آموزشی, راهنما

وسواس فکری چیست و چگونه باید مدیریت شود؟

وسواس فکری چیست

قبل از کاوش در روانشناسی وسواس، خوب است به یاد داشته باشیم که لازم نیست هر وسواسی را به عنوان یک علامت خطرناک یک بیماری روانی در نظر گرفت. اگرچه چندین بیماری روانی می‌تواند وسواس را به عنوان علائم بالقوه شامل شود، اما اکثر افراد وسواس‌های خارج از یک وضعیت سلامت روان را تجربه می‌کنند. اگر احساس می‌کنید وسواس‌های فکری را تجربه کرده‌اید، بدانید که می‌توانید این افکار را مدیریت و درمان کنید و با منابع مناسب، تسکین پیدا کنید. در این مقاله از سایت 30nergy موضوع وسواس فکری چیست را بررسی می‌کنیم.

وسواس چیست؟

وسواس فکری مکرر درباره چیزی یا کسی است که به نظر می‌رسد همیشه در ذهن یک فرد وجود دارد. وسواس ممکن است یک اتفاق گذرا یا یک علاقه طولانی مدت باشد و ممکن است تجاربی ناراحت کننده باشد یا نباشد. وسواس‌های فکری اغلب ممکن است در زندگی روزمره شما تکرار شوند:

 • اندیشه‌ها
 • رویاها
 • اصرار می‌کند
 • فانتزی‌ها

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

انواع وسواس

وسواس‌ها معمولاً در کنار موضوعات خاص اضطراب‌زا قرار می گیرند؛ مانند ترس از آسیب، بیماری، و بدشانسی، و همچنین چیزهایی که نامناسب یا اشتباه هستند.

پنج نوع رایج وسواس را می‌توان به عنوان کمال‌گرایی، رابطه، آلودگی، ایجاد آسیب و افکار مزاحم طبقه بندی کرد. همه وسواس‌ها می‌توانند باعث ناراحتی عاطفی قابل توجهی شوند، عزت نفس شما را کاهش دهند و در توانایی شما برای عملکرد عادی در روابط، کار یا مدرسه اختلال ایجاد کنند.

وسواس ممکن است کمی شبیه افکار مزاحم باشد

افکار مزاحم

وسواس ممکن است کمی شبیه افکار مزاحم باشد؛ افکار ناخواسته که ممکن است نگران کننده باشند. اکثر مردم هر از گاهی افکار مزاحم یا ناخواسته دارند. اگرچه همه افکار مزاحم یا ناخواسته، وسواسی نیستند.

نگرانی ها

تشخیص وسواس و نگرانی دشوار است. یک نگرانی معمولاً چیزی است که در حد عقل است یا ممکن است اتفاق بیفتد. به طور کلی، یک وسواس ممکن است ویژگی‌های غیر منطقی به خود بگیرد.

رفتار وسواسی و علائم

بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی دانشکده روانشناسی، اگر افکار یا اصرار استرس‌زا را تجربه کنید که باعث می‌شود سعی کنید این افکار را از بین ببرید یا استرس مربوط به آن را آرام کنید، ممکن است با یک وسواس فکری سر و کار داشته باشید. این علائم وسواسی می‌تواند با بسیاری از علائم OCD مرتبط باشد، اگرچه داشتن وسواس لزوماً به معنای ابتلا به OCD نیست. مهمترین علائم OCD اجبارهای تکراری ناشی از وسواس است که ممکن است به چرخه‌های تکراری منجر شود.

چه چیزی باعث وسواس می شود؟

روانشناسان هنوز در مورد منشا وسواس در ذهن انسان بحث می‌کنند. با این حال، چند فرضیه فعلی در مورد علل وسواس وجود دارد. بسیاری از افرادی که وسواس را تجربه می‌کنند، استعداد ژنتیکی به آن نشان می‌دهند. یک فکر این است که وسواس ممکن است چیزی باشد که ما از طریق DNA خود به ارث می‌بریم. متخصصان دیگر فکر می‌کنند ممکن است تفاوت‌های شیمیایی در مغز برخی افراد وجود داشته باشد که ممکن است احتمال ابتلا به وسواس را افزایش دهد. عوامل محیطی نیز ممکن است در ایجاد وسواس نقش داشته باشند، به خصوص اگر سطح بالایی از استرس را تجربه می‌کنید. سایر مواردی که می تواند OCD را تحریک کنند عبارتند از:

 • آسیب مغزی تروماتیک (TBI)
 • یک عفونت باکتریایی یا ویروسی
 • فشار

بیشتر بخوانید: کوچینگ فردی چگونه از ما شخصیتی جدید می‌سازد؟

چگونه وسواس را مدیریت کنیم

چگونه وسواس را مدیریت کنیم؟

در مواجهه با وسواس‌ها ممکن است احساس کنید که از کنترل شما خارج هستند، اما راه ‌های زیادی برای مقابله با افکار وسواسی وجود دارد:

 • حمایت پیدا کنید: شرکت در گروه‌های حمایت همسالان برای افراد مبتلا به OCD یا افکار مزاحم می‌تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید و شما را با منابع ارزشمند مرتبط کند.
 • پرهیز از مواد مخدر و الکل: بسیاری از افراد مبتلا به OCD نیز دارای اختلال مصرف مواد (SUD) هستند. به نوبه خود، مصرف بیش از حد الکل علائم OCD را بدتر می‌کند. اگر مبتلا به OCD هستید، بهتر است مصرف مواد مخدر و الکل خود را تا حد امکان محدود کنید.
 • عادات خواب خوب را تمرین کنید: بی خوابی اغلب افکار مزاحم را تشدید می‌کند. برای بهبود کیفیت خواب خود، عادات خواب سالم مانند رفتن به رختخواب هر شب و خاموش کردن تلفن خود را یک ساعت قبل از خواب انجام دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید: فعال ماندن به شما کمک می‌کند انرژی اضافی را بسوزانید و بتوانید ذهن خود را از وسواس‌های خود دور نگه دارید. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش شدید حتی می‌تواند شدت علائم OCD را کاهش دهد.
 • از یک برنامه خودیاری استفاده کنید: از کتاب‌های کار و تمرین‌های آنلاین گرفته تا برنامه‌های تلفن هوشمند، ابزارهای خودیاری زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای نظارت بر الگوهای فکری وسواسی خود استفاده کنید و یاد بگیرید که آنها را در مسیر خود متوقف کنید.
 • تمرکز حواس را تمرین کنید: وسواس فکری ممکن است باعث شود وقتی صحبت از افکارتان می شود احساس کنید در صندلی راننده نیستید. ذهن آگاهی و تکنیک‌های ذهن-بدن، مانند یوگا و مدیتیشن، می‌توانند به شما کمک کنند که ثابت قدم باشید و حضور داشته باشید.
 • استرس را مدیریت کنید: استرس مزمن می‌تواند افکار وسواسی را تحریک کند یا آنها را بدتر کند. اگر مستعد تفکر وسواسی هستید، مهم است که استرس خود را بهینه کنید و سعی کنید در مواقع لزوم آرامش داشته باشید.

درمان OCD معمولاً شامل موارد زیر است:

 • درمان پیشگیری از مواجهه و پاسخ: درمان پیشگیری از مواجهه و پاسخ، نوعی از درمان شناختی رفتاری است که شامل مقابله با وسواس‌های شما و مقاومت در برابر میل به انجام رفتارهای اجباری در یک محیط تحت نظارت بالینی است. حدود 50٪ تا 60٪ از افرادی که تحت ERP قرار می‌گیرند، بهبودهای قابل توجه و طولانی مدت در علائم OCD خود را تجربه می‌کنند.
 • دارو: در کنار روان درمانی، گاهی اوقات دارو برای درمان علائم OCD تجویز می‌شود. مشخص شده است که داروهای ضد افسردگی، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، بسیار موثر هستند.

پرسش های پرتکرار در زمینه وسواس فکری

معنای واقعی وسواس چیست؟

تعاریف وسواس. نشان دادن نگرانی و اصرار بیش از حد یا اجباری نسبت به هر چیزی. خالی از سکنه، مشغول، نگران.

وسواس نسبت به فرد چیست؟

اگر کسی نسبت به شخص یا چیزی وسواس دارد، مدام به آن فکر می‌کند و فکر کردن به چیز دیگری برایش مشکل است.

مثال وسواس چیست؟

نمونه‌هایی از علائم و نشانه‌های وسواس عبارتند از: ترس از آلوده شدن به وسیله لمس اشیایی که دیگران لمس کرده اند. شک دارید که در را قفل کرده اید یا اجاق گاز را خاموش کرده‌اید. استرس شدید زمانی که اشیاء منظم نیستند یا به روش خاصی روبرو هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *