آموزشی

افزایش اعتماد به نفس و راه‌های باور به توانایی‌های شخصی

افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس احساس اعتماد به توانایی‌ها، کیفیت‌ها و مهارت‌هاست. انجمن روانشناسی آمریکا اعتماد به نفس را اینگونه تعریف می‌کند: اعتقاد به اینکه فرد قادر است با موفقیت، خواسته‌های خود را برآورده کند. این می‌تواند به یک حس کلی اعتماد در توانایی شما برای کنترل زندگی اشاره داشته باشد یا ممکن است بیشتر برای موقعیتی خاص باشد. به عنوان مثال، ممکن است در زمینه خاصی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید، اما در زمینه‌های دیگر، اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که اعتماد به نفس برای سلامتی و رفاه روانی مهم است. داشتن سطح سالم اعتماد به نفس می‌تواند به شما کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود موفق‌تر شوید. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افراد با اعتماد به نفس بیشتر،  تمایل به پیشرفت تحصیلی بیشتری دارند. در این مقاله از سایت 30nergy درباره راه‌های افزایش اعتماد به نفس سخن خواهیم گفت.

اعتماد به نفس بالا منجر به شانس بیشتری برای بهبود می‌شود

اعتماد به نفس، اعتقاد شما به این است که در کاری چقدر خوب هستید، اما معیاری برای سنجش مهارت واقعی شما نیست. پس چرا مهم است که به خودتان ایمان داشته باشید؟ به گفته چارلی هوپرت، نویسنده «Charisma on Command»، اعتماد به نفس نه تنها به شما احساس بهتری می‌دهد، بلکه به شما کمک می‌کند تا برای ایجاد پیشرفت‌های ملموس، ریسک کنید.

راههایی برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر

خوشبختانه راه های مختلفی وجود دارد که می‌توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. چه در یک زمینه خاص اعتماد به نفس ندارید یا در تلاش هستید که در مورد هر چیزی احساس اطمینان کنید، این نکته‌ها می‌تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

بیشتر بدانید: کوچینگ فردی چگونه از ما شخصیتی جدید می‌سازد؟

از مقایسه خود با دیگران دست بردار

آیا ظاهر خود را با افرادی که در فضاهای مختلف واقعی و مجازی مانند اینستاگرام، مقایسه می کنید؟ یا شاید حقوق خود را با آنچه دوستتان می‌گیرد مقایسه کنید. نظریه مقایسه اجتماعی توضیح می‌دهد که انجام مقایسه طبیعی است، اما به احتمال زیاد به افزایش اعتماد به نفس شما کمکی نمی‌کند. حتی ممکن است اثرات معکوسی داشته باشد. اگر نسبت به زندگی دیگران حسادت می‌کنید، یادآوری نقاط قوت و موفقیت‌های خود بسیار مفید و کمک کننده است. برای یادآوری بهتر زمینه‌هایی در زندگی که در آن مهارت دارید، یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید. این می‌تواند به شما کمک کند تا روی زندگی خود در مقابل تمرکز بر زندگی دیگران تمرکز کنید.

اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کن

اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کن

لحظه‌ای وقت بگذارید و به این فکر کنید که دوستانتان چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند. آیا شما را بالا می‌برند یا پایین می‌آورند؟ آیا آنها دائماً شما را قضاوت می‌کنند یا شما را همانطور که هستید می‌پذیرند؟ افرادی که با آنها وقت می‌گذرانید می توانند بر افکار و نگرش‌های شما در مورد خودتان تأثیر زیادی بگذارند، شاید بیش از آنچه که تصور می‌کنید. اگر بعد از معاشرت با شخص خاصی احساس بدی نسبت به خود دارید، ممکن است زمان خداحافظی فرا رسیده باشد. در عوض، اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را دوست دارند و بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند. به دنبال افرادی باشید که مثبت اندیش هستند و می‌توانند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کنند. اعتماد به نفس و نگرش مثبت دست به دست هم می‌دهند تا شما احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

مراقب بدن خود باش

این نکته برای اعتماد به نفس بیشتر مبتنی بر این ایده است که اگر از بدن خود سوء استفاده می‌کنید، داشتن احساس خوب نسبت به خودتان سخت است. وقتی مراقبت از خود را تمرین می‌کنید، می‌دانید که برای ذهن، بدن و روح خود کار مثبتی انجام می‌دهید و به طور طبیعی در نتیجه احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

با خودت مهربان باش

مهربانی با خود مستلزم این است که وقتی اشتباه می‌کنید و شکست می‌خورید، با مهربانی با خود رفتار کنید. این به شما امکان می‌دهد که از نظر عاطفی انعطاف پذیرتر شوید تا احساسات چالش برانگیز را بهتر هدایت کنید و ارتباطتان را با خود و دیگران تقویت کنید.

یک مطالعه در سال 2015 شفقت به خود را با اعتماد به نفس مرتبط می‌کند. بنابراین دفعه بعد که در یک موقعیت چالش برانگیز قرار گرفتید، متوجه شوید که ناقص بودن یا کوتاه آمدن در برخی مواقع بخشی از انسان بودن است. تمام تلاش خود را بکنید تا این تجربیات را با دلسوزی نسبت به خودتان مرور کنید.

تمرینات شفقت به خود برای افزایش شادی شما

بیشتر بخوانید: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

خودگویی مثبت را تمرین کن

خودگویی منفی می‌تواند توانایی‌های شما را محدود کند و اعتماد به نفس شما را با متقاعد کردن ناخودآگاه شما به اینکه “نمی توانید از عهده چیزی برآیید” یا “خیلی سخت است” و “حتی نباید تلاش کنید” کاهش دهد. از سوی دیگر با خوشبینی، می‌توانید شفقت به خود را تقویت کنید و بر شک و تردید خود غلبه کنید و چالش‌های جدیدی را تحمل کنید.

در اینجا چند نمونه از راه‌های به چالش کشیدن خودگویی بدبینانه و اصلاح افکارتان به شیوه‌ای مثبت‌تر و افزایش اعتماد به نفس در طول مسیر آورده شده است:

“من نمی توانم با این کار کنار بیایم” یا “این غیرممکن است” به “من می‌توانم این کار را انجام دهم، فقط باید اراده کنم و حرکت را شروع کنم” یا “این شاید الان غیرممکن است و با تلاش من، ممکن می‌شود ” تبدیل می‌شود.

“من نمی‌توانم هیچ کاری را درست انجام دهم” به “من می توانم دفعه بعد بهتر انجام دهم” یا “حداقل چیزی یاد گرفتم” تبدیل م‌ شود.

“من از سخنرانی در جمع متنفرم” به “من سخنرانی در جمع را دوست ندارم، اما گاهی به آن نیاز دارم” و “همه، نقاط قوت و ضعفی دارند” تبدیل خواهد شد.

با ترسهای خود روبرو شو

با ترسهای خود روبرو شو

از به تعویق انداختن کارها خودداری کنید تا زمانی که احساس اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید؛ مانند درخواست از کسی برای قرار ملاقات یا درخواست برای ترفیع. یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد به نفس در این موقعیت‌ها، روبه‌رو شدن با ترس‌هایتان است. رویارویی با برخی از ترس‌های خود را که ناشی از کمبود اعتماد به نفس است، تمرین کنید. اگر می‌ترسید که خجالت بکشید یا فکر می‌کنید که توانایی ندارید، به هر حال سعی کنید. کمی شک به خود حتی می‌تواند به بهبود عملکرد کمک کند. به خود بگویید که این فقط یک آزمایش است و ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

ممکن است یاد بگیرید که کمی مضطرب بودن یا انجام چند اشتباه آنقدرها هم که فکر می‌کردید بد نیست. هر بار که به جلو حرکت می‌کنید، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خودتان پیدا می‌کنید. در پایان، این می‌تواند به شما کمک کند از ریسک‌هایی که منجر به عواقب منفی بزرگی می‌شود، جلوگیری کنید.

پرسشهای پرتکرار در زمینه افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس از کجا می‌آید؟

مثبت اندیشی، تمرین، آموزش، دانش و صحبت با افراد دیگر همگی راههای مفیدی برای کمک به بهبود یا افزایش سطح اعتماد به نفس شما هستند. اعتماد به نفس ناشی از احساس خوب بودن، پذیرش بدن و ذهن شما (عزت نفس شما) و باور به توانایی، مهارت‌ها و تجربه‌های شماست.

چرا اعتماد به نفس را افزایش دهیم؟

چون اعتماد به نفس، خیلی مهم است؛ اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند تا برای تجربه‌های مهم زندگی آماده باشیم. هنگامی که ما اعتماد به نفس داریم، به احتمال زیاد با افراد و فرصت‌ها رو به جلو حرکت می‌کنیم؛ نه اینکه از آنها دور شویم. و اگر در ابتدا همه چیز درست نشد و خوب پیش نرفت، اعتماد به نفس به ما کمک می‌کند با تکیه بر احساس خوب نسبت به خودمان دوباره تلاش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *