دسته‌بندی نشده

بهترین کتابهای خودشناسی 

بهترین کتابهای خودشناسی

آیا شما سعی می‌کنید خودآگاه‌تر شوید؟ آیا می‌خواهید درباره خودتان بیشتر بدانید و ارزش‌ها، باورها یا ترجیحات خود را کشف کنید؟ سپس خواندن کتاب‌های خودشناسی در مورد خودآگاهی ممکن است به شما کمک کند تا تفکر خود را بهبود ببخشید و نسبت به شخصیت خود مطمئن‌تر شوید. کتاب‌های مربوط به خودآگاهی امروزه یکی از محبوب‌ترین انواع کتاب‌های خودشناسی  هستند. در واقع، بهتر این اینگونه بگوییم که چه کسی نمی خواهد نقاط قوت و ضعف خود را درک کند؟ خواندن کتاب‌های مربوط به خودآگاهی به افراد مختلف کمک می‌کند تا افکار، باورها و احساسات خود را شناسایی کنند. در این مقاله از سایت سینرژی، بهترین کتابهای خودشناسی را معرفی خواهیم کرد.

غریبه‌ها برای خودمان: کشف ناخودآگاه تطبیقی

توسط تیموتی دی ویلسون

«خودت را بشناس»، هنوز توصیه خوبی است. اما آیا درون نگری بهترین راه برای خودشناسی است؟ به هر حال ما در تلاش برای کشف چه چیزی هستیم؟

خودشناسی ما را با دنیای ذهنی پنهانی از قضاوت‌ها، احساسات و انگیزه‌ها آشنا می کند. ویلسون به ما می‌گوید از آنجایی که ما دسترسی مستقیمی به عملکرد ذهن خود نداریم، داستان‌های قابل قبولی درباره خودمان ایجاد می‌کنیم که ممکن است با ناخودآگاه تطبیقی ما ارتباط نداشته باشند. ویلسون با استناد به شواهدی مبنی بر اینکه درون نگری بیش از حد می‌تواند صدمه وارد کند، راه‌های بهتری برای کشف اینکه واقعاً چه کسی هستیم، مطرح می‌کند.

دیدگاه‌های روانشناسی اجتماعی

نوشته درک چدی

یک رساله کلاسیک در مورد چگونگی عملکرد ذهن در یک زمینه اجتماعی که توسط دو تن از مشهورترین روانشناسان اجتماعی در جهان نوشته شده است. همه ما بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم، به هنجارهای اجتماعی، فشارهای اجتماعی و زمینه‌های فرهنگی پاسخ می‌دهیم.

برای درک شخص دیگر، باید خود را در ذهن او قرار دهیم و بفهمیم که او جهان را چگونه می‌بیند و چگونه فرهنگ و زمینه اجتماعی آن دیدگاه را شکل می‌دهد. بسیاری از افرادی که این کتاب را خوانده‌اند، می‌گویند که این کتاب به طور اساسی دیدگاه آنها را نسبت به جهان تغییر داده است.

تلو تلو خوردن روی خوشبختی

آیا می‌دانید چه چیزی شما را خوشحال می‌کند؟ این کتاب پرفروش دانیل گیلبرت، روانشناس اجتماعی، پاسخ‌های شگفت انگیزی را برای این سوال مطرح می‌کند. شما همراه با پروفسور گیلبرت خواهید خندید! چرا که او منابع پنهان شادی و چرایی نادیده گرفتن آنها را برایتان آشکار می‌کند.

کتاب باقی مانده از روز

باقی مانده از روز

نوشته کازوئو ایشی گورو

گاهی رمان نویسان بهترین روانشناسان هستند. این رمان درباره پیشخدمت انگلیسی به نام استیونز است که با نزدیک شدن به جنگ جهانی دوم در تلاش است تا خود را با دنیای در حال تغییر وفق دهد. این کتاب، یک بررسی استادانه از خودفریبی است. ما جهان را از چشمان استیونز می‌بینیم و به سرعت نابینایی او را نسبت به اتفاقاتی که در اطرافش می‌گذرد و آنچه واقعاً او را خوشحال می‌کند تشخیص می‌دهیم. ممکن است بخواهید به صفحات کتاب، دست دراز کنید و شانه‌های استیونز را تکان دهید و فریاد بزنید: “نه، نه نه، تو داری این کار را اشتباه انجام می‌دهی!» اما او همان کاری را انجام می‌دهد که همه ما انجام می‌دهیم: تلاش می‌کند تا دنیا را به بهترین شکل ممکن درک کند، به‌گونه‌ای که به او اجازه می‌دهد حس یکپارچگی را حفظ کند.

بیشتر بدانید: کوچینگ فردی چگونه از ما شخصیتی جدید می‌سازد؟

ماشین‌هایی مثل من

نوشته ایان مک ایوان

رمان درخشان دیگری که درک ما را از معنای انسان بودن گسترش می‌دهد. فرض بر این است که پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی در دهه 1980 بسیار سریع‌تر از آنچه واقعاً اتفاق می‌افتد اتفاق افتاده باشد، تا جایی که مردم می‌توانند یک اندروید را به عنوان یک همراه خریداری کنند. چارلی، یک لندنی 32 ساله، آدام را می‌خرد که شبیه انسان است، مانند یک انسان صحبت می‌کند و حتی مانند یک انسان رابطه جنسی دارد (که منجر به مثلث عشقی عجیب و غریب بین چارلی، آدام و همسایه چارلی، میراندا می‌شود). اما آدم انسان نیست.

مساله این است. رمان «کلارا و خورشید» اثر کازوئو ایشی‌گورو، رمان دیگری درباره رابطه بین انسان‌ها و اندرویدها، است. جوزی چهارده ساله، کلارا را به عنوان یک «دوست مصنوعی» به دست می‌آورد، و ایشی گورو مانند رمان مک ایوان، دیدگاه ما را نسبت به معنای انسان بودن گسترش می‌دهد و منحرف می‌کند.

هوش هیجانی: چرا می‌تواند بیشتر از IQ مهم باشد؟

اثر دانیل گولمن

احتمالاً در مورد IQ (ضریب هوشی) چیزهای زیادی می‌دانید. اما آیا تا به حال چیزی در مورد EQ یا هوش هیجانی شنیده‌اید؟ اگر از رشته روانشناسی مثبت گرا آگاه هستید، احتمالا EQ برای شما هم آشناست. در واقع هوش هیجانی جزء لاینفک روانشناسی مثبت گراست و خودآگاهی یکی از عوامل اصلی EQ است.

امروزه سه مدل عمده از هوش هیجانی وجود دارد که یکی از آنها متعلق به دانیل گولمن، روانشناس و نویسنده کتاب پرفروش نیویورک تایمز، هوش هیجانی: چرا می تواند بیش از  مهم IQ باشد، است. ایده اصلی کتاب این است که به ما کمک کند درک کنیم که درک احساسات و کنترل آنها چقدر مهم است. همانطور که نویسنده معتقد است، هوش هیجانی بسیار مهمتر از IQ است. آیا می‌دانستید که شناخت احساسات می‌تواند به شما کمک کند تا موفق‌تر شوید؟ آیا اهمیت احساسات را در زندگی خود درک می‌کنید؟ اگر نه، خواندن این کتاب از دانیل گولمن ممکن است به شما کمک کند تا استرس و اضطراب را کنترل کنید، تأثیر احساسات را درک کنید و خودآگاه‌تر شوید. پس از خواندن این کتاب، درک بهتری از احساسات خود و دیگران خواهید داشت که ممکن است به بهبود روابط اجتماعی نیز کمک کند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کتابهای روانشناسی شخصیت

کتاب هنر صحبت کردن با خود

هنر صحبت کردن با خود

اثر ویرونیکا توگالوا

چند بار در طول روز با خود صحبت می‌کنید؟ بسیاری از مردم قبول نمی‌کنند که از صحبت کردن با خودشان لذت می‌برند. با این حال، صحبت کردن با خودتان طبیعی است و حتی بهتر از آن، برای سلامت روان شما مفید است. چرا؟ زیرا صحبت کردن با خود به ما کمک می‌کند تا بفهمیم به چه چیزی نیاز داریم و به چه چیزی نیاز نداریم. در نتیجه ما خودآگاه‌تر می‌شویم. این دقیقاً همان چیزی است که ویرونیکا توگالووا در کتاب خودشناسی خود به نام هنر صحبت کردن با خود، به آن اشاره می‌کند.

این کتاب در مورد مهم‌ترین صدایی است که هر کسی می‌تواند به آن گوش دهد و آن صدا متعلق به شماست. با این حال، نویسنده معتقد است که مردم نمی‌دانند چگونه از این صدا استفاده کنند. به همین دلیل است که او سعی می‌کند هنر گوش دادن به خودمان را به ما بیاموزد. هنر صحبت کردن با خودتان راهنمای خودآگاهی و تحقق رویاها و خواسته‌های درونی شماست. پس از خواندن کتاب، متوجه خواهید شد که شما تنها کسی هستید که می.توانید بفهمید چه چیزی برای خودسازی شما بهترین است.

خودآگاهی برای زنان

نوشته نانسی ریچاردسون

اگر احساس می‌کنید که فقط خواندن کتاب‌های خودشناسی برای شما کافی نیست، اگر به دنبال چیزی هستید که شما را به انجام اقدامات واقعی و آگاهی بیشتر از خودتان سوق دهد، یک مجله خودآگاهی برای زنان توسط نانسی ریچاردسون تهیه کنید. این می‌تواند یک ایده عالی برای خودآگاهی شما باشد.

ریچاردسون یک درمانگر سلامت روان است که به افراد کمک می‌کند تا با اضطراب، افسردگی، مصرف مواد و سایر شرایط مقابله کنند. او قبل از اینکه بفهمد چگونه خودآگاه شود، خودش با افسردگی و اضطراب دست و پنجه نرم می‌کرد. بعدها، او مجله‌ای برای زنان ایجاد کرد و آن را “ME” نامید تا اهمیت خودآگاهی را برجسته کند. این مجله 12 ماهه شامل یک ردیاب خلق و خوی روزانه و فضایی برای نوشتن در مورد دستاوردهای روزانه شماست. در فرآیند خواندن و پر کردن ژورنال، در طول روز بیشتر درباره احساسات، افکار و حالات خود خواهید آموخت. یک مجله خودآگاهی برای زنان به شما کمک می‌کند تا دریابید که چگونه هدف گذاری کنید، سپاسگزار باشید و چگونه احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. از آنجایی که نویسنده متوجه شده است که خلاقیت هیچ مرزی ندارد، برخی جاها را کاملاً خالی گذاشته تا به خوانندگان اجازه دهد هر چیزی را که به ذهنشان می‌رسد بنویسند.

پرسشهای متداول در زمینه بهترین کتب خودشناسی

خودشناسی چیست؟

خودآگاهی مربوط به کاری است که ما انجام می‌دهیم، اما خودشناسی درباره این است که ما چه کسی هستیم. ما از طریق خودآگاهی، رفتارها، احساسات، باورها و ارزش‌های خود را درک می‌کنیم و برای ساختن یک خودپنداره استفاده می‌کنیم.

آیا کتاب‌های خودشناسی واقعاً مفید هستند؟

کتاب‌های رشدمحور در مورد موضوعاتی مانند دستیابی به خوشبختی، یافتن هدف، رشد شغلی و ایجاد روابط رضایت‌بخش، «حکمت» می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که مردم از خواندن کتاب‌های خودشناسی متمرکز بر مشکل سود می‌برند.

آیا افراد موفق کتاب خودشناسی می‌خوانند؟

85 درصد از افراد ثروتمند و موفق، در هر ماه دو یا چند کتاب آموزشی، شغلی یا خودسازی می‌خوانند، در حالی که این میزان برای افراد فقیر 15 درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *