آموزشی, بررسی ها

نقش عزت نفس در رابطه

عزت نفس در رابطه

تحقیقات ارتباط بین عزت نفس خوب و رضایت از رابطه را به خوبی ثابت کرده است. عزت نفس نحوه تفکر ما در مورد خود تأثیر می‌گذارد. همچنین بر میزان عشقی که می‌توانیم دریافت کنیم و نحوه رفتارمان با دیگران، به خصوص در روابط صمیمی نیز اثرگذار است. در این مقاله از سایت30NERGY  درباره نقش عزت نفس در رابطه سخن می‌گوییم. با ما تا انتهای متن همراه باشید.

دلیل کمبود عزت نفس چیست؟

وقتی در خانواده‌ای ناکارآمد بزرگ می‌شویم، عزت نفس آسیب می‎‌بیند. اغلب ما این موضوع را حس نمی‌کنیم و نظرات و خواسته‌های ما جدی گرفته نمی‌شود. در این گونه خانواده‌ها، والدین معمولاً اعتماد به نفس پایینی دارند و از یکدیگر ناراضی هستند. آن‌ها خودشان مهارت‌های روابط مؤثر از جمله همکاری، مرزهای سالم، قاطعیت و حل تعارض را ندارند و الگو نیز نمی‌گیرند. در بیشتر مواقع ممکن است احساسات، خصلت‌ها و نیازهای شخصی فرزندانشان باعث شرمساری آن‌ها شود.

در نتیجه، کودک احساس می‌کند که از نظر عاطفی رها شده است و به این نتیجه می‌رسد که مقصر است و آنقدر خوب نیست که برای والدین قابل قبول باشد. در این موارد کودکان احساس ناامنی، اضطراب یا عصبانیت می‌کنند. آنها از بودن، اعتماد کردن و دوست داشتن خود احساس امنیت نمی‌کنند. پس با عزت نفس پایین بزرگ می‌شوند و یاد می‌گیرند که احساسات خود را پنهان کنند.

بیشتر بخوانید: عزت نفس؛ ستونی برای سلامت شخصیت

ارتباط عزت نفس پایین و رابطه بین فردی

در نتیجه ناامنی، شرمساری و کاهش عزت نفس، سبک دلبستگی در کودکان ایجاد می‌شود. آن‌ها سبک‌های دلبستگی مضطرب و اجتنابی را در رفتارشان نشان می‌دهند. از سوی دیگر یا بسیار دلبسته و وابسته می‌شوند یا فاصله می‌گیرند. در نتیجه این امر دیده شده که برخی از افراد حتی در بزرگسالی نمی‌توانند تنها بودن یا در جمع بودن را تحمل کنند.

یکی از علائم کمبود عزت نفس، اضطراب است. اضطراب می‌تواند شما را به قربانی کردن نیازهای خود و خشنود کردن شریک زندگی سوق دهد. به دلیل ناامنی اولیه، شما درگیر رابطه هستید و به شدت با شریک خود هماهنگ می‌شوید. اما چون نیازهای خود را برآورده نمی‌کنید، ناراضی می‌شوید.

عزت نفس پایین باعث می‌شود که حقیقت خود را پنهان کنید تا چالشی ایجاد نکنید. این دست پنهان‌کاری‌ها اغلب، صمیمیت واقعی را به خطر می‌اندازد. همچنین ممکن است به توجه همسرتان به دیگران حسادت کنید و مکرراً تماس بگیرید یا پیامک ارسال کنید. کنترل یا محدود کردن استقالا همسر می‌تواند به کاهش رضایت از زندگی و اختلال در ارتباطات منجر شود.

توجه داشته باشید که بهبود عزت نفس با یادگیری برخی از مهارت‌های چند گانه امکان پذیر است. همراه با یک مشاور و مربی می‌توانید مسیر بهبودی را به خوبی طی کرده و ار ارتباطات مؤثر خود در اجتماع لذت ببرید.

نقش عزت نفس و صمیمت در رابطه

نقش عزت نفس و صمیمت در رابطه

خانواده‌های ناکارآمد فاقد مهارت‌های ارتباطی خوبی هستند که روابط صمیمانه به آن نیاز دارد. مهارت‌های ارتباطی برای هر رابطه‌ای مهم است و نقش اساسی دارد. این مهارت‌ها شامل صحبت واضح، صادقانه، مختصر، قاطعانه و همچنین توانایی گوش دادن می‌شود. به کار گیری مهارت‌ها ‌مستلزم این هستند که بتوانید نیازها، خواسته‌ها و احساسات خود را به وضوح بیان کنید. هر چه رابطه صمیمی‌تر باشد، تمرین این مهارت‌ها مهم‌تر و دشوارتر می‌شود.

افراد با عزت نفس پایین عموماً با ابراز وجود مشکل دارند. در عین حال احساسات و نیازهای خود را انکار می‌کنند. زیرا در دوران کودکی شرمنده یا نادیده گرفته شده‌اند. آنها همچنین آگاهانه آنچه را که فکر و احساس می‌کنند سرکوب خواهند کرد  تا شریک زندگی خود را خشمگین یا از خود دور نکنند. تا خطر انتقاد یا رها شدن عاطفی را به دنبال نداشته باشند.

از سوی دیگر این دسته افراد بر ذهن خوانی، پرسیدن سؤال، مراقبت، سرزنش، دروغ گفتن، انتقاد، اجتناب از مشکلات یا نادیده گرفتن یا کنترل شریک زندگی خود متکی هستند.

بیشنر بدانید: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس؛ آیا یکی بر دیگری برتری دارد؟

تأثیر عزت نفس بر ایجاد مرزها در رابطه

تأثیر عزت نفس بر ایجاد مرزها در رابطه

خانواده های ناکارآمد دارای مرزهای ناکارآمدی هستند که از طریق رفتار و الگوی والدین منتقل می‌شود. آن‌ها ممکن است کنترل کننده، تهاجمی و غیر محترم باشند. همچنین از فرزندان خود برای نیازهای خود استفاده کنند یا احساسات خود را به آن‌ها فرافکنی کنند. این امر عزت نفس کودکان را تضعیف می‌کند.

به عنوان بزرگسالان، آن‌ها نیز دارای مرزهای ناکارآمد هستند. آن‌ها در پذیرش تفاوت‌های دیگران یا اجازه دادن به دیگران، به‌ویژه در روابط صمیمی، مشکل دارند. آن‌ها نمی توانند نه بگویند یا در مواقع لزوم از خود محافظت کنند. همچنین تمایل دارند در قبال احساسات، نیازها و اعمال بیان شده یا تخیلی دیگران احساس مسئولیت کنند. شریک زندگی آن‌ها نیز احساس می‌کند که نمی‌تواند بدون ایجاد واکنش دفاعی، خود را بیان کند.

راهکارهای افزایش عزت نفس را همراه با مجموعه سینرژی تجربه کنید!

در این مقاله سعی کردیم تا حدودی نقش عزت نفس در رابطه را بررسی کنیم. تحقیقات ارتباط بین عزت نفس و رضایت از رابطه را نشان داده‌اند. کمبود عزت نفس می‌تواند به وابستگی یا رها شدن از جمع منجر شود. این در حالی است که ما باید بتوانیم بین استقلال و ارتباط نزدیک با دیگران تعادل ایجاد کنیم. این امر به خصوص در ازدواج به خوبی خود را نشان می‌دهد.

بهبود کاهش عزت نفس مستلزم کار با یک درمانگر ماهر است. همزمان می‌توان در کارگاه و دوره‌های مرتبط به یادگیری مهارت‌های چندگانه زندگی پرداخت. در همین زمینه می‌توانید با مجموعه سینرژی ارتباط بگیرید.

مجموعه سینرژی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه عزت نفس در رابطه

آیا یک رابطه بد می‌تواند باعث کاهش عزت نفس شود؟

بله، روابط ناکارآمد می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر سلامت روان فرد داشته باشند. رفتارهایی مانند: تحقیر، سرزنش و کنترل، می‌تواند باعث ناراحتی عاطفی شود که منجر به مشکلات سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و عزت نفس پایین شود.

آیا فردی با عزت نفس پایین می‌تواند عشق بورزد؟

بله، حتی اگر عزت نفس پایینی داشته باشید، امکان یافتن عشق وجود دارد. ایجاد یک رابطه سالم با پذیرش خود و مراقبت از خود شروع می‌شود. کار بر روی بهبود عزت نفس و جستجوی حمایت از دوستان، خانواده یا یک درمانگر می‌تواند به تقویت روابط سالم کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *