راهنما, معرفی

هورمون شادی چگونه زندگی را برایمان خوشایند می‌کند؟

هورمون شادی

همه ما برای شاد بودن تلاش می‌کنیم. این یک احساس فوق العاده است که می‌تواند ذهن و بدن شما را تحت الشعاع قرار دهد، شما را بخنداند یا حتی به گریه بیندازد، و آنقدر مسری است که می‌تواند به دیگران نیز سرایت کند. اما بدون این که بخواهیم شادی را عاشقانه زدایی کنیم، این که ما احساس شعف و شادی می‌کنیم به دلیل واکنش‌های شیمیایی بسیار پیچیده‌ای است که در بدن ما اتفاق می‌افتد. دکتر غزاله عزیز اسکات، پزشک هورمون در کلینیک ماریون گلوک می‌گوید: «ما اغلب بیمارانی را می‌بینیم که در دورانی از زندگی خود توسط پزشکشان داروهای ضد افسردگی می‌گیرند. با این حال، خلق و خوی پایین در هر سنی، به احتمال زیاد به هورمون‌ها مربوط می‌شود.»
در این مقاله از 30nergy درباره هورمون شادی اطلاعاتی در اختیارتان می‌گذاریم.

هورمون احساس خوب چگونه عمل می کند؟

مغز با تولید پیام‌رسان‌های شیمیایی به نام هورمون‌ها به محرک‌های مختلف پاسخ می‌دهد که از طریق جریان خون به نواحی مختلف بدن حرکت می‌کنند، جایی که عملکردها یا احساسات خاصی تحریک می‌شوند. یک گروه از هورمون‌ها مانند دوپامین، سروتونین، اندورفین و اکسی توسین را به عنوان «هورمون‌های احساس خوب» لقب داده‌اند. انتشار هر یک از این مواد شیمیایی با سبک زندگی خاص، ورزش و انتخاب‌های غذایی مرتبط است.

این که چه زمانی و چه مقدار از این هورمون‌ها آزاد می‌شوند، تا حدی با ارتباط پایه فرد با خودش، با محیط، با یک غذا یا فعالیت خاص تعیین می‌شود. به عنوان مثال، آنا لمبکه، پزشک و استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، می‌گوید که عاشق شکلات است، بنابراین وقتی به خوردن آن فکر می‌کند، مغز دوپامین ترشح، و او احساس لذت می‌کند. او توضیح می‌دهد که «به طور طبیعی، انگیزه یا اشتیاق برای انجام کاری، هورمون‌های احساسات خوب را برای به دست آوردن آن ایجاد می‌کند.» یعنی به دلیل ارتباط اولیه او با خودش، این هورمون نه تنها هنگام خوردن شکلات به او پاداش می‌دهد، بلکه زمان فکر کردن به شکلات هم پاداش تولید می‌کند.

راه هایی برای افزایش هورمون‌های شادی

این فقط تعادل هورمون‌های جنسی ما نیست که بر سلامت روان ما تأثیر می‌گذارد، بلکه «هورمون‌های شادی» نیز روان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در اینجا، ما بیشتر در مورد چگونگی عملکرد هورمون اکسی توسین، و همچنین انتقال دهنده‌های عصبی سروتونین، اندورفین و دوپامین در بدن برای تولید احساسات مثبت و همچنین چندین راه برای تحریک آن‌ها سخن می‌گوییم.

ورزش و اثرات آن بر ترشح هورمون شادی

ورزش کنید

اکثر مردم با این واقعیت آشنا هستند که ورزش باعث ترشح اندورفین می‌شود. هر نوع حرکتی که ضربان قلب شما را افزایش دهد، احساس مثبت ایجاد می‌کند و یک تمرین شدید و افزایش نبض می‌تواند باعث سرخوشی ناشی از ورزش شود. اندورفین همچنین با گیرنده‌های درد در مغز شما تعامل خواهد داشت و در واقع درک شما از درد را کاهش می‌دهد. وقتی به تنهایی ورزش می‌کنید، احساس مثبتی ندارید؟ دلیل مشخصی برای آن وجود دارد که به ترشح هورمون‌های شما مربوط استت. آزمایشات نشان داده است که ورزش گروهی بیشتر از تمرینات انفرادی اندورفین ترشح می‌کند.

غذاهای خاص

وقتی نوبت به هورمون‌های شما می‌رسد، غذاهایی که مصرف می‌کنید نیز نقش مهمی دارند. شکلات تلخ (یک عدد با مواد جامد کاکائوی بالا) در مقادیر کم می‌تواند احساس شادی بیشتری در شما ایجاد کند، زیرا حاوی فنیل اتیل آمین است. یک مطالعه توسط دانشگاه کالج لندن نشان داد کسانی که گزارش داده‌اند در هر زمان در طول دو دوره ۲۴ ساعته شکلات تلخ می‌خورند، ۷۰ درصد کمتر از افرادی که این کار را نکرده‌اند، علائم افسردگی مرتبط بالینی را گزارش می‌کنند.

سایر غذاهای تقویت کننده خلق و خوی، شامل ماهی‌های روغنی به دلیل اسیدهای چرب امگا ۳ است. قهوه (در حد اعتدال)، غذاهای حاوی تریپتوفان مانند مرغ، تخم مرغ، شیر، آجیل و دانه‌ها و فلفل قرمز که حاوی کپسایسین است، شادی آورند.

فعالیت جنسی

اندورفین، اکسی توسین و دوپامین همگی در طول فعالیت جنسی آزاد می‌شوند. اکسی توسین معمولاً هورمون نوازش نامیده می‌شود، در حالی که دوپامین هورمون احساس خوب است. این‌ها برای ایجاد احساس آرامش و رضایت جنسی در کنار هم قرار می‌گیرند.

ماساژ

ماساژ یا هر نوع لمس آرامش بخش می‌تواند ترشح اندورفین را تشویق کند و تولید اکسی توسین را در فرد ماساژ دهنده و ماساژور تحریک کند. این روش برای سایر درمان‌های شفابخش (مانند طب سوزنی، کایروپراکتیک و آب‌درمانی) یکسان است، زیرا آن‌ها بدن را آرام و درد را ملایم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کوچبنگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

مدیتیشن و تأثیرش بر شادی

مدیتیشن

مدیتیشن فواید زیادی از جمله آرامش و تمرکز ذهن دارد. این عمل همچنین از نظر ترشح هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی، تحریک ترشح اندورفین و همچنین دوپامین، سروتونین و ملاتونین بسیار مفید است.

خنده

برای افزایش اندورفین، برنامه کمدی مورد علاقه خود را ببینید. اساساً خنده، استرس را کاهش می‌دهد، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و به طور کلی روحیه شما را بالا می‌برد. آنقدر موثر است که خنده درمانی به عنوان یک درمان شناختی رفتاری برای درمان استرس و افسردگی بیماران ایجاد شده است.

حمام جنگل

شینرین یوکو یا حمام کردن در جنگل، در دهه 1980 پس از یک دوره شهرنشینی انبوه در ژاپن پدید آمد. این فعالیت مردم را تشویق می‌کند تا با طبیعت در تماس باشند و به جنگل‌ها بروند تا طبیعت را ببینند و ذهن آگاهی را تمرین کنند. تنها پنج دقیقه در روز که در بیرون از خانه سپری می‌شود، می‌تواند انگیزه و رفاه ذهنی را بهبود بببخشد. به ویژه، افراد مبتلا به اختلال عاطفی فصلی (SAD) سطح سروتونین را هنگام قرار گرفتن در معرض نور طبیعی و روشن تجربه می‌کنند. جنگل، روح سیال زندگی است.

تمرین شکرگزاری

قدردانی، سیستم پاداش مغز را فعال می‌کند و مواد شیمیایی احساس خوب را آزاد می‌کند. برخی از مردم یک دفتر روزانه قدردانی دارند و در آن چیزهایی را می‌نویسند که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستند. عده‌ای هم در «تمرین نعمت» شرکت می‌کنند و هر شب بر سه چیز تمرکز می‌کنند که لازم می‌بینند بابت آن سپاسگزار باشند.

اسانس

سیستم بویایی (سیستمی حسی در بدن است که برای بویایی استفاده می‌شود) مغز را تحریک می‌کند تا سروتونین و دوپامین را در پاسخ به بوی روغن‌های ضروری مانند ترنج، اسطوخودوس و لیمو آزاد کند. به همین دلیل است که رایحه درمانی برای کسانی که استرس، اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی را تجربه می‌کنند بسیار محبوب است.

دستیابی به هدف

پس از دستیابی به اهداف – حتی اهداف کوچک – سیستم پاداش مغز فعال شده و دوپامین آزاد می‌کند.  این حالت نه تنها مقدار کمی از مواد شیمیایی حس خوب را برای بدن فراهم می‌کند، بلکه ما را برای رسیدن به اهداف بیشتر تشویق می‌کند.

بیشتر بدانید: راز موفقیت چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت؟

یادآوری خاطرات خوش

در مغز یک تعامل بین خلق و خو و حافظه وجود دارد. هنگامی که با بخشی از مغز که با توجه مرتبط است ترکیب شود، می‌تواند باعث تولید سروتونین شود. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که به خاطره‌ای زنده و شاد فکر می‌کنید، یا شاید به عکس‌های یک تعطیلات خانوادگی سرگرم کننده یا روز عروسی نگاه می‌کنید.

گوش دادن به موسیقی

هم گوش دادن به موسیقی و هم آواز خواندن می‌تواند اکسی توسین را ترشح کند. خوانندگان، هنگام بداهه نوازی، سطوح بالاتری از اکسی توسین را آزاد می‌کنند. در همین حال، مطالعه دیگری نشان داد که بیمارانی که پس از جراحی قلب باز بهبود می‌یابند، پس از گوش دادن منظم به موسیقی آرامش بخش، به دلیل کاهش درد، استرس و سطح اضطراب ناشی از افزایش اکسی توسین، بهبود سریع‌تری پیدا کردند.

پرسشهای پرتکرار در زمینه هورمون شادی

هورمون شادی چیست؟

دوپامین: که اغلب به آن «هورمون شادی» می‌گویند، باعث ایجاد احساس خوشبختی می‌شود. محرک اصلی سیستم پاداش مغز، همین هورمون است که وقتی چیزی لذت بخش را تجربه می‌کنیم، افزایش می‌یابد.

آیا اکسی توسین هورمون شادی است؟

اکسی توسین، دوپامین و سروتونین اغلب به عنوان «هورمون‌های شادی» شناخته می‌شوند. وقتی جذب شخص دیگری می‌شوید، مغز شما دوپامین ترشح می‌کند، سطح سروتونین شما افزایش می‌یابد و اکسی توسین تولید می‌شود.

آیا سروتونین هورمون شادی است؟

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که واسطه رضایت، شادی و خوش بینی است. سطح سروتونین در افسردگی کاهش می‌یابد و اکثر داروهای ضد افسردگی مدرن که به عنوان مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) شناخته می‌شوند، با افزایش میزان سروتونین موجود در سلول‌های مغز عمل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *