راهنما, آموزشی

سبک زندگی سالم چست و چگونه می‌توان سالم زیست؟

سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم فقط رژیم غذایی و ورزش نیست. در این مقاله 30nergy به مؤلفه‌های سبک زندگی سالم و اهمیتِ داشتن یک زندگی متعادل می‌پردازیم. به طور کلی، اکثر افراد موافق هستند که یک فرد سالم سیگار نمی‌کشد، وزن مناسبی دارد، رژیم غذایی سالم متعادلی دارد، مثبت فکر می‌کند، احساس آرامش می‌کند، به طور منظم ورزش می کند، روابط خوبی دارد و از تعادلی نسبی در زندگی بهره می‌برد. شاید بهتر باشد این باورها را در این مقاله، کمی بهینه کنیم.

تعریف زندگی سالم چیست؟

 • سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامت را به عنوان وضعیت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می‌کند، نه صرفاً عدم وجود بیماری. تعریف واقعی زندگی سالم شامل گام‌ها، اقدامات و استراتژی‌هایی است که فرد برای دستیابی به وضعیت مطلوب انجام می‌دهد. زندگی سالم یعنی مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرید و انتخاب‌های هوشمندانه‌ای برای امروز و آینده داشته باشید. بنابراین زندگی سالم شامل موارد زیر است:
 • فیزیکی (برای بدن)
 • تغذیه خوب، تغذیه صحیح
 • تناسب اندام، ورزش مفید
 • استراحت کافی
 • مدیریت صحیح استرس
 • تبادل انرژی‌های بین فردی
 • بخشش
 • عشق و شفقت
 • شادی
 • سلامت عاطفی (برای ذهن)
 • نگرش‌های خود حمایتی
 • افکار و دیدگاه‌های مثبت
 • تصویر مثبت از خود
 • سلامت معنوی
 • آرامش درونی

شاید دست یافتن به تمام این موارد مشکل به نظر بیاید اما تغییرات و تلاش‌ها به صورت تدریجی، در نهایت منجر به سبکی از زندگی می‌شود که آن را گام به گام ساخته و پرداخته‌اید.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

آیا شما سبک زندگی سالمی دارید؟

آیا با اشتیاق برای روز پیش رو از خواب بیدار می‌شوید؟ آیا انرژی بالایی برای انجام آنچه می‌خواهید، دارید؟ آیا به راحتی و اغلب به خصوص به خودتان می‌خندید؟ آیا با اطمینان، راه حل‌هایی برای چالش‌های زندگی خود پیدا می‌کنید؟ آیا احساس ارزشمندی و قدردانی می‌کنید؟ آیا از دیگران قدردانی می‌کنید؟ آیا حلقه‌ای از دوستان صمیمی و دلسوز دارید؟ آیا انتخاب‌هایی که هر روز انجام می‌دهید، آنچه را که می‌خواهید به شما می‌رساند؟ این ها مواردی است که با پاسخ دادن به آنها می توانید سطح سلامت زندگی تان را مشخص کنید.

تغییر سبک زندگی ناسالم

چگونه می‌توانم سبک زندگی ناسالم خود را تغییر دهم؟

عادات بد یا ناسالم زندگی خود را که نیاز به تغییرشان دارید، شناسایی کنید. سپس برای هر عادت، دلیلی را که می‌خواهید تغییر دهید، بیابید. شاید برای سلامت روانی خودتان باشد یا بخواهید با محیط و اطرافیانتان بهتر تعامل کنید. نکته‌ی مهم‌تر این است که خودتان را مسئول ایجاد این تغییرات بدانید. دیگران یا کمبود وقت را به خاطر ناتوانی در تغییر عادات بد خود سرزنش نکنید. همانطور که اگر به یکی از عزیزانتان قولی دهید پاسخگو هستید، به خودتان هم قول بدهید.

محرک های منفی زندگی خود را حذف کنید. اگر رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، حتی الامکان از آن اجتناب کنید. اگر قرار گرفتن در محیطی باعث می‌شود که هوس سیگار  و الکل کنید، از آن محیط، فاصله بگیرید. احتمالاً خودتان بهتر می‌دانید که چه چیزی باعث عادات بد شما می‌شود، راهی برای اجتناب از این محرک‌ها پیدا کنید.

باور داشته باشید که می‌توانید تغییر کنید. نیمی از نبرد در یافتن موفقیت این است که به خود بگویید می‌توانید کاری را انجام دهید. خودگویی‌های منفی خود را نادیده بگیرید و آن را با تجسمی از موفقیت در تغییراتی که می‌خواهید ایجاد کنید، جایگزین کنید.

بهتر است این نکته را هم بدانید که زمان می‌برد و ممکن است بارها با شکست مواجه شوید. تغییر آسان نیست و ممکن است روزهایی پیش بیاید که شکست بخورید. به جای اینکه اجازه دهید آن شکست پیروز شود، فقط سخت کار کنید. برنامه‌ای با هدف بسازید و قدم‌های کوچک بردارید. برنامه زمانی منظمی که شما را قدم به قدم به سبک زندگی سالم نزدیک می‌کند.

سه تغییر ابتدایی در سبک زندگی که می‌توانید برای سالم‌تر زیستن شروع کنید، چیست؟

 • ترک سیگار
 • خوردن سبزیجات بیشتر
 • روازنه حداقل 20 دقیقه پیاده روی

تعیین اهداف سالم یکی از راه‌های شروع سبک زندگی سالم

چرا هدف گذاری مهم است؟

تعیین اهداف سالم یکی از راه‌های ارائه برنامه‌ای در مورد چگونگی شروع سبک زندگی سالم، نیاز دارید. تعیین اهداف به شما حسی می‌دهد که برای آن تلاش کنید و به شما کمک می‌کند انگیزه کار سخت را حفظ کنید. با تعیین اهداف برای خود، باوری به خود می‌دهید تا روی خود تمرکز کنید. علاوه بر این، اهداف به شما امکان می‌دهد پیشرفت خود را بسنجید و ببینید چقدر از هدف را به دست آورده‌اید.

هنگام تعیین اهداف، با خود واقع بین باشید. اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، وزن کم کنید و در یک ماراتن شرکت کنید، باید قبل از هر چیز بدانید که این اهداف، یک شبه اتفاق نمی‌افتند یا حتی ممکن است تا چند ماه یا یک سال دیگر اتفاق نیفتد. عدم واقع بینی سبب می‌شود که عدم حصول مقطعی به آن اهداف، دلسردتان کند و باعث شود که به کلی تسلیم شوید.

بیشتر بخوانید: ایکیگای، روشی برای زندگی بهتر

چگونه می‌توانم از نظر روانی سالم و شاد باشم؟

هنگامی که بسیاری از مردم به یک سبک زندگی سالم فکر می‌کنند، بلافاصله رژیم غذایی و ورزش به فکرشان می‌رسد و سلامت روان را کاملاً نادیده می‌گیرند! با این حال، سلامت روان یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد یک سبک زندگی سالم است. اگر روان ما تماماً درگیر قالب‌ها و چارچوب‌های القا شده‌ی محیط -که گاهاً و چه بسا عموماً ناسالم هستند- باشد، چگونه می‌توانیم از سبک زندگی سالم دم بزنیم؟ روانِ ما، اولین و نزدیک‌ترین دوست ما به ماست. همراهی درونی که می‌تواند در مسیرهای پرچالش سالم و حتی ناسالم، ما را حمایت کند. این بستگی به اهمیت، هدایت و جهت‌دهی به موقع ما دارد.

دکتر اروین دیوید یالوم، رواندرمانگر و هستی‌گرا می‌گوید: «تمرکز بر چگونگی سلامت روان و شاد بودن در هر جنبه از زندگی، امری مهم است. بسیاری از بیماران من که از آسیب‌های تروماتیک بهبود می‌یابند، درد قابل توجهی را تجربه می‌کنند و قبل از اینکه بهتر شوند، مجبورند دوره‌های توانبخشی زیادی را تحمل کنند. بیمارانی که تفکر مثبت را تمرین می‌کنند، معمولاً زودتر احساس بهتری پیدا می کنند.»

تا زمانی که روانِ ما الگوهای سالم را به رسمیت نشناسد، ما نیز هرگز به سبک زندگی سالم دست نخواهیم یافت. به عبارتی دیگر برای ایجاد هر نوع تغییر در هر سطحی از زندگی، ابتدا باید روان‌مان سالم و رو به رشد باشد. در این صورت، همسویی و همپوشانی درون و بیرون از ما به سمت سبکی مطلوب از زندگی، کار ممکن‌تری خواهد بود.

چگونه سلامت روانی خود را حفظ می کنید؟

توانایی مدیریت احساسات و مقابله با استرس‌ها و مشکلات روزمره می‌تواند چالش برانگیز باشد اما دقیقاً به همین علت، مهم است. چرا که حفظ سلامت روان با همه‌ی چالش‌ها، منجر به بهبود قابل توجه کیفیت زندگی می‌شود.

اگر به دنبال سبک زندگی سالم‌تری هستید، از سلامت روان خود شروع کنید و مطمئن شوید که زمانی را برای استراحت و انجام کارهایی که از آن لذت می‌برید، پیدا می‌کنید. به خودتان پاداش می‌دهید و با افراد خوبی که برای شما ارزش قائل هستند، وقت می‌گذرانید.

پرسشهای پرتکرار در زمینه  سبک زندگی سالم

سبک زندگی سالم چیست؟

داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های مزمن و بیماری‌های طولانی مدت کمک کند. داشتن احساس خوب نسبت به خود و مراقبت از سلامتی برای عزت نفس و تصویر شما از خود در ساختن سبک زندگی سالم، بسیار مهم است. با انجام کارهایی که برای بدن و ذهنتان مناسب است، یک سبک زندگی سالم را ایجاد و حفظ کنید.

سبک زندگی چه تاثیری بر سلامتی دارد؟

سبک زندگی ناسالم می‌تواند به مشکلاتی از جمله اختلالات متابولیک، مشکلات مفصلی و استخوانی، بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا، چاقی، خشونت و بسیاری موارد دیگر کمک کند. ارتباط بین سبک زندگی و سلامت به دقت قابل مشاهده و بررسی است.

چرا باید از زندگی لذت ببرم؟

وقتی از زندگی خود لذت می‌برید، شادی را به اطرافیان خود منتقل می‌کنید. آیا ترجیح نمی‌دهید در کنار افراد شاد باشید؟ دیگران نیز همینطور فکر می‌کنند. بیشتر ما تحت تاثیر انرژی اطرافیانمان هستیم و شادی و سلامتی و احساسات خوب، مسری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *