معرفی, بررسی ها

انواع هورمون شادی؛ چه هورمون‌هایی وظیفه شادی آفرینی را برعهده دارند؟

انواع هورمون شادی

هورمون شادی سبب برقراری ارتباطات مثبت و تجربیات شیرینی است که در واقع یک واکنش شیمیایی در مغز ما ایجاد می‌کند. این حالت از طریق پیام‌رسان‌های شیمیایی در مغز ما جریان می‌یابد که  آن را بیشتر به عنوان هورمون می‌شناسند. چهار نوع هورمون شادی در بدن ما وجود دارد که مسئول اصلی ایجاد احساسات خوب هستند. با ما در این مقاله از30nergy همراه باشید تا انواع هورمون شادی را معرفی کرده و راه تقویت آن‌ها را بررسی کنیم.

مواد شیمیایی اصلی ایجاد شادی در بدن

هورمون‌های شادی به چهار نوع مختلف تقسیم شده و هر کدام وظفیه خاص خود را دارند. هورمون اندورفین به فرد کمک می‌کند تا با استرس مقابله کند و احساس درد را کاهش دهد. هورمون سروتونین تثبیت کننده خلق و خو بوده و حالت رفاه و شادی را تولید می‌کند. از سوی دیگر دوپامین نقش انگیزشی در سیستم پاداش مغز را دارد. در نهایت هورمون اکسی توسین هم مسئول انگیزش عشق و اعتماد است. در ادامه هر کدام از انواع هورمون شادی را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم.

1- هورمون شادی دوپامین

هورمون دوپامین در واقع پاداش شیمیایی مغز شما را هدایت می‌کند. در واقع دوپامین زمانی آزاد می‌شود که شما در حال انجام کاری لذت بخش هستید. کار لذت بخش می‌تواند خوردن یک وعده غذایی عالی، گوش دادن به موسیقی الهام بخش، ماساژ یا تکمیل یک تمرین ورزشی باشد. ترشح دوپامین احساس خوشبختی را ایجاد کرده و به شما انگیزه می‌دهد تا به دنبال چیزهایی باشید که از آن‌ها لذت می‌برید.

2- هورمون شادی سروتونین

سروتونین خلق و خو، احساس خوب بودن و شادی ما را تثبیت می‌کند. علاوه بر این، به کاهش نگرانی‌های ما کمک کرده و با یادگیری و حافظه مرتبط است. سروتونین به طور طبیعی توسط کارهای منظمی که می‌توانیم هر روز انجام دهیم تحریک می‌شود. فعالیت‌هایی مانند: پیاده روی در زیر نور آفتاب، داشتن یک خواب خوب شبانه، گذراندن وقت در طبیعت یا فعالیت‌های مراقبت از خود، ترشح سروتونین را امکان پذیر کرده و سطح استرس را کاهش می‌دهند.

بیشتر بخوانید: هورمون شادی چگونه زندگی را برایمان خوشایند می‌کند؟

3- هورمون شادی اندروفین

اندورفین توسط سیستم عصبی مرکزی تولید می‌شود تا به ما در مقابله با دردهای فیزیکی کمک کند. عبارتی اندروفین‌ها در پاسخ به درد یا استرس آزاد می‌شوند. اما علاوه بر هنگام درد، در طول فعالیت‌های دیگر مانند غذا خوردن، ورزش یا رابطه جنسی نیز اندروفین آزاد می‌شود. اندروفین‌ها سرخوشی مختصری را ایجاد کرده و احساس درد را می‌پوشانند.  این امر به ویژه برای ورزشکاران اتفاق می‌افتد. چرا که در زمان ایجاد فشار در بدن، احساس درد از بین رفته و از تمرینات خود لذت می‌برند.

4- هورمون اکسی توسین

اکسی توسین اغلب “هورمون عشق” نامیده می‌شود. تحقیقات گسترده آزادسازی اکسی توسین را با سطح رضایت از زندگی مرتبط کرده است. به نظر می‌رسد که هورمون اکسی توسین، نقش بیشتری در فیزیولوژی و شادی زنان نسبت به مردان دارد. اکسی توسین عمدتاً با لمس محبت آمیز و روابط نزدیک مرتبط است. این هورمون با تحریک سروتونین و دوپامین همراه بوده و در عین حال اضطراب را کاهش می‌دهد.

راهکارهایی برای تقویت هورمون‌های شادی

راهکارهایی برای تقویت هورمون‌های شادی

در مغز ما سیم کشی احساسی وجود دارد. هر بار که مواد شیمیایی عصبی افزایش می‌یابد، نورون‌های ما ارتباط برقرار می‌کنند. تجربه به شما اجازه داده است که مواد شیمیایی مغزتان را به روش همیشگی افروخته نگاه دارید. وقتی ما جوان هستیم آنها به راحتی ترشح می‌شوند. اما ساخت مدارهای جدید نیاز به تکرار زیادی دارد. بنابراین یک عادت شاد جدید را انتخاب کنید و بارها آن را تکرار کنید تا فصل جدیدی از شادی در زندگی شما باز شود. برای تقویت انواع هورمون شادی روش‌های زیر را به کارببرید:

 • زیر نور آفتاب بروید
 • در روزهای آفتابی پیاده روی کنید
 • یوگا، ماساژ و مدیتیشن را فراموش نکنید
 • به موسیقی گوش دهید
 • برای کسانی که دوستشان دارید آشپزی کنید
 • با دوستان و خانواده خود گفتگو کنید
 • فرصت‌هایی برای خندیدن خود فراهم کنید.

به یاد داشته باشید که عشق، آرامش و محبت می‌تواند سلامت روان شما را تضمین کرده و هورمون‌های شادی را در بدنتان آزاد کند. پس نزدیکان خود را دوست داشته باشید و اجازه دهید دیگران دوستتان داشته باشند.

بیشتر بدانید: مدیریت استرس؛ چگونه اضطراب خود را کنترل کنیم؟

شاد بودن و شاد زیستن را همراه با سینرژی به زندگی خود اضافه کنید!

در این مقاله انواع هورمون‌های شادی را نام برده و راهکارهایی برای تقویت هورمون شادی در بدن نام بردیم. هورمون‌های شادی به چهار دسته اندروفین، سروتونین، اکسی توسین و دوپامین تقسیم می‌شوند. هر کدام از هورمون‌ها نقش خاص خود را داشته و در حالت کلی به سلامت روان ما کمک می‌کنند.

یکی از راهکارهای تقویت هورمون‌های شادی، حضور در جمع دوستان و کسانی است که راه و رسم زندگی را به ما آموخته و ما را در یادگیری مهارت‌های زندگی همراهی می‌کنند. دوستانی که فرصت صحبت کردن به ما داده و زمانی را به ما و معانی زندگی ما اختصاص می‌دهند. یکی از این جمع‌ها، جمع دوستداران سینرژی است.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار درباره انواع هورمون شادی

هورمون‌های شادی کدامند؟

هنگامی که صحبت از شادی می شود، به ویژه، مواد شیمیایی سیگنال دهنده اولیه عبارتند از:

 • سروتونین
 • دوپامین.
 • اندورفین.
 • اکسی توسین.

چه هورمونی ما را خوشحال می‌کند؟

دوپامین که اغلب به آن “هورمون شادی” می‌گویند باعث خوشحالی ما می‌شوند. دوپامین باعث ایجاد احساس خوشبختی شده و محرک اصلی سیستم پاداش مغز است. وقتی چیزی لذت بخش را تجربه می‌کنیم، دوپامین در بدن افزایش می‌یابد.

هورمون عشق زنانه چیست؟

از آنجایی که اکسی توسین با اعتماد، برانگیختگی جنسی و ایجاد رابطه مرتبط است، گاهی اوقات به عنوان “هورمون عشق” یا “مواد شیمیایی نوازش” نامیده می‌شود. سطح اکسی توسین نیز زمانی که فردی را در آغوش می‌گیرید و زمانی که ارگاسم را تجربه می‌کنید افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *