آموزشی, راهنما

نقاشی کودکان و رمزورازهایی در اعماق وجود کودکان

نقاشی کودکان

نقاشی کودکان پر از رمز و راز است. آموختن چگونگی رمزگشایی نقاشی کودکان، باعث می‌شود تا شخصیت درونی آن‌ها را بهتر بشناسید. نقاشی‌های کودکان می‌تواند به شما چیزهای زیادی درباره ترس‌، شادی‌، رویا، امید و کابوس‌های آن‌ها ارائه دهد. هچنین دیدگاه ارزشمندی از شخصیت کودکان را به شما می‌دهد.

کودکان از لحظه‌ای که به اندازه کافی بزرگ می‌شوند تا مداد رنگی را در دست بگیرند و روی کاغذ بیاورند، فرآیند نقاشی خود را آغاز می‌کنند. معمولا برای کودکان، طراحی یک فعالیت طبیعی، با لذت بسیار است. آن‌ها برای بیان احساسات نقاشی می‌کشند. زیرا نمی‌دانند که چگونه احساسات مختلف را از طریق کلمات بیان کنند. آن‌ها ترس، شادی، رویا، امید و کابوس‌های خود را از طریق نقاشی بیان می‌کنند. همچنین در مورد روابط خود با دنیا به شما سرنخی می‌دهند. در این مقاله از سینرژی به بررسی راه‌های نفوذ به شخصیت کودکان با استفاده از نقاشی می‌پردازیم.

انواع نقاشی و نشانه‌های شخصیتی کودک!

نقاشی یک خروجی برای ارتباط و آثار هنری کودکان، نمایانگر دیدگاهی از شخصیت آن‌ها است. نقاشی‌های کودکان، منحصر به فرد است و می‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد هنرمندان جوان، به ما بدهد. هر پدر و مادری امیدوار است که در نقاشی های فرزندش معنایی بیابد. ممکن است گاهی اوقات نقاشی‌ها چیزی بیش از یک زمان بازی سرگرم‌کننده در صفحه نمایش داده نمی‌شود. در بعضی مواقع نیز تفسیر نقاشی‌های کودکان به این معنی است که شما لایه عمیق‌تری نسبت به آنچه که آن‌ها فکر و احساس می کنند، کشف می‌کنید.

بنابراین، بیش از حد در نقاشی مطالعه نکنید. بلکه به کودک اجازه دهید تا به شما بگوید که نقاشی برای او چه معنایی دارد. پرسیدن سؤالاتی، مانند فعالیت افراد حاضر در نقاشی، می‌تواند چیزهایی را از کودک شما آشکار کند که هرگز خودتان آن‌ها را ندیده‌اید. خط خطی، پیش طرحواره و شماتیک از مراحل نقاشی کودکان است. شکا می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از انواع نقاشی‌ها با کارشناسانی در این زمینه ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سیژی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه عمل می‌کند. شما می‌توانید علاوه بر کسب اطلاعات درباره نقاشی کودکان برای توسعه سبک زندگی و شغلی خود با کارشناسان مجموعه سینرزی ارتباط برقرار کنید. در ادامه برخی از انواع نقاشی کودکانه در سنین متلف را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: کوچینگ برای کودکان؛ جامعه ای پرنشاط با کودکانی سالم

خط نویسی و واقع‌گرایی تصادفی در نقاشی کودکان

خط نویسی (2-4 سال)، واقع‌گرایی تصادفی!

در مرحله خط نویسی هیچ واقع‌گرایی در تصاویر دیده نمی‌شود و صرفا علامت‌هایی در یک صفحه هستند. ممکن است به نظر برسد که هیچ شکلی در آنجا وجود ندارد، اما گاهی کودکان چیزی به نام «واقع‌گرایی تصادفی» خلق می‌کنند. این به این معنی است که وقتی خط خطی‌ها تمام می‌شوند، ممکن است بتوانید اشکال خاصی را مشاهده کنید. به عنوان مثال به شکل ماشین و خانه دیده می‌شوند.

پیش شماتیک (4-7 سال)؛ کشیدن نقاشی از روی تصاویر!

در این مرحله کودکان سعی می‌کنند تصاویری که با چشمان خود می‌بینند را نقاشی کنند. آن‌ها ممکن است ساده ترین چیزها را مانند چهره، مجسمه‌های چوبی، ماشین، کامیون، درختان و خانه‌ها را نقاشی کنند. معمولاً هیچ جزئیات واقعی در این نقاشی‌ها وجود ندارد. در پایان مرحله، کودکان به اضافه کردن عوامل خاصی می‌پردازند که ایده‌های آ‌ن‌ها را متمایز می‌کند. گل‌های اطراف خانه، پوشاندن لبسا بر تن مجسمه‌های چوبی و غیره از عواملی است که کودکان به نقاشی‌های خود اضافه می‌کنند.

شماتیک (7+ سال)؛ ارائه نماد در نقاشی‌ها!

در این مرحله شواهدی از طرحواره وجود دارد. برای مثال، نقاشی اقیانوس شامل مرغان دریایی، ستاره‌های دریایی، توپ ساحلی، لباس شنا بر تن افراد و غیره می‌شود. ممکن است کلمات و نمادهایی برای ارائه پیام‌های بیشتر برای توضیح نقاشی اضافه شوند. نقاشی‌های انسان، جزئیات بیشتری از جمله کک و مک دارد. عمق و واقع‌گرایی، بیشتر و استفاده از دیدگاه های جدید امکان‌پذیر است.

ترجیحات جنسیت و رنگ؛ تفاوت نقاشی کردن پسران و دختران!

تفاوت‌هایی بین نحوه نقاشی کردن دختران و پسران وجود دارد. دختران معمولاً اشکال گردی از جمله گل و قلب ترسیم می‌کنند. در حالی که زاویه، جعبه و خطوط صاف‌تر از ویژگی‌های پسران است. به عنوان مثال پسران معمولا به نقاشی کردن ماشین، اتوبوس و غیره علاقه‌مند هستند. علاوه بر آن، برخی از محققان گزارشی  ارائه داده‌اند که دختران تمایل دارند از رنگ‌های بیشتری نسبت به پسران در نقاشی استفاده کنند.  دختران معمولا رنگ‌های گرم‌تر را ترجیح می‌دهند و پسرها با رنگ‌های سردتر نقاشی می‌کنند.

نقاشی دختران؛ استفاده از رنگ‌های متنوع چه مفهومی را منتقل می‌کند؟

انتخاب رنگ می‌تواند مهم باشد و احساسات کودکان دختر را منتقل کند. در ادامه رنگ‌های متنوعی را که بیانگر احساسات مختلف دختران است را به شما معرفی می‌کنیم:

 • رنگ مشکی و بنفش نشان‌دهنده تسلط و مورد علاقه کودکی نسبتاً خواستار است.
 • آبی در میان کودکانی که طبیعتی دلسوز دارند و از همراهی لذت می‌برند، محبوب است.
 • قرمز، رنگ هیجان است و توسط کودکانی استفاده می‌شود که نمی‌خواهند هیچ چیز را از دست دهند. قرمز، یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها برای استفاده کودکان است.
 • صورتی نیاز به عشق و قدردانی را نشان می‌دهد و مورد علاقه دختران است.
 • سبز، رنگ کسانی است که دوست دارند متفاوت به نظر بیایند، فضا را دوست دارند و هنرمند و باهوش هستند.
 • رنگ زرد نشان‌دهنده هوش و طبیعت آفتابی است.

هر یک از این رنگ‌ها می‌تواند خانواده را با روحیات کودک دختر خود آشنا کند.

بیشتر بدانید: استعدادیابی؛شناخت توانایی افراد برای موفقیت

نقاشی پسران و موقعیت نقاشی روی صفحه؛ بررسی موقعیت‌یابی در صفحه!

وقتی صحبت از موقعیت یابی در صفحه می شود، ظاهراً سمت چپ صفحه به طور سنتی با گذشته و با پرورش همراه است. همچنین به مادران نیز ارتباط دارد. سمت راست صفحه، به علاقه‌مند بودن به آینده و نیاز به برقراری ارتباط مربوط می‌شود. این سمت صفحه با پدر و مادرها همراه است. کودکی که نقاشی را با اندازه خوب، به طور برجسته بر روی صفحه می‌کشد، به خوبی متعادل و امن در نظر گرفته می‌شود. در حالی که اشکال کوچکی که در لبه پایین یا نزدیک کاغذ و در گوشه‌ای کشیده شده‌اند، بیانگر احساس بی‌کفایتی است. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره نقاشی پسران و دختران با کارشناسانی در این حوزه مشورت کنید.

مجموعه سینرژی با ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی در سه زمینه خودشناسی، خودسازی و خودباوری شما را در راستای توسعه سبک زندگیتان راهنمایی می‌کند. شما می‌توانید برای موقعیت‌یابی نقاشی فرزندتان در صفحه  با کارشناسان مجموعه سینرژی ارتباط برقرار کنید.

نقاشی‌های کودکان چه احساساتی را آشکار می‌کند

نقاشی‌های کودکان چه احساساتی را آشکار می‌کند؟

شما می‌توانید از احساسات کودکان از طریق نقاشی‌ها مطلع شوید. بهتر است خانواده‌ها از معانی نمادین نقاشی‌های کودکان غافل نشوند.ضربات پررنگ، به خصوص اگر نزدیک به یکدیگر باشند، نشانه استرس، احساسات قوی، عزم راسخ و عصبانیت است. در حالی که علائم ملایم تر نشان‌دهنده طبیعت ملایم‌تر است.

کیفیت خط نیز مهم است. شکلی که با خطوط روشن، متزلزل و شکسته کشیده شده است، کودک مردد و ناایمنی را نشان می‌دهد. در این زمان به نظر می‌رسد که کودک در هنگام نقاشی کشیدن فکر می‌کند. لازم به توجه است که خط جسورانه، مستمر و ترسیم آزادانه بیانگر اعتماد به نفس و احساس امنیت است.

فقدان بازوها گاهی اوقات به عنوان نشانه‌‌ای از ترسو بودن در کودکان غیر پرخاشگر تعبیر می‌شود. در حالی که اغراق در اندازه دست‌ها به عنوان نمادی از تمایلات تهاجمی تلقی می‌شود. اگر فیگور یک خودنگاره باشد، به همین ترتیب پاهای کوچک به عنوان نشانه‌ای از ناامنی در نظر گرفته می شود. به معنای واقعی کلمه یک پای ناپایدار است.

 • کودک تکانشی: هیکل‌های بزرگ، بدون گردن و عدم تقارن اندام‌ها
 • کودک مضطرب: ابرها، باران، پرندگان در حال پرواز، بدون چشم به چهره‌ها
 • کودک خجالتی: هیکل‌های کوتاه، بدون بینی یا دهان، هیکل های ریز و دست‌ها نزدیک به بدن
 • کودک عصبانی: دست‌ها و دندان‌های درشت، بازوهای دراز، چشم های ضربدری
 • کودک ناایمن: هیولاها، سرهای ریز، بدون دست و اریب

هر یکی از این نقاشی‌ها احساسات کودکان را بیان می‌کند که باید به آن‌ها توجه‌ای فراوان شود.

رمزگشایی از نقاشی‌ها و شناخت بهتر کودک، تشویق فرزندان به نقاشی!

یادگیری تفسیر و رمزگشایی نقاشی‌های کودکان می‌تواند برای والدین مفید واقع شود. حتما سعی کنید این فعالیت خلاقانه را نیز تشویق کنید. تجارب هنری استقلال کودکان را در موقعیت‌های محدودی توسعه ‌می‌دهند. همچنین به کودکان این فرصت را می‌دهند تا ایده‌های خود را بر روی کاغذ بازنمایی کنند. مهم‌تر از همه، بیان خلاقانه به کودکان اجازه می‌دهد تا از جادوی تخیلات خود بهره ببرند. در این قسمت مواردی وجود دارد که می‌توانید برای تشویق فرزندتان به نقاشی، انجام دهید:

 • هنر را به بخشی منظم از زمان بازی تبدیل کنید: ظروف نقاشی مختلف مانند مداد رنگی، مداد ضخیم و نشانگرهای قابل شستشو را به آن‌ها پیشنهاد دهید. کیسه‌های کاغذی را برای کشیدن، برش دهید. گاهی اوقات اگر کاغذ را روی میز بچسبانید تا هنگام نقاشی تکان نخورد، به کودکان خردسال کمک می‌کنید.
 • نیازی به دستورالعمل نیست: به فرزندتان اجازه دهید آزمایش کند و خلاقیت را به روش خود بیان کند.
 • به فرآیند توجه کنید: به جای اینکه فقط موفقیت فرزندتان را تعریف کنید، در روند نقاشی آن‌ها شرکت کنید. همچنین به او کمک کنید چیزهای پیچیده تری ترسیم کند.
 • از هنر برای کمک به کودک خود برای ابراز احساسات قوی استفاده کنید: اگر کودک شما احساس عصبانیت می‌کند، با کشیدن نقاشی عصبانی به او کمک کنید تا این احساسات را بیان کند.
 • هنر و نوشتار فرزندتان را به نمایش بگذارید: این گونه است که فرزند شما می‌داند فعالیتش ارزشمند و مهم است.

از طریق این عوامل می‌توانید با کودکان خود به راحتی ارتباط برقرار کنید.

برای دانستن راز نقاشی‌ کودکان با مجموعه سینرژی همراه شوید!

ما در این مقاله به بررسی نقاشی کودکان و رمزو رازهایی در اعماق وجود کودکانه پرداختیم. نقاشی کردن برای کودکان بسیار مهم است و می‌توان از آن برای شناخت احساس درونی‌ آن‌ها استفاده کرد. والدین باید کودکان خود را به نقاشی کردن تشویق کنند و در فرایند ترسیم اشیا در کنار فرزند خود باشند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره نقاشی کودکان و رمز و رازهایی در اعماق وجود کودکانه با کارشناسانی حرفه‌ای در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی با مدریتی جناب آقای حسین قریب گرگانی با تلفیق سه ابزار کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به خدمات مشاوره‌ای و آموزشی می‌پردازد. سینرژی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. در تیم سینرژی محفلی صمیمی با گروه سنی آزاد بنا کرده‌ایم تا با مفاهیم توسعه فردی و هم‌افزایی دانش به نتایج شگفت‌انگیزی در سبک زندگی افراد دست یابیم.

شما می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر برای رزرو وقت مشاوره آنلاین یا حضوری، ثبت نام و عضورت در باشگاه سینرژی خرید کتاب کنترل هیولای درون، شرکت در تورهای توسعه فردی و غیره با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی: Synergyscchool@
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: 30school@
 • و گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس: club30

لازم به توجه است که کارشناسان مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر پاسخگوی شما هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه نقاشی کودکان!

نقاشی های فرزندتان به شما چه می گوید؟

آنها ترس ها، شادی ها، رویاها، دردها و غیره خود را از طریق نقاشی بیان می کنند، و همچنین در مورد رابطه خود با دنیا و چیزهای دیگر به شما سرنخ می دهند. نقاشی یک خروجی برای ارتباط است و آثار هنری کودکان نمایانگر شخصیت آنهاست.

آیا نقاشی می تواند به ما بگوید که یک کودک چقدر باهوش است؟

توانایی ترسیم هوش را تعیین نمی کند، عوامل بی شماری، هم ژنتیکی و هم محیطی وجود دارد که بر هوش در زندگی بعدی تأثیر می گذارد.

آیا نقاشی می تواند شخصیت شما را بازگو کند؟

برای مثال، شکل قوس می‌تواند نشان‌دهنده مخفی بودن فردی باشد، در حالی که ابله‌های بازنگری شده اغلب نشانه‌ای از کار زیاد است. صلیب های متقاطع می تواند نشانه ای از اضطراب باشد، خطوط مستقیم نشان می دهد که فردی از نوع “بیهوده” است و اشکال نوک تیز می تواند نشان دهنده ماهیت جاه طلبانه و رقابتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *