آموزشی

عزت نفس، ستونی برای سلامت شخصیت

عزت نفس

عزت نفس سالم به احساس ارزشمندی و امنیت روانی و درونی کمک می‌کند. اگر عزت نفس سالمی دارید، به احتمال زیاد روابط مثبتی با دیگران خواهید داشت. اعتماد به نفس، شما را قادر می‌سازد تا بهترین عملکرد خود را در مدرسه یا محل کار انجام دهید. عزت نفس سالم هم به شما کمک می‌کند حتی زمانی که انتظارات دیگران را برآورده نمی‌کنید، دیدگاه مثبتی داشته باشید. زیرا می‌توانید بازخورد و فرصت‌های رشد بیشتری داشته باشید. پذیرش خود، شما را از نیاز به همنوایی برای پذیرفته شدن توسط دیگران رها می‌کند. زمانی که عزت نفس شما سالم باشد، احتمال ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن یا اعتیاد نیز کمتر می‌شود. در این مقاله از سایت 30nergy  درباره عزت نفس سخن می‌گوییم.

عزت نفس یعنی چه و چرا به آن نیاز داریم؟

عزت نفس، نظر کلی و باورهای شما درباره خود، در مورد توانایی‌ها و محدودیت‌هایتان است. عزت نفس بر اساس افکار، روابط و تجربیات شما، از جمله تجربیات مربوط به فرهنگ، مذهب، و موقعیت اجتماعی شکل می‌گیرد. بسیاری از باورهایی که امروز در مورد خود دارید منعکس کننده پیام‌هایی هستند که در طول زمان از دیگران دریافت کرده‌اید. دانش‌آموزان در سال‌های مدرسه، اغلب ارزش‌های خود را دوباره بررسی می‌کنند و برداشت‌های جدید یا تغییر یافته‌ای از خود در ذهنشان ایجاد می‌شود.

بهتر است عزت نفس کلی خود را در محدوده سالم نگه دارید. در اینجا محدوده‌های مختلف را بررسی کنیم:

 • عزت نفس بیش از حد بالا: احساس برتری نسبت به دیگران؛ افرادی که عزت نفس بیش از حد بالایی دارند، اغلب مغرور و خودپسند هستند و احساس حق به جانب بودن دارند. آنها تمایل دارند عیب‌های خود را نادیده بگیرند و فقط از دیگران انتقاد کنند.
 • عزت نفس پایین: احساس حقارت نسبت به دیگران؛ افرادی که عزت نفس پایینی دارند، آنها تمایل دارند به جای تمرکز بر دارایی‌های خود، بر نقاط ضعف درک شده خود تمرکز کنند. آنها اغلب از شکست می‌ترسند و معتقدند دیگران بهتر از آنها هستند.
 • عزت نفس سالم: داشتن دیدی دقیق و متعادل از خود؛ افراد با عزت نفس سالم، توانایی‌ها، عیوب، نقاط قوت و ضعفشان را می‌شناسند و می‌پذیرند. آنها انتظارات واقع بینانه‌ای از خود و دیگران دارند.

شش ستون عزت نفس و تاثیر در زندگی

شش ستون عزت نفس و تاثیر در زندگی

شش ستون عزت نفس را می‌توان این موارد دانست:

 • تمرین زندگی آگاهانه
 • تمرین پذیرش خود
 • تمرین مسئولیت پذیری شخصی
 • تمرین ابراز وجود
 • تمرین زندگی هدفمند
 • تمرین صداقت شخصی

این موارد در کتاب شش رکن عزت نفس آمده است. کتاب ناتانیل براندن، اوج یک عمر تمرین و مطالعه بالینی است که قبلاً در نسخه گالینگور خود به عنوان یک اثر کلاسیک و مهم‌ترین اثر در این موضوع، مورد تحسین قرار گرفته است. کتاب شش ستون عزت نفس سرشار ازنکاتی در مورد انگیزه و رفتار انسان است و برای هر کسی است که نیاز به اطلاعاتی درباره عزت نفس دارد، ضروری است. این کتاب به طور قانع‌کننده‌ای نشان می‌دهد که چرا عزت نفس برای سلامت روانی، موفقیت، شادی و روابط مثبت اساسی لازم است. براندن شش رکن را معرفی می کند؛ شش شیوه مبتنی بر عمل برای زندگی روزمره که پایه و اساس عزت نفس را فراهم می‌کند و اهمیت محوری عزت نفس را در پنج زمینه بررسی می‌کند: محل کار، فرزندپروری، آموزش، روان درمانی، و فرهنگ به طور کلی. این دسته‌بندی، دستورالعمل‌های مشخصی را برای معلمان، والدین، مدیران و درمانگرانی که مسئول رشد عزت نفس دیگران هستند، ارائه می‌کند. و نشان می‌دهد که چرا در دنیای پر هرج و مرج و رقابتی امروز، عزت نفس برای ما لازم است.

بیشتر بدانید: راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

راههای افزایش عزت نفس

راههای افزایش عزت نفس

عزت نفس می‌تواند لحظه به لحظه و روز به روز تغییر کند. گاهی اوقات، احساس ارزشمندی شما آنقدر بالاست احساس می کنید هیچ چیز نمی‌تواند شما را پایین بیاورد. مدت کوتاهی بعد، ممکن است ذهن شما مملو از افکار منفی شود. ایجاد عزت نفس کار آسانی نیست، اما دستیابی به سطح سالمی از عزت نفس می‌تواند با تمرین مدوام، حاصل شود.

 1. فهرستی از چیزهایی که در مورد خودتان تحسین می‌کنید بنویسید.
 2. لازم نیست همه را راضی نگه دارید.
 3. ریسک پذیر باشید.
 4. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید‌
 5. خودتان را به خاطر گذشته سرزنش نکنید.
 6. حد و مرز روابط را تعیین کنید.
 7. موفقیت‌های هر چند کوچکتان را جشن بگیرید.
 8. ارتباط و حرف‌های افراد منفی را رها کنید.

بیشتر بخوانید: موفقیت در زندگی؛ چگونه به اهدافمان در زندگی برسیم

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی اینکه به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید و مطمئن باشید که می‌توانید به مهارت‌های خود برای مدیریت وظیفه‌ای که در پیش دارید، اعتماد کنید. به عنوان مثال، شما می توانید یک پیانیست، نویسنده، سخنران عمومی یا آشپز مطمئن باشید. شما می‌توانید در یک یا چند زمینه اعتماد به نفس داشته باشید و در سایر زمینه‌ها نه. اما عزت نفس یعنی باور درونی و حقیقی به ارزش خود. این به معنای قدردانی از خود است، بدون توجه به اینکه در زندگی شما چه اتفاقاتی می‌افتد، در چه چیزی خوب هستید یا نیستید، یا اینکه چه نقص‌هایی دارید. هنگامی که عزت نفس خوبی دارید، احتمالاً معتقدید که شایسته آن هستید که در روابط با شما خوب رفتار شود و آنچه را که می‌خواهید و نیاز دارید بخواهید.

روانشناسی عزت نفس و بهبود فردی

داشتن عزت نفس سالم می‌تواند بر انگیزه، رفاه ذهنی و کیفیت کلی زندگی شما تأثیر بگذارد. با این حال، داشتن عزت نفس بسیار بالا یا بسیار پایین هم می‌تواند مشکل ساز باشد. درک بهتر سطح منحصر به فرد عزت نفس شما می‌تواند به شما کمک کند تا تعادلی را ایجاد کنید که برای شما مناسب است.

عناصر کلیدی عزت نفس عبارتند از:

 • اعتماد به نفس
 • احساس امنیت
 • هویت
 • حس تعلق
 • احساس شایستگی

عزت نفس، احساس ذهنی و درونی شما از ارزش کلی شخصی است. احترام به خود، سطح اعتماد شما به توانایی‌ها و ویژگی‌های درونی شما را توصیف می‌کند. داشتن عزت نفس سالم می‌تواند بر انگیزه، سلامت روانی و کیفیت کلی زندگی شما تأثیر بگذارد.

پرسشهای پرتکرار در زمینه عزت نفس

چرا داشتن عزت نفس بالا مهم است؟

اساساً، عزت نفس بالا چارچوبی ذهنی است که به شما امکان می‌دهد نقاط قوت خود را جشن بگیرید، نقاط ضعف خود را به چالش بکشید و احساس خوبی نسبت به خود و زندگی خود داشته باشید. این به شما امکان می‌دهد تا فراز و نشیب‌های روزانه را در چشم انداز قرار دهید. زیرا در هسته خود برای خود ارزش قائل هستید، اعتماد دارید و به خود احترام می‌گذارید.

آیا عزت نفس ذهنی است؟

اگرچه عزت نفس پایین به خودی خود به عنوان یک وضعیت سلامت روان طبقه بندی نمی‌شود، اما پیوندهای واضحی بین احساس ما نسبت به خود و سلامت کلی ذهنی و عاطفی ما وجود دارد.

نیازهای عزت نفس چیست؟

نیازهای احترام شخصی شامل اعتماد به نفس، قدرت، خودباوری، پذیرش شخصی و اجتماعی و احترام دیگران است. این نیازها به عنوان یکی از مراحل کلیدی در دستیابی به رضایت یا خودشکوفایی نشان شناخته می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *