آموزشی, معرفی

انواع قدرت؛ قدرت‌هایی که شما را  بر صدر می‌نشاند!

انواع قدرت

قدرت ابزاری است که رهبران برای تعامل، ایجاد انگیزه و تأثیرگذاری بر کارکنان در محل کار از آن استفاده می‌کنن. نوع استفاده رهبران از قدرت به شخصیت کارکنان، مهارت و محیط آن‌ها بستگی دارد. درک این موضوع به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه از قدرت به عنوان یک نیروی مثبت در محل کار استفاده کنید. در این مقاله از مجله سینرژی 11 نوع قدرت را مورد بحث قرار می‌دهیم. دلایل مختلفی برای استفاده از انواع مختلف قدرت در یک محیط حرفه‌ای فهرست می‌کنیم. سپس توصیه‌هایی در مورد چگونگی به دست آوردن قدرت برای دستیابی به نتایج دلخواه ارائه خواهیم کرد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

قدرت در نگاه روانشناسی اجتماعی

قدرت چیست؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم، همه ما هر روز بر یکدیگر به شکل‌های گوناگون اعمال قدرت می‌کنیم. ما از موقعیت، دانش یا نفوذ خود استفاده می‌کنیم تا مردم را به انجام کاری که می خواهیم وادار نماییم.

روانشناسان اجتماعی انواع مختلفی از قدرت را در زندگی شخصی و حرفه‌ای ما شناسایی کرده‌اند. به طور طبیعی، همه انواع قدرت یکسان ایجاد نمی‌شوند و به عنوان یک رهبر، باید مطمئن شوید که سبک قدرت خود را به طور مناسب توسعه می‌دهید تا بهترین تأثیر را داشته باشید.

انواع قدرت را بشناسیم

مردم بیشتر از رهبرانی پیروی می‌کنند که آگاه و محترم به نظر می‌رسند. همچنین افراد کمتر پشت سر رهبرانی می‌ایستند که برای انجام کارها بر ترس و ساختارهای قدرت سفت و سخت تکیه می‌کنند. در ادامه انواع قدرت را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: چگونه اضطراب را از بین ببریم؟ توصیه‌های متخصصان برای آزامش ذهن!

قدرت مشروع

قدرت مشروع؛ نوعی اقتدار رسمی

قدرت مشروع نوعی اقتدار رسمی است که در یک موقعیت خاص در یک سازمان به یک متخصص داده می‌شود. قدرت مشروع این اختیار را به افراد می‌دهد تا بر کارمندان تأثیر بگذارند و در سیستم‌های گسترده‌تر تصمیم بگیرند. همچنین قدرت مشروع در سازمان‌های سلسله مراتبی مانند ارتش رایج است. زیرا زیردستان به رتبه بندی‌ها احترام می‌گذارند.

هر شخص می‌تواند با نشان دادن مهارت‌ و مسئولیت‌های منحصر به فرد مورد نیاز برای یک نقش، قدرت مشروع را به دست آورد. قدرت مشروع به سازماندهی مشاغل بزرگ کمک کرده و تضمین می کند که کارکنان از اهداف یکسانی پیروی می‌کنند. همچنین باعث ایجاد حس نظم و ساختار در محیط کار می‌شود.

قدرت پاداش؛ یک رویکرد از پایین به بالا

قدرت پاداش، توانایی پاداش دادن به دیگران در صورت پیروی از دستورالعمل‌ها و خواسته‌ها است. مدیرانی که به کارکنان انگیزه می‌دهند تا به ترفیعات، جوایز و افزایش دستمزد پاسخ دهند، صاحب قدرت پاداش هستند. قدرت پاداش یک رویکرد از پایین به بالا است که حس ارزش‌های شخصی و حرفه‌ای را تقویت می ‌ند. قدرت پاداش نیز برای بالا نگه داشتن روحیه و تشویق بهره‌وری قابل دستیابی و مطلوب است. این  قدرت، تضمین می‌کند که کارمندان با سازمان‌ها پیوند برقرار می‌کنند و بازده آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بدانید: تغییر چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

قدرت کارشناسی؛ توانایی یک مدیر برای نشان دادن تخصص در یک موقعیت و موضوع

قدرت کارشناس توانایی یک مدیر برای نشان دادن تخصص در یک موقعیت و موضوع است. این نوع قدرت، از دانش فنی عمیق و تجربه گسترده در یک زمینه خاص ناشی می‌شود. قدرت تخصصی به کارکنان اجازه می‌دهد تا موقعیت‌ها و مسائل را درک و بر اساس دانش و تجربه خود راه حل‌هایی را پیشنهاد کنند. به این ترتیب احترام و اعتماد همکاران و اعتبار را در کار خود به دست می‌آورید.

قدرت متخصص به بخش‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌های کلی خود را متنوع نمایند. همچنین اطمینان حاصل کنند که پروژه‌ها و چالش های مختلف را مدیریت خواهند کرد. رهبران از نیروی متخصص برای تأثیرگذاری بر همکاران در تمام سطوح سازمان استفاده می‌کنند و رشد و توسعه آن را هدایت خواهند کرد.

قدرت مرجع؛ توانایی تأثیرگذاری بر کارکنان از طریق شخصیت و جذابیت

قدرت مرجع توانایی تأثیرگذاری بر کارکنان از طریق شخصیت و جذابیت است. قدرت مرجع زمانی اتفاق می‌افتد که یک رهبر دارای مهارت‌های بین فردی قوی باشد که تحسین کارکنان را برانگیزد. رهبران دارای قدرت مرجع معمولاً اینگونه رفتار می‌کنند:

  • به کارمندان علاقه نشان می‌دهند
  • وقتی کارمندان صحبت می‌کنند گوش می‌دهند
  • برای توسعه مهارت‌های بین فردی پاسخ مناسب ارائه می‌کنند.

رهبران از قدرت مرجع برای کمک به دیگران برای تغییر عادات و دستیابی به اهداف استفاده می‌کنند. این قدرت، باعث ایجاد ارتباطات باز و محیط کاری مثبت می‌شود. در عین حال ارتباطات قوی بین رهبران و کارکنان ایجاد می‌کند. کارکنان قدرت مرجع را از طریق ویژگی‌‍هایی به دست می‌آورند که باعث احترام، صداقت و اعتماد آنها می‌شود.

قدرت قهری یا اجباری؛ توانایی متقاعد کردن کارکنان به انجام کاری با استفاده زور

قدرت اجباری توانایی متقاعد کردن کارکنان به انجام کاری با استفاده از ابزارهای غیراخلاقی یا حتی زور است. قدرت قهری زمانی رخ می‌دهد که رهبران کارکنان را به تنزل رتبه، محرومیت از امتیازات و اخراج احتمالی تهدید می‌کنند.

قدرت اجبار مستقیم است و به کارکنان دستور می‌دهد که چه کاری انجام دهند. سرپرستان از قدرت اجباری استفاده می‌کنند تا کارکنان به موقع در شیفت‌های خود حاضر شوند. این روش تضمین می‌کند که کارکنان در هنگام بیماری، مدیر را باخبر کنند و از بروز مشکلات برای سرپرستان جلوگیری نمایند. رهبران از قدرت اجباری برای کنترل تیم‌ها و اطمینان از رعایت قوانین استفاده می‌کنند.

قدرت اطلاعاتی

قدرت اطلاعاتی؛ توانایی پنهان کردن و افشای اطلاعات قدرتمند

قدرت اطلاعاتی توانایی پنهان کردن و افشای اطلاعات قدرتمند است. با قدرت اطلاعاتی، رهبران دارای اطلاعاتی هستند که کارکنان معمولی از آن بی‌خبرند. به عنوان مثال، کارکنانی که به گزارش‌های مالی محرمانه و سایر اطلاعات قابل اجرا دسترسی دارند، قدرت اطلاعاتی دارند.

دارندگان قدرت اطلاعاتی ممکن است اطلاعات را به دلخواه خود پنهان، دستکاری، تحریف و پنهان کنند. کارمندانی که قدرت اطلاعاتی دارند معمولاً به منابع ارزشمندی برای همکاران خود تبدیل می‌شوند. رهبران تمایل دارند از قدرت اطلاعاتی به عنوان یک سلاح یا ابزار چانه زنی برای کمک به کارکنان استفاده کنند.

قدرت نفوذ؛ توانایی جلب نظر یک فرد قدرتمند و دستیابی به نفوذ

قدرت نفوذ، توانایی کارکنان برای جلب نظر یک فرد قدرتمند و دستیابی به نفوذ است. این قدرت شامل شبکه سازی و ارتباط با رهبرانی است که می‌خواهند به شما قدرت بدهند. کارمندان با افراد قدرتمند ارتباط برقرار می‌کنند و آن‌ها را در ائتلاف‌هایی جمع می‌کنند تا قدرت اتصال قوی به دست آورند. سرپرستان با قدرت نفوذ معمولاً به تیم‌ها کمک می‌کنند تا از طریق دسترسی به منابع به اهداف دست یابند.

کاریزما؛ ماهیت جذاب برای وادار کردن به پیروی

کاریزما ماهیت جذابیتی است که تیم‌ها را وادار به پیروی از رهبران می‌کند. رهبران با کاریزما امکان اقدامات زیر را دارند:

  • دیدگاه‌های جذابی را بیان می‌کنند
  • ریسک‌های شخصی می‌کنند
  • حساسیت محیطی و پیروانی را برای الهام بخشیدن به اقدام در تیم‌ها، افزایش بهره‌وری در محل کار نشان می‌دهند.

سرپرستان همچنین از کاریزما و رهبری کامل برای ایجاد تغییرات بزرگ در سازمان استفاده می‌کنند. کارکنان با شخصیت‌های کاریزماتیک داستان می‌گویند و با همکاران درگیر می‌شوند تا کاریزمای خود را نشان دهند.

قدرت اخلاقی؛ توانایی الهام بخشیدن بر اساس مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اعتقادات

قدرت اخلاقی توانایی الهام بخشیدن بر اساس مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اعتقادات است. این ارزش‌ها شامل صداقت، انصاف، خدمات و احترام به کارکنان است. رهبران اخلاقی اصول قوی دارند و تلاش می‌کنند آنچه را که می‌گویند انجام دهند تا استانداردهای بالا را حفظ کنند. این امر وفاداری کارکنان را افزایش می‌دهد. سرپرستان معمولاً از قدرت اخلاقی برای الهام بخشیدن به تیم‌ها استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین از آن برای ایجاد اعتماد از طریق اخلاق خود بهره می‌برند.

قدرت سیاسی؛ توانایی کنترل رفتار کارکنان و تأثیرگذاری بر نتیجه رویدادها

قدرت سیاسی توانایی کنترل رفتار کارکنان و تأثیرگذاری بر نتیجه رویدادها است. این قدرت به رهبران اجازه می‌دهد تا عملکرد، سیاست‌ها و فرهنگ کارکنان را کنترل کنند تا از آن‌ها به نفع خود استفاده نمایند. قدرت سیاسی ذاتی است و از رضایت حاکمان و حفظ حقوق آن‌ها ناشی می‌شود.

این روش از توانایی رهبر برای کار با کارکنان و سیستم‌های اجتماعی برای به دست آوردن حمایت و وفاداری ناشی می‌شود. قدرت سیاسی معمولاً در سازمان‌های دولتی شکل می‌گیرد که در آن احزاب سیاسی خاصی قدرت را در دست دارند. حامیان آن‌ها نیز در جنبه‌های مختلف سازمان، قدرت خود را نشان می‌دهند.

قدرت موسس یا بنیانگذار؛ بر نحوه درک کارکنان از سازمان و محصولات و خدمات آن

قدرت مؤسس زمانی وجود دارد که موسس یک سازمان یا جنبش کنترل مشروعی بر کارکنان داشته باشد. در بیشتر موارد، کارکنان بنیان‌گذاران را افرادی با دانش عمیق‌تر و  قدرت می‌دانند. قدرت بنیانگذار بر نحوه درک کارکنان از سازمان و محصولات و خدمات آن تأثیر می‌گذارد. رهبران از آن برای واگذاری وظایف و تعیین استانداردهای عملکرد بهره خواهند برد.

دو نکته مهم برای کسب قدرت

شبکه سازی، فرآیند ایجاد و پرورش روابط سودمند متقابل با همکاران است. این روش به کارکنان اجازه می‌دهد تا از طریق تماس‌های حرفه‌ای فرصت‌های خود را در سازمان افزایش دهند. برای ایجاد روابط قوی و معنادار با افراد با نفوذ، سعی کنید ارتباطات خوبی با سایر متخصصان صنعت خود ایجاد کنید. بعداً از این ارتباطات برای ایجاد فرصت‌های شغلی و ترفیع استفاده کنید. دو نکته مهم کسب قدرت شامل موارد زیر است:

1-ابتکار عمل داشته باشید

ابتکار عمل به فرآیند ارزیابی یک موقعیت و اقدام مستقل برای رسیدگی به آن اشاره دارد. اعتبار و شهرت کارفرمایان و مدیران را مجاب می‌کند برای انجام کارها به شما تکیه کنند. وقتی رفته رفته پیشنهاداتی از این دست بیشتر شد، بقیه راحت‌تر به شما اعتماد خواهند کرد و کارها را با اطمینان بیشتری به شما خواهند سپرد.

2- تأثیر مثبت خود را بر دیگران  با قدرت مهار کنید

نفوذ ابزاری حیاتی در هنگام به دست آوردن قدرت است. زیرا به دیگران در محیط کار انگیزه می‌دهد تا به روشی خاص باور و عمل کنند. از نفوذ خود برای پیگیری و پیشرفت حرفه خود؛ تشویق سایر همکاران و راهنمایی آن‌ها استفاده کنید. اگر در نقش مدیریتی کار می‌کنید، مهار نفوذ خود بر تیم نتایج مثبتی در پی خواهد داشت. پس با هوشمندی و موقعیت سنجی، از هر قدرت در جایگاه مناسب استفاده کنید.

برای دستیابی به قدرت کارآمد از خودشناسی شروع کنید!

در این مقاله قدرت را تعریف کرده و انواع قدرت را نام بردیم. توانایی نفوذ بر دیگران قدرت نامیده می‌شود. قدرت انواع مختلفی مانند قدرت مشروع، کاریزما، اخلاقی، سیاسی، اطلاعاتی و غیره دارد. اما در دنیای امروزه، قدرتی کارساز است که بتواند مسیر تعامل، توسعه و رشد را برای رهبران و کارکنان فراهم نماید.

یکی از راهکارهای دستیابی به قدرت کارآمد، شناخت خود و توانایی‌های است که می‌تواند بر دیگران اثرگذار باشد. از سوی دیگر یادگیری مهارت‌هایی مانند فن بیان، تفکر انتقادی و ارتباطات مؤثر می‌تواند تکمیل کننده قدرت باشد. برهمین اساس نیاز است که ابتدا آموزش‌های لازم برای کسب مهارت‌های چند گانه را بگذرانید. در همین راستا می‌توانید با مجموعه سینرژی ارتباط بگیرید.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در رابطه با انواع قدرت

 اولین نظریه قدرت مربوط به چه کسی است؟

اکثر تحقیقات در مورد قدرت اجتماعی امروزی بر اساس مقاله بسیار تأثیرگذاری است که توسط جان فرنچ و برترام ریون در سال 1959 منتشر شد. آن‌ها به طور گسترده در مورد اشکال قدرتی که افراد استفاده می‌کنند نوشتند. همچنین تغییرات روانی و تأثیراتی را که این قدرت‌ها در زمینه‌های اجتماعی گسترده‌تر ایجاد می‌کنند را بیان کردند.

نمونه‌ای از قدرت پاداش چیست؟

قدرت پاداش زمانی به دست می‌آید که کارمندان برای رسیدن به یک هدف تعیین‌شده در زمانی که وعده پاداش داده می‌شوند سخت تلاش کنند. یک مثال، دادن یک بلیط جایزه برای یک ایده عالی به کسی است.

تاکتیک‌های قدرت چیست؟

تاکتیک‌های قدرت به شیوه‌ای اشاره دارد که در آن شخصیت‌ها قدرت خود را برای کنترل یا تأثیرگذاری بر دیگران در یک سازمان اعمال می‌کنند. این قدرت اغلب برای اطمینان از انطباق یا اعمال تغییرات در رفتار یا نگرش به منظور دستیابی به اهداف سازمانی خاص به کار گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *