آموزشی, معرفی

آموزش مهارت‌های اجتماعی؛ آشنایی با 5 مهارت اجتماعی برتر

آموزش مهارت‌های اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی بیشتر یک تجربه یادگیری “در حین کار و زندگی” است. یادگیری نحوه مدیریت تعارض، دوست‌یابی و هدایت گروه‌ها در کودکی می‌تواند یک مهارت مفید باشد. اما همه، این مهارت‌ها را به یک شکل به دست نمی‌آورند. ما گاهی اوقات هرگز به آن‌ها تسلط نمی‌یابیم و فقط می‌توانیم مهارت‌های اجتماعی را در طول زندگی اصلاح کنیم. در این مقاله از سایت 30NERGY توضیح می‌دهیم که آموزش مهارت های اجتماعی چیست و چندین استراتژی و گزینه‌های آموزشی برای توسعه مهارت‌های اجتماعی ارائه شده است.

مهارت‌های اجتماعی چیست؟

مهارت‌های اجتماعی رفتارهایی هستند که ما برای برقراری ارتباط موثر با افراد دیگر، چه به صورت کلامی یا غیر کلامی، استفاده می‌کنیم. به این دست مهارت‌ها «مهارت‌های بین فردی» یا «مهارت‌های نرم» نیز می‌گویند. مهارت‌های اجتماعی قوی می‌تواند به شما در ایجاد و حفظ روابط موفق، شخصی و حرفه‌ای کمک کند.

چند نمونه از مهارت‌های اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • هنگام احوالپرسی با مردم لبخند بزنید
 • حفظ ارتباط چشمی در طول مکالمه
 • دست دادن هنگام ملاقات با کسی
 • تن صدا
 • واکنش‌های عاطفی مناسب

مهارت‌های اجتماعی افراد بر اساس فرهنگ، باورها و نگرش‌های او شکل می‌گیرد. این مهارت‌ها به طور مداوم در طول زندگی تغییر و رشد می‌کنند.

ضرورت یادگیری مهارت‌های اجتماعی

مهارت‌های اجتماعی ضروری هستند؛ زیرا شما را قادر می‌سازد تا ارتباط مؤثرتر و کارآمدتری داشته باشید. همچنین به نوبه خود به شما کمک می‌کند تا روابط خود را با خانواده، دوستان، همکاران، مشتریان و حتی مخاطبین جدید ایجاد و حفظ کنید. داشتن مهارت‌های اجتماعی قوی شانس شما را برای برقراری ارتباط مؤثر با نیازها و خواسته‌هایتان افزایش می‌دهد. همچنین به توسعه روابط بیشتر، مدیریت آسان و هدایت موقعیت‌های اجتماعی پیچیده و احساس شادی بیشتر منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش عزت نفس؛ آنچه زندگی‌تان را متحول می‌کند!

آموزش مهارت‌های اجتماعی یک رویکرد درمانی است

آموزش مهارت‌های اجتماعی یک رویکرد درمانی است. نوعی رفتار درمانی که توسط معلمان، درمانگران و مربیان برای کمک به افرادی که در ارتباط با افراد دیگر مشکل دارند، استفاده می‌شود. این آموزش شامل مداخلات و روش‌های آموزشی است که به افراد در بهبود و درک رفتار اجتماعی کمک می‌کند. هدف از آموزش مهارت‌های اجتماعی کمک به افراد برای درک رفتارهای غیرکلامی دخیل در تعاملات اجتماعی معمولی است.

آموزش مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی

بسیاری از افراد هرگز اهمیت تماس چشمی هنگام مکالمه را آموزش ندیده‌اند. علاوه بر این، مردم نمی‌دانند چگونه نشانه‌های ظریف ارتباطی را تشخصی دهند. آموزش مهارت‌های اجتماعی، کارآموزان را قادر می‌سازد تا تفسیر سیگنال‌ها و سایر علائم اجتماعی را بیاموزند تا در موقعیت‌های مختلف در کنار افراد دیگر به درستی عمل کنند. فرض بر این است که با بهبود مهارت‌های اجتماعی یا تغییر رفتارهای انتخاب شده، افراد می‌توانند عزت نفس خود را بالا ببرند و شانس خود را برای جلب توجه مطلوب افزایش دهند.

کارآموز رفتارهای انتخابی را در جلسات درمانی فردی یا گروهی تمرین می‌کند تا الگوهای رفتار اجتماعی خود را تغییر دهد. هدف آموزش مهارت‌های اجتماعی بهبود توانایی فرد برای عملکرد اجتماعی در موقعیت‌های روزمره است. آموزش مهارت‌های اجتماعی به مهارت‌های خاص کمک می‌کند.

آموزش مهارت‌های اجتماعی برای بزرگسالان

آموزش مهارت‌های اجتماعی برای بزرگسالان

بی‌نظمی اجتماعی فقط برای بچه‌ها مشکل ایجاد نمی‌کند. بزرگسالان هم ممکن است با عدم داشتن مهارت‌های اجتماعی دست و پنجه نرم کنند. فقر مهارت‌های اجتماعی در دنیای انسانی، منجر به اضطراب و فوبیای جدی می‌شود. این افراد معمولاً از موقعیت‌های اجتماعی اجتناب می‌کنند و ممکن است در ایجاد روابط پایدار با مشکل مواجه شوند.

آموزش مهارت‌های اجتماعی می‌تواند عملکرد بهینه‌تری را برای افراد مبتلا به اضطراب، ترس از سخنرانی در جمع و مسائل مشابه تضمین کند. همچنین می‌توانید برای تعیین اینکه آیا درمان مهارت‌های اجتماعی برای شما مناسب است، سؤالاتی از خود بپرسید. ممکن است لازم باشد به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • در چه زمینه‌هایی از زندگی اجتماعی‌ام احساس ضعف می‌کنم؟
 • آیا من با موقعیت یا مهارت‌های اجتماعی خاصی مبارزه می‌کنم؟
 • آیا حفظ روابط با دوستان، خانواده و همکاران برای من دشوار است؟
 • آیا از روی ترس از موقعیت‌های اجتماعی خاصی دوری می‌کنم؟

پاسخگویی به این دست سؤالات می‌تواند شناختی از نقاظ ضعف و قوت مهارت‌های اجتماعی به شما ارائه دهد.

هدف از آموختن مهارت‌های اجتماعی

هدف از آموختن مهارت‌های اجتماعی

هدف از آموزش مهارت‌های اجتماعی، تجزیه رفتارهای اجتماعی پیچیده به قطعات کوچکتر است. سپس قسمت‌های کوچکتر به ترتیب سختی مرتب می‌شوند و به تدریج به فرد معرفی خواهند شد. بنابراین، فرد در ابتدای یادگیری مهارت‌ها به جای تلاش برای به دست آوردن همه آن‌ها در یک زمان، روی یک رفتار خاص کار می‌کند.

آموزش مهارت های اجتماعی چگونه آغاز می‌شود؟

آموزش مهارت‌های اجتماعی معمولاً با ارزیابی کاستی‌های مهارتی خاص آغاز می‌شود. مربیان و درمانگران ممکن است از مراجعان خود بپرسند که کدام موقعیت‌های اجتماعی برای آن‌ها چالش برانگیزتر است یا کدام مهارت آن‌ها می‌تواند بهبود یابد. هدف از این فرآیند تعیین این موضوع است که کدام گروه‌های هدف برای آموزش مهارت‌های اجتماعی در شرایط خاص مناسب‌تر هستند. مجموعه‌ای از تکنیک‌ها برای بهبود مهارت‌های اجتماعی پس از شناسایی مناطق هدف خاص معرفی می‌شود.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

تکنینک‌های آموزش مهارت های اجتماعی

تکنیک‌های آموزش مهارت‌های اجتماعی شامل آموزش، الگوسازی، ایفای نقش، شکل دهی، بازخورد و تقویت تعاملات مثبت است. در ادامه هر بخش از فاکتورهای آموزش مهارت اجتماعی را بررسی می‌کنیم:

 • در بخش آموزش، مهارت‌های اجتماعی از طریق الگوبرداری از رفتارهای مناسب آموزش داده می‌شود. برای مثال می‌توان از آموزش برای بیان تفاوت‌ بین سبک‌های ارتباط قاطعانه، غیرفعال و تهاجمی استفاده کرد.
 • نظارت: تکنیکی است که برای درخواست از مراجعان برای حفظ تماس چشمی در طول مکالمه استفاده می‌شود.
 • بازخورد مثبت: تکنیکی است که برای تقویت مهارت‌های اجتماعی و پاداش دادن به پیشرفت‌ها در طول تمرین استفاده می‌شود.
 • تمرین رفتاری و بازی: بازی نقش شامل تمرین مهارت‌های جدید در طول درمان در یک موقعیت شبیه سازی شده است. در تمرینات ایفای نقش، اعضای گروه می‌توانند درباره نحوه عملکرد خود در موقعیت‌های شبیه سازی شده به یکدیگر بازخورد بدهند. به عنوان مثال، شرکت کنندگان ممکن است موقعیتی را ایفا کنند که در آن مراجع تلاش می‌کند یک محصول معیوب را به فروشگاه برگرداند. سپس سایر شرکت‌کنندگان می‌توانند درباره قاطعیت یا پاسخ‌های «مشتری» نظر دهند.

لازم به یادآوری است که یادگیری مهارت‌های اجتماعی نیازمند زمان و تمرین و تکرار است. پس با حوصله و صبر نکات مهم را یادبگیرید و در کنار مربی خود آن‌ها را تکرار کنید.

اهمیت آموزش مهارت‌های اجتماعی برای همه را در مجموعه سینرژی درک کنید!

در این مقاله در باره اهمیت آموزش مهارت‌های اجتماعی برای کودکان و بزرگسالان صحبت کردیم. یادگیری مهارت‌ها برای هر کسی که امیدوار است ارتباطات حرفه‌ای و شخصی خود را توسعه دهد مهم است. توسعه مهارت‌های اجتماعی به قدرت مذاکره بهتر در موقعیت‌های اجتماعی کمک می‌کند. افرادی که فاقد مهارت های بین فردی مناسب هستند یا قادر به خواندن نشانه‌های اجتماعی ظریف نیستند، نیاز است که آموزش مهارت‌های اجتماعی را دریافت کنند.

به منظور شناخت، یادگیری و تمرین و تکرار مهارت‌های اجتماعی می‌توانید با مجموعه سینرژی در ارتباط باشید. سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند

سوال متداول در زمینه آموزش مهارت‌های اجتماعی

5 نوع مهارت اجتماعی کدام است؟

مهم ترین انواع مهارت‌های اجتماعی عبارتند از همدلی، ارتباط کلامی و نوشتاری، ارتباط غیرکلامی، همکاری و گوش دادن.

مهارت های اجتماعی چیست؟

مهارت‌های اجتماعی رفتارهایی هستند که ما برای برقراری ارتباط با افراد دیگر استفاده می‌کنیم که می‌تواند کلامی یا غیرکلامی باشد. به این دست از مهارت‌ها، مهارت‌های بین فردی یا نرم نیز می‌گویند.

چگونه می‌توانم مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنم؟

می‌توانید مهارت‌های اجتماعی خود را با گوش دادن دقیق به صحبت‌های مردم، علاقه‌مند شدن به داستان‌های افراد، به خاطر سپردن نام افراد، گرفتن نشانه‌هایی برای پایان یا تغییر مکالمه و غیره تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *