بررسی ها

دوست واقعی کیست؟

دوست واقعی

دوستی، اغلب به عنوان رابطه محبت متقابل، صمیمیت افلاطونی و مراقبت بین افراد تعریف می‌شود. مانند سایر روابط ما، از جمله با خانواده یا شرکای عاشقانه، دوستی نیز ممکن است چالش‌هایی داشته باشد. دوستی «واقعی» می‌تواند برای توصیف روابط سالم بین دو یا چند دوست استفاده شود. از آنجا که روابط سالم به سلامت روان کمک می‌کند، بسیاری از افراد ممکن است تعجب کنند که چگونه این نوع دوستی را پرورش دهند.
دوستی‌های سالم ممکن است پیوندهای بلندمدت بین کسانی باشد که دارای مرزهای سالم، احترام متقابل برای یکدیگر و توجه مثبت به هم هستند. دوستی‌های ناسالم ممکن است از میل به پول، موقعیت یا دلایل بیرونی دیگر شکل بگیرد. در بیشتر موارد، یک دوست سالم کسی است که به مرزهای شما احترام می‌گذارد، قابل اعتماد باقی می‌ماند و به شما علاوه بر توجه، حسن نیت همدلانه خود را اثبات می‌کند. با مجله سینرژی همراه باشید تا لازمه حفط دوست واقعی را بررسی کنیم.

دوستی واقعی چگونه حفظ می‌شود؟

عوامل متعددی ممکن است به یک رابطه دوستی سالم منجر شود، از جمله مهم‌ترین آنها، شامل موارد زیر است:

یکدلی، لازمه دوستی

دوستان واقعی می‌توانند با یکدیگر همدل باشند و ساعت‌ها از افکار و دغدغه‌ها و اهدافشان حرف بزنند. همدلی تجربه‌ای‌است از احساس احساسات دیگران؛ یعنی این که بتوانید خودتان را به جای آن‌ها بگذارید و احساساتشان را درک کنید و به رسمیت بشناسید. با همدردی با کسی، می‌توانید متوجه شوید که چرا یک موقعیت یا موضوع خاص ممکن است برای او مهم باشد. در یک دوستی، همدلی ممکن است مانند ارائه حمایت اخلاقی در مواقع دشوار، گوش دادن فعالانه در زمانی که کسی در مورد احساسات خود صحبت می‌کند، یا درک زمانی که یک دوست اشتباهی انجام می‌دهد، به نظر برسد.
کسی که به دنبال دوستی با دیگران با انگیزه‌های ناپاک است، ممکن است برای احساس همدردی دچار مشکل شود. دوستانی که به دلیل اشتباهات یا ناراحتی‌های جزئی، ارتباط خود را با دیگران قطع می‌کنند نیز ممکن است ماهیت دوستی را یک بار مصرف ببینند.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

امانتداری، نشانهای برای انتخاب

هرچه بیشتر با کسی وقت بگذرانید، ممکن است بیشتر با او آشنا شوید. با گذشت زمان، اغلب الگوهای رفتاری آن‌ها یا نحوه رفتارشان با شما و افراد دیگر را خواهید آموخت. قابل اعتماد بودن یکی از ویژگی‌های مهم یک دوست خوب است. یک دوست واقعی به احتمال زیاد به شما خیانت نمی‌کند، محدودیت‌های شما را نادیده و یا شما را وادار نمی‌کند که خودتان را زیر سوال ببرید. او در صورت توانایی از شما حمایت می‌کند و سعی می‌کند به قول خود پایبند بماند.

احترام متقابل و شناخت حریم‌ها در دوستی واقعی

احترام متقابل و شناخت حریمها

دوستان واقعی معمولاً آن‌هایی هستند که برای یکدیگر احترام متقابل قائلند. اگرچه ممکن است هر دو طرف همیشه موافق نباشند، اما می‌توانند یکدیگر را تحسین کنند و معتقدند که هر دو بهترین کار خود را انجام می‌دهند و با نیت مثبت عمل می‌کنند. دوستان نزدیک ممکن است گاهی با هم بحث کنند یا با هم مخالفت کنند. با این حال، به یکدیگر بی‌احترامی نمی‌کنند.
بی‌احترامی ممکن است شامل رفتارهایی مانند موارد زیر باشد:
نادیده گرفتن مرزهای طرف مقابل
·        تهاجمی بودن یا منفعل بودن
·        فریاد زدن
·        نامهربانی
·        رها شدن
·        شوخی‌های بی اندازه
·        دیر رسیدن به بیشتر قرارهای برنامه ریزی شده
·        فشار همسالان
·        قلدری و تحمیل نظرات

در بیشتر موارد، دوستی واقعی مستلزم همدلی، اعتماد و احترام متقابل است. مهم است که انسان وقتی کسی را در حال موفقیت یا شکست می‌بیند، چگونه رفتار می‌کند. این رفتار می‌تواند نشان دهنده احساس او نسبت به رابطه با آن افراد باشد.
به همین علل، شما وقتی در جمع دوستان واقعی هستید، احساس راحتی و آرامش می‌کنید. دوستان سالم همچنین ممکن است به شما اجازه دهند دوستان و ارتباطات دیگری داشته باشید. چرا که ویژگی‌های اساسی انسان در ارتباط و تعامل مهم و مستمر با انسان‌های دیگر تعریف می‌شود.

بعد از صدمات دوستی‌های ناسالم، چطور دوست سالم انتخاب کنیم؟

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که آیا دوستی شما سالم است یا یاد بگیرید چگونه دوستان جدیدی پیدا کنید، صحبت با یک مشاور یا درمانگر ممکن است مفید باشد. یک درمانگر ممکن است بتواند در مورد دوستی‌ها یا سایر روابطی که در مورد آن‌ها سردرگم یا بدبین یا ترسیده‌اید، به شما کمک کند. چرا که اگر به موقع به این چالش‌ها رسیدگی نکنید، با اضطراب اجتماعی روبرو می‌شوید.

چالش‌های یافتن دوستان واقعی

یافتن دوستان واقعی در دنیای امروز می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. با این حال، با صبر، تلاش و کمی تأمل در خود، ممکن است دوستان واقعی پیدا کنید که بتوانند در فراز و نشیب‌های زندگی از شما حمایت کنند. یکی از بزرگترین چالش‌ها در یافتن دوستان واقعی می‌تواند متمایز کردن آن‌ها از آشنایان معمولی باشد. برای یافتن دوستان واقعی، ممکن است نیاز داشته باشید به دنبال افرادی بگردید که ممکن است بدون توجه به هر چیزی مایل باشند در کنار شما باشند، کسانی که شما را درک و حمایت می‌کنند. همچنین می‌توانید عمیق‌ترین افکار و احساسات خود را با آن‌ها به اشتراک گذاشته و به آن‌ها اعتماد کنید. اولین و مهم‌ترین لازمه‌ی یافتن دوست واقعی، شناخت بهتر خودتان و نیازها و علائق و سلائق‌تان است.
چالش دیگر در یافتن دوستان واقعی ممکن است این باشد که بسیاری از افراد تمایل دارند درباره آسیب پذیر شدن خود احتیاط کنند. برای یافتن دوستان واقعی، ممکن است نیاز داشته باشید که خودتان باشید و افکار و احساسات درونی‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید. ممکن است سخت باشد که به دیگران اعتماد کنید و اجازه دهید آن‌ها شخصیت واقعی شما را ببینند، اما این اغلب یک گام مهم در ایجاد دوستی حقیقی است.

بیشتر بدانید: افزایش اعتما به نفس؛ کشف قدرت های نهفته دورن انسان

چگونه دوستی‌های واقعی را تقویت و حفظ کنیم؟

ایجاد دوستی‌های سالم می‌تواند نیازمند تلاش، فداکاری و تعهد باشد. دو نکته‌ای که اغلب ضروری است اینهاست: صادق باشید و با آنها وقت بگذرانید. همچنین باید صبور باشید و شرایط یکدیگر را درک کنید. علاوه بر این، معمولاً بهتر است به نظرات یکدیگر احترام بگذارید و در مورد انتخاب‌های همدیگر قضاوت نکنید. اعتماد می‌تواند یکی دیگر از اجزای مهم دوستی باشد.

پرسش‌های پرتکرار درباره دوستی واقعی

دوستی واقعی را چگونه تعریف می‌کنید؟

یک دوست واقعی به شما اهمیت می‌دهد و می‌تواند به افکار و احساسات شما توجه داشته باشد، حتی زمانی که با شما موافق نباشد.

ویژگی‌های یک دوستی واقعی چیست؟

یک دوست خوب، صادق است و از صمیم قلب با نیت خوب صحبت می‌کند. دوستان حقیقی آنچه را که باید بشنوید، با احترام و محبت به شما می‌گویند. بنابراین احساس ناراحتی نکنید. از آنجا که می‌دانید آن‌ها بهترین نیت را در قلب دارند، می‌توانید به آنها اعتماد و تکیه کنید.

دوستی قوی چیست؟

دوستی و روابط سالم مادامی که بر مبنای احترام، اعتماد، صداقت و علاقه پیش رود، پرقدرت‌تر از قبل خواهد شد. همه افراد ممکن است با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، اما با احترام و اعتماد، می‌توانند در مورد احساسات خود گفتگو و مسائل خود را حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *