آموزشی, معرفی

تحول فردی چیست؟ راه‌هایی برای ساختن نسخه جدید خود

تحول فردی چیست

دستیابی به تحول شخصی در  زندگی معمولاً مستلزم تعیین نقاط عطف و پیگیری پیشرفت‌ها است. بسیاری از افرادی که برای دگرگونی شخصی می‌کوشند، می‌خواهند در یک چارچوب زمانی مشخص به اهداف خود برسند. اگر در زندگی حرفه‌ای برای خود اهدافی تعیین کنید و به آن‌ها دست یابید، می‌توانید از نظر شخصی و حرفه‌ای متحول شوید. در این مقاله از سایت 30nergy به معرفی، بررسی انواع و شرح مزایای دگرگونی شخصی می‌پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

تحول فردی چیست؟

تحول شخصی انگیزه و نظم برای رشد، توسعه و بهبود در زندگی شخصی و حرفه‌ای شماست. هنگامی که استراتژی‌هایی برای بهبود خود ایجاد می‌کنید؛ در حرفه خود پیشرفت کرده و مجموعه مهارت‌های خود را تقویت می‌شود. همچنین دانش شما به طور قابل توجهی گسترش می‌یابد. در واقع تحول فردی یک راه موثر برای متحول کردن زندگی حرفه‌ای، تعیین اهداف و ایجاد برنامه‌های عملیاتی واضح است.

انواع دگرگونی فردی

چند روش یا استراتژی وجود دارد که می‌توانید برای دستیابی به تحول شخصی از آن‌ها استفاده کنید. در محل کار، سه نوع تغییر اصلی می‌تواند رخ دهد. در ادامه هر کدام از انواع دگرگونی فردی را بررسی می‌کنیم.

تحول درونی

اولین نوع از انواع دگرگونی شخصی، تحول درونی است که با خود ما سروکار دارد. مهم این است که تلاش کنید تا بهترین نسخه از خود باشید. تا بتوانید در محل کار و زندگی روزمره خود احساس رضایت کنید. دگرگونی درونی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بهبود شما یا با تعریف هویت شخصی شما رخ دهد.  تحول درونی ممکن است شامل پیدا کردن یک مربی برای تشویق شما، گذراندن یک دوره آموزشی یا توسعه سرگرمی‌های جدید باشد.

بیشتر بخوانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

تحول بیرونی

تحول بیرونی

نوع بعدی تحول فردی، تحول بیرونی است. این نوع دگرگونی منجر به تغییر ملموس چیزهای خارج از خودتان می‌شود. این حالت ممکن است شامل یک تغییر شغلی مانند یک نقش جدید یا ارتقاء باشد. برای رسیدن به این نوع تحول شخصی، مهم است که به نقاط قوت حرفه‌ای خود پی ببرید یا توانایی‌های خود را توسعه دهید. ممکن است مهارت‌هایی را شناسایی کنید که می‌توانید در نقش‌های متفاوتی از آن‌ها استفاده کنید.  برنامه‌ای برای اهداف آینده خود ایجاد و نحوه دستیابی به این اهداف را تعیین کنید.

تحول مبتنی بر هدف

برخی افراد برای یک نوع کل نگر از تحول شخصی به استراتژی‌های مبتنی بر هدف تکیه می‌کنند. در حالی که شما می‌توانید اهدافی را از طریق تحول درونی و بیرونی تعیین و به انجام برسانید، تحول مبتنی بر هدف بر اهداف بزرگ به عنوان نیروی محرک برای تغییر تمرکز می‌کند. دو نوع هدف که به طور خاص بر تحول شخصی تمرکز دارند عبارتند از:

تغییر اهداف: تغییرات ناگهانی ممکن است باعث شود اهداف خود را تغییر دهید. تمرکز بر این اهداف جدید می‌تواند به شما کمک کند استعدادها، مهارت‌ها، مسئولیت‌ها یا مشاغلی را که برای آن‌ها مناسب‌تر هستید کشف کنید.

اهداف پیشرو: گاهی اهدافی را برای خود تعیین می‌کنید و برای رسیدن و گسترش آن‌ها ادامه می‌دهید. اهدافی که برای خود تعیین می‌کنید معمولاً ثابت می‌مانند؛ در حالی که همچنان چالش برانگیز هستند. این چالش ها به توانایی‌ها و استعدادهای شما اجازه می‌دهد تا برای ایجاد نقاط قوت مورد نیاز برای دستیابی به نقاط عطف شغلی بیشتر تلاش کنید.

مزایای تغییر فردی

مزایای متداول تغییر شخصی عبارتند از:

  • شما را برای مسئولیت‌های بیشتر آماده می‌کند: توسعه و اجرای موثر نقش خود ممکن است انگیزه شما را برای ادامه موفقیت و پیشرفت بالا ببرد. این موضوع می‌تواند باعث شود که مسئولیت‌های جدیدی را در نقش خود بپذیرید، که به شما کمک می‌کند در حرفه خود رشد کنید.
  • مجموعه مهارت‌های شما را بهبود می‌بخشد: همانطور که به خود فشار می‌آورید تا در زندگی شخصی خود برتر باشید، مهارت‌های قابل انتقال مختلفی را می‌آموزید. با شرکت در کارگاه‌ها، جلسات آموزشی یا کلاس‌ها می‌توانید صلاحیت‌های خود را برای نقش و مسئولیت‌های مختلف افزایش دهید.
  • روحیه و مثبت اندیشی را در محل کار تقویت می‌کند: دیدن شما که چندین هدف تعیین کرده و به آن دست می‌یابید می‌تواند سایر کارمندان را تشویق کند تا خود و یکدیگر را در محل کار به چالش بکشند. این موضوع می‌تواند محل کار شما را به محیطی مثبت، انگیزشی و مشارکتی تبدیل کند که ممکن است از بودن در هر روز لذت ببرید.

تحول در زندگی شخصی و کاری مزایای پنهان دیگری دارد که می‌تواند مسیر تغییرات مثبت را برای شما فراهم کند.

بیشتر بدانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

روش‌های دستیابی به تحول شخصی در محیط کار

برای دستیابی به تحول شخصی در زندگی حرفه‌ای راهکارهای بسیاری وجود دارد. برخی از روش‌ها توانسته‌اند تأثیرات گسترده و مثبتی را ایجاد کنند. در ادامه برخی از روش‌ها دستیابی به تحول شخصی در محیط کار را بررسی می‌کنیم.

موفقیت و زمینه‌های بهبود خود را شناسایی کنید

هر دستاوردی را که به دست آورده‌اید شناسایی کنید تا بتوانید مجموعه مهارت‌ها و توانایی‌های خود را بهتر تجزیه و تحلیل کنید. زمانی که ایده بهتری از نقاط قوت خود داشته باشید، می‌توانید تعیین کنید که کدامیک را بهبود ببخشید و بیشتر در حرفه خود استفاده کنید.

ارزیابی مهارت‌ها مسیر پیشرفت شما را آسان‌تر می‌کند. سپس می‌توانید استراتژی بریزید تا به شما کمک کند این توانایی‌ها را تقویت کنید.

تنظیم طرز فکر برای تحول فردی

طرز فکر خود را تنظیم کنید

اگر طرز فکر خود را به سمت اهداف با نگرش تشویق‌کننده تغییر دهید؛ دستیابی به آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. زمانی که برای رسیدن به اهداف تلاش می‌کنید سعی کنید مثبت بمانید. اگر نمی‌توانید به نقطه عطف خاصی برسید، نتیجه را ارزیابی و دلیل آن را درک کنید. این روش به شما کمک می‌کند تا یک استراتژی بهبود یافته بسازید که شانس شما را برای رسیدن به هدف در آینده افزایش دهد.

ارزش‌های خود را بشناسید

داشتن مجموعه‌ای از ارزش‌ها و پیروی دقیق از آن‌ها می‌تواند معنا و هدفی را در زندگی حرفه‌ای شما ایجاد کند. باورها یا ارزش‌های شخصی خود را بررسی و از این اطلاعات برای یافتن شغل یا شرکتی استفاده کنید.

اهداف خود را تعیین و پیگیری کنید

به این فکر کنید که می‌خواهید در چند هفته، ماه یا سال آینده در شغل خود به کجا برسید. این به شما امکان می‌دهد اهداف کوتاه مدت و بلندمدت تعیین کرده و هر روز برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنید. هر یک از این اهداف را بنویسید. سپس وظایفی  تکمیلی را یادداشت کنید تا بتوانید در بازه زمانی تعیین شده خود به این اهداف برسید.

سعی کنید مطمئن شوید که اهداف شما منطقی و قابل دستیابی هستند. با گفتن اینکه ممکن است وظایف خاصی را در مهلت‌های زمانی مشخص انجام دهید، نقاط عطف تعیین کنید. به طور منظم پیشرفت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که عملکرد موثری دارید و در مسیر رسیدن به تحول شخصی باقی می‌مانید.

دانش و مهارت‌های خود را افزایش دهید

راه‌های مختلفی برای به چالش کشیدن خود، یادگیری مهارت‌ها و افزایش دانش خود بیابید. برای درک راه حل‌، روش‌ و استراتژی‌های نوآورانه برای چالش‌های مختلف می‌توانید مطالب مختلفی را در صنعت یا حرفه خود دنبال کنید. گوش دادن به پادکست‌ها، شرکت در سمینارها یا ثبت نام در دوره‌ها را آغاز کنید تا در مورد روندها یا موضوعات صنعت  بیشتر بیاموزید. این روش به شما کمک می‌کند تا در نقش خود پیشرفت کنید و به کارفرمایان نشان می‌دهد که زمان و تلاش خود را برای گسترش دانش اختصاص می‌دهید تا کارتان را بهتر انجام دهید.

تحول فردی در زندگی شخصی و کاری را همراه با سینرژی تجربه کنید!

در این مقاله سعی کردیم تحول فردی را تعیرف کرده و روش‌های دستیابی به دگرگونی‌های شخصی در محیط کار را بررسی کنیم. یادگیری مهارت‌ها و شناخت و تقویت توانایی‌ها گاهاً به حضور و همراهی یک فرد متخصص نیاز دارد. در همین راستا است که می‌توانید با مجموعه سینرژی ارتباط بگیرید و تغییرات خود را آغاز کنید.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه تحول فردی

فرآیند تحول در یک فرد چگونه است؟

دگرگونی انسان یک تغییر درونی است که ما را با بالاترین پتانسیل خود هماهنگ می‌کند. تحول فردی در قلب همه جنبه‌های اصلی زندگی ما قرار دارد. دگرگونی شخصی بر نحوه دیدن و ارتباط ما با جهان و نحوه درک جایگاه خود در آن تأثیر می‌گذارد.

نمونه‌ای از تحول شخصی در محیط کار چیست؟

تحول فردی در محیط کار می‌تواند شامل یک تغییر شغلی، مانند یک نقش جدید یا ارتقاء باشد. برای دستخوش این نوع تحول شخصی، مهم است که به نقاط قوت حرفه‌ای خود پی ببرید یا توانایی‌های خود را توسعه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *