آموزشی, بررسی ها

برای تغییر از کجا شروع کنم؟

برای تغییر از کجا شروع کنم

ایجاد تغییر پایدار تنها زمانی شروع می‌شود که به: الگوهای محدود که مدام در زندگی‌تان ظاهر می‌شوند، روش‌هایی که به آنها معنا می‌دهید و احساس شما نسبت به آنها آگاه شوید. اولین قدم برای آگاهی بهتر این است که با پرسیدن سؤالات بهتر شروع کنید. به قول معروف «اگر پاسخ بهتری می‌خواهید، سؤال بهتری بپرسید». یکی از این دسته سؤالات مهم این است که «برای تغییر از کجا شروع کنیم؟» برای دستیابی به پاسخ این سؤال با این مقاله از وبسایت 30nergy  همراه شوید.

تغییر به چه معناست؟

به طور سنتی، تغییر به معنای تغییر چیزی یا جایگزینی یک چیز موجود با یک چیز جدید است. وقتی صحبت از تغییر شخصی می‌شود، تغییر به معنای دگرگونی در نحوه رفتار و چگونگی خود است.

بیشتر تغییرات داوطلبانه بوده و با هدف بهتر شدن انتخاب می‌شوند.اما گاهی اوقات عوامل خارجی مانند حوادث آسیب زا، موقعیت‌های مالی و موارد دیگر لزوم تغییر را معین می‌کنند.

آیا واقعاً یک شخص می‌تواند برای بهتر شدن تغییر کند؟

تغییر برای بهتر شدن کار سختی نیست. در واقع انگیزه برای بهتر شدن در زندگی است که همه تفاوت را ایجاد می‌کند. تغییر مؤثر به معنای تعیین اهداف واقع بینانه و سپس رسیدن به آن‌ها است.

به عنوان مثال، اگر تغییر خود برای بهتر شدن به معنای کاهش وزن است، باید به خاطر داشته باشید که این یک شبه اتفاق نمی‌افتد. برای ایجاد تغییر طولانی مدت، باید عادت‌های بد را حذف و بهترین زندگی خود را شروع کنید. اولین قدم این است که عادات غذایی بهتری داشته باشید.

برای تغییر از کجا شروع کنم؟ یک آغاز درست را تجربه کنید!

تغییر فقط به اندازه‌ای که خودت میخواهی موثر است. برای شروع تغییر، باید تصمیم خود را بگیرید. به آنچه در مورد خود نمی‌پسندید بپردازید و یک برنامه عملی تهیه کنید. شما باید قبل از شروع تلاش، یک نقشه ذهنی از چگونگی تغییر ایجاد کنید. این نقشه به شما کمک می‌کند بیشتر هدایت شوید و به احتمال زیاد بهتر عمل کنید.

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که افراد در مورد تغییر اشتباه می‌کنند، رویکرد آن‌ها به تغییر است. بیایید فردی را در نظر بگیریم که از وزن خود ناراضی است. او می‌خواهد وزن خود را کاهش دهد. اما به تغییر اعمال خود مانند خوردن مواد زائد یا ورزش کردن فکر نمی‌کند. این فرد ظاهر و اندام نامناسب خود را می‌بیند، قصد تغییر را نیز دارد اما در نظر نمی‌گیرد که این حالت نتیجه اقدامات خودش است. در ادامه فرآیند شروع تغییرات را مرحله به مرحله بیان می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: تغییر چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

پرسش درست سرآغاز تغییر اساسی

مرحله اول: پرسش درست سرآغاز تغییر اساسی

تغییر دادن خودتان نباید آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت باشد. با انجام چند اقدام ساده می‌توانید برای ایجاد یک دنیای متفاوت قدم بردارید. در ابتدا باید پرسش‌های اساسی را مطرح کرد:

 • در مقیاس 1-10، چقدر در زندگی خود خوشحال و راضی هستید؟
 • احساسات غالبی که به صورت روزانه تجربه می‌کنید چیست؟ این‌ها را در دو دسته ترس محور یا عشق محور قرار دهید.
 • آیا به خاطر ترس از قضاوت شدن یا از ترس شکست، احتیاط می‌کنید؟
 • کجای زندگی شما از تعادل خارج شده و این چه عواقبی برای شما و اطرافیانتان دارد؟
 • چه رویاهایی را در زندگی کنار گذاشته‌اید یا از آن‌ها چشم پوشی کرده‌اید؟

یادتان باشد که پرسیدن مهم‌تر از پاسخ دادن است. در اغلب موارد، پرسش درست می‌تواند مسیر درست را برای شما فراهم کند.

مرحله دوم: واکاوی بیشتر برای تغییرات استاندارد

گام بعدی این است که در پاسخ به سؤالات خود فکر کنید و ببینید در پس آن‌ها چه می‌گذرد. برای فهم بیشتر خودتان، سؤالات زیر را در پاسخ به سؤالات مرحله اول از خود بپرسید:

 • آیا احساسات مبتنی بر ترس مانند پشیمانی، ناامیدی، خشم، رنجش، ناامیدی، غم و تاسف را احساس کردید؟
 • یا احساسات اینکه غرور، رضایت، احساس موفقیت، عشق، آرامش درونی، شادی یا شادی را احساس کردید؟
 • انرژی را که در زمان پاسخ گویی احساس کردید چگونه توصیف می‌کنید؟
 • اگر در ذهن خود درگیر مکالمه یا مونولوگ شدید، نتایجی که به دست آوردید چقدر درست بود؟

به یاد داشته باشید که در این مراحل لازم است که کاملاً صادقانه و با جزئیات به سؤالات پاسخ دهید.

بیشتر بدانید: چگونه مدیتیشن کنیم؟ روش‌های مؤثر انجام مدیتیشن

مرحله سوم شروع تغییر: درد در مقابل لذت

وقتی شروع به بررسی سؤالات بالا می‌کنید به سرعت متوجه سه چیز خواهید شد و سه سؤال زیر را می‌پرسید:

 • پاسخ به این سوالات چه احساسی در من ایجاد می‌کند و آیا این احساسات را دوست دارم یا نه؟
 • وقتی شروع به تأمل در مورد این سؤالات کردم، مکالمه در ذهن من چگونه بود؟ آیا این دیالوگ با دیگری بود یا یک مونولوگ و اینکه چگونه لحن، سرعت، زبان و محتوا را برای شخص دیگری توصیف کنم؟
 • عواقب تفکر و احساس من در هنگام تأمل در پاسخ به این سؤالات چیست؟

اغلب ما واقعاً برای تأمل در مورد احساس خود در مورد زندگی خود و اینکه آیا می‌خواهیم چیزی را تغییر دهیم یا نه فکر نمی‌کنیم. برخی از ما نیز ممکن است باور داشته باشیم و بپذیریم که  شرایط خوب همین است  و با این فکر، کنترل زندگی خود را به نیرویی بزرگ‌تر از خودمان واگذار کنیم.

همه ما به احتمال زیاد از احساس واقعی خود در مورد زندگی خود آگاه ‌ی شویم و زمانی که درد واقعی را تجربه می‌کنیم، تغییرات عمیقی ایجاد خواهد شد. همه ما تحمل متفاوتی در مقابل درد داریم. وقتی به این نقطه می‌رسیم، این روش طبیعت است که ما را مجبور می‌کند با مشکلات خود روبرو شویم، سؤالات بهتری بپرسیم و تغییر را ضروری کنیم.

عزت نفس برای آغاز تغییر ضرروری است

عزت نفس برای آغاز تغییر ضرروری است

برای اینکه خود را به سمت بهتر شدن تغییر دهید، نه تنها باید باور داشته باشید که می‌توانید تغییر کنید. بلکه باید باور داشته باشید که لایق زندگی‌ای هستید که تغییرات مثبت به ارمغان می‌آورد. هسته اصلی این باور عزت نفس شماست.

به طور واضح، عزت نفس بازتابی از احساس شما نسبت به خودتان است. تلاش برای تغییر خود می‌تواند باعث شود احساسات منفی نسبت به خود داشته باشید. به همین دلیل مهم است که ابتدا کار پرورش عشق به خود را انجام دهید.

احساس قوی عزت نفس مثبت بسیار مهم است. احساس عزت نفس شما بر اساس شواهدی است که از تجربیات و ارتباطات خود جمع آوری کرده‌اید. شما کار خوبی را در محل کار انجام دادید، بنابراین احساس خوبی دارید و باور دارید که می‌توانید دوباره آن را انجام دهید. تجربه مثبت شواهدی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به طور طبیعی عزت نفس شما را تقویت می‌کند.

برای تمرکز بر روی تغییر خودتان با متخصصان سینرژی همراه شوید!

در این مقاله سعی کردیم سؤال «برای تغییر از کجا شروع کنم» را پاسخ داده و مراحل شروع تغییرات فردی را بیان کنیم. بیشتر مشکلات ما زمانی به وجود می‌آیند که زندگی خود را با اطرافیان خود مقایسه می‌کنیم؛ بدون اینکه متوجه باشیم این مقایسه‌ها چقدر بی‌اساس است. مقایسه زندگی خود با دیگران شما را مضطرب خواهد کرد. به جای رقابت با همسالان خود، با خودتان رقابت کنید و هر روز که می‌گذرد برای رشد و بهتر شدن تلاش کنید. برای اینکه مسیر راحت‌تری را طی کنید می‌توانید ازمتخصصان مجموعه سینرژی کمک بخواهید.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه آغاز تغییر

تغییر فردی پایدار از کجا شروع می‌شود؟

ایجاد تغییر پایدار تنها زمانی اتفاق می‌افتد که از الگوهای منفی که مدام در زندگی شما ظاهر می‌شوند، روش‌هایی که به آن‌ها معنا می‌دهید و احساستان نسبت به آن‌ها آگاه شوید.

تغییر واقعی از کجا می‌آید؟

تغییر واقعی بیرون از ما اتفاق نمی‌افتد. بلکه از درون ما می‌جوشد.

اولین قدم تغییر شخصی چیست؟

اولین گام در ایجاد تغییرات معنادار در زندگی شامل: به دست آوردن درک بهتر از خود در زمینه‌هایی است که بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *