آموزشی, بررسی ها

خشونت خانگی چیست و چه تأثیری درآینده فرد دارد؟

خشونت خانگی

خشونت خانگی چیز جدیدی نیست. قرن‌هاست که در جوامع سراسر جهان وجود داشته است. در اواخر قرن بیستم، یک جنبش رو به رشد به دنبال افزایش آگاهی در مورد این مشکل اجتماعی طولانی مدت، شکل گرفت. در نتیجه، دولت‌های فدرال و ایالتی قوانینی را وضع کردند که برای کمک به قربانیان و پاسخگو کردن مجرمان خشن طراحی شده بود. قانون فدرال خشونت علیه زنان (VAWA) برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ تصویب شد. این قانون، بودجه قابل توجهی را برای تلاش برای پایان دادن به خشونت خانگی فراهم می‌کند. شیوع خشونت خانگی یک نگرانی عمده برای سلامت عمومی است. خشونت خانگی میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار داده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های روانی بیان می‌کند که ۴۱ درصد از زنان و ۲۶ درصد از مردان، خشونت از طرف شریک جنسی خود را تجربه، و در طول زندگی خود آن را گزارش کرده‌اند. گزارش‌های خشونت خانگی به مجریان قانون شامل خشونت فیزیکی، خشونت جنسی و تعقیب می‌شود. این مقاله از سایت 30nergy به شما کمک می‌کند تا در مورد خشونت خانگی بیشتر بدانید.

تعریف خشونت خانگی

بر اساس گزارش دفتر خشونت علیه زنان وزارت دادگستری، خشونت خانگی الگویی از رفتار توهین آمیز در هر رابطه‌ای است که توسط یکی از طرفین برای به دست آوردن یا حفظ کنترل شریک دیگر استفاده می‌شود. در حقوق جزا، جرم خشونت خانگی ممکن است در یک یا چند حادثه رخ دهد. ممکن است شامل تلاش برای حمله یا تهدید به آسیب فیزیکی قریب الوقوع باشد. ممکن است به شکل تجاوز جنسی باشد. ممکن است شامل آزار روانی درگیر در تعقیب باشد. درک تعریف خشونت خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا اقدامات مؤثرتری علیه آن انجام دهید. همه قربانیان این جنایت، نشانه‌های یک رابطه سوء استفاده را تشخیص نمی‌دهند. اعضای خانواده‌ای که در خانه‌ای با خشونت خانگی بزرگ شده‌اند، در خطر این هستند که خودشان قربانی یا آزارگر شوند.

بیشتر بخوانید: کوچینگ فردی چگونه از ما فردی جدید می‌سازد؟

خشونت خانگی: وضعیت رابطه

خشونت خانگی الگویی از رفتارهای سلطه جویانه اعم از اعمال فیزیکی، جنسی، عاطفی، اقتصادی، روانی یا تکنولوژیکی یا تهدید به اعمال یا سایر الگوهای رفتار اجباری در روابط است. این خشونت، شامل هر رفتاری می‌شود که باعث ارعاب، دستکاری، تحقیر، منزوی کردن، ترساندن، اجبار، تهدید، سرزنش، صدمه زدن، آسیب رساندن یا زخمی شدن کسی می‌شود. خشونت خانگی بدون در نظر گرفتن نژاد، سن، گرایش جنسی، مذهب، جنسیت یا هویت جنسی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. خشونت خانگی بر افراد با هر پیشینه اجتماعی، اقتصادی و سطوح تحصیلی تأثیر می‌گذارد. خشونت خانگی هم در روابط جنس مخالف و هم در روابط همجنس رخ می‌دهد و می‌تواند برای شرکای صمیمی که ازدواج کرده‌اند، با هم زندگی می‌کنند، یا حتی فرزند مشترک دارند، رخ بدهد.

پیامدهای خشونت خانگی

پیامدهای خشونت خانگی

خشونت خانگی نه تنها بر افرادی که مورد آزار قرار می‌گیرند تأثیر می‌گذارد، بلکه تأثیر قابل توجهی بر اعضای خانواده، دوستان، همکاران، سایر شاهدان و در نگاهی کلان، جامعه می‌گذارد. کودکانی که شاهد خشونت خانگی هستند، از جمله افرادی هستند که به شدت تحت تأثیر این جنایت قرار می‌گیرند. مواجهه مکرر با خشونت در خانه نه تنها کودکان را مستعد مشکلات اجتماعی و جسمی متعددی می‌کند، بلکه به آن‌ها می‌آموزد که خشونت یک روش عادی زندگی است، بنابراین خطر تبدیل شدن به نسل بعدی جامعه از قربانیان و سوء استفاده کنندگان را افزایش می‌دهد.
این بحث از خشونت خانگی به منظور آموزش عمومی افراد جامعه در مورد سوء استفاده در روابط صمیمی زندگی و همچنین کمک به قربانیان برای درک تجربیات خود و خانواده و دوستان قربانیان برای تشخیص علائم سوء استفاده در روابط نزدیکانشان است. قانون خشونت علیه زنان در کشور ما ابتدا باید بتواند به تعریفی درست از خشونت خانگی برسد و سپس قوانین عادلانه را تصویب کند.

بیشتر بدانید: آرامش درون، موهبتی پر سود

تشخیص خشونت خانگی

محدوده خشونت خانگی؛ چه چیزهایی را باید خشونت خانگی دانست؟

تشخیص خشونت خانگی در ابتدا ممکن است آسان نباشد. در حالی که برخی از روابط از ابتدا آشکارا توهین آمیز هستند، سوء استفاده‌های خانگی اغلب به صورت نامحسوس شروع می‌شوند و با گذشت زمان بدتر می‌شوند. اگر در رابطه با فردی باشید که:
·        شما را با نام و نشان صدا می‌زند، به شما توهین می‌کند یا شما را پایین می‌آورد.
·        شما را از رفتن به محل کار یا مدرسه یا دیدن اعضای خانواده یا دوستان باز می‌دارد.
·        سعی می‌کند نحوه خرج کردن پول، جایی که می‌روید، داروهایی که مصرف می‌کنید یا لباس‌هایی را که می‌پوشید، کنترل کند.
·        با حسادت یا مالکیت رفتار می‌کند، یا مدام شما را به خیانت متهم می‌کند.
·        شما را با خشونت یا سلاح تهدید می‌کند‌.
·        ضربه، لگد، هل دادن، سیلی زدن، خفه کردن یا آسیب رساندن به شما، فرزندان یا حیوانات خانگی شما.
·        شما را وادار می‌کند که برخلاف میل خود رابطه جنسی داشته باشید یا درگیر اعمال جنسی شوید.
·        شما را به خاطر رفتار خشونت آمیز خود سرزنش می‌کند، یا به شما می‌گوید که شایسته آن هستید.
گاهی خشونت خانگی در دوران بارداری شروع می‌شود یا افزایش می‌یابد. در این اوقات، خشونت خانگی سلامت شما و کودک را به خطر می‌اندازد. این خطر پس از تولد نوزاد نیز ادامه دارد. حتی اگر کودک شما مورد آزار قرار نگیرد، مشاهده خشونت خانگی می‌تواند مضر باشد. کودکانی که در خانه‌های آزاردهنده بزرگ می‌شوند، نسبت به سایر کودکان بیشتر در معرض آزار و مشکلات رفتاری و جسمی و جنسی هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه خشونت خانگی

منظور از خشونت خانگی چیست؟

خشونت خانگی خشونتی است که توسط فردی در حلقه خانواده قربانی انجام می‌شود. این فرد می‌تواند شامل شرکا و شرکای سابق، اعضای نزدیک خانواده، سایر بستگان و دوستان خانواده باشد. اصطلاح خشونت خانگی زمانی به کار می‌رود که رابطه نزدیکی در محیط نزدیکی بین مجرم و قربانی وجود داشته باشد.

هنگام آزار عاطفی چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟

سوء استفاده عاطفی اولیه می‌تواند باعث تغییراتی در هیپوکامپ شود که همدلی با احساسات دیگران را دشوارتر می‌کند. سوء استفاده عاطفی با نازک شدن نواحی خاصی از مغز مرتبط است که به شما کمک می‌کند احساسات را مدیریت کنید و خودآگاه باشید. این تأثیرات به ویژه در قشر جلوی پیشانی و لوب گیجگاهی اتفاق می‌افتند و مضرات بسیار عمیقی بر غشاء و عملکرد مغز دارند.

بعد از سال‌ها آزار عاطفی چه اتفاقی برای فرد می‌افتد؟

کودکانی که آزار عاطفی را تجربه کرده‌اند، ممکن است تا بزرگسالی نیز اثرات آن را احساس کنند. این‌ آسیب‌ها می‌تواند شامل عزت نفس بسیار پایین، روابط منفی و سایر اثرات سلامت جسمی یا روانی باشد. همچنین فرد آسیب دیده، همواره از دریچه‌ای تاریک به آدم‌های دیگر و دنیا نگاه خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *