آموزشی, بررسی ها

بهترین مربی کوچینگ ایران؛ بایدها و نبایدهای کوچینگ

بهترین مربی کوچینگ

یک مربی کوچینگ مانند یک مربی برای ذهن شماست. در حالی که یک مربی ورزشی، بر روی قطعات فیزیکی و ذهنی بازی تمرکز می‌کند، بدن را در بهترین حالت و ورزشکار را در ذهنیت درست قرار می‌دهد، یک مربی تنها در قلمرو ذهن باقی می‌ماند. نقش یک مربی این است که یک الگو باشد، دانش خود را به شما قرض دهد و حمایت عاطفی ارائه دهد.

یک مربی می‌تواند به شما در تعیین اهداف، کشف مسیرهای شغلی مختلف و ایجاد ارتباطات موثر و خلاق، کمک کند. آن‌ها غالباً در جایی که شما هستید، بوده‌اند و بر اساس سال‌ها تجربه به شما مشاوره می‌دهند. نقش یک مربی این نیست که به شما بگوید چه کاری انجام دهید یا اینکه بهترین دوست شما باشد. یک مربی به شما کمک می‌کند تا خودتان تصمیمات بهتری بگیرید، در حالی که مرزها را تعیین می‌کند و شما را در مسیر درست نگه می‌دارد. در این مقاله از سایت 30nergy با تکیه بر پژوهش‌ها و اقدامات تجربی مدرسه سینرژی درباره‌ی شرایط بهترین مربی کوچینگ ایران اطلاعاتی در اختیارتان می‌گذاریم.

ویژگی‌های یک مربی کوچینگ

بهتر است پیش از شروع بدانید باید به سراغ چه کسی بروید. ویژگی‌های یک مربی خوب را بدانید. چرا که تنها یک مربی خوب می‌تواند مشکلات شما را به صورت واقعی حل کند:

هدف‌گرایی، یک ویژگی بارز

مربیان بزرگ می‌دانند که اهداف کوتاه‌مدت به اندازه‌ی اهداف بلندمدت مهم هستند. اگر می‌دانید اهداف بلندمدت شما چیست، یک مربی می‌تواند به شما کمک کند تا یک استراتژی هدف‌گذاری ایجاد کنید که به نتایج پایداری دست بیابید. این باعث می‌شود هدف شما دست‌یافتنی‌تر به نظر برسد، و با بررسی موارد کوچک‌تر از لیست کارهای خود، در حالی که برای رسیدن به هدف بزرگ‌تر تلاش می‌کنید، احساس موفقیت خواهید کرد.

بیشتر بدانید: کوچینگ چیست؟

الهام‌بخش با حرکت رو به جلو

چه کسی قرار است شما را به حرکت وادار کند در حالی که شما آن را احساس نمی‌کنید؟ ورزشکاران المپیک بهتر از هرکسی می‌دانند که مسیر موفقیت، همیشه آسان نیست. اغلب، انتخاب آسان، تسلیم شدن است. زمانی که می‌خواهید دست از کار بکشید، مربی شما آنجاست تا اعتماد به نفس را به شما القا کند. یک مربی عالی شما را فراتر از منطقه‌ی راحتی خود می‌راند؛ جایی که رشد واقعی برای شما اتفاق می افتد. آن‌ها به نقاط قوت شما اشاره می‌کنند و هدف نهایی‌تان را به شما یادآوری می‌کنند و شما را همراهی و حمایت می‌کنند در سخت‌ترین موانع پشتکار داشته باشید، حتی زمانی که فکر می‌کنید غیرممکن است.

دانا و آینده‌نگر، مهم‌ترین ویژگی بهترین مربی کوچینگ ایران

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مربی خوب این است که در حوزه‌ی دغدغه‌های شما تخصص و تجربه‌ای دارد که با اهداف شما مطابق است. یک تنیس‌باز، مربی بسکتبال استخدام نمی‌کند و اگر می‌خواهید در امور مالی برتری داشته باشید، با یک مربی از دنیای غیرانتفاعی کار نمی‌کنید. گزینش افراد مناسب بخش بزرگی از موفقیت است و مربی شما باید یکی از این افراد باشد.

مربی صادق به شما قدرت می‌دهد

اگر واقعاً می‌خواهید به برتری دست یابید، به یک مربی نیاز دارید که مشکلات را به شما گوشزد کند. گفتگوهای سخت، اغلب آن‌هایی هستند که منجر به بیش‌ترین تغییر می‌شوند. مربی‌ای که همیشه با شما صادق باشد و به شما بگوید که دیگران چه چیزهایی را انجام نمی‌دهند، برای پیشرفت بسیار مهم است. صداقت از سوی یک مربی نیز برای تعیین اهداف واقع‌بینانه بسیار مهم است. در عوض، احساس می‌کنید که می‌توانید با آن‌ها نیز صادق باشید و یک دایره‌ی اعتماد ایجاد کنید که به شما قدرت می‌دهد تا به اهداف خود برسید.

توانایی برقراری ارتباط مثبت

توانایی برقراری ارتباط مثبت

اگر شما دو نفر نتوانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، یک مربی نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد. داشتن یک مربی که گوش دادن عمیق را تمرین کرده، سؤالات قدرتمند و روشنگری می‌پرسد و پیشرفت شما را بررسی می‌کند برای موفقیت شما بسیار مهم است. به طور مشابه، شما باید به اندازه‌ی کافی در کنار آن‌ها احساس راحتی کنید تا نگرانی‌های خود را بیان کنید و در مورد آموزش خود سؤال بپرسید. ارتباط موثر تضمین می‌کند که رویکردی که مربی شما با شما دارد، منحصر به نقاط قوت و ضعف شماست که امکان بهبود بیشتر را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

استراتژی‌های درست کوچینگ

اگر نتوانید  برای موفقیت آماده شوید، برای شکست آماده خواهید شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مربی خوب این است که مطمئن می‌شود شما به درستی برای رسیدن به اهداف خود آماده شده‌اید. این به معنای تمرین‌های کوچکی است که برای موفقیت به آن نیاز دارید. آن‌ها اهداف شما را مد نظر می‌گیرند و برنامه‌ای را اجرا می‌کنند که متناسب با شما و نتایج دلخواه شما باشد. بنابراین نه تنها امروز، بلکه در درازمدت به برتری خواهید رسید.

 تاثیر همدلی در کوچینگ و بهترین مربی کوچینگ ایران

مایه‌ی تاسف است که داشتن همدلی، گاهی به عنوان یک ضعف در جامعه‌ی ما تلقی می‌شود. حقیقت این است که هوش هیجانی می‌تواند به شما کمک کند تا در رقابت، پیشی بگیرید و یکی از ویژگی‌های برتر در یک مربی، انواع هوش‌های هیجانی است. نقش یک مربی، گوش دادن و ارائه‌ی مشاوره است؛ بنابراین شما فردی را می‌خواهید که با موقعیت شما همدل باشد و در عین حال، دیدگاهی عینی نیز ارائه دهد. بدون همدلی، آنها نمی‌توانند مسائل را از دیدگاه شما ببینند.

ویژگی‌های یک مربی خوب

پرشور و منبع ایجاد شوق

در پایان، چیزی که یک مربی خوب را می‌سازد، اشتیاق است. مربیان، صرفاً حقوق نمی‌گیرند؛ آن‌ها برای گذراندن وقت با شما پاداش‌های پرسودی دریافت نمی کنند؛ آن‌ها مربی شدند زیرا به کاری که انجام می دهند، علاقه‌مند هستند و می‌خواهند به دیگران، آن گونه که شایسته می‌دانند، کمک کنند تا اشتیاق خودشان را پیدا کنند. آنها می‌دانند که راز زندگی در گشودن راه‌های آرامش برای دیگری‌ست. اشتیاق و علاقه، یکی از ویژگی‌های یک مربی خوب است که یافتن آن به همین سادگی نیست، اما وقتی این کار را انجام دادید، این ویژگی را لمس خواهید کرد.

دوره کوچینگ کسب وکار با بهترین مربی کوچینگ ایران

اکنون شما ویژگی‌های یک مربی خوب را می‌دانید، این ویژگی‌ها و مهارت‌های یک مربی به شما می‌گوید که پیش از هر اقدامی با توجه به مشکلتان افراد دارای صلاحیت و توانا را برگزینید. حتی اگر تمایل دارید دوره‌ی کوچینگ را در زمینه‌ای خاص دریافت کنید، مدرسه سینرژی به شما پیشنهاد می‌کند که درگیر تبلیغات هیجانی نشوید و با تامل و تحقیق، بهترین‌ها را انتخاب کنید.

پرسش‌های  پرتکرار در زمینه‌ی بهترین مربی کوچینگ ایران

آیا می توان کسی را بهترین مربی کوچینگ ایران نامید؟

شاید به طور قطع کسی در این مقام قرار نگیرد. با توجه به مشکلتان می‌توانید در آن زمینه، کوچ مناسب را انتخاب کنید.

آیا دوره‌های کوچینگ موثر است؟

دوره‌ها در برخی موارد کمک خواهد کرد، ولی کوچ حضوری، معمولاً موثرتر خواهد بود.

آیا همه به کوچ نیاز دارند؟

به نظر می‌رسد حضور کوچ در مراحل مختلف می‌تواند مسیر بهتری برای افراد در زمینه‌های گوناگون فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *