معرفی, بررسی ها

منتورینگ چیست و چرا در زندگی به راهنما نیاز داریم؟

منتورینگ چیست

آیا می‌دانید منتورینگ چیست؟ منتورینگ در حقیقت انتقال دانش و تجربه بین دو فرد است. انتظار می‌رود که دانش، قدرت و نفوذ یک مربی به منتی (مراجع) در دستیابی به اهداف شغلی و زندگی کمک کند. این روابط اغلب طولانی مدت هستند و گاهی با نقش‌های مدیریت اشتباه گرفته می‌شوند. در پروسه منتورینگ تأکید بر بینش‌های شخصی و چالش‌های فکری است که از طریق تعامل با یک مربی به دست می‌آید.

انتظار می‌رود که منتی، رابطه را رهبری کند و مربی را به گفتگوی درونی خود راه دهد. سپس در تصمیم گیری‌های شغلی و رفتاری پیچیده به او کمک کند. این نوع روابط اغلب در طول زمان رخ می‌دهد و ممکن است کوتاه یا بلند مدت باشد. در این مقاله از 30nergy منتورینگ را از جنبه‌های گوناگونی بررسی می‌کنیم.

منتور کیست و چه خدماتی انجام می‌دهد؟

منتور شخصی است که دانش، مهارت و تجربه خود را به اشتراک می‌گذارد تا به فرد یا گروهی از افراد برای پیشرفت کمک کند. به طور سنتی، یک راهنما، منتی یا راه‌جو را در یک رابطه مربیگری یک به یک، راهنمایی می‌کند. با این حال، اخیراً راهنمایی گروهی در بین مشاغل و سازمان‌ها رایج شده است. جایی که یک منتور، دانش و راهنمایی را با گروه بزرگتری از افراد به اشتراک می‌گذارد.

آشنایی منتی یا راه جو؛ منتی چه چیزهایی را می‌آموزد؟

منتی شخصی است که دانش، مهارت، تجربه و راهنمایی را از مربی دریافت می‌کند تا در مسیر پیشرفت قرار گیرد. این پیشرفت اغلب در توسعه حرفه‌ای و شغلی است. انتقال به یک نقش یا شغل جدید از ویژگی‌های منتی است که در طول زندگی‌ وی ارائه می‌شود.

بیشتر بخوانید: شما به کوچینگ نیاز دارید یا منتورینگ؟

مزایای منتورینگ چیست و چه تاثیری بر روی منتی می‌گذارد؟

منتورینگ مزایای بسیاری برای منتی در پی دارد. در منتورینگ سنتی، هر دو منتور و منتی سود زیادی از رابطه منتورینگ می‌برند. به همین دلیل است که سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای از برنامه‌های منتورینگ و نرم‌افزارهای منتورینگ برای هدایت کارکنان خود استفاده می‌کنند. در ادامه مزایای منتورینگ را برای شما شرح می‌دهیم:

 • یادگیری مؤثر و به اشتراک‌گذاری دانش دست اول از طریق راهنمایی
 • به دست آوردن بینش عملی، راهنمایی و مشاوره از کسانی که در موقعیت تجربه هستند.
 • افزایش اعتماد به نفس از داشتن یک مربی در موقعیت ارشد در سازمان
 • بهبود مهارت‌های ارتباط بین فردی برای مربی و منتی
 • توانمندسازی راه جو برای پیشرفت موثر و بر عهده گرفتن مسئولیت‌های جدید
 • درک گسترده‌تر از دیدگاه‌های مختلف، از کشورها، سازمان‌ها یا بخش‌های مختلف در یک سازمان
 • یافتن یک شریک قابل اعتماد برای بحث در مورد چالش‌ها و مسائل محرمانه

مزایای منتورینگ را می‌توان در هر دو طرف منتور و منتی احساس کرد. از یک سو راه جو از همراهی با یک منتور باتجربه سود می‌برد و از سوی دیگر منتور تجربه‌اش را در چالشی تازه افزایش می‌دهد.

مجموعه سینرژی از سه ابزار تلفیقی اعم از کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی استفاده می‌کند. در همین راستا می‌توانید برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسانی در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

استفاده از پلتفرم هوشمند؛ منتورینگ آنلاین چگونه انجام می‌شود؟

پلتفرم منتورینگ منبع مفیدی برای تقویت رشد یک سازمان است. این پلتفرم از طریق ایجاد روابط مربیگری قوی، بین کارکنان و تقویت ارتباطات معنادار عمل می‌کند. همین عوامل باعث می‌شود تا راهکار، همکاری، توانمندسازی و حمایت را بین مربیان تقویت کند. منتورینگ آنلاین شامل محتوای منتورینگ حضوری است. مربیان از این راه با استفاده از دانش و منابع خود از منتی‌ها حمایت می‌کنند. منتورها برای این کار از سیستم‌های کنفرانس ویدیویی یا روش‌هایی مانند ایمیل و Slack برای انتقال مهارت‌های خود استفاده می‌کنند.

بیشتر بدانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

تفاوت منتورینگ با کوچینگ

منتورینگ و کوچینگ چه تفاوتی‌هایی با یکدیگر دارند؟

منتورینگ یک رابطه یادگیری است که به طور کلی بر توسعه شغلی طولانی مدت متمرکز است. هدف اصلی منتورینگ هدایت رشد شخصی است. ایجاد مهارت، دانش و افزایش درک نیز از دیگر اهداف منتورینگ است. مربیان ممکن است از مهارت‌های مربیگری در مکالمات خود استفاده کنند.

معمولا نقش کوچینگ، گسترده‌تر از یک منتور است و به صورت  گشودن درهای تازه، ایجاد ارتباط و به اشتراک گذاری تجربیات عمل می‌کند. کوچینگ در درجه اول در یک محیط کسب و کار بر کمک به افراد در عملکرد فعلی آن‌ها متمرکز است. کوچینگ به‌جای تمرکز بر توسعه شغلی بلندمدت، به دنبال نقش معین و مناسبی برای مدیران است. همچنین مدیران را برای نقش بعدی آماده می‌کنند.

بررسی انواع روابط منتورینگ؛ هر یک از انواع منتورینگ چه کمکی به منتی می‌کند؟

روابط مربیگری انواع مختلفی دارد که هر کدام نیازها و موقعیت‌های متفاوتی را برآورده ‌می‌کنند. درک این انواع به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های آموزشی موثرتری طراحی کنید. در ادامه برخی از انواع روابط منتورینگ را برای شما شرح می‌دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید:

آموزش سنتی یک به یک؛ روش کلاسیک در راهنمایی!

این کلاسیک‌ترین شکل راهنمایی است که شامل یک رابطه یک به یک بین مربی و منتی است. مربی توجه و راهنمایی فردی را ارائه می‌دهد و برای پیشرفت شخصی و شغلی در منتی بسیار موثر است. سرنا ویلیامز بازیکن مشهور تنیس و مربی او، پاتریک موراتوگلو را در نظر بگیرید.

موراتوگلو بیش از یک مربی برای سرنا بوده و به گفته او از سال 2012 به عنوان یک منتور عمل کرده است. راهنمایی‌های موراتوگلو در شکل دادن به استراتژی، تکنیک و رویکرد ذهنی سرنا در بازی بسیار مهم و به موفقیت مستمر او در تنیس کمک قابل توجهی کرده است.

منتور یا راهنمای گروهی

راهنمایی گروهی؛ استفاده از تجربه همسالان و منتور!

در این قالب، منتور با گروهی از منتی‌ها کار می‌کند. این رویکرد برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و یادگیری از همسالان گروه، مفید است.  راهنمای گروهی اغلب در محیط‌های آموزشی یا سازمان‌های بزرگ استفاده می‌شود. تشکیل گروه‌هایی در قالب ”  Na” و مجمع رها شدگان از اعتیاد، با این رویکرد صورت می‌گیرد. در این جلسات گروهی شخصی به عنوان منتور، افراد گروه را در هر جلسه برای پایداری در تصمیمشان راهنمایی می‌کند.

راهنمایی معکوس؛ استفاده از راهنمای جوانان در سازمان‌ها!

راهنمایی معکوس یک مفهوم نسبتاً جدید است. در این زمان شخصی در یک سازمان با تجربه کم و جوان‌تر در نظر گرفته می‌شود. فرد کم تجربه برای آموزش دادن به آن‌ها در مورد دیدگاه‌ها، بینش‌ها یا دانش خاص، فردی ارشدتر را راهنمایی می‌کند. معمولاً، راهنمایی معکوس شامل بینش و دانش در مورد تنوع و شمول، فناوری و روندهای آینده بازار است. در ادامه برای اطلاعات بیشتر در مورد راهنمایی معکوس، به دستورالعمل‌های راهنمایی معکوس نگاهی بیندازید:

اغلب جوان کم تجربه برای به اشتراک گذاشتن دانش در زمینه‌هایی مانند فناوری، رسانه‌های اجتماعی و روندهای فعلی عمل می‌کند. این نوع راهنمایی به پر کردن شکاف‌های نسلی و معرفی دیدگاه‌های تازه در سازمان کمک می‌کند. مدیرعامل سابق جنرال الکتریک، جک ولش، یک برنامه راهنمایی معکوس را راه‌اندازی کرد که در آن کارمندان جوان‌تر با مدیران اجرایی جفت شوند و به آن‌ها در مورد اینترنت و فناوری‌های نوظهور آموزش دهند.

بهترین زمان برای ارتباط با منترونیگ در مجموعه سینرژی!

منتورینگ برای افزایش حفظ کارکنان، تسهیل تغییرات فرهنگی و تشویق تنوع سازمانی مناسب است. منتورینگ اغلب برای حمایت از برنامه‌های استعدادیابی استفاده می‌شود. به طوری که شرکت‌کنندگان با استفاده از یک مربی برای کمک به یادگیری، بیشترین بهره را از مشارکت خود ببرند. منتورینگ همچنین می تواند برای تشویق رفتار اخلاقی در یک سازمان استفاده شود. هر زمان احساس کردید که در روند زندگی  و در انتخاب مسیر تردید دارید، حتما با یک منتور ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی با مدریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی صحیح و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه عمل می‌کند. این مجموعه در سه زمینه خودشناسی، خود سازی و خودباروری به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. شما می‌توانید به صورت حضوری و غیرحضورب آنلاین با مجموعه سینرژی ارتباط برقرار کنید.

شما قادرید تا از طریق راه‌های ارتباطی زیر با سینرژی ارتباط برقرار کرده و در باشگاه و دوره‌های این مجموعه شرکت کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

ساعت کاری سینرژی از 8 صبح تا 5 بعداز ظهر است که می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه منتورینگ

تعریف کوتاه منتورینگ چیست؟

منتورینگ یک رابطه محافظت شده است که از یادگیری و آزمایش حمایت می کند و به افراد کمک می کند تا پتانسیل خود را توسعه دهند. یک رابطه مربیگری رابطه ای است که در آن هر دو مربی و منتی نیاز به توسعه شخصی را تشخیص می دهند. مشاوره موفق بر اعتماد و رازداری استوار است.

هدف از منتورینگ چیست؟

هدف یک مربی این است که به شما کمک کند به عنوان یک شخص رشد کنید و به بهترین نسخه از خود تبدیل شوید. این ممکن است شامل کمک به شما برای دستیابی به اهداف شخصی یا شغلی، آشنا کردن شما با روش های جدید تفکر، به چالش کشیدن فرضیات محدود کننده شما، به اشتراک گذاشتن درس های ارزشمند زندگی و موارد دیگر باشد.

مثال‌های منتورینگ چیست؟

راهنمایی یک راه عالی برای کمک به کارکنان برای توسعه مهارت های خود است. نمونه ای از راهنمایی یک به یک برای توسعه مهارت، رهبری در بخش منابع انسانی است که در کنار مربی خود کار می کند تا به آنها کمک کند مهارت هایی را که برای پیشرفت در حرفه منابع انسانی خود نیاز دارند، کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *