معرفی, آموزشی, بررسی ها

فریلنسر چیست و چگونه می توانیم فریلنسر شویم؟

فریلنسر چیست

اساساً شغل آزاد، به صورتی است که فرد برای خود کار می‌کند و متکی به فعالیت در سازمان‌های دیگر نیست. اما معنای دقیق فریلنیر چیست؟ در واقع معنای “فریلنسر” بسیار گسترده است. فریلنسر شخصی است که اغلب برای چندین مشتری در یک زمان کار می‌کند و از هر پروژه به کسب درآمد می‌پردازد. امروزه فریلنسرها در فضای کسب‌وکار، در پی از بین بردن ساختارهای سنتی، شیوه‌ای را با کمک فضای مجازی راه اندازی کرده‌اند.

فریلنسرها در هر مکانی به فعالیت‌های مختلفی می‌پردازند. گاهی آن‌ها کار قراردادی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها انجام می‌دهند که در قالب یک قرار داد دورکاری تنظیم می‌شود. در این مقاله از مجله 30nergy در زمینه ابعاد گوناگون فعالیت فریلنسرها، اطلاعاتی در اختیارتان می‌گذاریم.

نکاتی مهم درباره فریلنسری؛ کارهای فریلنسری چگونه انجام می‌گیرد؟

فریلنسرها به نوعی کارمندند. البته لازم به ذکر است که برای خودشان کار می‌کنند. به این ترتیب ساعات کاری، پیگیری زمان صرف شده در پروژه‌های مختلف، را خودشان تنظیم خواهند کرد. فریلنسرها توسط شرکت‌های طرف قراردادشان یک کارمند به حساب نمی‌آیند. آن‌ها پیمانکارانی هستند که باید مفاد قرارداد را در زمان معین به سرانجام برسانند. هنگامی که به دنبال مشاغل آزاد هستید، باید از معنای دقیق برخی اصطلاحات آگاهی داشته باشید. این عوامل می‌توانند به شما در یافتن فرصت‌های شغلی آزاد کمک کنند.

رایج‌ترین رشته‌های شغلی فریلنسری

بررسی رایج‌ترین رشته‌های شغلی فریلنسری

امروزه سازمان‌های دولتی و غیر دولتی فریلنسرهای مختلفی استخدام می‌کنند. این اشتیاق شرکت‌های بزرگ و کوچک در استخدام فریلنسر به این دلیل است که فضای مجازی این روزها مخاطبان بسیاری دارد. حضور شرکت‌ها تنها از طریق به خدمت گرفتن فریلنسرهای پر مخاطب امکان‌پذیر است. از سوی دیگر شرکت‌ها علاقه‌مندند تا پروژه‌ها را برون‌سپاری کنند که از بسیاری جهات برایشان سود‌آوری خواهد کرد.

شما به عنوان یک فریلنسر تقریباً در هر شغلی که قابل تصور است، کار پیدا خواهید کرد. در ادامه رایج‌ترین شغل‌های فریلنسری را به شما معرفی می‌کنیم:

 • حسابداری و مالی
 • اداری
 • نوشتن محتوا
 • خدمات مشتری و فروش
 • سئو
 • کامپیوتر و فناوری اطلاعات
 • ویرایش
 • تدریس دروس

با این همه باید تبلیغات اینستاگرامی را نیز افزود که این روزها بازار بسیار پُر مخاطبی دارد.

بیشتر بخوانید: پردرآمدترین شغل های دنیا

مزایا و معایب فریلنسینگ به چه صورت است؟

هر شغلی مزایا و معایبی دارد و فریلنسری نیز از این قاعده مستثنی نیست. آگاهی از چالش‌های شغلی، سبب می‌شود که با دیدی باز، قدم در مسیر آن شغل بگذارید. در ادامه هر یک از مزایا و معایت فریلسنینگ را برای شما بررسی می‌کنیم تا اطلاعات خود را افزایش دهید.  شما می‌توانید برای کسب اطلاعات درباره فریلنسری با کارشناسانی در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی از سه ابزار تلفیقی اعم از کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فریلنسینگ با کارشناسان مجموعه سینرژی ارتباط برقرار کنید.

آشنایی با مزایای فریلنسینگ؛ آزادی عمل در فریلنسری!

کنترل بر حجم کار و درآمد از مزایای مهم فریلنسری است. وقتی شغل آزاد دارید، شما تعیین می‌کنید که چه مشاغل و مشتریانی را انتخاب کنید. همچنین تعیین میزان دستمزد نیز بر عهده خودتان است. بسته به سطح تخصصتان، دریافتی شما نیز متغیر است.

طبیعی است که افرادی با تخصص بالا می‌توانند مبالغ بیشتری را از طرف قرارداد مطالبه نمایند. انعطاف‌پذیری و دور کاری نیز یک مزیت است. شما تصمیم می گیرید کی و کجا کار کنید و کارهایتان را تا چه زمانی ادامه دهید. آزادی عمل، مهم‌ترین ویژگی کاری یک فریلنسر است که مزیت بسیار بزرگی به شمار می‌آید.

بررسی معایب فریلنسینگ؛ نگرانی از آینده کسب و کار!

گرفتن کارهای پروژه‌ای، مسئولیت‌های بیشتری نیز برایتان به وجود می‌آورد. به عنوان مثال یک فریلنسر، صاحب کسب و کاری است و باید از مالیات‌ها، فاکتورها، پرداخت‌های دریافتی، اطلاع یابد. در ایران هنوز قانون مشخصی در این زمینه تدوین نشده است. همچنین باید فکری برای بیمه بازنشستگی هم داشته باشید.

یکی از مشکلات اصلی فریلنسری، نداشتن کار مداوم است. به گونه‌ای که برخی از ماه‌ها، برنامه کاری شما سنگین است، در حالی که ماه بعد ممکن است هیچ مشتری‌ای به سراغ شما نیاید. این مورد ممکن است برای یک فریلنسر نگران کننده شود. در یک جمله باید گفت که کارفرمایان هیچ تعهدی به ادامه همکاری بلند مدت با فریلنسرها ندارند. گاهی با شرکتی قرارداد ثابت کاری دارید، اما متوجه می‌شوید که دیگر به شما نیازی ندارد. فریلنسینگ نیازمند مدیریت خوب پول و تامین منابع دائمی مشتریان جدید است.

بیشتر بدانید: کوچینگ فروش چیست و چه سودی برای سازمان‌ها دارد؟

چگونه فریلنسر شویم؛ راهکارهایی برای تنظیم برنامه!

چند ویژگی وجود دارد که باید از آن برخوردار شوید تا در فریلنسری به موفقیت دست پیدا کنید. این موارد می‌تواند در مدیریت پروژه‌ها و داشتن برنامه‌ای ثابت به شما کمک کند. در ادامه ویژگی‌های فریلنسر موفق را برای شما بیان می‌کنیم:

1-انضباط؛ یکی از ضروری‌ترین ویژگی‌های فریلنسر موفق!

انضباط شخصی، برای ادامه مسیر ضروری است. چرا که در شغل آزاد، کسی شما را زیر نظر ندارد و شما رئیس خودتان هستید. پس انتخاب‌های شما بر موفقیت یا شکستتان تاثیر مستقیم دارد. پس باید به انضباط در فیلنسری توجه‌ای ویژه کنید.

عامل پشتکار و کار مداوم، کلید موفقیت شما به شمار می‌رود.

2- ماندگاری در شغل؛ پشتکار در انجام کسب و کار!

پشتکار همیشه مهم است. زمانی که به‌تازگی به‌عنوان فریلنسر شروع به کار کردید و تلاش می‌کنید تا کار را دنبال کنید، عامل پشتکار و کار مداوم، کلید موفقیت شما به شمار می‌رود.

3- تاب آوری؛ تحمل سختی‌های مسیر شغلی!

تاب آوری عبارتی است که شما به عنوان یک فریلنسر بیش از هر چیز دیگری به آن احتیاج خواهید داشت. در این مسیر شکست‌ها و ناامیدی‌ها همواره همراه شما هستند. اگر پستی و بلندی‌ها، شما را از ادامه راه باز دارند، بازنده خواهید شد. پس انعطاف‌پذیر و تاب‌آور باشید تا مسیرتان را گم نکنید.

4- تنظیم امور مالی؛ از انباشته شدن برنامه‌ها جلوگیری کنید!

شما مسئول بسیاری از وظایف مختلف هستید. این به شما بستگی دارد که درآمد و هزینه‌های خود را پیگیری کنید. سریعا به ایمیل‌های مشتری پاسخ دهید و از ضرب الاجل‌های خود مطلع شوید. همچنین فایل‌های خود را مرتب کنید و مطمئن شوید که حجم کاری شما در حال کاسته شدن است. لازم به توجه است که ازانباشته شدن برنامه‌ها جلوگیری کنید.

5- توجه به مشتریان؛ جذب مشتریان جدید!

نیازی نیست که به معنای سنتی برون‌گرا عمل کنید. بهتر است برای جذب مشتریان جدید کمی بر تلاشتان بیافزایید. اگر می‌خواهید کسب‌وکارتان را توسعه دهید، باید در شبکه‌سازی و نزدیک شدن به مشتریان جدید کوشا باشید. شما می‌توانید به‌صورت حضوری یا دیجیتالی این کار را جزو برنامه هایتان قرار دهید.

6- ارتباطات قوی؛ مدیریت واکنش‌ها در ارتباطات!

فریلنسر بودن مستلزم ارتباطات زیاد است. شما باید با دیگران ارتباط کلامی برقرار کنید. هم کلام شدن با مردم و مدیریت واکنش‌های آن‌ها شما را پیش خواهد برد. به شرطی که همه چیز را تحت کنترل خود قرار دهید. در این مسیر همواره اخلاق را سرلوحه ارتباط‌هایتان قرار دهید.

بهترین سایت‌های فریلنسری ایرانی که بایاد با آن‌ها آشنا شوید!

بسیاری از سایت‌های فریلنسری در دهه گذشته درایران پابه عرصه وب نهاده‌اند که تحولی چشمگیر در فضای کاری فریلنسری گذاشته‌اند. در این میان برخی از مهمترین سایت‌ها را به شما معرفی می کنیم:

نام سایت

حوزه فعالیت

سایت پونیشا (Ponisha) پونیشا یکی از بهترین سایت‌های فریلنسری ایران به شمار می‌رود و در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. روزانه بسیاری از ایرانیان از این سایت پروژه‌هایی را برعهده می‌گیرند.
سایت کارلنسر (Karlancer) کارلنسر هم یکی دیگر از بهترین سایت‌های فریلنسری ایرانی است که در زمینه‌های گوناگون فعالیت‌هایی می‌کند. ثبت پروژه در پلتفرم کارلنسر برای کارفرما کاملاً رایگان است.
سایت انجام میدم (Anjammidam) انجام میدم، از بهترین سایت‌های فریلنسری ایرانی است که به فریلنسرها این امکان را می‌دهد که توانمندی‌های خود را به محصولات و خدمات مناسب برای فروش عرضه کنند. این سایت در زمینه‌های مختلف از جمله تبلیغات و بازاریابی، تایپ، ترجمه، نویسندگی، گرافیک، برنامه‌نویسی، دستیاری مجازی، تولید انیمیشن، موسیقی فعالیت می‌کند.
سایت پارسکدرز (Pascoders) سایت کدرز از بهترین سایت‌های فریلنسری ایرانی است که بیش از یک دهه از آغاز فعالیتش می‌گذرد.
سایت پارس فریلنسر پروژه های دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا و ترجمه

طراحی تیزر تبلیغاتی و موشن گرافیک

گویندگی و موسیقی

حسابداری

طراحی گرافیک ازجمله پروژه‌هایی است که در این سایت یافت می‌شود.

  برای کسب الطاعات بیشتر در زمینه فریلنسرینگ با کارشناسانی در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی صحیح و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه عمل می‌کند. برای استفاده از خدمات مشاوره‌ای  آموزشی سینرژی می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

بهترین سایت‌های فریلنسری خارجی

در کشورهای خارجی نیز سایت‌های فریلنسری بسیاری وجود دارد که برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

·         Fiverr

Fiverr پلتفرمی است که فریلنسرها را با صاحبان مشاغلی که به دنبال خدماتی در پروژه‌های دیجیتالی مختلف از جمله طراحی وب‌سایت، نوشتن محتوا و صداگذاری هستند، متصل می‌کند. علاوه بر این، Fiverr  از برترین وب سایت‌های فریلنسری برای دانشجویان است.

·         Toptal

 Toptal وب سایت فریلنسری است که متخصصان حرفه‌ای را به شرکت‌ها وصل می‌کند. Toptal دارای طیف گسترده‌ای از مترجمان آزاد، از توسعه دهندگان وب و طراحان وب تا مشاوران مالی و مدیران محصول است.

·         Jooble

Jooble یک موتور جستجو برای مشاغل خالی است و از بیش از 140000 منبع در سراسر جهان دارد. از جمله وب سایت‌های شرکتی، تابلوهای شغلی آنلاین، پلتفرم های فریلنسینگ، شبکه‌های اجتماعی و آگهی‌ها از قابلیت‌های Jooble است.

·         Upwork

Upwork وب سایت فریلنسری است که مشتریان و فریلنسرها را از سراسر جهان به یکدیگر متصل می‌کند. این پلتفرم طیف گسترده ای از دسته بندی‌ها، طراحی وب و توسعه نرم‌افزار تا خدمات مشتری و حسابداری را ارائه می‌دهد.

·         Freelancer.com

Freelancer.com وب سایت فریلنسری دیگری است که در آن متخصصان و شرکت‌هایی از سراسر جهان در پروژه‌های مختلفی با یکدیگر همکاری می‌کنند. به لطف طیف گسترده‌ای از تخصص، مشتریان به راحتی می‌توانند متخصصی در هر زمینه پیدا کنند.

با اهمیت فریلنسری در مجموعه سینرژی آشنا شوید!

فریلنسینگ یک گزینه عالی است. این شغل امکان به دست آوردن تجربه عملی، ساختن نمونه کارها و کسب درآمد در حین یادگیری مهارت‌های جدید را برای شما به ارمغان می‌آورد. بسیاری از پلتفرم‌های فریلنسری فرصت‌های شغلی بسیاری را فراهم می‌کنند که سطوح مهارت‌های مختلف را پوشش می‌دهند. همچنین این امکان را برای افراد کم تجربه فراهم می‌کند تا شغل دلخواه خود را هر زمان که می خواهند و در هرجایی به دست آورند. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره فریلنسری با کارشناسانی در این حوزه مشورت کنید.

مجموعه سینرژی تحت مدیریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. این مجموعه شامل مدرسه، باشگاه، خدمات کوچینگ آنلاین و حضوری است. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. در تیم 30nergy محفلی صمیمی با گروه سنی آزاد و به صورت رایگان بنا کرده‌ایم تا با مفاهیم مهم توسعه فردی و هم‌افزایی دانش به نتایج شگفت‌انگیزی در سبک زندگی افراد دست یابیم. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

شما قادرید تا برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:30club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه فریلنسری

یک فریلنسر دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

فریلنسر یک پیمانکار مستقل است که به ازای هر شغل یا هر وظیفه، معمولاً برای کار کوتاه مدت، دستمزد دریافت می‌کند.

مزایای فریلنسری چیست؟

 مزایای فریلنسری شامل آزادی کار در خانه یا از یک فضای کاری غیر سنتی، برنامه کاری انعطاف پذیر و تعادل بهتر کار و زندگی است.

کدام مهارت برای فریلنسری بهتر است؟

بیشترین تقاضا برای مهارت های فریلنسری شامل سئو، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، توسعه وب، طراحی گرافیک، کپی رایت، ویرایش ویدئو، عکاسی، مشاوره تجاری، مدیریت پروژه و برنامه ریزی رویداد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *