آموزشی, بررسی ها

کوچینگ فردی چگونه از ما شخصیتی جدید می‌سازد؟

کوچینگ فردی

همه‌ی ما به مرور زمان ، بیش از پیش از خود می‌پرسیم چگونه می‌توانیم زندگی خود را بهینه کنیم و بیش‌ترین بهره را از توانایی‌های خود ببریم؟ کار کردن روی نقاط ضعف، به دست آوردن اعتماد به نفس بیشتر و قدم زدن در مسیر موفقیت – چه کسی این آرزو را ندارد؟ – و پیمودن مسیر بهتر شدن به تنهایی، چندان آسان نیست. لزوم وجود یک مربی و همراه در این مسیر، به این دلیل است. این به ویژه در مربیگری یک به یک، خوب عمل می‌کند. در این مقاله از وبسایت سینرژی در مورد مزایا و مزایای کوچینگ و اینکه چگونه می‌تواند به شما کمک کند، مطالب مفیدی مطالعه کنید.

کوچینگ چیست و چگونه مارا یاری می‌کند؟

کوچینگ، فرآیند بازتاب خلاقانه‌ای است که پتانسیل شخصی و حرفه‌ای فرد را پرورش می‌دهد و دستیابی به اهداف تعیین‌شده را با ایجاد آگاهی از شخص و مسیر، ممکن می‌سازد. در فرآیند کوچ، فرد مسئول تصمیمات خود باقی می‌ماند. برخی از کلیدهای مهم برای یک مسیر کوچینگ فردی موفق عبارتند از: همکاری خلاقانه، برابری، مسئولیت، چالش و خود مدیریتی.

چرایی کوچینگ توسعه فردی

اغلب می‌توان مشاهده کرد که افراد در حیطه‌‌ی روابط اجتماعی و محیط کار به دلایل نامعلوم شروع به اقدامات آسیب‌زا می‌کنند و سپس معلوم می‌شود که مشکلات واقعاً در زندگی خصوصی آن‌هاست. گاهی ترجیح می‌دهید در محل کار باشید تا در خانه، زیرا شراکت شما خوب پیش نمی‌رود. یا درگیر زندگی انفرادی هستید و این واقعیت که هیچکس بعد از کار در خانه منتظر شما نیست، باعث ناراحتی شما می شود. شاید شما هم از طریق زندگی خانوادگی استرس دارید؛ چرا که این احساس را دارید که باید به تنهایی مراقب همه چیز باشید. قرارها یا ضرب الاجل‌ها را مرتب فراموش می‌کنید و فکر می‌کنید مشکل این است که خیلی بی نظم هستید. شما به سادگی خیلی کم یا خیلی بد می خوابید، زیرا از درون کاملاً استرس و بیقراری دارید. کم کم درگیر استیصال و رفتارهای تکانشی و تنش‌زا می‌شوید. در این شرایط است که الزام وجود کوچینگ توسعه فردی، کاملاً مشخص می‌شود.

کوچینگ فردی و رابطه‌ی فرد و مربی

کوچینگ فردی و رابطه‌ی فرد و مربی

در کوچینگ فردی، همه چیز فقط به شما مربوط می‌شود. مربی شما به صورت خصوصی به شما مشاوره می‌دهد. به همین دلیل است که لازم است شما با مربی در یک طول موج باشید و به خوبی با هم کنار بیایید. در آینده‌ای نزدیک، مربی شما به یکی از معتمدین افراد زندگی شما نزدیک تبدیل خواهد شد، اما تنها در صورتی موفقیت‌ها را جشن می‌گیرید که احساس راحتی کنید و بتوانید به راحتی بگویید و بشنوید.
سپس با هم روی اهداف فردی خود به صورت متمرکز کار خواهید کرد. در کوچینگ فردی، خواسته‌های خود را تعریف می‌کنید و راه حل‌هایی را با مربی خود توسعه می‌دهید. او همچون آینه‌ای، بازتابی از توانایی‌های بالقوه‌ی شما می‌شود و انگیزه‌های لازم را به شما می‌دهد، تا بتوانید مسیر توسعه‌ی خود را طی کنید. هنر کوچینگ، باز کردن دریچه‌ی آگاهی و الهام بخشیدن به عمل است. کوچینگ فردی شکلی از حمایت است که مبتنی بر ارتباط و گفتگوی فعال، سانده و آموزنده است. اعتماد ایجاد شده به فرد کمک می کند تا راه حل های خود را پیدا کند و به موفقیت پایدار دست یابد.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

چه اهدافی را می‌توانید در کوچینگ فردی دنبال کنید؟

 • در کوچینگ فردی، تمرکز بر اهداف شخصی شماست. شما تعیین می‌کنید که مسیر شما باید به کجا منتهی شود و اهداف میانی را برای خود تعیین می‌کنید.
  اگر چشمان خود را به روی همه‌ی چیزهایی که واقعاً در اطراف شما اتفاق می‌افتد باز کنید، تجزیه و تحلیل اینکه در حال حاضر کجا هستید و چگونه می‌توانید الگوهای عملیاتی و ساختاری خود را به بهترین نحو تنظیم کنید، برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود. اابته اهداف دقیقی که در کوچینگ فردی دنبال می‌کنید، کاملاً به شما بستگی دارد. در بیشتر موارد، اهداف ماهیت حرفه‌ای دارند. اما مهم نیست که منشأ کجاست؛ مسیر رسیدن به هدف معمولاً از طریق نقاط قوت شما به دست می‌آید. اگر کسی از شما بخواهد که سه مورد از نقطه قوت‌های خود را در حال حاضر فهرست کنید، آیا پاسخی آماده خواهید داشت؟
  اکثر شما در همان لحظه‌ی اول مطمئن هستید که یکی از آن‌ها را دارید، اما بعد دچار تردید می‌شوید. در کوچینگ فردی، شما نقاط قوت خود را با جزئیات تعریف می‌کنید. این به شما امنیت می‌دهد و اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. در نهایت، متوجه می‌شوید که شایستگی‌های شما دقیقاً کجاست و چه درهایی را می‌توانند به روی شما باز کنند. اهداف بسیار معمولی در زمینه‌ی حرفه‌ای عبارتند از:
  موقعیت‌یابی بهینه در شغل جدید
  تسهیل ورود حرفه‌ای
  اعتماد به نفس و قاطعیت بیشتر
  شجاعت ارائه‌ی ایده‌های خود
  اعتماد به شایستگی‌های خود

جلسات کوچینگ فردی

جلسات کوچینگ فردی برای چه کسانی مناسب است؟

کوچینگ در بین هممه‌ی افراد و به ویژه مدیران اجرایی، محبوبیت خاصی دارد. اما مدیران دیگر تنها کسانی نیستند که ارزش یک مربی را درک کرده‌اند. به ویژه افراد خوداشتغال و مشاغل آزاد دوست دارند از مربیان کوچ استفاده کنند. این امر به ویژه در مورد افراد خوداشتغال انفرادی صادق است؛ زیرا آن‌ها اغلب فرصت تبادل نظر با افراد همفکر را ندارند. اما مطمئناً جلسات انفرادی کوچینگ فقط در زندگی حرفه‌ای به شما کمک نمی کند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان یک شخص خصوصی به شما کمک کنند. این یک ابزار عالی برای رشد شخصیت است که برای همه قابل دسترسی است.

یک جلسه مربیگری تک به تک چقدر طول می‌کشد؟

اساساً، شما تصمیم می گیرید که کوچینگ فردی شما چقدر باید گسترده باشد. با این حال، به عنوان یک قاعده برای طولانی‌مدت طراحی شده است تا مربی شما بتواند از شما پشتیبانی جامعی ارائه دهد. به این ترتیب، به خوبی در درونی کردن همه‌ی چیزهایی که آموخته‌اید و ادغام آن‌ها به طور ایمن در زندگی روزمره خود موفق خواهید شد. اساس هر کوچینگ، تبادل پر جنب و جوش بین شما دو نفر است و این تنها در صورتی می‌تواند به شدت انجام شود که شما درگیر کوچینگ طولانی‌تری باشید.
یک جلسه‌ی یک به یک فقط می تواند شروع کند تا به شما نشان دهد در حال حاضر کجا هستید و چگونه می‌توانید به اهداف خود برسید. با این حال، اگر می‌خواهید مکالمات فشرده داشته باشید و راه حل‌های فردی پیدا کنید، یک فرآیند طولانی‌مدت، انتخاب بهتری است. سپس مربی شما این شانس را دارد که بینشی از زندگی خصوصی شما داشته باشد و می‌تواند به همراه شما بفهمد که آیا یک مشکل ظاهراً حرفه‌ای منشا درون‌فردی دارد، یا برعکس.

در دوره‌ی کوچینگ فردی چه رخ می‌دهد؟

اگر تصمیم به یک کوچینگ فردی طولانی‌مدت دارید، زمان کافی برای گذراندن هر مرحله‌ی فردی در آرامش را خواهید داشت. در فرآیند کوچینگ، همواره ساختار اولیه‌ی خاصی وجود دارد. ابتدا با یک صحبت مقدماتی شروع می‌کنید. هدف این است که شما همدیگر را بهتر بشناسید، با همدیگر گرم شوید و رویکردی نسبتاً شفاف، نسبت به یکدیگر پیدا کنید. شما به مربی خود می‌گویید که چرا به او اعتماد کرده‌اید و امیدوارید از همکاری خود چه چیزی به دست آورید.
شما نگاهی اجمالی به زندگی خود می‌اندازید و به او می‌گویید که چگونه زندگی می‌کنید، برای امرار معاش چه کار می کنید، زندگی خصوصی شما چگونه است و اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانید. صداقت شما در این مرحله، اولین شرط موفقیت این فرآیند است. این به مربی شما یک زاویه‌ی دید کلی از وضعیت فعلی شما می‌دهد.
در جلسه‌ی اول، هنوز بحث اصلی درباره‌ی جزئیات شرح حال، اهداف و راه حل‌های مشخص شروع نشده است. این جلسه بیشتر در جهت خلق ارتباط و اعتمادسازی است. در اثنای همین جلسه با خود مرور کنید که آیا در حضور همدیگر احساس راحتی و آرامش می‌کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، سپس برای مرحله‌ی بعدی آماده هستید. مربی بازخورد اولیه را به شما می‌دهد و توضیح می‌دهد که کدام استراتژی برای شما مناسب است. او از این به بعد به شما نمی‌گوید که چگونه زندگی کنید، بلکه با تکیه بر نقاط قوت و مهارت‌های خودتان، انگیزه‌های مناسبی را به شما می‌دهد که می‌توانید به تنهایی به آن‌ها واکنش نشان دهید. مراتب تغییر در خود شما به وجود می‌آید و از بیرون به شما تحمیل نمی‌شود. این بسیار مهم است که متوجه شوید و باور کنید که منبع قدرت خود هستید و با انگیزه‌ی مناسب می‌توانید به همه چیز دست یابید.

هزینه‌ی کوچینگ فردی و شرایط عمومی

اگر به نگاه دقیق‌تری از خواسته‌ها و اهداف خود برسید، می‌توانید در مورد تعداد و جنبه‌های مالی جلسات با مربی خود به توافق برسید. چرا که این توافق، برای نوعی سرمایه‌گذاری است، نه نوعی هزینه.

کوچینگ فردی؛ چراغی فرا راه زندگی معنادار

همه‌ی چیزهایی که تا کنون در مورد آن‌ها صحبت کرده‌اید، اکنون به صورت عملی به زندگی شما راه پیدا می‌کنند. مراحل عملی که در کوچینگ فردی انجام دادید، اکنون به وظایف روزمره‌ی ملموس و منظم تبدیل شده‌اند. عادات جدید، جای اهداف را گرفته و دقیقاً به همین دلیل است که در این مرحله به استقامت و اراده‌ی زیادی نیاز دارید.
به همین دلیل، جلسات کوچینگ طولانی‌مدت نیز انتخاب بهتری هستند، زیرا در این صورت مربی شما می‌تواند از شما حمایت کند تا پشتکار داشته باشید و بارها و بارها نکات ارزشمندی را به شما ارائه دهد. بارها و بارها بررسی کنید که آیا مراحل اجرا شده، موفق بوده‌اند و در نتیجه چه چیزی تغییر کرده است؟ این فقط شمایید که نتیجه و تصمیم می‌گیرید چه چیزی در آینده خواهد آمد و چه چیزی از بین خواهد رفت.

مزایای مربیگری فردی نسبت به مربیگری تیمی چیست؟

حتماً و همیشه چیزهای خاصی وجود دارد که شما در حضور دیگران درباره‌ی آنها صحبت نمی‌کنید. همه‌ی ما دوست نداریم ضعف‌ها، ترس‌ها و ناامنی‌های خود را به افراد زیادی نشان دهیم و ترجیح می.دهیم در مورد آن‌ها سکوت کنیم. صحبت کردن یک به یک با کسی که می‌توانید به او اعتماد کنید، بسیار بهتر عمل می‌کند.
هنگامی که انسجام گروهی نیاز به بهبود دارد، مشکلاتی در ارتباط وجود دارد و یا روحیه‌ی تیمی نمی‌خواهد احیا شود، مربیگری تیمی انتخاب درستی است. از طرف دیگر، اگر با مسائل بسیار شخصی سر و کار دارید که ربطی به گروه ندارد، بهتر است با کوچینگ فردی پیش بروید. در این جمع فقط می‌توانید صحبت خود را باز کنید و مطمئن باشید که مسائل و نگرانی‌های شما شنیده خواهد شد.

پایان راه کوچینگ فردی به کجا می‌رسد؟

در آخرین جلسه، شما و مربی‌تان به سفر خود نگاه می‌کنید و خواهید دید که چه چیزی در شما، با شما و برای شما تغییر کرده است. از آنچه بر آن تسلط دارید، شگفت‌زده خواهید شد و این شگفتی، مرهمی برای روح شما خواهد بود. همچنین مهم است از خود سوالات صادقانه بپرسید. سوالاتی نظیر این که آیا آماده هستید بدون مربی خود در آینده، راه خود را ادامه دهید؟ آیا راهی که تا کنون طی کرده‌اید، شما را به مسیری متفاوت از آنچه فکر می کردید، هدایت کرده است؟ شما به همراه مربی خود، به سادگی استراتژی‌های جدیدی را ایجاد می‌کنید که با زندگی حرفه‌ای و خصوصی روزمره‌ی شما سازگارتر است.

پرسش‌های مطرح در زمینه‌ی کوچینگ فردی

هدف از کوچینگ فردی چیست؟

این فرآیند می‌تواند به رشد افراد در طیف وسیعی از نیازها کمک کند و حتی می‌تواند در سطوح شخصی برای آن‌ها مفید باشد. کوچینگ برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود عملکرد فردی و اجتماعی و ایجاد مهارت‌های ارتباطی موثر شناخته شده است. این مزایا می‌تواند حتی گسترده‌تر و خاص‌تر برای یک فرد باشد.

مزایای کوچینگ برای یک فرد و یک سازمان چیست؟

کوچینگ با بهبود عملکرد فردی، مشارکت کارکنان را افزایش می دهد، به شناسایی و توسعه‌ی کارکنان با پتانسیل بالا کمک می‌کند و به شناسایی نقاط قوت سازمانی و فردی و فرصت‌های توسعه کمک می‌کند.

روش اصلی کوچینگ چیست؟

محققان برای مکالمات مربی با مراجع، مسیری ایجاد کرده‌اند که ساختار آن به صورت زیر است: پیشینه، اهداف، استراتژی، اجرا، تعهد. هر حرف یا بخش از مکالمه‌ی مربیگری، دارای یک فصل اختصاصی است و شامل توضیحاتی در مورد دلیل استفاده از آن و نحوه‌ی اجرای آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *