آموزشی, راهنما

راز لذت بردن از زندگی چیست و مردم چگونه از زندگی لذت می‌برند؟

لذت بردن از زندگی

افرادی که سعی می کنند به شما بگویند چگونه از زندگی لذت ببرید کم نیستند. والدین شما ممکن است بگویند که باید ازدواج کنید تا از ندگی لذت ببرید. تبلیغ کنندگان می گویند که باید محصول آن‌ها را بخرید. رسانه‌های اجتماعی به شما می‌گویند که بیشتر شبیه افراد مشهور باشید. اما موضوع اینجاست که با گوش دادن به دیگران به خوشبختی نخواهید رسید. راز لذت بردن از زندگی در چند راهکار ساده است. با سینرژی همراه شوید تا 9 مورد از راهکارهای لذت از زندگی را بررسی کنیم.

1-آغاز تحول، نگاهی به درون خود داشته باشید!

 به عمل کار برآید به سخندانی نیست. اگر هر چه زودتر زندگی را با شرایط خود زندگی کنید؛ زودتر فضای مورد نیاز برای شاد بودن را پیدا خواهید کرد. این بدان معناست که تصورات از پیش تعیین شده در مورد اینکه زندگی شما چگونه “باید” باشد را کنار بگذارید. خودگویی منفی را ترک کنید و از موقعیت فعلی خود حداکثر استفاده را ببرید.

در آغاز، ممکن است برای چرخش به درون خود مقاومت کنید. اما وقت گذاشتن برای به این معنی نیست که به همه کسانی که دوستشان دارید بی توجهی کنید. بلکه کاملا برعکس است. با خودآگاهی و قدردانی شادتر خواهید شد.

2- شاد بودن و انتقال آن به دیگران؛ انرژی مثبت را با دیگران تقسیم کنید!

به عنوان یک فرد شادتر، چیزهای بیشتری برای ارائه به افرادی که به آن‌ها اهمیت می دهید خواهید داشت. شما می‌توانید شادی را با آن‌ها تقسیم کنید زیرا خودتان شاد هستید. شما همچنین با خودتان بیشتر در صلح خواهید بود. مطمئن باشید که زندگی حرفه‌ای و شخصی شما همان چیزی است که امروز باید باشد.

زندگی کوتاه‌تر از آن است که بدبخت باشید. بنابراین در اینجا توصیه ما در مورد چگونگی لذت بردن از زندگی، حتی در فراز و نشیب‌ها است.

بیشتر بخوانید: آرامش دورن، موهبتی پرسود برای لذت بردن از زندگی

3- منتظر خوشبختی نباشید، آن را برای خود بسازید

خوشبختی به راحتی به عنوان یک حالت عاطفی قابل درک است که با احساس شادی و رضایت از زندگی و رفاه ذهنی مشخص می‌شود. با این تعریف، خوشبختی را به دست می‌آورید و  بالاخره به زندگی رویایی خود دست پیدا می کنید. در این زمان احساس می‌کنید آنچه را که می‌خواهید انجام داده و کیفیت زندگی خوبی دارید.

اما خوشبختی فقط “چیزی” نیست که می‌توانید داشته باشید؛ بلکه عادتی است که باید آن را پرورش دهید. توجه کنید که با پول نمی‌توان خوشبختی را خرید. اما رفاه مالی تا حدی ثبات را ارائه می‌دهد.

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه از زندگی بدون پول لذت ببرید، نگران نباشید. این بسیار امکان پذیر است. در اینجا چند روش کاملا رایگان و ساده برای تمرین شادی آورده شده است. تنها چیزی که نیاز دارید زمان و کمی تلاش است — حتی می توانید از همین امروز شروع کنید.

4- منفی بافی‌های روانی را مدیریت کنید؛ مقابل روان خود بایستید!

مغز ما انسان‌ها به سمت منفی بافی گرایش دارد. اگر بتوانید بر آن غلبه کنید می‌توانید خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند استرس مزمن، اضطراب و افسردگی را کاهش دهید. حتی می‌توانید حساسیت خود را نسبت به شرایط سلامت جسمانی مانند درد و بیماری مزمن کاهش دهید.

این قدرت قدردانی است. شروع به مشاهده همه چیزهای خوبی کنید که به طور منظم اتفاق می‌افتد. حتی اگر آن‌ها فقط چیزهای کوچکی باشند. این به معنای نادیده گرفتن حقایق دشوار نیست. بلکه صرفاً به معنای قدردانی از خوبی‌ها و در عین حال اذعان به بدی‌ها است. این رفتار به شما کمک می‌کند دید رضایت بخش‌تری نسبت به واقعیت داشته باشید و از زندگی خود لذت بیشتری ببرید.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

خنده راهکاری برای کاهش سطح استرس

5- دلیلی برای خندیدن پیدا کنید؛ راهکاری برای کاهش سطح استرس

در مورد ضرب المثل قدیمی “خنده بهترین دارو است” حقیقتی وجود دارد. خنده سطح استرس را کاهش داده و سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد. در اینجا چند نکته برای افزایش خنده به زندگی شما وجود دارد:

 • بفهمید چه چیزی شما را می‌خنداند و برای آن وقت بگذارید
 • تا جایی که می‌توانید با افراد پر انرژی و شاد معاشرت کنید
 • سعی کنید با شوخی‌های خود دیگران را بخندانید

به یاد داشته باشید که  خندیدن راهی برای تقویت ارتباط شما با افراد دیگر است.

6- کمی استراحت کنید، بدن به خواب کوتاه روزانه نیاز دارد!

در طول روز چرت بزنید. چون در خوشحالی شما اثر دارد. سعی کنید استراحت کوتاه روزانه را به یک عادت منظم مراقبت از خود تبدیل کنید. شما فقط 20 دقیقه نیاز دارید تا از خواب بیدار شوید و ری استارت شوید. محققان دریافتند افرادی که 30 تا 90 دقیقه چرت می‌زنند؛ نشانه‌هایی از شناخت بهتر و استرس و اضطراب کمتری دارند.

ورزش روزانه به شما کمک می کند شادتر باشید

7- ورزش کنید؛ سلامت روان و جسم را همزمان تجربه کنید!

ورزش روزانه به شما کمک می کند شادتر باشید. پس سعی کنید:

 • برای دویدن بیرون بروید
 • تمرینات قدرتی انجام دهید
 • یا برقصید. به خصوص زمانی که کسی شما را تماشا نمی‌کند

در زمان ورزش مغزتان «هورمون‌های شادی» به نام اندورفین ترشح می‌کند. هورمون اندروفین مواد شیمیایی طبیعی هستند که به شما کمک می‌کند شادی را تجربه کنید. ابتدا در زمان کوتاهی ورزش را تجربه کنید. سپس طبق شرایط بدنی، علائق خود و دریافت راهنمایی از مربیان ورزشی، زمان ورزش خود را افزایش دهید.

8- دریابید که چه چیزی باعث می شود شما ناراحت شوید

خودشناسی و درون‌نگری آنچه را که برای شاد بودن نیاز دارید به شما می‌آموزد. پس فرآیند مراقبه را یاد بگیرید. یک دفتر خاطرات داشته باشید یا به یک درمانگر مراجعه کنید تا بیشتر در مورد خودتان بدانید. به عنوان نمونه چند نکته و توصیه زیر را به یاد داشته باشید:

 • اگر اهل بیدار شدن از خواب در صبح نیستید، به دنبال کاری با ساعات کاری منعطف باشید
 • اگر پاتوق‌های گروهی بزرگ شما را خسته می‌کند، تعامل انفرادی با دوستانتان را در اولویت قرار دهید.
 • اگر ورزش‌های انفرادی مانند دویدن یا وزنه برداری را دوست ندارید، سعی کنید به یک ورزش یا کلاس رقص بپیوندید.

به یاد داشته باشید که شناخت از مواردی که شما را ناراحت می‌کند و تلاش برای جایگزین کردن راهکارها، می‌تواند بر لذت بردن از زندگی بسیار اثرگذار باشد.

9- روابط مثبت را پرورش دهید؛ گذران وقت با کسی که دوستش دارید مهم است!

همانطور که فکر می‌کنید، روابط مثبت در زندگی خود را شناسایی کنید. پس از خودتان  سؤالات زیر را بپرسید:

 • وقتی به حمایت نیاز دارم با چه کسی مشورت می‌کنم؟
 • آیا بعد از صحبت با فرد خاصی احساس بهتری دارم یا بدتر؟
 • وقتی به شخص خاصی فکر می کنم، هیجان زده می‌شوم یا پُر از ترس؟
 • آیا صحبت کردن با این شخص آسان است یا مانند دندان کشیدن است؟

در زمان نوشتن پاسخ سؤالات سعی کنید تشخیص دهید که چرا این احساس را دارید. اگر معاشرت با یک دوست دبیرستانی خسته کننده است، می‌توانید در رابطه با ادامه ارتباط با او تصمیم بگیرید. از طرف دیگر اگر کسی شما را سرشار از شادی می‌کند، سعی کنید آن رابطه را تقویت و حفظ کنید. لذت بردن از زندگی یعنی گذراندن وقت با افرادی که شما را دوست دارند.

همراه با مجموعه سینرژی شاد زندگی کردن را یاد بگیرید!

در این مقاله به بررسی چند راهکار مهم و مؤثر برای لذت بردن از زندگی پرداختیم. زندگی مانند باغی است که باید آن را پرورش دهید. این کار مستلزم زمان، توجه و اولویت‌بندی مواردی است که برای شما اهمیت دارد. شما می‌توانید همراه با مجموعه سینرژی معنا و مفهوم سبک زندگی و مهارت‌های فردی و گروهی را بیاموزید.

مجموعه سینرژی با مدیریت جناب آقای مهندس حسین قریب گرکانی اداره می‌شود.  این مجموعه با ارائه خدمات مشاوره‌ای_آموزشی در سه زمینه خودشناسی، خودسازی و خودباوری شما را در دریافت مهارت‌های چندگانه زندگی همراهی می‌کند. شما می‌توانید از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و کارگاهی مجموعه سینرژی بهره‌مند شوید و گام‌های مفید و مؤثری برای زندگی و کسب و کار خود بردارید.

جهت رزرو وقت مشاوره آنلاین یا حضوری، ثبت‌نام و عضویت در باشگاه یا دوره‌های مدرسه سینرژی و شرکت در تورهای توسعه فردی می‌توانید از طریق راه‌های ارتبطی زیر اقدام کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی: @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • و گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس: club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی برای پاسخگویی تماس، اکانت تلگرام و دایرکت پیج در روزهای کاری از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر در خدمت رسانی به شما آماده است. همراه با سینرژی معنای زندگی را بیاموزید.

پرسش‌های پرتکرار

لذت بردن از زندگی به چه معنا است؟

دریافت لذت از زندگی به معنای قدردانی از خوبی‌ها در جهان در عین حال اذعان به بدی‌ها است. این امر به شما کمک می‌کند دید کامل‌تری نسبت به واقعیت داشته و از زندگی خود لذت بیشتری ببرید.

چرا وقت گذاشتن برای خود مهم است؟

وقت گذاشتن برای خود به این معنی است که به خودتان اجازه می‌دهید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید. وقتی برای خودتان وقت می‌گذارید، فواید زیادی دارد. حتی اگر اتلاف وقت یا زائد به نظر برسد. وقت گذاشتن برای لذت بردن از “چیزهای کوچک” می‌تواند مزایای بزرگی دارد. زیرا به ما یادآوری می‌کند که زندگی همیشه استرس‌زا و خسته کننده نیست.

آیا باید کاری را انجام دهم که از آن لذت می‌برم؟

شما لیاقت انجام کارهایی را در زندگی دارید که دوست دارید. از خود بپرسید که چرا باید کارهایی را انجام دهید که به شما احساس اشتیاق، علاقه یا رضایت نمی‌دهد؟ در این صورت است که می‌دانید انجام کارهایی که از آن لذت می‌برید به زندگی شما ارزش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *