آموزشی, بررسی ها

درمان ترس؛ چه چیزی باعث ترس شما می‌شود و درمان آن

درمان ترس

گاهی ترس مفید است و شما را از برخی چیزها مانند آتش سوزی ایمن نگه می‌دارد. اما در برخی مواقع درمان ترس اهمیت پیدا می‌کند. مهم است بدانید که از چه چیزی می‌ترسید و چگونه رفتار می‌کنید؟ ترس می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. دانستن اینکه چه چیزی باعث ترس شما می‌شود و چرا می‌تواند اولین قدم برای غلبه بر اضطراب باشد؛ اهمیت دارد. اما اگر ترس به یک اختلال تبدیل شود نیازمند درمان است. در این مقاله از سایت 30nergy در رابطه با درمان ترس و اینکه چگونه می‌توانیم استرس را مدیریت کنیم؛ سخن می‌گوییم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چه چیزی باعث ایجاد ترس و اضطراب می‌شود؟

از آنجایی که اضطراب نوعی ترس است، چیزهایی که درباره ترس توضیح می‌دهیم در مورد اضطراب نیز صادق است. واژه «اضطراب» معمولاً برای توصیف نگرانی یا زمانی که ترس طولانی مدت بدون داشتن دلیل خاصی، کار می‌رود.

در واقع ترس بی دلیل، در مورد چیزی در آینده یا چیزی است که ممکن است اتفاق بیفتد، نه چیزی که در حال حاضر اتفاق می‌افتد. اضطراب کلمه‌ای است که اغلب توسط متخصصان سلامت هنگام توصیف ترس مداوم استفاده می‌شود. حالت‌هایی که هنگام ترس و اضطراب احساس می‌کنید بسیار شبیه به هم هستند، زیرا احساسات اصلی یکسان است.

ترس و اضطراب چه حسی دارد؟

وقتی احساس ترس یا اضطراب جدی می‌کنید، ذهن و بدن شما خیلی سریع کار کرده و نشانه‌های زیر را به همراه دارد:

 • قلب شما خیلی سریع می‌تپد؛ طوری که شاید احساس کنید ضربانش نامنظم است
 • خیلی تند نفس میکشید
 • عضلات شما احساس ضعف می‌کنند
 • خیلی عرق می‌کنید
 • معده شما منقبض می‌شود. یا تحرکات روده بالا رفته و اسهال می‌شوید.
 • برای شما سخت است که روی هر چیز دیگری تمرکز کنید
 • احساس سرگیجه می‌کنید
 • احساس سرما دارید
 • نمی‌توانید غذایی بخورید
 • عرق سرد و گرم دارید
 • دچار خشکی دهان می‌شوید
 • عضلاتتان بسیار منقبض می‌شوند

این موارد به این دلیل رخ می‌دهند که بدن شما با احساس ترس، شما را برای یک موقعیت اضطراری آماده می‌کند. در نتیجه خون به عضلات جریان یافته، قند خون را افزایش می‌یابد. همچنین به شما توانایی ذهنی می‌دهد تا روی چیزی که بدن شما به عنوان یک تهدید درک می‌کند تمرکز کند.

در اضطراب طولانی مدت، ممکن است برخی از علائم بالا و همچنین احساس ترس آزاردهنده‌تری داشته باشید. ممکن است تحریک‌پذیر شوید. مشکل خواب داشته باشید، دچار سردرد شوید، یا در ادامه کار و برنامه‌ریزی برای آینده مشکل داشته باشید. حتی ممکن است در رابطه جنسی مشکل داشته باشید و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید.

احساسات فیزیکی ترس

چرا وقتی در خطر واقعی نیستم احساس ترس دارم؟

انسان‌های اولیه به واکنش‌های سریع و قدرتمندی که ترس ایجاد می‌کند نیاز داشتند. زیرا اغلب در موقعیت‌های خطر فیزیکی قرار داشتند. با این حال، ما دیگر با تهدیدات مشابه در زندگی مدرن روبرو نیستیم. با وجود این، ذهن و بدن ما همچنان مانند اجداد اولیه‌مان کار می‌کند و واکنش‌های مشابهی به نگرانی‌های امروزی‌مان درباره پرداخت قبوض، کار و موقعیت‌های اجتماعی دارید. اما ما نمی‌توانیم از این مشکلات فرار کنیم یا به طور فیزیکی به آن‌ها حمله کنیم.

احساسات فیزیکی ترس می‌توانند به خودی خود ترسناک باشند. به خصوص اگر  ترس را در موقعیتی حسی کنید که دلیلی برای آن وجود نداشته باشد. این امر می‌تواند آزار دهنده باشد اما می‌توان به درمان آن پرداخت.

بیشتر بخوانید: ترس از ارتفاع و راهکارهای درمان آن

چرا ترس من از بین نمی‌رود؟

وقتی با چیزی ناآشنا روبرو می‌شوید، ترس ممکن است یک احساس یکباره باشد. برخی از افراد دائماً بدون هیچ محرک خاصی احساس اضطراب می‌کنند. محرک های زیادی برای ترس در زندگی روزمره وجود دارد و شما تقریباً همیشه دقیقاً متوجه نمی‌شوید که چرا می‌ترسید یا چقدر احتمال دارد آسیب ببینید.

حتی اگر بتوانید بدانید که ترس شما بی مورد است، بخش عاطفی مغز شما همچنان سیگنال‌های خطر را به بدن شما ارسال می‌کند. گاهی اوقات برای مقابله با ترس و اضطراب به راه‌های ذهنی و فیزیکی نیاز دارید.

به یاد داشته باشید که ترس یک بخش از احساساتی است که بدن ما به وجودش نیازمند است. اما دو نوع متفاوت از ترس وجود دارد که به عنوان اختلال شناخته می‌شوند. حمله پانیک و فوبیا در لیست اختلال‌های ترس بوده و نیازمند درمان هستند. در ادامه به معرفی این دو دسته از ترس‌ها می‌پردازیم.

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک زمانی است که احساس می‌کنید تحت تأثیر احساسات فیزیکی و روانی ترس قرار گرفته‌اید. افرادی که حملات پانیک دارند می‌گویند که نفس کشیدن برایشان سخت است و ممکن است نگران حمله قلبی یا از دست دادن کنترل بدن خود باشند. اگر این دسته علائم را در زمان ترس تجربه می‌کنید، باید فوراً با یک متخصص صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ دلیل زمینه‌ای دیگری برای این نشانه‌ها وجود ندارد.

فوبیا چیست؟

فوبیا یک ترس شدید از یک حیوان، چیز، مکان یا موقعیت خاص است. افراد مبتلا به فوبیا نیاز شدیدی به اجتناب از هرگونه تماس با علت خاص اضطراب یا ترس دارند. فکر تماس با عامل فوبیا شما را مضطرب یا وحشت زده می‌کند.

چگونه می‌توانم به خودم در درمان ترس کمک کنم؟ تکنیک‌های مفید و مؤثر

اگر همیشه از موقعیت‌هایی که شما را می‌ترسانند اجتناب کنید، ممکن است شما را از انجام کارهایی که می‌خواهید یا باید انجام دهید بازدارد. در این حالت فرصت آزمایش و مدیریت ترس های خود را از دست می‌دهید. اگر وارد این الگو شوید، مشکلات اضطرابی شما افزایش می‌یابد.

قرار گرفتن در معرض ترس‌هایتان می‌تواند راهی موثر برای غلبه بر این اضطراب باشد. در همین راستا امتحان و یادگیری تکنیک‌های ساده می‌تواند به شما کمک کند. در ادامه چند راهکار برای درمان ترس به شما معرفی می‌کنیم.

خودت را بشناس

سعی کنید در مورد ترس یا اضطراب خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. یک دفتر تهیه کنید و موارد زیر را در آن یادداشت نمایید:

 • چه احساسی دارید
 • چه چیزی باعث ایجاد احساس اضطراب در شما می‌شود
 • بد از ایجاد ترس برای شما چه اتفاقی می‌افتد.

وقتی درک کنید که اضطراب چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد، بهتر می‌توانید احساسات خود را مدیریت کنید.

بیشتر بدانید: منتورینگ چیست و چرا در زندگی به راهنما نیاز داریم؟

با یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده صحبت کنید

احساس احمقانه یا حتی شرمساری از ترس و اضطراب بسیار رایج است. حس شرمساری می‌تواند ما را وادار کند که آنچه را که در حال وقوع است از کسانی که به آن‌ها نزدیک هستیم پنهان کنیم. اما نیازی نیست که ما این احساس را داشته باشیم و شما مجبور نیستید به تنهایی بر اضطراب خود غلبه کنید!

بهتر است با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده حس ترس خود را در میان بگذارید. صحبت کردن در مورد ترستان می‌تواند احساس حمایت برای شما ایجاد کرده و کم کم بتوانید بر حس اضطراب خود غلبه کنید.

ورزش را فراموش نکنید!

سعی کنید میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. ورزش نیاز به تمرکز دارد و این می‌تواند ذهن شما را از ترس و اضطراب دور کند. البته به یاد داشته باشید که فعالیت ورزشی نباید شدید باشد. حرکات کششی ملایم، تمرینات نشسته یا پیاده روی برای مدیریت ترس مفید هستند.

به راهکاری برای تقویت آرامش برسید

یادگیری تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌تواند به شما در رفع احساسات روحی و جسمی ترس کمک کند. گاهی یادگیری چند نفس عمیق می‌تواند کمک کند. یا خود را در مکانی آرام تصور کنید. همچنین می‌توانید درمان‌های مکمل یا ورزش‌هایی مانند ماساژ، تای چی، یوگا، تکنیک‌های تمرکز حواس یا مدیتیشن را امتحان کنید.

تکنیک تنفس 4-7-8 را امتحا کنید

دهان خود را ببندید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و تا شماره چهار بشمارید. نفس خود را نگه دارید و تا هفت بشمارید. حال طی هشت شماره از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید. سه بار دیگر در مجموع چهار چرخه تنفسی تکرار کنید.

تغذیه سالم راهی برای درمان ترس

تغذیه سالم؛ راهی برای درمان ترس

مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید و سعی کنید از خوردن قند زیاد خودداری کنید. زیرا افزایش قند خون باعث ایجاد احساسات اضطرابی در شما می‌شود. سعی کنید از نوشیدن بیش از حد چای و قهوه خودداری کنید. زیرا کافئین می‌تواند سطح اضطراب را افزایش دهد.

ترس و اضطراب خود را همراه با یک کوچ درمان کنید!

در این مقاله، انواع اضطراب را نام برده و راهکاریی برای درمان ترس معرفی کردیم. یک بخش مهم در درمان ترس، افزایش اعتماد به نفس و یادگیری تکنیک‌ها و مهارت‌های حل مسئله است. یادیگیری مهارت‌های زندگی می‌تواند به شما در درمان ترس بسیار کمک کننده باشد.

با همراهی یک راهنما و شرکت در کارگاه و دوره‌های آموزشی، می‌توانید مهارت‌های کافی برای تغییر سبک زندگی خود را بیاموزید. در همین راستا می‌توانید با مجموعه سینرژی همراه شوید.

مجموعه سینرژی تحت مدیریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان ترس

آیا ترس درمانی دارد؟

بله، تکنیک مواجهه درمانی  یک روش موفق برای درمان فوبیا است. اما گاهی اوقات داروها می‌توانند علائم اضطراب و هراس را که از فکر کردن یا قرار گرفتن در معرض آن شی یا موقعیتی که از آن می‌ترسید، کاهش دهند.

چه چیزی باعث ترس می‌شود؟

ترس با تهدید آسیب جسمی، عاطفی یا روانی، واقعی یا خیالی به وجود می‌آید. به طور سنتی یک احساس “منفی” در نظر گرفته می‌شود؛ این در حالی است که ترس در واقع نقش مهمی در ایمن نگه داشتن ما دارد. زیرا ما را برای مقابله با خطرات احتمالی آماده می‌کند.

آیا ترس شدید یک بیماری روانی است؟

ترس شدید یک نوع اختلال است. اختلالات اضطرابی با احساسات عادی عصبی یا اضطراب متفاوت است و شامل ترس یا اضطراب بیش از حد می‌شود. اختلالات اضطرابی شایع‌ترین نوع اختلالات روانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *