معرفی

کتاب‌هایی که در طول زندگی باید خواند

کتابهایی که باید خواند

کتاب برای قرن‌های متمادی، یکی از اشکال اصلی یادگیری و سرگرمی بشر بوده است. خوانندگان در سراسر جهان، ساعت‌های بی شماری را صرف فرار به دنیای جدید و منحصر به فرد کتاب می‌کنند و خود را در کلمات و صفحات کتاب‌های ژانرهای مختلف رها می‌کنند. در حالی که همه کتاب‌ها به روش‌های متفاوتی بر خوانندگان تأثیر می‌گذارند، تاریخ نشان داده است که برخی از کتاب‌ها راهی برای دسترسی و تأثیرگذاری بر گروه‌های بزرگی از مردم دارند تا برای همیشه تغییر کنند. این کتاب‌ها می‌توانند دانش، الهامات و اکتشافات را در زمینه‌های مختلف به اشتراک بگذارند. آن‌ها حتی طرز تفکر ما را آموزش می‌دهند، بر افکار ما تأثیر می‌گذارند و فضای ذهن ما را تغییر می‌دهند. گاهی این کتاب‌ها آنقدر مهم و روشنگر هستند که به تکامل جهان و افراد آن کمک می‌کنند. این کتاب‌ها با آموزش و اطلاع رسانی به خوانندگان در حوزه‌های سیاست و حکومت، ایجاد استانداردهای جدید در ادبیات، به چالش کشیدن هنجارهای اجتماعی و پیشبرد اندیشه روشنفکرانه، کتاب‌های برتری هستند که جهان را تغییر داده‌اند. در این مقاله از سایت سبک زندگی 30nergy، کتاب‌هایی را در همین راستا معرفی می‌کنیم.

جمهوری، افلاطون

این متن که متعلق به حدود 380 سال قبل از میلاد است، یکی از تأثیرگذارترین آثاری است که تا کنون نوشته شده است. جمهوری عدالت را در انسان و سیاست رعایت بررسی می‌کند و از نقش فیلسوف در جامعه بحث می‌کند. بسیاری از مفاهیم فکری مندرج در جمهوری، هنوز هم مورد بحث قرار می‌گیرند. این متن همچنین یک سند تاریخی مهم است که تصویری از یونان را در زمان نگارش مورخان ارائه می‌دهد.

کمدی الهی اثر دانته آلیگر

کمدی الهی که یکی از مهم‌ترین قطعات ادبیات جهان به حساب می‌آید، شعری حماسی است که سفری را در قلمروهای زندگی پس از مرگ و به طور تمثیلی، کشف روح از خدا را به تفصیل شرح می‌دهد. کمدی الهی که مدت‌ها به عنوان بزرگ‌ترین اثر ادبیات ایتالیا شناخته می‌شد، دیدگاهی نزدیک‌تر از الهیات و فلسفه مسیحی قرون وسطی را به ما ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب‌های خودشناسی

آثار کامل ویلیام شکسپیر

ویلیام شکسپیر را اغلب بزرگترین نویسنده زبان انگلیسی و بزرگترین نمایشنامه نویس در تمام تاریخ می‌دانند. شخصیت‌ها، داستان‌ها و زبان برای صدها سال خوانندگان را به خود جذب، و به شکل‌گیری فرهنگ مدرن کمک زیادی کرده‌اند. آثار کامل شکسپیر به تمام زبان‌های اصلی دنیا ترجمه شده‌اند و هنوز در سراسر جهان از آن لذت می‌برند.

موبی دیک اثر هرمان ملویل

این کتاب معروف در مورد شکار یک مرد برای نهنگ بزرگ، یکی از بزرگترین رمان‌های آمریکایی است که تا کنون نوشته شده است. موبی دیک از نظر نمادگرایی بسیار مهم است، همچنین به دلیل جزئیات صنعت صید نهنگ در قرن نوزدهم و به خاطر بسیاری از سبک‌ها و ساختارهای مختلف روایت که در آن استفاده شده، مشهور است.

۱۹۸۴ توسط جورج اورول

 این رمان دیستوپیایی زندگی در یک رژیم توتالیتر را توصیف می‌کند که حقوق مردم را سلب کرده است. مضامین این رمان به بخش عمده‌ای از فرهنگ مدرن تبدیل شده است و اصطلاحات و مفاهیمی را ایجاد می‌کند که در جامعه ما گنجانده شده است. نظارت، حقیقت و سانسور در این رمان محوریت دارد. هیچ کتاب دیگری مانند سال ۱۹۸۴ به درک ما از این موضوعات کمک نکرده است.

در جستجوی زمان از دست رفته اثر مارسل پروست

در جستجوی زمان از دست رفته اثر مارسل پروست

هفت جلدی «در جستجوی زمان از دست رفته» که از نظر طولی دلهره‌آور است، یکی از برجسته‌ترین آثار مدرن اوایل قرن بیستم است. این رمان مضامین حافظه، کودکی و معنا را بررسی می‌کند، اما از مدل داستان محور رمان های قرن ۱۹ اجتناب می‌کند. شخصیت‌های مکمل، فوق‌العاده خوب طراحی شده‌اند و رویدادها با دیدگاه‌های متفاوتی که آن‌ها را تجربه می‌کنند به جلو می‌روند.

بیشتر بدانید: معرفی بهترین کتابهای روانشناسی شخصیت

مادام بواری اثر گوستاو فلوبر

داستان فلوبر درباره زنی که در تلاش برای فرار از یک ازدواج بدون عشق به امور شنیع، ناپسند و خلاف عرف می‌پردازد، در زمان انتشار تحت سانسور شدید قرار گرفت و فلوبر به خاطر این رمان به دادگاه کشیده شد. پس از تبرئه شدن، مادام بواری به عنوان شاهکار جنبش رئالیسم شهرت یافت.

جنگ و صلح اثر لئو تولستوی

تولستوی برای رمان نامیدن این اثر تردید داشت. جنگ و صلح اغلب یکی از  بهترین رمان‌های تمام دوران دانسته می‌شود. این کتاب با شرح وقایع حمله فرانسه به روسیه در سال ۱۸۱۲، تأثیرات روانی جنگ و مباحث فلسفی ناشی از آن را بازگو می‌کند.

صد سال تنهایی، نویسنده: گابریل گارسیا مارکز

داستان جادویی و پر رمز و راز شش نسل از خانواده‌ی بوئندیا در دل روستایی اعجاب‌انگیز به نام ماکوندو، در حالی روایت می‌شود که اتفاقات و شخصیت‌های آن به قدری واقعی و قابل لمس هستند که وقتی کسی ناپدید می‌شود یا پرواز می‌کند و به آسمان می‌رود، همه چیز طبیعی به نظر می‌رسد.

غرور و تعصب، نویسنده: جین آستین

غرور و تعصب یکی از محبوب‌ترین رمان‌های جین آستین و یکی از معروف‌ترین رمان‌های تاریخ ادبیات جهان است. قهرمان داستان یکی از جذاب‌ترین قهرمانان در کل ادبیات به حساب می‌آید. در این رمان، بازیگوشی و انضباط، جنب و جوش و خویشتنداری، ارزش‌های رمانتیک و فضیلت‌های کلاسیک و ویژگی‌های دیگر در تقابل و تنظیم قرار گرفته‌اند. نهایتاً غرور جای خود را به سجایای والاتر می‌دهد و تعصب (یا پیش‌داوری) نیز در سیر داستان رنگ می‌بازد.

بادبادک‌باز نوشته خالد حسینی

بادبادک‌باز نوشته خالد حسینی

کتاب «بادبادک‌باز» را خالد حسینی  نوشته است. این کتاب از جمله آثار اثرگذار قرن معاصر است و در سال ۲۰۰۳ برای اولین بار انتشار یافت. خالد حسینی در این کتاب با روایت داستان دوستی امیر و حسن به نوعی به بیان وضعیت زندگی مردم افغانستان از زمان کمی پیش‌تر از حمله روس‌ها در سال ۱۹۷۹ به بعد پرداخته است. راوی داستان فردی به نام امیر است. امیر که فرزند مردی ثروتمند بود با پسر خدمتکارشان، حسن، که از اهالی هزاره دوست می‌شود و مراحلی از دوستی و زندگی توامان را تجربه می‌کند و سپس خیانت امیر را به این دوستی می‌خوانیم. خیانتی که امیر بابت آن سال‌های سال خود را سرزنش می‌کند و به دنبال راه جبرانی برای آن است. این کتاب، اولین اثر خالد حسینی و در عین حال اولین اثر از یک نویسنده افغان بوده است که به زبان انگلیسی منتشر شده است. از این رمان فیلمی با همین نام در سال ۲۰۰۷ تولید و پخش شده است. روایت کتاب به خوبی تصویر شده و خالد حسینی وضعیت غم‌بار مردم مظلوم افغانستان و هزاره را به طور کامل شرح داده است؛ به همین دلیل، این اثر در بین مخاطبین سراسر جهان به عنوان یکی از آثار مهم شناخته شده است.

ماجراهای شرلوک هولمز، آرتور کانن دویل

کتاب ماجراهای شرلوک هولمز شاید بزرگترین مجموعه داستان‌های پلیسی‌ای است که تا کنون نوشته شده. شرلوک هولمز از محل سکونت خود یک سری پرونده‌ی گیج کننده و عجیب را بررسی می‌کند. از جمله موارد، مردی که از رسیدن پاکتی حاوی دانه‌های نارنجی وحشت زده شده بود و زنی که نامزدش در یک مراسم عروسی  ناپدید شد. هر داستان، قدرت و توانایی‌های این کارآگاه را نشان می‌دهد که توسط دوست و همکار وفادارش، دکتر واتسون، برای ما بازگو شده است.

تاریخچه مختصر زمان، نویسنده: استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ فیزیک‌دان نام آشنا،  کتاب «تاریخچه مختصر زمان» را برای مخاطبی که دانش فیزیک ندارد، ولی علاقه‌مند به دانستن نکات جالبی در حوزه کیهان‌شناسی نظری است، پدید آورده است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ منتشر شد و مورد توجه تمام دنیا قرار گرفت. این کتاب تا به امروز با فروش بیش از ۲۵ میلیون نسخه از پرفروش‌ترین کتاب‌های این حوزه بوده و بیش از ۳۳ زبان برگردانده شده است.
«تاریخچه‌ی مختصر زمان» رتبه‌ی چهاردهم بهترین کتاب‌های علمی تاریخ را از آن خود کرده است و یکصد و هشتاد و چهار هفته در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نشریه‌ی سندی تایمز بوده است؛ به همین دلیل رکورد تازه‌ای در لیست کتاب‌های گینس به نام این اثر ثبت شده است. هاوکینگ در این کتاب با بیانی ساده و قابل فهم برای مخاطب غیرمتخصص به بیان توضیحاتی درباره جهان پرداخته است. از جمله مباحث مطرح شده در این کتاب می‌توان به نظریه نسب، نظریه‌ی جاذبه، فیزیک کوانتوم و کیهان شناسی اشاره کرد.

داستان‌های چخوف

آنتون چخوف، به طور کامل آنتون پاولوویچ چخوف، نمایشنامه‌نویس و استاد ادبیات روسی است. او یک هنرمند ادبی با دقت بسیار بود که ادبیات را در لایه‌های زیر سطح زندگی می‌جست و انگیزه‌های پنهان شخصیت‌های داستانی خود را آشکار می‌ساخت. بهترین نمایشنامه‌ها و داستان‌های کوتاه چخوف فاقد طرح‌های پیچیده و شامل راه‌حل‌های شسته رُفته است. آن‌ها با تمرکز بر چیزهای ظاهراً بی‌اهمیت، نوع خاصی از جو را ایجاد می‌کنند که گاه تسخیرکننده یا غنایی هستند. چخوف زندگی روسی زمان خود را با استفاده از یک تکنیک ساده فریبنده و عاری از ابزارهای ادبی مزاحم توصیف کرد. او به عنوان نماینده برجسته مکتب رئالیستی روسیه در اواخر قرن نوزدهم در نظر گرفته می‌شود.

بچه‌های زمان، نوشته آدریان چایکوفسکی

رمان «کودکان زمان» نوشته آدریان چایکوفکسی، داستان حماسی نبرد بشریت برای بقا در سیاره‌ای است که به شکلی عجیب و بی‌سابقه است. چه کسی این زمین جدید را به ارث خواهد برد؟ آخرین بقایای نسل بشر، زمین در حال مرگ را ترک کرده‌اند. آن‌ها ناامید از یافتن خانه‌ای جدید در میان ستارگان بودند. آن‌ها به دنبال ردپای اجداد خود، بزرگترین گنج عصر گذشته را کشف می‌کنند؛ دنیایی که برای زندگی انسان آماده شده است. اما در این زمین جدید، تقریباً همه چیز درست نیست.

دن کیشوت نوشته سروانتس

دن کیشوت که اگر به دنبال نوشتار درست فارسی‌اش باشیم می‌شود: «دن کیخوته»، یکی دیگر از بهترین کتاب‌های تأثیرگذار دنیاست. میگل د سروانتس شاعر، نقاش و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی است که این اثر را در حالی نوشته که در زندان بوده است. این کتاب اول در سال ۱۱۰۵ و بخش دوم با فاصله‌های ده ساله در سال ۱۱۱۵ منتشر شد و از آن زمان تا کنون به عنوان یکی از شاخص‌های آثار ادبی جهان شناخته می‌شود.

پرسش‌های مطرح در زمینه کتاب‌هایی که باید خواند

چرا خواندن کتاب‌ها مهم است؟

کتاب خواندن، دایره لغات شما را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید ثروت، شغل یا هر دارایی خود را از دست بدهید، اما هرگز نمی‌توانید دانش خود را از دست بدهید. هر کتابی که می‌خوانید به این گنجینه گرانبها می‌افزاید. خواندن به شما کمک می‌کند تا لغات خود را گسترش دهید، زیرا با کلمات مختلفی روبرو می‌شوید که برخی از آن‌ها را ممکن است قبلاً نشنیده باشید.

چرا کتاب در زندگی ما مهم است؟

کتاب نقش بسزایی در زندگی ما به خصوص برای کودکان دارد. خواندن کتاب، دانش ِ کودکان را افزایش می‌دهد، هوش آن‌ها را بهبود می‌بخشد و دانش آموزان را از جوامع و تمدن‌های مختلف در سراسر جهان آگاه می‌کند. علاوه بر این، مطالعه کتاب باعث افزایش تخیل و خلاقیت در ذهن کودکان می‌شود.

هدف از خواندن چیست؟

هدف از خواندن این است که ایده‌های موجود در کتاب را به آنچه قبلاً می‌دانید، مرتبط کنید. اگر در مورد موضوعی هیچ چیز نمی‌دانید، پس ریختن کلمات متنی در ذهنتان مانند ریختن آب در دستتان است. در این صورت شما چیز زیادی را حفظ نمی‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *