آموزشی, معرفی

هورمون عشق یا اکسی توسین چیست و چه اثری برجای می گذارد؟

هورمون عشق

اکسی توسین هورمونی است که در هیپوتالاموس تولید شده و توسط غده هیپوفیز وارد جریان خون می‌شود. عملکرد اصلی اکسی توسین، تسهیل زایمان است که یکی از دلایلی است که به آن «داروی عشق» یا «هورمون عشق» می‌گویند. اکسی توسین، مانند اندورفین یا سروتونین، نوعی هورمون در بدن شما است که احساسات مثبت را تقویت می‌کند. در ادامه این مقاله از مجله سینرژی هورمون عشق و اثرات آن بر بدن را بررسی می‌کنیم.

اکسی توسین چه می‌کند؟

اکسی توسین هم ماهیچه‌های رحم را برای انقباض تحریک می‌کند و هم تولید پروستاگلاندین‌ها را افزایش می‌دهد. تولید پروستاگلاندین‌ها نیز انقباضات رحمی را نیز افزایش می‌دهد. به زنانی که زایمان آن‌ها کند است، گاهی اوقات برای تسریع روند اکسی توسین تجویز می‌شود. پس از تولد نوزاد، اکسی توسین به انتقال شیر از مجاری سینه به نوک پستان و ایجاد پیوند بین مادر و نوزاد کمک می‌کند.

بدن ما همچنین هنگامی که توسط شریک جنسی خود هیجان زده می‌شویم و زمانی که عاشق می‌شویم، اکسی توسین تولید می‌کند. به همین دلیل نام مستعار “هورمون عشق” و “هورمون نوازش” را به خود اختصاص داده است.

ارتباط هورمون اکسی توسین و عشق

اکسی توسین چه ربطی به عشق دارد؟

محققان در مطالعه‌ای در سال 2012 دریافتند که زوج‌هایی که در مراحل اولیه دلبستگی عاشقانه بودند، سطوح اکسی توسین به‌طور قابل‌توجهی نسبت به همتایان غیروابسته‌شان بالاتر بود. اما اکسی توسین به چیزی بیش از عشق گره خورده است. همچنین در طول فعالیت جنسی آزاد می‌شود و با شدت ارگاسم مرتبط است.

چگونه اکسی توسین می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد؟

نشان داده شده است که اکسی توسین سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که اکسی توسین می‌تواند تأثیر مثبتی بر رفتارهای اجتماعی مرتبط با آن داشته باشد. بر همین اساس است که توصیه می‌شود زوجین همدیگر را بغل کرده و نوازش کنند.

سطح اکسی توسین چگونه کنترل می‌شود؟

تولید و ترشح اکسی توسین از طریق یک حلقه بازخورد مثبت کنترل می‌شود. این بدان معنی است که هورمون باعث تحریک بیشتر ترشح خود می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که یک نوزاد تازه متولد شده، گیرنده‌های مکانیکی را در نوک پستان می‌مکد و دهانه رحم فعال می‌شود، یک حلقه بازخورد حسی مثبت ایجاد  شده که منجر به آزاد شدن اضافی اکسی توسین در مغز می‌شود. افزایش تولید و ترشح اکسی توسین در خون باعث می‌شود که شیر به سینه برود.

بیشتر بخوانید: هورمون شادی چگونه زندگیمان را خوشایند می‌کند؟

آیا بدن به طور طبیعی اکسی توسین تولید می‌کند؟

اکسی توسین یک هورمون طبیعی است. هورمون عشق توسط هیپوتالاموس – ناحیه کوچکی در پایه مغز – تولید و توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود. اکسی توسین، دوپامین و سروتونین اغلب به عنوان “هورمون‌های شادی” شناخته می‌شوند. وقتی جذب شخص دیگری می‌شوید، مغز شما دوپامین ترشح می‌کند. سپس سطح سروتونین شما افزایش  یافته و اکسی توسین تولید می‌شود. در نتیجه ترشخ هورمون‌ها، شما موجی از احساسات مثبت را احساس کنید.

نحوه افزایش اکسی توسین

نحوه افزایش اکسی توسین

سطوح پایین اکسی توسین با علائم افسردگی از جمله افسردگی پس از زایمان مرتبط است. محققان در حال بررسی این موضوع بودند که آیا مصرف اکسی توسین در قرص یا اسپری بینی ممکن است به کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند، اما تا کنون نتایج ناامید کننده بوده است. شکست این مورد تا حدودی به این دلیل است که عبور این هورمون از سد خونی مغزی سخت است.

یک راه امیدوارکننده‌تر برای افزایش طبیعی اکسی توسین، ورزش است. یک مطالعه به جهش سطح اکسی توسین در بزاق شرکت کنندگان پس از تمرین هنرهای رزمی با شدت بالا اشاره کرد. به نظر می‌رسد موسیقی همچنین توانایی افزایش سطح اکسی توسین را دارد. به خصوص زمانی که افراد در یک گروه آواز می‌خوانند.

به نظر می رسد که فقط یک لمس ساده باعث افزایش ترشح اکسی توسین می‌شود. ماساژ دادن، در آغوش گرفتن و عشقبازی کردن منجر به ترشح سطوح بالاتر این هورمون و احساس خوشبختی بیشتر می‌شود. اکسی توسین تنها یکی از چهار هورمون احساس خوب است.

چرا اکسی توسین روی مردان و زنان تأثیر متفاوتی می‌گذارد؟

تأثیر اکسی توسین بر مردان و زنان متفاوت است. این تفاوت خود را به ویژه در زمینه‌های اجتماعی نشان می‌دهد. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که هورمون اکسی توسین در آمیگدال مردانه و زنانه متفاوت عمل می‌کند. در واقع بخشی از مغز، مسئول احساسات، انگیزه و پاداش است. به عنوان مثال، اکسی توسین ممکن است در نحوه تشخیص زنان در دوست شدن با دیگران و چگونگی تمایل به آن رابطه، تأثیر بگذارد. اما در مردان بر روی رفتارهای رقابتی و پاسخ جنگ یا گریز نقش داشته باشد.

بیشتر بدانید: راز لذت بردن از زندگی چیست و مردم چگونه از زندگی لذت می‌برند؟

آیا هورمون عشق کاربرد پزشکی دارد؟

اکسی توسین ممکن است برای القا یا بهبود انقباضات در طول زایمان تزریق شود. همچنین ممکن است برای کاهش خونریزی پس از زایمان یا سقط جنین استفاده شود. تحقیقات نشان می‌دهد که اکسی توسین ممکن است به درمان اوتیسم و سایر بیماری‌های رشدی و روانی که تعامل اجتماعی را مختل می‌کنند کمک کند. این روش به عنوان یک درمان احتمالی برای افسردگی پس از زایمان مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه یک منبع مورد اعتماد نشان داد که اکسی توسین مصنوعی ممکن است خطر افسردگی و اختلالات اضطرابی پس از زایمان را افزایش دهد.

نکات منفی مصرف هورمون عشق

اگرچه اکسی توسین می‌تواند پیوند را تقویت کند. اما سوی دیگر نیز ممکن است طرفداری و تعصب را افزایش دهد. این هورمون همچنین با احساس حسادت و عدم صداقت مرتبط است. برای درک کامل این مفاهیم به تحقیقات بیشتری نیاز است. مشخص نیست که چرا ماهیت اثرات آن متفاوت است یا چه کسانی ممکن است اثرات منفی بیشتری را تجربه کنند. این امر ممکن است به عوامل دیگری مانند اختلالات روانی زمینه‌ای بستگی داشته باشد.

آشنایی بیشتر با هورمون‌ها و مهارت‌های ارتباطی مؤثر را از مجموعه سینرژی بخواهید!

در این مقاله هورمون عشق یا اکسی توسین را معرفی کرده و اثرات آن بر بدن زنان و مردان را در موقعیت‌های مختلف بیان کردیم. اکسی توسین یکی از هورمون‌های بسیار مؤثر در زمان زایمان، شیردهی، گسترس روابط عاشقانه و ایجاد احساس خوشبختی بین زوجین است.

لازمه ترشح اکسی توسین در بدن زنان و مردان، داشتن حس آرامش در کنار شریک زندگی و جنسی است. از سوی دیگر این روابط متقابل است که می‌تواند زوجین را به همدیگر نزدیک‌تر کند. در واقع نوع روابط اجتماعی و ترشح هورمون‌های شادی و عشق به هم گره خورده‌اند. بر همین اساس است که آموزش مهارت‌های قبل و بعد از ازدواج اهمیت دارد. در همین راستا برای آموزش مهارت‌های روابط متقابل مؤثر می‌توانید با مجموعه سینرژی همراه شوید.

مجموعه سینرژی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه هورمون عشق

هورمون عشق مردانه چیست؟

اکسی توسین که اغلب با نام مستعار هورمون عشق یا نوازش شناخته می‌شود، در مردان نیز نقش مهمی دارد.

چه چیزی باعث ترشح اکسی توسین می شود؟

اکسی توسین در پاسخ به فعال شدن اعصاب حسی در طول زایمان، شیردهی و فعالیت جنسی ترشح می‌شود. علاوه بر این، اکسی توسین در پاسخ به تحریک با شدت کم پوست، به عنوان مثال، در پاسخ به لمس، نوازش، دمای گرم و غیره آزاد می‌شود.

5 نوع هورمون عشق کدامند؟

تستوسترون و استروژن وظیفه تحریک جنسی را دارند. دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین جذابیت ایجاد می‌کنند. در نهایت اکسی توسین و وازوپرسین دلبستگی و عشق را ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *