آموزشی, معرفی

ایکیگای (Ikigai)، روشی برای زندگی بهتر

ایکیگای چیست

آیا می‌دانید ایکیگای چیست؟ ایکیگای (Ikigai) یک فلسفه ژاپنی است که در مورد یافتن هدف خود و خویشتن در زندگی صحبت می‌کند. «ایکی» به معنای زندگی، و «گای» به معنای ارزش است، یا ممکن است برخی بگویند به معنای «دلیل بودن» است. یافتن حس هدف در زندگی با طول عمر مرتبط است، مگر در مواردی که شرایط پیش بینی نشده باشد. اگرچه هیچ ترجمه مستقیمی وجود ندارد، اما کلمه ژاپنی ikigai به معنای زندگی شاد و رضایت‌بخش است. همچنین می‌توان آن را به عنوان چیزی که به زندگی شما انگیزه می‌دهد و به آن هدف می‌بخشد، در نظر گرفت.

ایکیگای چند سال پیش در غرب رایج شد، زمانی که نمودار ون ایجاد شد که توضیح می‌داد چگونه می‌توان اشتیاق و هدف خود را با ایجاد ارزش در جهان به منظور ایجاد ثروت مالی ترکیب کرد. اما برای ژاپنی‌ها، ایکیگای بسیار بیشتر از موفقیت مادی و کسب درآمد است. ایکیگای فرد ممکن است هیچ ارتباطی با درآمد نداشته باشد. در واقع، در نظرسنجی از 2000 مرد و زن ژاپنی که توسط خدمات تحقیقات مرکزی در سال 2010 انجام شد، تنها 31 درصد از شکت‌کنندگان، کار را به عنوان ikigai خود در نظر گرفتند. ارزش یک نفر در زندگی می‌تواند کار باشد، اما مطمئناً به آن محدود نمی‌شود. ایکیگای بیشتر یک فلسفه زندگی است. با این مقاله از مجله سینرژی همراه شوید تا بیشتر با مفهوم ایکیگای آشنا شوید.

چرا ایکیگای مهم است؟

ژاپن در رتبه دوم امید به زندگی در جهان قرار دارد و انتظار می‌رود زنان 88.9۰ سال و مردان 81.91 سال عمر کنند. در حالی که درست است که رژیم غذایی در این مورد نقش دارد، اما بسیاری از مردم ژاپن معتقدند که زندگی شاد و ایکیگای نقش زیادی در طول عمر دارد.

دانستن ایکیگای می‌تواند به شما کمک کند:

  • سبک زندگی کاری ایده آل خود را طراحی کنید.
  • در محل کار، روابط اجتماعی قوی ایجاد کنید.
  • تعادل کار و زندگی سالم ایجاد کنید.
  • رویاهای شغلی خود را دنبال کنید.
  • از کارتان لذت ببرید.

وقتی ایکیگای خود را بشناسید و معنای آن را درک کنید، با کاری که آرزوی انجامش را داشتید و کاری که دنیا به انجام آن نیاز دارد، همسو می‌شوید.

بیشتر بدانید: توسعه فردی و گام‌های خودشکوفایی

پیدا کردن ایکیگای خود

پیدا کردن ایکیگای خود

ایکیگای برای هر فردی منحصر به فرد است. درست از همان لحظه‌ای که به دنیا آمدید، ایکی گای، هدیه‌ای منحصر به شما بوده است. با بزرگ‌تر شدن، شروع به یادگیری مهارت‌های جدید کردید و سپس راه‌های دنیا را کشف کردید. ایکیگای شما می‌تواند در طول زندگی شما تغییر کند یا تکامل یابد.

3 مرحله برای کشف ikigai

در اینجا سه مرحله اصلی پیشنهادی ما برای کمک به شما در کشف ikigai آمده است:

مرحله 1. برای پیدا کردن ikigai خود به چند سوال پاسخ دهید

۱.چه چیزی را دوست داری؟

آیا در کار خود جذب شده‌ای؟

آیا برای رفتن به سر کار هیجان زده‌تر از ترک کار هستی؟

آیا ارتباط عاطفی با نتایج کار خود داری؟

آیا سرگرمی یا شغلی دارید که به نظر نمی‌رسد از آن سیر شوی؟

آیا بیشتر از هر چیز دیگری در مورد سرگرمی یا حرفه خود هیجان زده هستی؟

آیا از نظر عاطفی با سرگرمی یا حرفه خود در ارتباط هستی؟

2. در چه کاری مهارت داری؟

آیا مردم در مورد موضوعات مرتبط با کارتان از شما راهنمایی می‌خواهند؟

آیا بخش‌هایی از شغل شما وجود دارد که به راحتی به دست شما می‌رسد؟

آیا شما یکی از بهترین‌ها در کاری هستید که انجام می‌دهید؟

آیا شما می‌خواهید در کاری که انجام می‌دهید، متخصص باشید؟

آیا دیگران به خاطر حرفه‌تان از شما تعریف می‌کنند؟

آیا سرگرمی یا هنر شما بصری است؟

آیا می‌خواهید در سرگرمی یا هنر خود متخصص باشید؟

سومین سؤال ایکیگای درباره اینکه دنیا به چه چیزی نیاز دارد

3. دنیا به چه چیزی نیاز دارد؟

آیا کار شما تقاضای بالایی در بازار محسوب می‌شود؟

سال آینده، 10 سال و 100 سال آینده را تصور کنید؛ آیا کار شما همچنان ارزشمند خواهد بود؟

آیا در حال حل یک مشکل اجتماعی، اقتصادی یا زیست محیطی هستید؟

آیا سرگرمی یا صنایع دستی شما تقاضای زیادی دارد یا در بازار مطلوب است؟

آیا سرگرمی یا هنر شما در آینده همچنان ارزشمند خواهد بود؟

آیا سرگرمی یا حرفه شما مشکلی اجتماعی، اقتصادی یا زیست محیطی را حل می‌کند؟

4. برای چه چیزی می‌توان به شما پول پرداخت؟

آیا افراد دیگری برای همان کاری که شما انجام می‌دهید، حقوق دریافت می‌کنند؟

آیا زندگی خوبی دارید؟

آیا سطح رقابت سالمی برای کار شما وجود دارد؟

آیا افراد دیگری از روی همان سرگرمی یا حرفه شغلی ایجاد کرده‌اند؟

آیا اطرافیان شما درخواست کرده‌اند کاری را که انجام می‌دهید یا می‌سازید بخرند؟

آیا سطح رقابت سالمی برای کاری که انجام می‌دهید یا می‌سازید وجود دارد؟

اگر پاسخ‌های شما منفی بود نگران نباشید؛ برای راهنمایی های بیشتر در مورد یافتن ایکیگای خود به خواندن ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

برای پیدا کردن ikigai خود طوفان فکری کنید

مدتی را از ابتدا تا انتها به تجسم روز ایده آل خود اختصاص دهید. باور کنید یا نه، این به شما کمک می‌کند تا ایکیگای خود و معنای واقعی خود را تعیین کنید. شما چه پوشیده‌اید؟ با چه کسی حرف میزنید؟ چه کار می کنید؟ به احساساسات خود توجه کنید. چه چیزی باعث می‌شود در محل کار احساس خوبی داشته باشید؟ تجسم‌ها را هم یادداشت کنید.

بعد، به سؤالاتی که به آنها «نه» پاسخ دادید نگاه کنید. مدتی را به طوفان فکری اختصاص دهید و تغییرات کوچکی را که می‌توانید برای هماهنگ کردن ماموریت خود ایجاد کنید، یادداشت کنید. این را با آنچه دوست دارید، آنچه در آن مهارت دارید، آنچه جهان به آن نیاز دارد، و آنچه می‌توانید دریافت کنید، هماهنگ کنید.

توجه: در این مدت شک، ترس یا افکار منفی طبیعی است. مواجهه با آینده می‌تواند مانند یک چالش سنگین به نظر برسد. ترفند این است که به تردیدها و ترس‌های خود معنا نسبت ندهید. شما قوی‌تر و سازگارتر از آن چیزی هستید که فکر می‌کنید.

با مطالعه، ikigai خود را پیدا کنید

اکنون تصویری در ذهن دارید که می‌گوید روز کاری ایده‌آل شما چگونه است. اکنون مطالعه، تحقیق، شرکت در کلاس‌ها یا استخدام یک مربی را در نظر بگیرید. این مرحله م‌تواند به شما کمک کند بفهمید که آیا دید شما انتظارات زندگی واقعی شما را برآورده می‌کند یا خیر.

به عنوان مثال، شاید شما می‌خواهید یک عکاس عروسی شوید. اما، پس از مشاوره زیر نظر یک عکاس عروسی حرفه‌ای، متوجه می‌شوید که این شغل برای شما مناسب نیست .

اگر این فرآیند را طی کنید و متوجه شوید که دید شما انتظارات زندگی واقعی شما را برآورده می کند، به شما تبریک می گوییم. به نظر می رسد که ایکیگای خود را پیدا کرده‌اید. به بخش بعدی بروید تا ببینید چگونه آن را در جای خود قرار دهید. اگر برعکس است، نگران نباشید، پیدا کردن ikigai شما ممکن است زمان ببرد که در جایگاه درست قرار بگیرد.

مراحل یک تا سه را با یک شغل، سرگرمی یا کاردستی متفاوت تکرار کنید تا زمانی که ikigai خود را پیدا کنید. اگر هنوز هم نمی توانید آن را پیدا کنید، سعی کنید نقش‌ها و روش‌های مختلفی را تجربه کنید.

این پایان راه نیست

پیدا کردن ikigai خود به این معنی نیست که شما همه جنبه‌های حرفه خود را دوست خواهید داشت. این بدان معنی است که شما حاضرید حتی بخش‌های نه چندان عالی را بپذیرید. این به این دلیل است که شغل شما با آنچه دوست دارید، چیزی که برای آن پول می‌گیرید و آنچه دنیا به آن نیاز دارد، همسو است.

پرسش های پرتکرار در زمینه ایکیگای

آیا ایکیگای یک فرهنگ است؟

ایکیگای یک فلسفه ژاپنی با قدمت قرن‌هاست که نحوه نگرش بیشتر مردم ژاپن به زندگی را راهنمایی می‌کند. بسیاری از آنها معتقدند که ایکیگای آنها مسئول شادی ناشی از زندگی است. همچنین اعتقاد بر این است که ایکیگای، راز طول عمر آنهاست.

آیا ایکیگای دانش آموزی وجود دارد؟

استفاده از فرآیند ایکیگای، دانش آموزان را به درک عمیق‌تری از خود هدایت می‌کند و این می‌تواند به تصمیم گیری آنها در مورد چیزهایی که از آنها لذت می‌برند و اینکه کجا باید تلاش خود را متمرکز کنند، کمک کند.

فرمول ایکیگای چیست؟

این فرمول به منبع ارزش در زندگی شخصی مربوط می‌شود، چیزی که به فرد احساس جهت‌دهی، تاثیرگذاری و شادی می‌دهد. البته که ایکیگای یک فرد می‌تواند هر چیزی باشد: اشتیاق، رویا، ماموریت کاری و غیره. اما در نهایت، ماهیتی است که به شما دلیلی برای بیدار شدن هر روز صبح می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *