معرفی, بررسی ها

کوچینگ برای کودکان؛ جامعه‌ای پرنشاط با کودکانی سالم

کوچینگ برای کودکان

برای بسیاری از جوانان در دنیای مدرن امروزی، فهرستی بی پایان وجود دارد از خواسته‌هایی که خود را درگیر آن می‌بینند. از تحصیل در مدرسه گرفته تا مدیریت انتظارات معلمان، والدین و دوستان، مهارت‌های اجتماعی و موفقیت در سرگرمی‌هایشان، سلامتی، پیشرفت شخصی و درک ساده‌ی دنیای اطرافشان. هر پدر و مادری می‌خواهد فرزندش موفق شود و طبیعتاً هیچ‌کس نمی‌خواهد فرزندش را در حال شکست ببیند. با توجه به توصیه‌ها و راهنمایی‌های فراوانی که برای حمایت از آن‌ها در دوران گذار دشوار دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی وجود دارد، برخی از مفاهیم کوچینگ نیز می‌توانند هنگام حمایت از کودکان، نوجوانان و جوانان، ارزش زیادی داشته باشند. در این مقاله از سایت 30nergy و با توجه به فعالیت گسترده‌ای که در مدرسه سینرژی داریم، درباره‌ی کوچینگ به ویژه کوچینگ برای کودکان مطالبی را بیان می‌کنیم.

کوچینگ چیست؟

تعاریف مختلفی از کوچینگ وجود دارد و این می‌تواند به نوع کوچینگ مورد نظر و دلایل جستجوی آن بستگی داشته باشد. برخی از تعاریف رایج عبارتند از:

این کمک به آن‌ها برای یادگیری است تا آموزش آن‌ها.

(گالوی، 1986)

باز کردن پتانسیل یک فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود.

(ویتمور، 2002)

افرادی که نقش کوچینگ را بر عهده می‌گیرند، اغلب خود را به عنوان یک مربی زندگی می‌نامند، معمولاً دارای یک حوزه‌ی خاص از زندگی یا پیشرفت حرفه‌ای هستند که در آن تخصص دارند. فرهنگ لغت کمبریج یک مربی زندگی را اینگونه تعریف می‌کند:

“کسی که به مراجعان کمک می‌کند تصمیم بگیرند که در زندگی خود چه می‌خواهند و چگونه می‌خواهند به آن دست یابند.”

به زبان ساده، کوچینگ رابطه‌ی بین دو فرد است، یکی به عنوان «مربی» و دیگری به عنوان «مراجع». افراد ممکن است با یک مربی زندگی درگیر شوند یا به دنبال مربیگری برای بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی باشند، از جمله:

توسعه‌ی شغلی و حرفه‌ای

آموزش شخصی یا اهداف سلامتی

توسعه‌ی شخصی یا اهداف رابطه

کسب و کار کوچک یا توسعه‌ی کارآفرینی

غلبه بر اعتیاد یا عادات مخرب

اگر ایده یا هدف روشنی برای چیزی که می‌خواهید در زندگی‌تان به آن دست پیدا کنید یا بر آن غلبه کنید، در ذهن دارید، اما نمی‌دانید دقیقاً چگونه به آنجا برسید، کوچینگ یک راه عالی برای پیگیری است. اگر رفتارهایی وجود دارد که می خواهید تغییر دهید یا بهبود دهید، اما فاقد ساختار و انگیزه برای انجام آن هستید، کوچینگ یک منبع عالی است.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

نگاهی به کوچینگ برای کودکان

نگاهی به کوچینگ برای کودکان

وقتی صحبت از مربیگری برای کودکان می شود، بهترین فرد برای این شغل تقریباً همیشه والدین هستند.

وقتی به فرزندپروری فکر می‌کنیم، به ندرت پیش می‌آید که مفاهیم هدف‌گذاری برای فرزندانمان را در نظر بگیریم (روشی که معمولاً برای خود انجام می دهیم.) این به معنای تحت فشار قرار دادن کودکان برای تصمیم‌گیری سخت در مورد آینده نیست؛ بلکه تشویق آن‌ها به کنجکاوی و شفافیت در مورد چگونگی مسیرهای زندگی برای آن‌هاست.

کوچینگ مؤثر همچنین می‌تواند به کودکان خردسال کمک کند تا برخی از مهارت‌های شخصی خود را توسعه دهند که به آن‌ها در بزرگ‌تر شدن کمک می‌کند، از جمله:

  • تاب آوری
  • غلبه بر شکست
  • اعتماد به نفس
  • حل خلاقانه‌ی مسئله
  • رویکردی باز و کنجکاو به چالش‌ها و ایده‌های جدید
  • همکاری و اشتراک‌گذاری

یادگیری مهارت‌ها، تکنیک‌ها، ابزارها و مفاهیم کوچینگ مؤثر می‌تواند ابزاری عالی برای والدین، معلمان یا هر کسی که مسئول حمایت از کودکان خردسال است، باشد.

 کوچینگ می‌تواند به ارائه‌ی چارچوبی برای کار با جوانان به روش‌های جدید کمک کند. هنگامی که این رفتار به خوبی انجام شود، چارچوب مربیگری برای کودکان خردسال می‌تواند به آنها کمک کند تا در مورد آنچه می‌خواهند انجام دهند و آنچه می‌توانند به دست آورند، احساس قدرت و جسارت کنند.

ماهیت کوچینگ احساسات برای کودکان

کوچ احساس و عاطفه، حوزه‌ای از روانشناسی روابط است که به طور خاص بر مربیگری کودکان و نوجوانان برای اعتماد به نفس عاطفی، اجتماعی و رفاهی تمرکز دارد. کوچینگ هیجانات، ابزار کمک به کودکان برای درک و تنظیم واکنش‌های عاطفی خود است.؛ به جای تلاش برای وادار کردن آن‌ها به تغییر رفتارشان از طریق سیستم‌های پاداش و تنبیه. استفاده از سیستم‌های پاداش و تنبیه می‌تواند در کوتاه‌مدت موثر باشد، اما تحقیقات نشان داده است که با گذشت زمان این مدل‌های رفتار اجباری به طور فزاینده‌ای بی اثر می‌شوند. کوچینگ هیجان بسیار سودمندتر است؛ زیرا به کودکان کمک می‌کند تا وسعت احساسات خود را درک کنند.

تکنیک مربیگری احساسات برای کودکان

تکنیک مربیگری احساسات برای کودکان

همدلی: این امر مستلزم آن است که والدین هرگونه واکنشی را نسبت به رفتاری که کودک نشان می‌دهد، متوقف کنند و در عوض بر احساساتی که او نشان می‌دهد، تمرکز کنند. در این بخش از کوچینگ، کمک به کودک برای تشخیص و برچسب زدن واکنش‌های عاطفی خود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

راهنما: بخش دوم مدل کوچینگ نیاز به راهنمایی برای توضیح اینکه چرا احساسات به وجود آمده اند، دارد. بسته به موقعیت، محدودیت‌هایی همچنان می‌تواند برای رفتار اعمال شود (برای مثال، وادار کردن کودک به استراحت در نتیجه‌ی رفتار بد)، اما تمرکز باید بر راهنمایی کودک باشد که چرا آنگونه رفتار کرده است.

گاتمن (1993) روانشناس کلیدی در این زمینه بود. تحقیقات او بر روابط خانوادگی و نگرش والدین، متمرکز است. زمانی که او برای اولین بار تحقیقات خود را آغاز کرد، ادبیات و منابع موجود بسیار محدود بود و به نظر می‌رسید که فشار زیادی بر والدین وارد می‌کرد تا فرزندانی از نظر عاطفی قوی تربیت کنند، بدون اینکه حمایتی برای انجام این کار داشته باشند.

گاتمن تعدادی مطالعات انجام داد تا کلیشه‌های والدین را بررسی کند و اینکه چگونه این کلیشه‌ها بر رشد عاطفی کودکان تأثیر می‌گذارند.  کلید کمک به والدین در درک احساساتی است که در پشت رفتارهای «مشکل‌آمیز» فرزندانشان وجود دارد.

بیشتر بدانید: بهترین مربی کوچینگ ایران

چهار کلیشه‌ی اصلی والدین از نظر گاتمن

والدین طردکننده : این نوع والدین به سرعت واکنش‌های عاطفی را به سخره می‌گیرند یا مهار می‌کنند، احساسات خود یا فرزندانشان را کنار می‌گذارند و از تکنیک‌های حواس‌پرتی برای رسیدگی به رفتار مشکل‌ساز استفاده می‌کنند به جای اینکه بفهمند چرا این اتفاق می‌افتد.

والد ناپسند: رفتار این نوع والدین شبیه به والدین طرد کننده است، اما به مراتب منفی‌تر، مستقیم‌تر و منتقدتر از واکنش‌های عاطفی فرزندانشان است. آن‌ها اغلب رفتارهای کنترل‌کننده یا دستکاری‌کننده‌ای از خود نشان می‌دهند تا فرزندان خود را تنبیه کنند و تلاشی به درک احساسات فرزندان خود ندارند.

والدین خنثی: این نوع والدین آرام‌تر هستند، اما به همان اندازه هیچ حمایت یا راهنمایی موثری برای بررسی و درک واکنش‌های عاطفی، یا نحوه‌ی ارتباط با رفتار فرزندانشان ارائه نمی‌دهند. آن‌ها معمولاً از زمان به‌عنوان وسیله‌ای برای مقابله با رفتار مشکل‌ساز استفاده می‌کنند؛ به‌ جای اینکه به صورت فعالانه با این موضوع برخورد کنند، صرفاً «در انتظار آن هستند».

والدین خوب : گاتمن پیشنهاد می‌کند که این نوع والدین، بهترین نوع والد هستند و او آن‌ها را «مربی احساسات» نیز نامیده است. این والدین برای درک نیازها و پاسخ‌های عاطفی فرزندان خود زمان می‌گذارند و آن‌ها را راهنمایی می‌کنند تا خودشان را درک کنند. آن‌ها رفتار مثبت را از طریق تکنیک‌های خودتنظیمی و خودآگاهی بهتر ترویج می‌کنند.

چگونه به طور موثر کودکان را کوچ کنید

تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی در مورد کوچینگ کودکان وجود دارد. به زمانی که در مدرسه بودید، فکر کنید. آیا مربی یا معلمی وجود داشت که برای شما متمایز باشد؟ چه چیزی در مورد آن‌ها بود که شما را درگیر می‌کرد و از کلاس او لذت می‌بردید؟ این یک نقطه شروع عالی برای شروع ساختن ایده‌ای در مورد چگونگی مربیگری موثر است. مربی بودن برای هر حوزه و ساختاری، مستلزم لمس پایاپای آن ساختار و هم‌قد و قواره‌ی آن موقعیت شدن است. بنابراین اگر قرار است کودکان را به طور موثر کوچ کنید، ابتدا لازم است یک کودک باشید!

پرسش‌های پرتکرار در زمینه‌ی کوچینگ برای کودکان

چگونه بچه‌ها را کوچ می‌کنید؟

هنگام کوچ کودکان، مطمئن شوید که از انواع فعالیت‌های مختلف با دوز بازی خوب استفاده می‌کنید. فعالیت‌ها را کوتاه و شیرین نگه دارید تا زمانی که به آن‌ها نیاز دارید، بچه‌ها را درگیر خود نگه دارید.

مربی بچه‌ها چه می‌کند؟

یک مربی کودک در جلسات کوچینگ کودک از روش‌های اثبات شده‌ی مبتنی بر مطالعات تحقیقات مغزی و روانشناسی مدرن استفاده می‌کند. علاوه بر این، یک مربی کودک، روش‌های موثری را در اختیار کودک قرار می‌دهد که در آینده می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

آموزش زندگی برای کودکان چیست؟

یک مربی زندگی به بچه ها کمک می‌کند یاد بگیرند که چگونه در اضطراب و ترس حرکت کنند و متوقف نشوند، بنابراین می‌توانند خارج از منطقه‌ی امن و راحتی خود، حرکت و پیمایش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *