آموزشی, بررسی ها

آموزش حل مسئله به کودکان؛ آنچه کودکان باید بیاموزند

آموزش حل مسئله به کودکان

حل مسئله طبق تعریف «فرایند یافتن راه حل برای مسائل دشوار یا پیچیده» است. هنری کایزر می‌گوید: “مشکلات فقط فرصت‌هایی در لباس کار هستند.”

چگونه مشکلات را به فرصت تبدیل کنیم تا فرزندانمان حلال مشکل شوند؟ کودکان از طریق رفتارهای مدل‌سازی شده به بهترین شکل یاد می‌گیرند. سپس از طریق بازی و کارهای روزمره، آموزش‌هایشان تمرین می‌شود. پازل‌ها را در نظر بگیرید؛ وقتی بچه‌ها کوچک هستند به آن‌ها پازل‌هایی می‌دهیم که ساده‌اند. آن‌ها شکل را با برش مطابقت می‌دهند. سپس همانطور که بزرگتر می‌شوند و مهارت‌های حرکتی ظریف آن‌ها رشد می‌کند، به آنها پازل‌هایی با 12-24 قطعه می‌دهید تا ذهنشان بزرگتر شود. برای حل مشکلات نیز همین رویه را باید طی کرد. در این مقاله از 30nergy با روش‌های آموزش حل مسئله به کودکان آشنا می‌شویم.

چگونه کودکمان را با حل مسئله آشنا کنیم

با این 5 مرحله به کودکان بیاموزیم مشکلات خود را به طور مسالمت آمیز حل کنند:

 • مرحله اول: چه احساسی دارید؟ اغلب وقتی با مشکلی مواجه می‌شویم، احساس ناامیدی یا عصبانیت می‌کنیم. قبل از اینکه بتوانیم مشکل خود را حل کنیم، باید بدانیم چه احساسی داریم و آرام باشیم. راه‌های مختلفی برای آرامش وجود دارد. می‌توانیم استراحت کنیم و سه نفس عمیق بکشیم.
 • مرحله دوم: مشکل چیست؟ قبل از اینکه بتوانیم آن را حل کنیم باید بدانیم مشکل چیست. چرا احساس عصبانیت یا ناراحتی می کنید؟ به یاد داشته باشید که این مشکل متعلق به شماست نه افراد دیگر.
 • مرحله سوم: راه‌حل‌هایی بیابید. فکر کردن به راه‌حل‌های مختلف تا حد امکان برای مشکل مفید است. هر راه حلی جواب نمی‌دهد. یک راه حل ممکن است یک بار موثر باشد، اما یک بار دیگر نه. هرچه مشکلات بیشتری را حل کنید، فکر کردن به راه حل آسان‌تر است.
 • مرحله چهارم: چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به این فکر کنید که اگر هر یک از راه‌حل‌هایی که به ذهنتان می رسد را انتخاب کنید چه اتفاقی می‌افتد. یک راه حل مطمئن به این معنی است که هیچ کس صدمه یا ناراحت نخواهد شد. آیا راه حل عادلانه است؟ همه چه احساسی خواهند داشت؟
 • مرحله پنجم: راه حلی را انتخاب کنید. راه حل خود را امتحان کنید و ببینید آیا مشکل را حل کرد؟ اگر راه حل مشکل را حل نکرد، می‌توانید یکی از راه‌حل‌های دیگری را که به آن دست یافتید امتحان کنید.

به یاد داشته باشید یادگیری این پنج مرحله برای کودکان به تمرین و تکرار بسیار نیازمند است.

بیشتر بخوانید: کوچینگ برای کودکان؛ جامعه ای سالم با کودکانی پرنشاط!

نقش والدین در آموزش به کودکان در حل مسئله

نقش والدین در آموزش به کودکان در حل مسئله

والدین نقش بسیار موثری در اموزش به کودکان دارند. نمونه‌هایی از نقش‌های والدین در یادگیری مهارت حل مسئله شامل موارد زیر است:

اجازه شکست

به کودک خود فضا بدهید. به آن‌ها اجازه دهید اشتباه کنند و آن‌ها را تشویق کنید تا دوباره تلاش کنند. در برابر میل به اصلاح یا انجام آن برای آنها مقاومت کنید.

بازی خلاق را تشویق کنید

مطمئن شوید که بازی آنها شامل تخیل است. ساختن قلعه، ساختمان با بلوک، مسیرهای مانع. این فعالیت‌ها به طور طبیعی نیازمند حل مسئله خواهند بود.

به فرزندتان حق انتخاب بدهید

تصمیم گیری کلید حل مشکل است. با یک انتخاب ساده برای کودکان کوچکتر شروع کنید. به عنوان مثال: “آیا می‌خواهید پیراهن آبی بپوشید یا پیراهن قرمز؟”

داستان‌های حل مسئله را بخوانید

از داستان‌ها برای الهام بخشیدن و همچنین الگوبرداری از مهارت‌های حل مسئله استفاده کنید

سوال بپرسد

مشکلات را شناسایی کنید، با فرزندتان کار کنید تا مشکلات را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کند. فهرستی از کارهای مورد نیاز برای حل مشکل تهیه کنید. طوفان فکری و به اشتراک گذاری ایده‌ها را تمرین کنید. از فرزندتان بپرسید که در مورد مشکل چه فکر می‌کند و او را تشویق کنید تا خودش راه حلی پیدا کند.

نوآوری را با کودک تمرین کنید

به آنها اجازه دهید بفهمند که مسائل چگونه درست می‌شوند.

بشتر بدانید: بیش فعالی چیست و چگونه کنترل می‌شود؟

مهارت‌های کلیدی آموزش برای حمایت از حل مسئله

مهارت‌های کلیدی آموزش برای حمایت از حل مسئله

مهارت‌های کلیدی آموزش برای حمایت از حل مسئله شامل:

 • خلاقیت
 • مهارت‌های تحقیق
 • مجموعه داده‌ها
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها
 • کار گروهی
 • هوش هیجانی
 • مدیریت ریسک
 • تصمیم گیری
 • مهارت‌های ارائه

ما می‌توانیم با آموزش و تمرین حل مسئله از مهدکودک تا فارغ‌التحصیلی از دبیرستان، کارشناسان بزرگ حل مسئله را پرورش دهیم. ما باید حل مسئله مبتنی بر آمار را با راه حل‌های ابتکاری که مشکلات فنی و غیر فنی را حل می‌کند، آموزش دهیم.

روش‌های مناسب سن برای آموزش حل مسئله به کودکان

کودکان در زمان چالش با چشم‌هایشان به شما می‌گویند: «رفعش کن». اگرچه رفع این مشکل برای شما احتمالاً سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. اما اغلب بزرگ‌ترین لطفی که می‌توانید برای فرزندتان انجام دهید این است که به او اجازه دهید خودش آن را بفهمد. در آموزش مهارت‌های حل مسئله کودکان، به آن‌ها استقلال می‌آموزید و به تقویت اعتماد به نفس آنها کمک می‌کنید.

خلاقیت فرزندتان را بارور کنید

خلاقیت بخش بزرگی از حل مسئله است. زمان زیادی را اختصاص دهید تا تخیل فرزندتان آزاد باشد. اگر درگیری با کودک دیگری پیش آمد، برای حل آن دست به کار نشوید. مهم است که عقب نشینی کنید و به کودک خود فرصت دهید تا آن را کشف کند. اما اگر می‌بینید که فرزندتان به مبارزه ادامه می‌دهد، راه‌حل‌هایی برای مقابله با آن ارائه دهید، مانند نوبت گرفتن یا تعویض یک اسباب‌بازی با اسباب‌بازی دیگر.

آموزش حل مسئله به کودکان را در جمع سینرژی تمرین کنید!

در این مقاله اهمیت آموزش حل مسئله به کودکان و برخی از روش‌های مؤثر آن را بیان کردیم. کودک در جریان یادگیری مهارت‌های حل مسئله می‌تواند اعتماد به نفس خود را نیز تقویت کند. پس بهتر این این مهارت را یادبگیرید و آن را به کودکانتان نیز انتقال دهید. در همین راستا می‌توانید با مجموعه سینرژی همراه شوید.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه آموزش حل مسئله به کودکان

چرا حل مسئله برای کودکان مهم است؟

به طور معمول، مهارت‌های مؤثر حل مسئله منجر تقویت جنبه‌های «شادتر، با اعتماد به‌نفس‌تر و مستقل‌تر» زندگی می‌شود. وقتی کودکان به تنهایی یا در یک گروه با مشکلات برخورد می‌کنند، انعطاف پذیر می‌شوند. آنها یاد می‌گیرند که به چالش‌ها از دیدگاهی تازه نگاه کنند

آموزش حل مسئله برای کودکان چیست؟

آموزش مهارت‌های حل مسئله (PSST) شامل یک جزء تکلیف است: به کودک تکالیف داده می‌شود تا به او کمک کند که مهارت‌های حل مسئله را در موقعیت‌های روزمره به کار گیرد. تکالیف یک بسط طبیعی درمان است که در آن مهارت‌های حل مسئله آموخته شده در موقعیت‌های زندگی واقعی اعمال می‌شود.

آیا می‌توان حل مسئله را آموزش داد؟

حل مسئله را می‌توان با تمرین، آزمایش و آموزش آموخت. با تمرین، می‌توان در تجزیه و تحلیل مشکلات و یافتن راه حل‌های خلاقانه کارآمدتر شد. آموزش همچنین با ارائه چارچوب‌هایی برای حل مسئله مانند روش علمی یا روش‌های ساختاریافته برای نزدیک شدن به یک مشکل کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *