راهنما, آموزشی

کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

کوچینگ زندگی چیست

گاهی اوقات در زندگی به دو راهی می‌رسی. ممکن است به شکل یک بحران یا پرسش وجودی باشد. ممکن است بعد از یک تغییر شغلی یا تعهد بزرگ ظاهر شود. حتی ممکن است زمانی خود را نشان دهد که شما قبلاً تصمیم گرفته اید زندگی خود را از نو شروع کنید، اما مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید. در این شرایط، کوچینگ زندگی می‌تواند ابزار بهینه‌ای برای ساختن مسیرها و نقشه‌های راه زندگی و ترمیم آسیب‌های آن باشد. در این مقاله از سایت سینرژی، سعی داریم با نگاهی مهارت‌محور به مبحث کوچینگ زندگی، آن را به ساده‌ترین شکل ممکن، واکاوی کنیم.

کوچینگ زندگی چیست؟

مربی زندگی کسی است که از طریق چالش‌های شخصی یا شغلی به مراجعان، مشاوره می‌دهد. یک مربی زندگی به مشتریان کمک می‌کند تا به اهداف نهایی خود برسند.

یک مربی زندگی می‌تواند به افراد در زمینه‌های مختلف زندگی کمک کند؛ اما چون هر انسانی متفاوت است، اهداف او نیز متفاوت خواهد بود. اغلب اوقات، یک مربی زندگی به مشتریان در عرصه‌های شخصی و حرفه‌ای مشاوره می‌دهد. این مشاوره می‌تواند در زمینه‌های شغلی، پیشرفت شخصی، روابط، تغذیه، طلاق، غم، اندوه و حتی سلامت مالی باشد.

در دهه‌ی گذشته، صنعت مربیگری به طور تصاعدی رشد کرده است. طبق گزارش فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)، حدود 71000 مربی یا کوچ با ماهیت حامی و همراه افراد در خودشناسی، در سراسر جهان وجود دارند.

اما نکته‌ی مبهم در مورد کوچینگ این است: کوچینگ چیست؟ آیا درمانی است؟ منظور شما از کوچینگ زندگی چیست؟ چگونه می‌دانید که کوچینگ زندگی واقعاً مؤثر است؟ چگونه یک مربی زندگی پیدا می‌کنید که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند؟ آیا کوچینگ به بهبود زندگی شما کمک می‌کند؟

کوچینگ زندگی در مقابل درمان

آیا کوچینگ زندگی و درمان یکی هستند؟ به طور خلاصه و در یک کلام می‌توان گفت نه، اما شباهت‌ها و تفاوت‌هایی وجود دارد. در حالی که کوچینگ زندگی و درمان هر دو بر بهبود رفاه افراد متمرکز هستند، تفاوت‌های مشخصی هم وجود دارد. درمانگران برای ارائه‌ی خدمات مراقبت از سلامت روان به پیش‌نیازهای آموزشی و مجوز خاصی نیاز دارند.

با این حال، کوچینگ بر پیشرفت شخصی و حرفه‌ای متمرکز است. مربیان به مراجعان خود کمک می‌کنند تا ابزارهای مناسبی را برای رسیدن به اهداف خود بسازند و از آن‌ها استفاده کنند، اما مراقبت‌های سلامت روان بالینی را ارائه نمی‌کنند (و نباید). بیایید بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

مقایسه کوچیک زندگی و درمان

تفاوت‌های کوچینگ زندگی و درمان

حین مقایسه‌ی کوچینگ زندگی با درمان، در اینجا چند تفاوت کلیدی وجود دارد:

 • مربیان زندگی به عنوان راهنما در جنبه‌های مختلف زندگی شما عمل می‌کنند.
 • کوچینگ بر رشد شخصی و پیشرفت حرفه‌ای متمرکز است.
 • کوچینگ می تواند شبیه گفتار درمانی باشد، (اگرچه مربیان درمانگر، دارای اعتبار علمی نیستند.)
 • کوچینگ بر دستیابی به اهداف، تغییرات رفتاری، تغییر دیدگاه‌ها و بهبود کلی افراد تمرکز دارد.
 • مربیان می‌توانند به شما در بهبود سلامت جسمانی، رفاه عاطفی و سلامت مالی کمک کنند.
 • کوچینگ، درمان سلامت روان یا مراقبت بالینی نیست.

در مجموعه و مدرسه‌ی سینرژی، مربیان ما بر روی تغییرات رفتاری پایدار تمرکز می‌کنند که ریشه در روانشناسی مثبت دارد.

درمانگری روان؛ ویژگی‌ها و رویکردها

بیایید نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌های کلیدی درمانگران بیندازیم:

 • درمانگران، متخصصان روان آموزش‌دیده هستند.
 • درمانگران، برای ارتباط و تمرین با مراجعین، شرایط تحصیل و مجوز دارند.
 • درمانگران به شما کمک می‌کنند تا الگوهای روانشناختی خود را برای تغییر رفتار درک کنید.
 • درمانگران می‌توانند نیازهای سلامت روان شما را تشخیص داده و درمان کنند.
 • درمانگران می توانند سلامت روان و رفاه عاطفی شما را از طریق تکنیک ها و سبک های درمانی مختلف، مانند CBT، EMDR و غیره بهبود ببخشند.
 • درمانگران، اغلب با تیم مراقبت پزشکی شما کار می‌کنند تا به بهبود سلامت کلی شما کمک کنند.

لازم به ذکر است که برخی از درمانگران (نه همه) می‌توانند برای شرایط سلامت روانی مراجع، دارو تجویز کنند.

مزیت‌های کوچینگ زندگی

مزیت‌های کوچینگ زندگی

وقتی صحبت از کوچینگ زندگی می‌شود، بسیاری از اثرات یا مزایای کوچینگ از تحقیقات علوم اجتماعی ناشی می‌شود. ما در مجموعه و مدرسه سینرژی، بر روانشناسی اجتماعی و مثبت تکیه می‌کنیم تا به نحوه‌ی کار مربیانمان با اعضایمان کمک کنیم.

اگر به کوچینگ زندگی فکر می‌کنید، در اینجا هفت مزیتی که باید درباره‌ی آن بدانید، ذکر می‌شود:

اعتماد به نفس بهتر

یک مطالعه توسط IFC گزارش داد که 80٪ از افرادی که یک مربی زندگی برای خود استخدام کرده‌اند، اعتماد به نفس خود را بهبود بخشیدند.

الگوی رشد فکری

یکی از مزیت‌های مهم کوچینگ و کوچینگ زندگی، تغییر دیدگاه است. ما در مجموعه و مدرسه سینرژی، به این الگو به عنوان یک ذهنیت رشد فکر می‌کنیم. با کوچینگ می‌توانید ذهنیت رشد خود را گسترش داده و پرورش دهید.

بهبود خودآگاهی

تحقیقات مرکز بین‌المللی کوچینگ نشان داده که تنها 10 تا 15 درصد از افراد مورد مطالعه‌ی خودآگاه بودند، علی رغم اینکه افراد معتقد بودند که خودآگاه هستند. اما با کوچینگ، شما یک راهنما برای بازتاب پیشرفت و سطوح خودآگاهی خود دارید. کوچینگ می‌تواند به شما کمک کند که عضلات خودآگاهی خود را تقویت کنید و در نهایت، اعتماد به نفس بیشتری در شناخت اینکه چه کسی هستید به دست آورید.

بهبود روابط و مهارت های ارتباطی

به گفته‌ی ICF، روابط شما از کوچینگ سود خواهد برد. یک مطالعه توسط این مرکز نشان داد از بین کسانی که در کوچینگ شرکت کردند، بیش از 70 درصد از بهبود عملکرد کاری، روابط و مهارت‌های ارتباطی مؤثر بهره مند شدند.

بیشتر بدانید: شما به کوچ نیاز دارید یا منتورینگ؟

وضوح و هدف بهتر

ماموریت ما در مجموعه سینرژی و مدرسه سینرژی این است که به مردم در همه جا کمک کنیم تا با هدف، وضوح و اشتیاق بیشتری زندگی کنند و با خود حقیقی‌شان آشناتر شوند. داده‌ها و تجربیات ده سال اخیر ما نشان داده است افرادی که در کوچینگ شرکت می‌کنند، احساس بالاتری از هدف و معنا دارند.

بهبود رفاه کلی

کوچینگ همچنین می‌تواند به بهبود رفاه کلی شما کمک کند. داده‌های ما همچنین نشان می‌دهد اکثر افرادی که مربیگری را در یک دوره «چالشی» شروع می‌کنند، بهتر نتیجه می‌گیرند. در واقع، 77 درصد با پشتیبانی شخصی، وضعیت رفاهی خود را به طور قابل توجهی در سه تا چهار ماه بهبود می‌بخشند.

سطوح استرس کمتر (و تاب آوری بهتر)

در ادامه‌ی همان داده‌های ذکر شده در این مقاله، این مزیت هم حائز اهمیت است که فرآیند کوچینگ در زندگی به کاهش سطح استرس و افزایش انعطاف‌پذیری افراد کمک شایانی می‌کند.

محدودیت‌های کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی، محدودیت‌هایی هم دارد. مواردی وجود دارد که ممکن است کوچینگ زندگی آن چیزی نباشد که در حال حاضر به آن نیاز دارید.

ما در تیم و اتاق فکر مدرسه سینرژی، به سلامت روان و آمادگی روانی به عنوان دو چیز متفاوت فکر می‌کنیم. و این در حالی است که کوچینگ می‌تواند مزایای مثبتی برای بهزیستی عاطفی و روانی ما داشته باشد، اما مراقبت بالینی سلامت روان نیست. برای کسانی که علائم بیماری‌های روانی (مانند اضطراب، افسردگی، دوقطبی، PTSD یا هر بیماری روانی دیگری را تجربه می‌کنند)، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. یک متخصص روان آموزش‌دیده می‌تواند بسیار بهنر و موثرتر از شما در سفر سلامت روانتان پشتیبانی کند، تا یک مربی زندگی.

سلامت روان، یک طیف است. برخی از افراد با شرایط سلامت روان زندگی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر علائم را در مقاطع خاصی از زندگی خود تجربه می‌کنند. ما می‌دانیم که یک میانه‌ی عظیم وجود دارد و آن عظمت این است که 55٪ از مردم در حالت بی حالی هستند. برای کمک به جلوگیری از لغزش آن میانی عظیم در طیف، ایجاد آمادگی ذهنی مهم است. اینجاست که کارکرد و تاثیر مربیگری خود را شفاف‌تر نشان می‌دهد. با مربیگری، می‌توانید یک تمرین آمادگی ذهنی قوی بسازید تا برای مقابله با هر آنچه زندگی بر سرتان می‌آورد، مجهزتر شوید. به آن به عنوان یک تمرین مکمل برای مراقبت از سلامت روان خود فکر کنید، نه یک جایگزین.

انواع کوچینگ زندگی

انواع مختلفی از کوچینگ زندگی وجود دارد. در اینجا برخی از انواع رایج کوچینگ که در این صنعت وجود دارد، آورده شده است.

 • مربیگری انفرادی
 • مربیگری آمادگی ذهنی
 • مربیگری سوگ (مقابله با غم و اندوه)
 • مربیگری موفقیت
 • مربیگری ارتباطات
 • مربیگری سلامت و تغذیه
 • مربی خواب
 • مربیگری شهودی یا معنوی
 • مربیگری روابط
 • مربیگری تحول‌آفرین
 • مربیگری کسب و کار
 • مربی اجرایی
 • مربیگری رهبری و توسعه
 • مربیگری فروش
 • مربیگری عملکرد اوج
 • مربیگری تیم
 • مربیگری DEIB
 • مربیگری شغلی
 • مربیگری اثربخشی ارتباط (روابط بین فردی و موارد دیگر)

در یک مربی زندگی به دنبال چه چیزی باشیم؟

هیچ پاسخی برای اینکه چه چیزی یک مربی خوب را می‌سازد، وجود ندارد؛ فقط اینکه چه چیزی برای نسخه‌ی شما یک مربی خوب تعریف می‌شود، مهم است. البته استانداردهای مهمی هم در این زمینه وجود دارد برای تعیین اینکه آیا مربی شما مناسب شماست یا نه. این چهارگانه‌ی مهم را با هم مرور می‌کنیم.

آرامش

اگر با مربی خود هماهنگ نباشید، بیشترین بهره را از جلسات مربیگری خود نخواهید برد. شما باید پالس ایجاد رابطه با مربی خود را دریافت و پرداخت کنید. با مربی‌ای که واقعاً با اواحساس راحتی و اعتماد و ارتباط موثر و حمایت شدن داشته باشید و کماکان با او خوش هم می‌گذرد، حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد.

تجربه و تخصص

مربیان برای پرسیدن سؤالات و ایجاد تغییرات تأثیرگذار تقریباً در هر زمینه‌ای از زندگی آموزش دیده‌اند. با این حال، بسیاری نیز در زمینه‌های خاصی تخصص دارند. ممکن است شما با توجه به مختصات نیاز خود، به دنبال مربی‌ای باشید که با کارآفرینان، مربیگری اجرایی یا تنوع عصبی را در صدر کار خود قرار دهد. پس برای یافتن مربی با ویژگی‌های تخصصی و تجربی، به جستجوهای زمانبر ادامه دهید.

دسترسی

مهارت‌های نرم و تخصص را کنار بگذاریم، برخی ملاحظات عملی هنگام کار با مربی وجود دارد. می‌خواهید کسی را پیدا کنید که وقتی به او نیاز دارید، برای ملاقات در دسترس باشد. اگر می توانید، حداقل یک بار در هفته با مربی اصلی خود ملاقات کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نتایج

در نهایت، منظور از کوچینگ زندگی برای کمک به شما برای داشتن هدف، وضوح و اشتیاق بیشتر در زندگی شخصی و حرفه‌ای است. شما و مربیتان باید بتوانید اهدافی را تعیین کنید، روی برنامه‌ی خود برای دستیابی به آن‌ها کار کنید و پیروزی‌های خود را با هم جشن بگیرید.

جمعبندی مطلب کوچینگ چیست؟

وقتی نوبت به یافتن مربی می رسد، اولین قدم خود اندیشی است. ابتدا با خود شفاف و صادق باشید و به سوالات زیر در محضر خودتان پاسخ دهید. به دنبال کسب چه چیزی هستید؟ به چه اهدافی می‌خواهید برسید؟ چگونه می‌خواهید در زندگی خود ظاهر شوید؟ شکوفایی پتانسیل‌های کامل شما و بهبود سطح کیفی زندگی، از نظر شما چگونه است؟ وقتی صحبت از کوچینگ زندگی می‌شود، 30nergy  اینجاست تا به شما کمک کند با هدف، وضوح و پتانسیل بیشتری زندگی کنید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا به پتانسیل‌های کامل خود دست بیابید و نسخه‌ی بهتر شخصی خود را بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *