راهنما, آموزشی

مدیریت زمان؛ راهنمای مختصری برای مدیریت زمان

مدیریت زمان

مدیریت زمان، فرآیند برنامه‌ریزی و کنترل میزان زمان برای صرف فعالیت‌های خاص است. مدیریت زمان خوب به فرد این امکان را می‌دهد که در مدت زمان کوتاه‌تری کارهای بیشتری انجام دهد، استرس را کاهش می‌دهد و منجر به دستاوردهای فردی و شغلی زیادی می‌شود. دراین مقاله از سایت 30nergy به موضوع مدیریت زمان و لزوم آموزش آن به قشرهای گوناگون می‌پردازیم.

مزایای مدیریت زمان؛ چرا آموزش مدیریت زمان و برنامه‌ریزی مهم است؟

توانایی مدیریت موثر زمانتان مهم است. مدیریت خوب زمان، منجر به بهبود کارایی و بهره‌وری، استرس کمتر و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شود. در اینجا برخی از مزایای مدیریت موثر زمان را ذکر می‌کنیم:

1. کاهش استرس

ایجاد و پیروی از یک برنامه‌ی کاری، اضطراب را کاهش می‌دهد. همانطور که موارد موجود در لیست کارهای خود را بررسی می‌کنید، می‌بینید که پیشرفت ملموسی دارید. این به شما کمک می‌کند از احساس استرس و نگرانی در مورد انجام کارها جلوگیری کنید.

2. زمان بیشتر

مدیریت زمان خوب به شما زمان بیشتری می‌دهد تا در زندگی روزمره خود صرف کنید. افرادی که می‌توانند زمان را به طور موثر مدیریت کنند، از داشتن زمان بیشتری برای صرف سرگرمی‌ها یا سایر فعالیت‌های شخصی لذت می‌برند.

3. فرصت‌های بیشتر

مدیریت خوب زمان، منجر به فرصت‌های بیشتر و اتلاف زمان کمتر برای فعالیت‌های بی اهمیت می‌شود. مهارت‌های خوب مدیریت زمان، ویژگی‌های کلیدی‌ای هستند که کارفرمایان همواره به دنبال آن هستند. توانایی اولویت‌بندی و زمان‌بندی، برای هر سازمانی بسیار مطلوب است.

مدیریت زمان

4. توانایی تحقق اهداف

افرادی که مدیریت زمان را به خوبی انجام می‌دهند، بهتر، سریعتر و سهل‌تر می‌توانند به اهداف و مقاصد خود دست یابند و این تسریع و تسهیل روند تحقق اهداف، از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در سنین مختلف است.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

نکته‌های آموزشی برای مدیریت زمان

اهداف را به درستی تعیین کنید

اهدافی را تعیین کنید که قابل دستیابی و اندازه گیری باشند؛ در اصل، مطمئن شوید که اهدافی که تعیین می‌کنید غالباً باید خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و به موقع باشند.

عاقلانه اولویت‌بندی کنید

اولویت‌بندی وظایف بر اساس اهمیت و فوریت، حائز اهمیت بسیاری است. به عنوان مثال، به وظایف روزانه‌ی خود نگاه کنید و مشخص کنید که در کدام دسته هستند:
مهم و فوری: این کارها را فوراً انجام دهید.
مهم، اما فوری نیست: تصمیم بگیرید که چه زمانی این وظایف را انجام دهید.
فوری، اما مهم نیست: در صورت امکان، این وظایف را محول کنید.
فوری و مهم نیست: این موارد را کنار بگذارید تا بعداً انجام دهید.

یک محدودیت زمانی برای تکمیل یک کار تعیین کنید

تعیین محدودیت‌های زمانی، برای تکمیل وظایف به شما کمک می‌کند که تمرکز و کارایی بیشتری داشته باشید. انجام یک تلاش اضافی کوچک برای تصمیم‌گیری در مورد زمان مورد نیاز برای هر کار نیز می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی را قبل از بروز آن‌ها تشخیص دهید. به این ترتیب می‌توانید برای مقابله با آنها برنامه‌ریزی کنید.
به عنوان مثال، فرض کنید برای یک جلسه باید پنج نظر را به موقع بنویسید. با این حال، متوجه می‌شوید که فقط می‌توانید چهار مورد از آن‌ها را در مدت زمان باقی‌مانده‌ی قبل از جلسه انجام دهید. اگر از قبل از این واقعیت آگاه شده باشید، ممکن است بتوانید به راحتی، نوشتن یکی از نظرات را به شخص دیگری واگذار کنید. با این حال، اگر از قبل به خود زحمت نداده بودید که وظایف خود را بررسی کنید، ممکن بود تا یک ساعت قبل از جلسه متوجه مشکل زمان خود نشده باشید. در آن مرحله، یافتن شخصی که یکی از بررسی‌ها را به او محول می‌کنید، بسیار دشوارتر است و همچنین برای اشخاص دیگر نیز سخت‌تر باشد که این کار را در روز خود جا بیندازند.

مدیریت زمان

بین کارها استراحت کنید

هنگامی که بسیاری از کارها را بدون استراحت انجام می‌دهید، حفظ تمرکز و انگیزه سخت‌تر است. بین کارها کمی استراحت کنید تا ذهنتان را پاکسازی کرده و سر حال شوید. چرت کوتاهی، پیاده روی کوتاه یا مدیتیشن را در نظر بگیرید.

آموزش مدیریت زمان به دانش آموزان؛ آموزش مدیریت زمان به نوجوانان چقدر مهم است؟

دانش آموزان موفق می‌توانند از زمان خود به طور موثر برای انجام کار خود استفاده کنند. معلمان، اغلب دانش‌آموزان خود را تشویق می‌کنند تا از زمان خود به طور عاقلانه استفاده کنند و در عادات کاری خود کارآمد باشند، بدون اینکه صریحاً به آن‌ها بگویند چگونه این کار را انجام دهند. ارائه‌ی درس‌های صریح در مورد درک زمان می‌تواند به ویژه برای معلمان جدید چالش‌برانگیز باشد، اما چندین راه ساده برای آموزش دادن به دانش‌آموزان وجود دار. این درس‌ها نظارت مستقل و سازماندهی بهتر زمان را برای دانش‌آموزان، بسیار آسان‌تر می‌کند. در این مسیر چند پیشنهاد وجود دارد:

تشويق برآورد

قبل از اینکه دانش‌آموزان یک تکلیف را شروع کنند، از آن‌ها بخواهید تخمین بزنند که فکر می‌کنند انجام این تکلیف، چقدر طول می‌کشد. بعد از اینکه تکلیف را کامل کردند، از آن‌ها بخواهید بنویسند که این تکلیف چقدر طول کشیده است و در مورد تخمین هم فکر کنند. اغلب دانش‌آموزان، پیش‌بینی می‌کنند که یک تکلیف، زمان کوتاه‌تری نسبت به زمان واقعی می‌برد. در نتیجه، آن‌ها ممکن است زمان کافی را برای تکمیل تکلیف معین، اختصاص ندهند. برعکس، اگر می‌دانستند که تکلیف به سرعت تکمیل می‌شود، ممکن بود آن را به گونه‌ای دیگر اولویت‌بندی کند.

همانطور که دانش‌آموزان در مدرسه پیشرفت می‌کنند، ما می‌خواهیم آن‌ها در سازماندهی برنامه‌های خود و اولویت‌بندی وظایف خود بهتر شوند. وقتی دانش‌آموزان تخمین می‌زنند و سپس تأمل می‌کنند، می‌توانند از مدت زمان انجام یک تکلیف بیشتر آگاه باشند و بر این اساس پیش‌بینی کنند. در ابتدا بهتر است در تکالیف کلاس تمرین کنید. هنگامی که دانش‌آموزان تمرین کردند، می توان آن را در تکالیف منزل گنجاند.

بیشت بخوانید: کوچینگ فردی چگونه از ما شخصیتی جدید می‌سازد؟

از تصویر بصری استفاده کنید

از یک تایمر استفاده کنید که به دانش‌آموزان تصویری از گذر زمان ارائه می‌دهد. این به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در موقعیت انجام وظایف خود باقی بمانند و راهی برای سازماندهی مؤثر وقت خود داشته باشند. به عنوان مثال، اگر دانش‌آموزان 10 دقیقه فرصت دارند تا چهار پاسخ نوشتاری کوتاه را به پایان برسانند، زمانی که تایمر به 5 دقیقه رسید، باید به دانش‌آموزان یادآوری شود که کار باید تقریباً در نیمه‌های راه باشند. اگر این به یک روال در کلاس تبدیل شود، دانش آموزان می توانند شروع کنند به سازماندهی و اولویت‌بندی کارهایی که به طور مستقل انجام می دهند.
حداقل تعیین کنید
معلمان، معمولاً برای دانش‌آموزان محدودیتی در زمانی که می‌توانند استفاده کنند، قائل می‌شوند. به عنوان مثال، شما 30 دقیقه برای تکمیل این تکلیف، وقت دارید. در عوض، سعی کنید حداقل را به جای حداکثر تنظیم کنید. با اطلاع دادن به دانش‌آموزان که کار باید حداقل 20 دقیقه طول بکشد، از آن‌ها می‌خواهید سرعت خود را کاهش دهند و نظارت کنند. دانش آموزان ممکن است سرعت را با موفقیت اشتباه بگیرند. آنها مشتاق هستند که اعلام کنند «تمام کردم»، اما در این فرآیند عجله کرده‌اند. تفکیک و تفهیم این دو موضوع را در مدرسه سینرژی و به متخصصین تیم ما بسپارید.

آموزش مدیریت زمان به فرزندان، از اولویت‌های پیشرفت

تقویم خود را در مکانی قرار دهید که بتوانید هر روز آن را ببینید، مانند برنامه‌ریزی یا روی دیوار بالای میز. اگر تقویم دیجیتالی را ترجیح می‌دهید، هر روز ابتدا آن را بررسی کنید تا آن رویدادهای مهم را تازه و در ذهن نگه دارید. برای بهره وری بیشتر، مطمئن شوید که می‌توانید آن را با ابزارهای دیگر خود، مانند ایمیل خود، ادغام کنید. شرکت در دوره‌ی آموزشی مدیریت زمان و تمرین مهارت‌های این نوع از محصولات، برای فرزندانتان و شما بسیار مهم است. این دوره، شما و فرزندانتان را قادر می سازد تا نکات و تکنیک‌هایی را انتخاب کنید که بیشتر برای شما مناسب است و به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های مدیریت زمان شخصی خود را بهبود ببخشید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه‌ی مدیریت زمان

چرا مدیریت زمان مهم است؟

مدیریت خوب زمان به شما کمک می‌کند تا به اهداف بزرگ‌تر دست یابید، اهمال‌کاری را کاهش می‌دهد و بهره وری را افزایش می‌دهد. مدیریت موثر زمان، بیش از حد را کاهش می‌دهد و به شما کمک می کند اولویت بندی کنید، و اطمینان حاصل می کند که هوشمندانه کار می کنید و سریعتر به اهداف خود می‌رسید.

نکات مهم برای مدیریت بهتر زمان چیست؟

  • برای تمام وظایف خود یادآوری تنظیم کنید.یک برنامه‌ریزی روزانه ایجاد کنید.
  • به هر کار یک محدودیت زمانی بدهید.
  • عوامل حواس‌پرتی را مسدود کنید.
  • روال ایجاد کنید.

جمع بندی؛ آیا مدیریت زمان یک مهارت است؟

مدیریت موثر زمان، خود یک مهارت حرفه‌ای مهم برای توسعه فرد است. سازماندهی هر روز وظایف، خود به شما کمک می‌کند که کار را به موقع انجام دهید، پروژه‌های خود را اولویت‌بندی کنید و پیشرفت خود را به سرپرستان و همکاران اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *