آموزشی, معرفی

اصل پارتو یا قانون 20/80 چیست؟

اصل پارتو چیست

اصل پارتو به نام اقتصاددان ویلفردو پارتو نامگذاری شده است. این اصل، تصریح می‌کند که 80 درصد پیامدها از 20 درصد علل ناشی می‌شوند و رابطه نابرابر بین ورودی‌ها و خروجی‌ها را تأیید می‌کنند. این اصل به عنوان یک یادآوری کلی عمل می‌کند که رابطه بین ورودی‌ها و خروجی‌ها متعادل نیست. اصل پارتو به عنوان قانون پارتو یا قانون 80/20 نیز شناخته می‌شود. در این مقاله از مجله سینرژی درباره اصل پارتو اطلاعاتی در اختیارتان می‌‍گذاریم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

نکات اصلی اصل پارتو یا قانون 20/80؛ تاریخچه اصل پارتو!

در اوایل دهه 1900، ویلفردو پارتو هنگام مطالعه توزیع ثروت ایتالیا اتفاقی را تشخیص داد. پارتو مشاهده کرد که 80 درصد از زمین‌های ایتالیا تنها در اختیار 20 درصد از جمعیت است. همچنین متوجه 80/20 در موقعیت‌های دیگر، مانند بهره‌وری گیاهان نخود در باغش شد. همانطور که گفته شد اصل پارتو بیان می‌کند که 80 درصد پیامدها از 20 درصد علل ناشی می‌شود.

این اصل که از عدم توازن مالکیت زمین در ایتالیا ناشی می‌شود، مفهوم نابرابری را نشان می‌دهد و اقلیت مالک اکثریت است. بر خلاف سایر اصول، اصل پارتو صرفاً یک مشاهده است و جزو قوانین قرار نمی‌گیرد. اگرچه به طور گسترده اعمال می‌شود، اما برای همه سناریوها اعمال نخواهد شد.

درک اصل پارتو؛ استفاده از اصل پارتو در موقعیت‌های مختلف!

مشاهده اولیه اصل پارتو با رابطه بین ثروت و جمعیت مرتبط است. طبق آنچه پارتو مشاهده کرد، 80 درصد زمین در ایتالیا متعلق به 20 درصد از جمعیت بود. پس از بررسی تعدادی از کشورهای دیگر، متوجه شد که همین موضوع در خارج از کشور نیز کاربرد دارد. در بیشتر موارد، اصل پارتو یک مشاهده است که همه چیز در زندگی، همیشه به طور مساوی توزیع نمی‌شوند.

اصل پارتو را می‌توان در طیف وسیعی از زمینه‌ها مانند تولید، مدیریت و منابع انسانی به کار برد. به عنوان مثال، تلاش 20 درصد از کارکنان یک شرکت می‌تواند 80 درصد از سود شرکت را تامین کند. اصل پارتو را می‌توان به ویژه برای مشاغلی که مبتنی بر خدمات مشتری هستند به کار برد. این اصل از سوی انواع برنامه‌های نرم‌افزاری مربیگری و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)  پذیرفته شده است.

همچنین می‌توان آن را در سطح شخصی نیز اعمال کرد. مدیریت زمان رایج‌ترین کاربرد اصل پارتو است. زیرا بیشتر افراد تمایل دارند به جای تمرکز بر مهم‌ترین کارها، زمان خود را بیهوده سپری کنند. از نظر مدیریت زمان شخصی، 80 درصد از خروجی مربوط به کار شما می‌تواند تنها از 20 درصد از زمان شما در محل کار باشد.

بیشتر بخوانید: تحلیل SWOT چیست؟ جدولی برای پیشرفت کسب و کار

تاثیر اصل پارتو در کسب و کارها

مثالی از اصل پارتو؛ تاثیر اصل پارتو در کسب و کارها!

کسب و کارهای مشاوره مالی معمولاً از اصل پارتو برای کمک به مدیریت مشتریان خود استفاده می‌کنند. کسب و کار به توانایی مشاور، برای ارائه خدمات عالی به مشتریان وابسته است. زیرا هزینه‌های آن به رضایت مشتریان بستگی دارد. با این حال، هر مشتری میزان درآمد یکسانی را برای مشاور فراهم نمی‌کند. اگر یک مشاور مالی بیش از 100 مشتری داشته باشد، طبق اصل پارتو، 80 درصد از درآمد او از 20 مشتری برتر است.

این 20 مشتری دارای بالاترین میزان دارایی و بالاترین هزینه‌های دریافتی هستند. شیوه‌های مشاوره‌ای که اصل پارتو را پذیرفته‌اند، شاهد بهبود مدیریت زمان، بهره‌وری و رضایت کلی مشتری هستند. معمولا اصل پارتو برای مشاوران مالی معمولی دشوار است. مشاوران باید بیشتر وقت خود را صرف پرورش روابط 20 مشتری برتر خود کنند.

اگر یک بازاریاب هستید، ممکن است مشاهده کنید که 20 درصد از پیام‌های بازاریابی، 80 درصد از نتایج کمپین شما را تشکیل می‌دهد. در شرایطی دیگر نیز اگر بر روی یک پروژه بازاریابی بزرگ کار می‌کنید، ممکن است ببینید که 20 درصد از تلاش‌های اولیه شما مسئول 80 درصد از نتیجه نهایی است.

بیشتر مشاوران تمایل دارند زمان و خدمات خود را با توجه کمتری به وضعیت مشتری تقسیم کنند. اگر مشتری تماس بگیرد و مشکلی را شرح دهد، مشاور به صورت ویژه با او برخورد نمی‌کند. صرف نظر از اینکه مشتری واقعاً چه مقدار درآمد برای مشاور به ارمغان می‌آورد. این اصل همچنین منجر به تمرکز مشاوران بر روی تکرار 20 درصد از مشتریان برتر خود شده است. زیرا می‌دانند که افزودن مشتری با آن اندازه بلافاصله بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد.

مزایای اصل پارتو؛ راهنمای تخصص کارآمد منابع!

اصل پارتو به سادگی، می‌تواند شما را آگاه کند که به چه کسی پاداش دهید یا چه چیزی را اصلاح کنید. به عنوان مثال، اگر 20 درصد از ایرادات طراحی در یک خودرو منجر به 80 درصد تصادفات شود، می‌توانید آن ایرادات را شناسایی و برطرف کنید. به طور مشابه، اگر 20 درصد از مشتریان شما 80 درصد از فروش شما را هدایت می‌کنند، ممکن است بخواهید بر روی آن مشتریان تمرکز کنید و برای وفاداری به آن‌ها پاداش دهید. به طور کلی، اصل پارتو به راهنمای نحوه تخصیص کارآمد منابع تبدیل می‌شود.

بیشتر بدانید: پردرآمدترین شغل‌های دنیا

معایب اصل پارتو چیست؟

در حالی که تقسیم 80/20 برای مشاهدات پارتو صادق است، این لزوماً به این معنی نیست که همیشه صحیح است. به عنوان مثال، 30 درصد از نیروی کار (یا 30 نفر از 100 کارگر) ممکن است تنها 60 درصد از خروجی را تکمیل کنند. کارگران باقیمانده ممکن است به همان اندازه مولد نباشند و در کار خود سست باشند. همانطور که گفته شد اصل پارتو یک مشاهذده است و جزو قوانین به شمار نمی‌رود.

چگونه از قانون 80/20 به نفع خود استفاده کنید؟

طبق قانون 80/20، 20 درصد تلاش‌تان 80 درصد از نتایج شما را به همراه دارد. اگر از نظر بهره‌وری به اصل پارتو فکر می‌کنید، لزوماً به این معنا نیست که فقط باید 20 درصد از زمان کاری فعالیت کنید، یا یک روز از هفته به دفتر بروید. لازم به ذکر است که اصل پارتو به شما پیشنهاد نمی‌کند که کمتر کار کنید. در عوض اصل پارتو می‌تواند به شما کمک کند تا کارهایی را که بر روی آن‌ها تمرکز می‌کنید تا زمان و نتایج خود را به حداکثر برسانید را شناسایی کنید. به عبارت دیگر، روی کارهایی که بیشترین اهمیت را دارند سخت‌تر کار کنید و از چیزهای کوچک بپرهیزید.

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره‌وری

نحوه اعمال قانون 80/20 برای به حداکثر رساندن بهره‌وری

اگر شما مسئول یک تیم هستید یا بر پروژه ای نظارت می‌کنید، استفاده از اصل پارتو می‌تواند به شما کمک کند تا وظایف با اولویت تیم خود را شناسایی کنید. قانون 80/20 فرض می‌کند که حتی اگر تیم شما زمان مساوی را برای هر کار در لیست کارهای انجام شده صرف کند، تنها دو مورد از آن وظایف، بخش عمده‌ای از نتایج پروژه را به همراه خواهند داشت.

بنابراین، برای اعمال اصل پارتو، باید فهرستی از تمام کارهایی که برای تکمیل پروژه باید انجام شوند، تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در این لیست وظایف قرار داده‌اید. پس از تهیه فهرست، در نظر بگیرید که کدام کارها بیشترین تأثیر را بر پروژه خواهند داشت تا بالاترین نتیجه را داشته باشند. برخی از کارها ممکن است کوچک به نظر برسند، اما گاهی اوقات کارهای کوچکتر بیشترین تأثیر را دارند.

اعمال اصل پارتو را با مجموعه سینرژی تجربه کنید!

در این مقاله اصل پارتو را تعریف کرده، مزایا و معایب آن را نام برده و نحوه اعمال آن برای بهره وری بالاتر را شرح دادیم. به منظور اعمال دقیق اصل پارتو می‌توانید با مجموعه کوچینگ سینرژی همراه شوید.

مجموعه سینرژی با مدیریت جناب آقای مهندس حسین قریب گرکانی اداره می‌شود.  این مجموعه با ارائه خدمات مشاوره‌ای_آموزشی در سه زمینه خودشناسی، خودسازی و خودباوری شما را در دریافت مهارت‌های چندگانه زندگی همراهی می‌کند. شما می‌توانید از خدمات آموزشی، مشاوره‌ای و کارگاهی مجموعه سینرژی بهره‌مند شوید و گام‌های مفید و مؤثری برای زندگی و کسب و کار خود بردارید.

جهت رزرو وقت مشاوره آنلاین یا حضوری، ثبت‌نام و عضویت در دوره‌های مدرسه سینرژی و شرکت در تورهای توسعه فردی می‌توانید از طریق راه‌های ارتبطی زیر اقدام کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی: @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • و گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس: club30

کارشناسان مجموعه سینرژی برای پاسخگویی تماس، اکانت تلگرام و دایرکت پیج در روزهای کاری از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر در خدمت رسانی به شما آماده است.

پرسش های پرتکرار در زمینه اصل پارتو یا قانون 20/80:

قانون 80-20 اصل پارتو چیست؟

قانون 80-20، که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می شود، یک سخن  آشنا است که ادعا می کند 80٪ از نتایج (یا خروجی ها) ناشی از 20٪ از همه علل (یا ورودی ها) برای هر رویداد خاص است. در تجارت، هدف قانون 80-20 شناسایی ورودی هایی است که بالقوه بیشترین بهره وری را دارند و آنها را در اولویت قرار می دهد.

اصل پارتو با مثال چیست؟

اگر یک کار مشاوره دارای 100 مشتری باشد، طبق اصل پارتو، 80 درصد از درآمد مشاور مالی باید از 20 مشتری برتر باشد. این 20 مشتری دارای بالاترین میزان دارایی و بالاترین هزینه های دریافتی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *