آموزشی, بررسی ها

رنگ آمیزی کودکان؛ رنگ مورد علاقه فرزندتان در مورد شخصیت آن‌ها چه می‌گوید؟

رنگ آمیزی کودکان

ارتباط بین رنگ‌ها و احساسات اولیه دوران کودکی می‌تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی، مورد استفاده قرار گیرد. زیرا رنگ‌هایی که فرزندان شما ترجیح می‌دهند، منعکس‌کننده حالات، احساسات و ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها است. رنگ مورد علاقه فرزندتان می‌تواند بیشتر از آنچه فکر که می‌کنید درباره او به شما بگوید.

والدین با تجزیه و تحلیل نقاشی‌ها، رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنند و تشخیص رنگ‌های غالب، می‌توانند احساس کودک را بدانند. بیشتر کودکان نوپا در حدود دو سالگی شروع به شناسایی رنگ‌های اصلی (قرمز، زرد و آبی) و سپس رنگ‌های دیگر می‌پردازند. اکثر بچه‌ها در سنین دو تا سه سالگی نام رنگ‌های اصلی را یاد می‌گیرند. در این مقاله از مجموعه سینرژی به بررسی نشانه‌ها در رنگ‌آمیزی کودکان می‌پردازیم.

آشنایی کودکان با دنیای رنگ‌ها؛ عواملی که باید با آن‌ها آشنا شوید!

عوامل گوناگونی در آشنایی کودکان با دنیای رنگ‌ها نقش دارند:

  • لذت: درک رنگ‌ها باید با لذت انجام شود. زمانی که کودکان آماده یادگیری هستند، از آن‌ها بپرسید که آیا رنگ‌ها را تشخیص می‌دهند؟
  • قرار گرفتن در معرض و تجربه: به بچه‌ها محرک‌های رنگارنگ و جذابی بدهید و به طور طبیعی با رنگ‌های مختلف ارتباط برقرار کنید. شما نیازی به خرید بازی‌های خاصی ندارید. سعی کنید به رنگ اشیای اطرافشان اشاره کنید.
  • از پشتیبان‌های حافظه استفاده کنید: یک ارتباط دائمی با رنگ‌ها ایجاد کنید. به عنوان مثال زرد رنگ موز، سبز رنگ چمن، قرمز رنگ گوجه فرنگی و غیره از بهترین راه‌های ارتباط دائمی با رنگ‌ها است. در طول بازی، سرنخ‌هایی را به هر رنگ اضافه تا به بچه‌ها کمک کنید. این روش باعث می‌شود تا نام رنگ‌ها را به خاطر بسپارند و از حافظه خود بازیابی کنند.
  • بازی های رنگی: در داخل و بیرون خانه، یک شی با رنگ خاص بردارید و به دنبال چیزهای همرنگ بیشتری بگردید. بازی دیگر ایجاد یک کتاب رنگی است که هر صفحه آن رنگ‌های متفاوتی دارد. کودک می تواند تصاویر را برش داده و روی صفحه بچسباند یا چیزهایی را به همان رنگ نقاشی کند. برای بچه هایی که در درک رنگ‌ها مشکل دارند، برای چند روز بر روی رنگ‌ها به صورت جداگانه تمرکز کنید.

با این روش‌ها می‌توانید کودکان خود را با طیف وسیعی از رنگ‌ها آشنا کنید.

نقاشی‌های کودکان و هزاران حرف ناگفته

نقاشی‌های کودکان و هزاران حرف ناگفته؛ در نقاشی کودکان باید به چه چیزهایی توجه شود؟

نقاشی‌های کودکان می‌تواند چیزهای زیادی در مورد شخصیت، رابطه با محیط و مدیریت عاطفی آن‌ها به ما بگوید. در اینجا، نحوه تجزیه و تحلیل نقاشی‌های کودکان را با توجه به رنگ‌هایی که آن‌ها استفاده می‌کنند، توضیح خواهیم داد. اگرچه والدین می‌توانند نتیجه‌گیری کنند، اما همیشه ایده خوبی است که متخصصی به تفسیر نقاشی‌ها رسیدگی کند.

 وقتی صحبت از تفسیر نقاشی‌های کودک می‌شود، مهم است که به تمام جزئیات توجه‌ای ویژه‌ کنیم. این عوامل چیزهایی را در مورد شخصیت کودکان به ما می‌گوید. باید به موقعیت، اندازه، جزئیات، فشار مدادها در هنگام کشیدن و حتی خطوط نقاشی توجه کنیم. با این حال، نکته‌ای که بیشترین اطلاعات را در مورد رشد عاطفی آن‌ها به ما می‌دهد، رنگ‌‍‌هایی است که کودک، هنگام نقاشی کشیدن از آن‌ها استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: نقاشی کودکان و رمزو رازهایی در اعماق وجود آن‌ها

چرا گاهی کودک فقط با مشکی نقاشی می‌کند؟

اگر کودکی فقط با رنگ مشکی نقاشی ‌بکشد، آیا نگران‌کننده است؟ رنگ مشکی منفی است، اما بسیاری از بچه ها سیاه را به دلیل برجستگی آن در صفحه سفید دوست دارند و جای نگرانی به لحاظ اختلالات شخصیتی نیست. از طرف دیگر، کودک می‌تواند با رنگ‌‎هایی طراحی کند که منعکس کننده محیط اطراف او هستند. قرمز یکی از اولین رنگ‌هایی است که نوزادان تشخیص می‌دهند، بنابراین حتی در میان کودکان نوپا ترجیح داده می‌شود که با آن نقاشی کنند. مطمئناً قرمز از اولین رنگ‌هایی است که تشخیص می‌دهند.

جنبه‌های دیگر نقاشی و رنگ آمیزی کودکان

علاوه بر رنگ‌ها، جنبه‌های دیگر را نیز در نظر بگیرید!

وقتی نقاشی کودک را تجزیه و تحلیل می کنیم، باید نقاشی را به روشی جامع در نظر بگیریم. تحلیل نقاشی کودک شامل تمام جزئیات، سن، اشکال خطوط، شدت خطوط، محل قرار گرفتن نقاشی‌ها روی کاغذ و غیره است. این روش دقیق نیست و ممکن است در ارزیابی اشتباهاتی به وجود بیاید.

این تکنیک‌ها به خصوص در مورد کودکان بسیار مفید هستند، زیرا نقاشی یک فعالیت ساده و سرگرم‌کننده است. از طریق نقاشی، تشخیص مشکلات کودکان امکان‌پذیر است. در حالی که با روش‌های دیگر وادار کردن کودک به بیان احساسات بسیار سخت است. فرضیه‌های مطرح شده توسط روانشناسان کودک همیشه باید با ارزیابی ساختارمندتر دیگری تأیید شود. نقاشی همیشه یک مکمل بسیار ضروری برای ارزیابی روانشناختی جامع از کودک است.

بیشتر بدانید: استعدادیابی کودکان؛ چونه استعدادهای فرزند خود را شناسایی و پرورش دهیم؟

ویژگی‌های رنگ با توجه به سایه‌ها متفاوت است!

کودکانی که بیشتر به رنگ پاستیلی تمایل دارند نشان می‌دهند که ما با شخصیتی آرام‌ و احساسی‌تری روبرو هستیم. در حالی که رنگ‌های روشن‌تر مربوط به احساسات شدیدتر است که می‌تواند منفی (پرخاشگری) یا مثبت (عشق) به حساب بیاید. برای تجزیه و تحلیل نقاشی‌های کودکان، مهم است که به استفاده و پرهیز از روش‌های ایده‌ال در نقاشی پی ببرید. این موضوع به نحوه استفاده کودکان از رنگ‌ها به طوری که آن‌ها را در واقعیت می‌بینند، اشاره دارد. همچنین معمولاً از سن 7 سالگی اتفاق می‌افتد. اگر کودک خورشید را زرد و چمنزار را سبز کند، می‌توانیم آن‌ها را بر اساس رنگ تجزیه و تحلیل کنیم.

بررسی رنگ‌های متنوع؛ هر رنگ به چه معنا است؟

هر رنگی دارای مفهومی است که کودکان برای بیان احساسات خود از آن بهره می‌برند. در ادامه هر یک از رنگ‌‎های مهم مورد استفاده کودکان را برای شما در جدول زیر بیان می‌کنیم:

نوع رنگ

معنای رنگ در نقاشی کودکان

قرمز

کودکان، رنگ قرمز را دوست دارند و برای ابراز عشق یا خشم از آن استفاده می‌کنند. ممکن است استفاده بیش از حد رنگ قرمز را در کودکانی که تمایل به پرخاشگری دارند، مشاهده کنید.

زرد

این رنگ مربوط به فردی بسیار حساس است، دارای حوصله و خرد درونی است، ساکت است و پیوند خانوادگی قوی و دنیای درونی غنی دارد. همچنین قدرت تمرکز خوبی دارد.

نارنجی

با خلاقیت، خوش‌بینی، میل به آزمایش و انجام کاری که روتین نیست مرتبط است. کودک  برای اطاعت از قوانین نیاز به درک منطق درونی قانون دارد.

آبی

این رنگ نماد هماهنگی و فردی را نشان می‌دهد که آرام و قادر به برقراری ارتباطات اجتماعی خوب است. کودکی که به رنگ آبی علاقه‌مند است در درون خود منعکس می‌کند، اما استفاده بیش از حد از آبی می‌تواند نشانگر قطع ارتباط و فاصله باشد.

بنفش

با تخیل و شهود مرتبط است. افرادی که به رنگ بنفش علاقه‌مندند، ریتم درونی شخصی دارند و ایده آلیست و رویاپرداز هستند که می خواهند دنیا را تغییر دهند.

سبز

کودکانی که به فضا نیاز دارند، طبیعت و زندگی را دوست دارند و خلاق هستند.

مشکی

همانطور که گفته شد، این رنگ مورد علاقه بسیاری از کودکان است که دوست دارند تضاد بین آن و صفحه سفید را ببینند. استفاده بیش از حد ممکن است نشان‌دهنده این باشد که کودک در برخی موقعیت‌ها مضطرب است.

سفید

استفاده از رنگ سفید یا باقی‌گذاشتن بسیاری از قسمت‌های سفید در صفحه ممکن است فقدان یا تنهایی را نشان دهد. بنابراین به مشکل اجتماعی یا مشکل در بیان شخصی تبدیل شود. استفاده متعادل از این رنگ در جایی که رنگ سفید به‌عنوان رنگ به چشم نمی‌آید، نشان‌دهنده هماهنگی اجتماعی و فردی است.

توجه به این نکته ضروری است که اگر کودکان در درک رنگ‌ها، همراه با مشکلات یادآوری یا تاخیر در گفتار مواجه هستند، با یک گفتار درمانگر ارتباط برقرار کنید. اگر رنگ‌های خاصی غالب است و از آن‌ها استفاده می‌شود، با یک درمانگر عاطفی یا روانشناس رشد مشورت کنید. اگر کودکی در یادگیری و به خاطر سپردن نام رنگ‌ها مشکل دارد، این ممکن است نشان‌دهنده کوررنگی باشد. بنابراین به چشم پزشک کودکان مراجعه کنید تا از تست‌های ویژه برای بررسی بینایی رنگ استفاده کند.

بررسی رنگ آمیزی کودکان و مفاهیم رنگ‌های متنوع در مجموعه سینرژی!

رنگ‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی‌اند که کودک با استفاده از آن‌ها می‌تواند احساسات درونی خود را منتقل کند. بهتر است کودکان خودt را به نقاشی کردن تشویق کنید تا بتوانید با حالات درونی آن‌ها بیشتر آشنا شوید. همچنین از متخصصانی در این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید به راحتی با کودک خود بهتر آشنا شوید.

مجموعه سینرژی تحت مدیریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. در تیم 30nergy محفلی صمیمی با گروه سنی آزاد و به صورت رایگان بنا کرده‌ایم تا با مفاهیم مهم توسعه فردی و هم‌افزایی دانش به نتایج شگفت‌انگیزی در سبک زندگی افراد دست یابیم. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

شما قادرید تا برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه رنگ آمیزی کودکان!

رنگ چگونه بر رفتار کودکان تأثیر می‌گذارد؟

انتخاب رنگ می تواند باعث تحریک و بیش فعالی کودکان یا بی حوصلگی و بی علاقگی شود. تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ‌های روشن‌تر، مانند زرد و آبی، احساسات مثبت ایجاد می‌کنند در حالی که رنگ‌های تیره‌تر مانند آبی عمیق، سیاه یا خاکستری احساسات منفی ایجاد می‌کنند.

روانشناسی پشت رنگ آمیزی کودکان چیست؟

بچه هایی که نقاشی می کنند بچه های شادی هستند. آنها ترس ها، شادی ها، رویاها، دردها و غیره خود را از طریق نقاشی بیان می کنند، و همچنین در مورد رابطه خود با دنیا و چیزهای دیگر به شما سرنخ می دهند. نقاشی یک خروجی برای ارتباط است و آثار هنری کودکان نمایانگر شخصیت آنهاست.

چه رنگی بچه‌ها را خوشحال می‌کند؟

بچه ها بیشتر به سمت رنگ های روشن مانند قرمز، زرد، سبز، آبی و صورتی جذب می شوند. چنین رنگ هایی می توانند به ایجاد حس انرژی مثبت و بازیگوشی کمک کنند. این رنگ ها شادی را نیز ساطع می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *