال‌های اخیر وارد جریان اصلی آمریکا شده است کهMBSR نام دارد.

بیشتر بخوانید: انواع قدرت؛ قدرت هایی که شما را بر صدر می نشاند.

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) چیست؟

MBSR یا کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، یک برنامه آموزشی هشت هفته‌ای ذهن آگاهی است که توسط جان کابات زین در سال 1979 در مرکز پزشکی دانشگاه ماساچوست ایجاد شد. او ابتدا آن را برای بیماران مزمنی که به درمان‌های سنتی پاسخ نمی‌دادند ایجاد کرد، اما اکنون به دلایل مختلف توسط صدها هزار نفر در سراسر جهان استفاده می‌شود.

MBSR توسط مجموعه گسترده‌ای از تحقیقات پشتیبانی می‌شود که نشان می‌دهد در درمان درد مزمن، اضطراب، افسردگی و کاهش استرس عمومی موثر است. MBSR به طور ثابت و مکرر در آن هشت هفته به بیماران کمک کرد و در برخی موارد تا چهار سال بعد اثرات ثابت شده داشت.

Mbsr  یکی از بزرگترین برنامه‌های مراقبه ذهن آگاهی غیر مذهبی است. ریشه‌های آن مانند همه برنامه‌های مراقبه ذهن آگاهی، از آموزه‌های معنوی سرچشمه می‌گیرد. اما عمدتاً مبتنی بر تحقیقات پزشکی و روان‌شناختی اثبات‌شده است. به همین دلیل، برای همه باز است و هیچ دینی را بر دیگری به شاگردانش پیشنهاد نمی‌کند.

کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی چه کاری می تواند برای من انجام دهد؟

شرکت در دوره‌های MBSR به شما در پرورش خودآگاهی کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد تصمیمات منطقی و عاقلانه‌تری در زندگی روزمره خود بگیرید. از شما دعوت می‌کند تا ذهن آگاهی را در برنامه روزانه خود بگنجانید. همچنین شما را یاری می‌کند تا از زمان حال بیشتر آگاه شوید و روی آن تمرکز کنید. این استراتژی‌ها از نشخوار فکری، چه در مورد گذشته و چه در آینده جلوگیری می‌کند. شما همچنین می‌توانید الگوهای واکنشی معمول خود را تغییر دهید.

بیشتر بدانید: تحول فردی چیست؟ راه هایی برای ساختن نسخه جدید خود!

تجربه‌های شرکت در دوره MBSR

تجربه‌های شرکت در دوره MBSR

MBSR نمی‌تواند بیماری‌ها را درمان کند. این به معنای مکملی برای درمان‌های پزشکی سنتی یا کمکی به زندگی شما است. همچنین نباید به جای درمان روانشناختی استفاده شود. این موضوع می‌تواند برای کسانی که از درد مزمن رنج می‌برند، اغلب در واحدهای انکولوژی استفاده شود. قبل از شروع دوره MBSR، حتما با پزشک خود مشورت کنید و در مورد اثرداشتن یا نداشتن آن مطمئن شوید.

تحقیقات انجام شده در دهه‌های پس از ایجاد MBSR نشان می‌دهد که اکثر افرادی که بعداً این برنامه را تکمیل می‌کنند، مزایای قابل‌توجهی از جمله افزایش توانایی مقابله با استرس کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت، کاهش علائم فیزیکی و فیزیولوژیکی، حس قوی را گزارش می‌کنند. آرامش، کاهش درد، افزایش توانایی مقابله با درد مزمن، و هیجان و انرژی دوباره برای زندگی از دست آوردهای گزارش شده است.

دوره MBSR راهی برای افزایش ذهن آگاهی!

در این مقاله سعی کردیم سؤال ذهن آگاهی چیست را پاسخ دهیم و مزایای آن را بیان کنیم. دوره MBSR راهی برای افزایش ذهن آگاهی است. ین دوره‌ها شامل جلسات گروهی هفتگی با کلاس‌های 2.5 ساعته و یک استراحت یک روزه با تمرین تمرکز حواس هفت ساعته و تکالیف روزانه است. دوره MBSR فشرده است، اما بسیاری معتقدند که ارزش وقت گذاشتن برای مزایای سلامتی و رفاه را دارد.

بحث‌های گروهی بخش مهمی از برنامه است. قرار نیست MBSR به تنهایی و بدون یک مربی معتبر انجام شود. برخی از دوره‌های MBSR به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود. در طول کلاس‌ها، دانش آموزان آگاهی ذهنی و انعطاف‌پذیری خود را از طریق تمرین انواع تمرینات مدیتیشن و حرکتی توسعه می‌دهند.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ذهن آگاهی می‌توانید با کارشناسان مجموعه سینرژی از طریق شماره تلفن 09909777798 ارتباط بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه ذهن آگاهی

ذهن آگاه بودن به چه معناست؟

ذهن آگاهی تکنیکی است که می‌توانید طی آن یاد بگیرید که به آنچه در لحظه حال اتفاق می‌افتد، بدون قضاوت توجه کنید.

آیا ذهن آگاهی بهتر از مدیتیشن است؟

تفاوت‌هایی بین تمرکز حواس و مراقبه وجود دارد، حتی اگر این کلمات گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. ذهن آگاهی تمرینی است که هر جا که می‌رویم آن را با خود داریم، در حالی که مدیتیشن بیشتر یک تمرین است. هر دو برای کمک به رفاه ما و زندگی بیشتر در زمان حال کار می‌کنند.

آیا می‌توانم یک بار در روز مدیتیشن کنم؟

مدیتیشن زمانی بهترین نتیجه را دارد که متعهد به انجام منظم آن باشیم. حفظ این نظم در دوره‌های طولانی به ما امکان می‌دهد تا آشنایی نزدیک‌تری با ذهن خود به دست آوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *