آموزشی, بررسی ها

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس؛ آیا یکی بر دیگری برتری دارد؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، آنها بسیار متفاوت هستند. اعتماد به نفس، معیاری برای سنجش باور ما به توانایی‌های خودمان است، در حالی که عزت نفس به احساس ما از خود و نحوه تعامل ما با جهان مربوط می‌شود. سردرگمی این دو اصطلاح، اغلب افراد را به مسیر اشتباهی سوق می‌دهد و به دنبال عزت نفس از طریق توانایی‌ها یا دستاوردهای خود هستند.

افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس ممکن است دشوار باشد، اما هر دو کلید دوست داشتن خود و داشتن یک زندگی رضایت بخش و شاد هستند. عزت نفس پایین می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله روابط گذشته، راهبردهای مقابله‌ای منفی و تفکر بیش از حد. جلب اعتماد به نفس نیز ممکن است سخت باشد، اما دارای کیفیتی عالی برای پرورش شخصیت است. اعتماد به نفس به شما این امکان را می‌دهد که با آزادی بیشتری به خصوص از نظرات مردم در زندگی خود حرکت کنید و آنطور که می‌خواهید، زندگی کنید. وقتی صحبت از عزت نفس در مقابل اعتماد به نفس به میان می‌آید، آنها دو چیز متفاوت هستند، اما مطمئناً می‌توانند به پرورش دیگری کمک کنند. در این مقاله از سایت 30NERGY به بررسی اعتماد به نفس و عزت نفس می‌پردازیم.

اعتماد به نفس؛ اعتماد به توانایی‌ها

اعتماد به نفس به حالتی اطلاق می‌شود که ما در زمینه‌های خاصی از زندگی داریم و به اعتماد به خود و توانایی‌های ما برای رسیدن به اهداف و موفقیت در چالش‌ها مربوط است. اعتماد به نفس ظاهری است و اغلب آسان‌تر از عزت نفس ایجاد می‌شود. اعتماد از دانش و عمل ناشی می‌شود. بنابراین، هرچه تجربه بیشتری در چیزی داشته باشیم، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنیم. اعتماد از کلمه لاتین fidere به معنای اعتماد کردن گرفته شده است (برتون، 2015). بنابراین، برای داشتن اعتماد به نفس باید به خود و توانایی‌ها در تعامل با دنیا اعتماد کرد. اعتماد به نفس به طور معمول منجر به تجارب موفق می‌شود و اعتماد به نفس را در آن زمینه‌ها بیشتر می‌کند. با این حال، بیشتر مردم برای خوشبختی به جای کار بر روی عزت نفس، بر اعتماد به نفس تکیه می کنند. مشکل این است که موفقیت ما اغلب کوتاه مدت است و فقط زمانی اتفاق می‌افتد که در یک چالش جدید برتر باشیم.

بیشتر بدانید: کوچینگ چیست؟

عزت  نفس و عشق ورزی به خود

عزت نفس به احساس ما نسبت به خود اشاره دارد و به هدایت افکار، احساسات و رفتارهایمان کمک می‌کند. عزت نفس رو به درون است و اغلب نحوه تعامل ما با دنیا و دیگران را دیکته می‌کند. Esteem از کلمه لاتین aestimare به معنای “ارزیابی، ارزش گذاری، رتبه بندی یا تخمین” گرفته شده است (برتون، 2015) و بنابراین ارزیابی خود ما از ارزش خود است. عزت نفس از طریق تجربیات زندگی ما و همچنین روابط ما با دیگران شکل می‌گیرد. افراد با عزت نفس بالا نیازی ندارند که از درآمد یا موقعیت خود حمایت کنند و از شکست یا طرد شدن هراسی ندارند. علاوه بر این، آنها پذیرای تجربیات و تحمل ریسک هستند و خود و دیگران را آسان‌تر می‌پذیرند.

عزت نفس یا اعتماد به نفس کدام اول است؟

در حالی که عزت نفس و اعتماد به نفس با هم همپوشانی دارند، لزوماً هیچکدام به طور قطعی، اول نیست. این می‌تواند به گرایش‌های طبیعی شما به عنوان یک شخص و همچنین محیط شما بستگی داشته باشد که آیا یکی قبل از دیگری شروع به توسعه می‌کند یا کدام یک در اوایل امن‌تر می‌شود.

آیا می توانید بدون عزت نفس، اعتماد به نفس داشته باشید؟

مطمئناً می‌توانید اعتماد به نفس بالا و عزت نفس بسیار پایین داشته باشید. یک فرد می‌تواند خود را باور داشته باشد و بر اساس باورهای خود عمل کند. چنین افرادی ممکن است در کاری که انجام می‌دهند، بسیار خوب باشند، اما همچنان عزت نفس یا عشق به خودِ پایینی دارند. با این حال، داشتن عزت نفس بالا بدون معیاری از اعتماد به نفس، دشوار است. اعتماد به نفس می‌تواند به میزان زیادی به عزت نفس فرد کمک کند و فقدان آن به این معنی است که وفقتی شخصی، تواناهایی‌های خود را باور نداشته باشد، خودش را هم عمیقاً دوست نخواهد داشت.

نکاتی برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

نکاتی برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس

طبیعی است که گاهی خود را دست کم بگیرید؛ اما عزت نفس پایین مزمن، بسیار آزار دهنده و فراگیر است و نشان دهنده اهمیت ندادن طولانی به عزت نفس است که تغییر آن دشوارتر است.

عزت نفس پایین منجر به عدم اعتماد به نفس و کاهش توانایی مقابله با چالش‌های زندگی می‌شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که عزت نفس به طور مستقیم با شادی و سایر نتایج مثبت برای رفاه شما مرتبط است.

با رعایت این نکات می‌توانید روی هر دو مورد همزمان کار کنید و زندگی رضایت بخش‌تری داشته باشید:

برنامه‌های رفاهی خود را گسترش دهید

عزت نفس، بسته به آنچه در زندگی شما می گذرد، می‌تواند شکننده و در نوسان باشد. اگر رابطه شما از هم بپاشد یا از نظر حرفه‌ای و شغلی موفق نباشید، ممکن است ایجاد و تقویت احساس خوب نسبت به خودتان دشوار باشد.

از آنجایی که عواملی که بر عزت نفس شما تأثیر منفی می‌گذارند، اغلب خارج از کنترل شما هستند، مهم است که هر روز مراقبت از خود و صلح درونی را تمرین کنید، حتی زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود. برنامه خودمراقبتی شما می‌تواند شامل هر فعالیتی باشد که به شما امکان می‌دهد آرامش داشته باشید و در لحظه زندگی کنید، مانند:

  • پیاده روی
  • دوش گرفتن
  • آشپزی
  • خواندن
  • روزنامه نگاری
  • تمرین یوگا یا مدیتیشن

وقتی برای رفاه خود وقت می‌گذارید، عشق به خود را پرورش می‌دهید و سلامتی خود را در اولویت قرار می‌دهید. هرچه ارتباط شما با خودتان قوی‌تر باشد، پذیرفتن یا گذراندن موانع زندگی در آینده برای شما آسان‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتما به نفس؛ کشف قدرت‌های نهفته درون انسان!

عبور از منطقه امن برای افزایش اعتماد به نفس

از منطقه راحتی خود خارج شوید

یکی از راه‌های موثر برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس این است که از منطقه امن خود خارج شوید. نکته کلیدی این است که خود را به روش‌های کوچک به چالش بکشید، هدفی جدید تعیین کنید و در هنگام تعامل با مردم، ابتکار عمل بیشتری به خرج دهید.

قرار دادن خود در یک موقعیت چالش برانگیز ممکن است غیرمولد به نظر برسد؛ زیرا با سطح قابل توجهی از عدم اطمینان همراه است. اما می‌تواند به شما احساس موفقیت بدهد. با تمرین مکرر، به توانایی‌ها و اعتماد به نفس خود برای کنار آمدن با هر تعاملی، ایمان بیشتری خواهید داشت.

عزت نفس یا اعتماد به نفس؛ تنهایی یا هر دو

عزت نفس و اعتماد به نفس همیشه با هم به وجود نمی‌آیند. ممکن است شما کاملاً به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشید، اما عزت نفس پایینی داشته باشید. به عنوان مثال، یک ورزشکار حرفه‌اای یا فردی مشهور ممکن است اعتماد به نفس زیادی به توانایی‌های خود داشته باشد، اما ممکن است از عزت نفس پایین رنج ببرد و به ارزش خود شک کنند. بنابراین اگر در زمینه‌های مختلف ابعاد شخصیت و زندگی خود رشد کنیم، منجر به افزایش حس بهتر کلی ما راجع به خود می‌شود و به ما امکان دهد که همزمان روی هر دو ماهیت، کار کنیم و تقویتشان کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *