آموزشی, معرفی

درونگرایی چیست و چه کسی را باید درونگرا دانست

درونگرایی چیست

درونگرایی به یک ویژگی شخصیتی اشاره دارد که شامل جستجوی انگیزه کمتر از سوی دیگران، لذت بردن از تنهایی و تمایل به بازتاب درونی است. افراد درونگرا خجالتی نیستند، اما اغلب تعاملات یک به یک یا پویایی گروه‌های کوچک را ترجیح می‌دهند. یکی از ویژگی‌های اولیه افراد درونگرا، نیاز به زمان تنهایی برای شارژ مجدد است. در این مقاله از سایت 30nergy سؤال درونگرایی چیست را پاسخ داده و ویژگی‌های افراد درونگرا را بررسی می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

درونگرایی همان افسردگی نیست!

درون گرا بودن هیچ ایرادی ندارد و تحقیقات تخمین می‌زند که 30 تا 50 درصد مردم درون‌گرا هستند. افراد درونگرا افسرده نیستند اما اغلب ترجیح می‌دهند زمانی را به تنهایی بگذرانند. برعکس، فرد مبتلا به افسردگی معمولاً به دلیل احساس غمگینی، تحریک پذیری یا قطع ارتباط، از دیگران جدا می‌شود. علاوه بر این، افسردگی شامل علائم دیگری مانند مشکلات تمرکز، نوسانات اشتها و مشکلات خواب است.

درونگرایی در مقابل خجالتی بودن

کمرویی و درون گرایی گاهی با هم همپوشانی دارند، اما در تعریف تفاوت زیادی دارند. افراد خجالتی معمولاً تمایل دارند در موقعیت‌های اجتماعی شرکت کنند، اما بیش از حد عصبی یا ترسو هستند. آنها ممکن است نسبت به تردید خود احساس ناامیدیداشته باشند.

افراد درونگرا ممکن است با ساکت بودن، گوشه گیری و منزوی بودن خجالتی به نظر برسند. با این حال، آن‌ها با تنهایی بسیار راحت هستند و خود را سخت قضاوت نمی‌کنند. به علاوه، درونگراها تشخیص می‌دهند که موقعیت‌های اجتماعی ممکن است از بین بروند، بنابراین اجتناب از آن‌ها منطقی است. از سوی دیگر افراد خجالتی می‌توانند یاد بگیرند که اجتماعی‌تر باشند، اما تغییر یک درونگرا به ندرت امکان‌پذیر است.

بارزترین نشانه‌های فرد درونگرا

نشانه و ویژگی‌های مختلفی می‌تواند نشان دهنده شخصیت درونگرا باشد. در بسیاری از موارد،درونگراها تنهایی و داشتن یک گروه دوستان کوچک را ترجیح می‌دهند. در ادامه متن 15 نشانه و ویژگی معمول افراد درونگرا را بررسی می‌کنیم.

علاقه کمتر به جامعه پذیری

افراد درونگرا به روابط اجتماعی، خانوادگی و عاشقانه علاقه دارند اما برای تحقق آن‌ها به این روابط وابسته نیستند. درونگراها معمولا در محیط‌های اجتماعی گوشه گیرتر و محتاط‌تر هستند و به سرعت از محیط‌های شلوغ خسته می‌شوند. آن‌ها ممکن است بیشتر به یک شب آرام در خانه علاقه‌مند باشند تا یک شب پر سر و صدا.

بیشتر بخوانید: آرامش درون، موهبتی پر سود

مهارت‌های ارتباطی با اعتماد به نفس کمتر

فردی که تمایلات درون گرا دارد ممکن است نسبت به درگیر شدن در انواع خاصی از ارتباطات احساس ناامنی کند. به عنوان مثال، یک فرد درونگرا ممکن است از صحبت کردن در جمع یا معاشرت در یک رویداد شبکه‌ای عصبی شود. آن‌ها همچنین ممکن است نگران این باشند که دیگران چگونه درونگرایی او را درک می‌کنند، این امر می‌تواند احساس ناامنی را تشدید کند.

تصمیمات متفکرانه‌تر

فردی که شخصیتی درونگرا و محتاطتر دارد اغلب تصمیمات تکانشی یا خودانگیخته کمی می‌گیرد. درونگراها معمولاً برنامه‌ریزی می‌کنند و آماده می‌شوند و وقت خود را برای سنجش مزایا و معایب همه گزینه‌ها صرف می‌کنند. این تفکر می‌تواند منجر به انتخاب‌های بهتری شود که مزایای بلندمدتی ایجاد می‌کند. با این حال، برخی از درونگراها ممکن است این ویژگی را زیاد از حد تصور کنند.

درون نگر و خودآگاه‌تر

افراد درونگرا به درون کشیده می‌شوند و زمان قابل توجهی را صرف فکر کردن در مورد خود، نیازها و موقعیت‌هایشان می‌کنند. این تمرکز به این معنی نیست که آن‌ها خودخواه هستند. بلکه به این معنا است که آن‌ها در جستجوی درک خود هستند.

افراد درونگرا  نه تنها در مورد خود فکر می‌کنند، بلکه زمان خود را صرف این می کنند که چگونه اعمالشان بر اطرافیانشان تأثیر می‌گذارد. به دلیل این ویژگی، درونگراها اغلب مؤدب‌تر و فداکارتر به نظر می‌رسند،.زیرا انتخاب‌های آن‌ها عواقب منفی برای دیگران ایجاد نمی‌کند.

بودن در کنار مردم افراد درونگرا را خسته می‌کند

افراد درونگرا اگر زمان طولانی در جمع افراد باشن احساس ناراحتی دارند. به خصوص اگر احساس کنند در پویایی‌های اجتماعی ناراضی کننده “گیر کرده‌اند”. آنها ممکن است پس از تعامل احساس خستگی کنند و به طور کامل محیط را ترک کنند.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

افراد درونگرا تنها بودن را ترجیح می‌دهند

تنها بودن را ترجیح می‌دهند

افراد درونگرا از روابط لذت می‌برند اما عمیقاً برای زمان تنهایی ارزش قائل هستند. آن‌ها ممکن است بیشتر به سمت فعالیت‌های انفرادی مانند خواندن، نوشتن، پیاده روی، هنر یا دویدن کشیده شوند. همچنین ممکن است ترجیح دهند در نقش‌هایی کار کنند که بتوانند به طور مستقل به وظایف خود بپردازند تا در یک تیم باشند.

افراد درونگر برای استقلال ارزش قائل هستند

درونگراها برای حل مسئله و تصمیم گیری مستقل ارزش قائل هستند. بسیاری از افراد درونگرا می‌خواهند برای انجام برخی کارها به شهود و هوش خود تکیه کنند. البته “مخالف” درخواست حمایت نیستند، اما استقلال به طور طبیعی برای آنها به وجود می‌آید.

افراد درونگرا از طریق مشاهده یاد می‌گیرند

درونگراها نسبت به دنیای اطراف خود بسیار ادراکی هستند. به جای اینکه مستقیماً سؤال بپرسند؛ با تماشا کردن، تعامل یا آزمایش در مواقع تنهایی پیشرفت می‌کنند. آنها ممکن است تمایل بیشتری به تحقیق یا تماشای ویدیو در مورد موضوعات داشته باشند تا اینکه از شخص دیگری یاد بگیرند.

افراد درونگرا خود در موقعیت و کارها غرق می‌کنند

درونگراها اغلب در اثر فعالیت‌های اجتماعی بیش از حد احساس غرق شدن دارند. به گونه‌ای که گاهی باعث کناره‌گیری آن‌ها از دیگران یا تحریک پذیری و بی حوصلگی می‌شود. در این مواقع کودکان خردسال درونگرا ممکن است کج خلقی داشته باشند، در حالی که بزرگسالان ممکن است احساس اضطراب یا گرفتار شدن را تجربه کنند.

افراد درونگرا احساسات خود را کمتر بروز می‌دهند.

درونگراها ممکن است نسبت به دیگران محفوظ به نظر برسند. چرا که در مورد نحوه افشای احساسات خود به صورت انتخابی رفتار می‌کنند. بر خلاف برون‌گراها که ممکن است مانند یک «کتاب باز» باشند. افراد درونگرا تنها برای کسانی که به آن‌ها اعتماد دارند عواطف، رفتارها و احساسات خود را بروز می‌دهند.

افراد درونگرا گروه کوچکی از دوستان دارند

درونگراها از روابط معنادار با دیگران لذت می‌برند و عمیقاً برای ارتباطات صادقانه و معتبر ارزش قائل هستند. دوستی برای درونگراها بیشتر یک موقعیت کیفی است تا یک امر کمی. آنها ترجیح می‌دهند حلقه کوچکی از دوستان بسیار نزدیک داشته باشند تا آشنایان سطحی متعدد.

تمایل دارند در افکار خود غرق شوند

افراد درونگرا می‌توانند کاملاً تخیلی باشند و بسیاری از خیالبافی و فکر کردن به راه‌حل‌های خلاقانه برای مشکلات روزانه لذت می‌برند. آن‌ها حتی ممکن است ظاهراً حواس پرتی داشته باشند زیرا جهان‌های درونی عمیقی دارند. آن‌ها اغلب در احساسات و افکار خود گم می‌شوند.

افراد درونگرا احساسات را عمیقاً احساس می‌کنند

بسیاری از درونگراها احساسات شدید را گزارش می‌کنند. به این معنی که درد برای درونگراها می‌تواند دردناک‌تر و لذت می‌تواند لذت‌بخش‌تر باشد. برخی از افراد درونگرا نیز دارای تمایلات اضطرابی یا ویژگی‌های بسیار حساس هستند که می‌تواند میزان تجربه برخی از حالات عاطفی را تشدید کند.

انواع درونگراها را بشناسید

افراد درونگرایی را متفاوت نشان می‌دهند. در واقع بسته به نوع و شدت درونگرایی رفتارها و صفات مختلفی از خود نشان می‌دهند. انواع درون‌گرایی شامل موارد زیر است:

  • درونگراهای اجتماعی: درونگراهای اجتماعی علاقه کمی به گروه‌های بزرگ مردم دارند و ترجیح می‌دهند در خانه بمانند یا از تنهایی لذت ببرند.
  • درونگراهای متفکر: درونگراهای متفکر تمایل دارند در افکار خود گم شوند و از دوره‌های آرام خوداندیشی لذت ببرند. این افراد ممکن است در واقع از در اجتماعی بودن بیشتر لذت ببرند.
  • درونگراهای مضطرب: کسانی که موقعیت‌های اجتماعی را ناخوشایند و ناراحت‌کننده می‌دانند، ممکن است درون‌گرایان مضطرب باشند. تنها ماندن ممکن است باعث اضطراب مداوم شود زیرا آن‌ها تمایل دارند نظرات منفی خود را بیش از حد تکرار کنند.
  • درونگراهای مهارشده: درونگراهای محدود به صورت ساکت و محجوب حاضر می‌شوند. این افراد می‌توانند در گروه‌های بزرگ به خوبی عمل کنند. این دسته از افراد زمانی که با شرایط “گرم” شوند، می‌توانند در کنار دیگران پیشرفت کنند.

بررسی انواع درونگرایی  تفکیک آن‌ها نشان می دهد که نمی‌توان یک تیپ شخصیتی را برای تمام افراد در نظر گرفت. بلکه باید نوع، شدت و میزان آن را برای هر فرد به صورت جداگانه در نظر گرفت.

علت درونگرایی

چه چیزی باعث درونگرایی می‌شود؟

علت درونگرایی و سایر ویژگی‌های شخصیتی هیچ پاسخ قطعی ندارد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که تفاوت‌های مغزی بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا وجود دارد.

اسکن مغز نشان می‌دهد که آمیگدال و هسته اکومبنس در درونگرایی نقش دارند. این بخش‌ها بر احساسات و رفتارهای تقویت‌کننده با یک ماده شیمیایی مغز به نام دوپامین تأثیر می‌گذارند. در افراد برون‌گرا، مغز در پاسخ به ماجراجویی‌ها، اقدام‌ها و ملاقات با افراد جدید، مقادیر زیادی دوپامین آزاد می‌کند. در حالی که مغز افراد درونگرا مقادیر کمتر قابل توجهی را آزاد کرده و در نتیجه تجربه کمتری را به همراه دارند.

علاوه بر این، مؤلفه‌های فرهنگی بر درونگرایی تأثیر می‌گذارد. برای مثال، مردم در فرهنگ‌های غربی معمولاً ویژگی‌های برون‌گرا را در طول عمر تمجید می‌کنند. این امر می‌تواند تمایل به درگیر شدن در رفتار اجتماعی ترجیحی را تقویت کند.

درونگرا یا برونگرا بودن خود را در جمع دوستان سینرژی بشناسید!

در این مقاله سؤال درونگرایی چیست را پاسخ داده و برخی از آشکارترین ویژگی‌های افراد درونگرا را بیان کردیم. بخش از درونگرایی افراد وابسته به به دلیل واکنش‌های شیمیایی مغز بوده و برخی نیز به نوع فرهنگی محیط اجتماعی بستگی دارد. اما در حالت کلی شناخت نوع شخصیت، می‌تواند در مسیر توسعه فردی و حتی کسب و کار بسیار مهم باشد.

در همین راستا به منظور شناخت نوع شخصیت خود می توانید با مجموعه سینرژی همراه شوید. سینرژی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار درباره درونگرایی چیست؟

معنای واقعی درونگرایی چیست؟

درونگرا فردی است با ویژگی‌هایی مانند: تمایل به تنهایی، تمرکز بر افکار، عدم بروز احساسات، نداشتن واکنش هیجانی در موقعیت‌های خاص، فکر کردن در مورد نوع رفتارها و غیره .

شخصیت درونگرا چگونه است؟

افراد درونگرا از گذراندن وقت با خود لذت می‌برند. این دسته از افراد، انرژی خود را فقط با تنها بودن شارژ می‌کند. افراد درونگرا را می‌توان با سبک زندگی آرام آن‌ها مورد توجه قرار داد.

آیا یک فرد درونگرا خجالتی است؟

بسیاری از افراد درونگرا را خجالتی می‌دانند، اما این دو به هم مرتبط نیستند. درونگرایی یک تیپ شخصیتی است در حالی که کمرویی یک احساس است. افرادی که خجالتی هستند وقتی در موقعیت‌های اجتماعی قرار می‌گیرند، به خصوص وقتی در اطراف غریبه‌ها هستند، معمولاً احساس ناخوشایندی یا ناراحتی می‌کنند. اما افراد درونگرا احساس ناراحتی ندارند. بلکه بودن در تنهایی یا در جمع دوستان خود را بیشتر می‌پسندد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *