بررسی ها, راهنما

عشق یک طرفه؛ جاده ای با انتهایی ناخوشایند

عشق یک طرفه

عشق یک طرفه چه سرانجامی دارد؟ متأسفانه اغلب ما انسان‌ها در طول زندگی درگیر روابطی می‌شویم که همچون جاده‌ای یکطرفه، ما را به قهقرای ناامیدی و تجربه‌ی تلخ‌ترین و بدترین احساسات و فرجامی ناخوشایند می‌برند. این وضعیت می‌تواند بسیار آزاردهنده و استرس‌زا باشد. با این حال، احساسات و نیازها را هم نمی‌توان سرکوب کرد. بنابراین راه حل منطقی و درست پیش روی ما این است که از این جاده یک طرفه خارج شویم و قدری به خود بیایییم. در ادامه می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید. در این مقاله از 30NERGY به بررسی علائم، عواقب و راهکارهای خروج از عشق یک طرفه می‌پردازیم.

عشق یک طرفه چیست؟

عشق یک طرفه زمانی رخ می‌دهد که نسبت به کسی احساسات عاشقانه دارید، اما او به هیچ وجه یا فقط به صورت دوستانه احساسات شما را بازتاب می‌دهد یا سیگنال‌های واضحی از بی‌علاقگی می‌فرستد که شما به دلیل شیفتگی‌تان اشتباه تعبیر می‌کنید. عشق یک طرفه باعث درد عاطفی عمیق در انسان‌ها می‌شود. هیچ راهی برای جلوگیری از کاهش درد آن تا زمانی که مبتلایش هستید، وجود ندارد. اگر کسی احساسات شما را متقابلاً پاسخ نمی‌دهد، تلاش برای برقراری تماس با او هیچ نکته قابل توجیهی ندارد، و هیچ فایده‌ای برای صحبت در مورد یک رابطه صرفاً برای رویاپردازانه یک طرفه وجود ندارد. با این کار فقط به خودتان آسیب میزنید و آسیب‌ها را عمیق‌تر می‌کنید.

بهترین کاری که می‌توانید در صورت بروز احساسات نافرجام انجام دهید، این است که هر چه زودتر آنها را رها کنید. اما برای این کار ابتدا باید تشخیص دهید که این یک عشق یک طرفه است و چه علائم و عوارضی برای شما دارد. آن وقت است که تصمیم گیری برای ترک آن، به مراتب راحت‌تر است و احتمال برگشت به آن، محدود می‌شود. ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم که به چه علائمی توجه کنید.

از کجا بدانیم در یک عشق یک طرفه ایم؟

عشق یک طرفه می‌تواند ابعادی بیمارگونه پیدا کند. این حالت اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که شریک طرد شده از عزت نفس پایین رنج می‌برد. تشخیص عشق یک طرفه ساده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. اما این کاملاً طبیعی است که در ابتدا نخواهیم به این واقعیت اعتراف کنیم. با این حال، شما باید ترمز اضطراری را با علائم زیر بکشید:

تمام تلاش‌های تماس از شما ناشی می‌شود

تمام تلاش‌های تماس از شما ناشی می‌شود

طرف مقابل هرگز به انتخاب خود با شما تماس نمی‌گیرد، مگر اینکه به کمک شما نیاز داشته باشد. در غیر این صورت، تمام تماس‌ها و مکالمات، توسط شما آغاز می شود.

بهانه‌های دائمی

اگر می‌خواهید آن شخص را ملاقات کنید و با او درباره رابطه‌تان جدی صحبت کنید، به نظر می‌رسد که او همیشه بهانه‌ای کم و بیش قابل قبول برایتان آماده کرده است که چرا (دوباره) این وقت برای ملاقات یا صحبت مناسب نیست. حتی اگر جلسه‌ای برگزار شود، آن شخص به جای اینکه در جمع با شما ظاهر شود، محیط خصوصی را ترجیح می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تحلیل رفتار متقابل؛ واکاوی رفتارهای فرد در محیط

هیچ سوال بعدی پرسیده نمی‌شود

آن شخص هرگز نمی‌پرسد که شما در مورد روحیات و علائق و سلائق خود به او بگویید. همچنین به دنبال گفتگوهای عمیق نیست. همه موضوعاتی که فراتر از شوخی‌های بی ضرر است، منحصراً توسط شما آغاز می‌شوند.

طرف مقابل، شما را از خود دور نگه می‌دارد

شما به وضوح احساس می‌کنید که نباید در بهش‌های مختلف زندگی این شخص حضور داشته باشید. حتی ممکن است هرگز او را در خانه‌اش ملاقات نکرده باشید. شما به دوستان یا خانواده‌ی او معرفی نشده‌اید. وقتی در مورد آینده صحبت می‌شود، شما نقشی در برنامه‌ها و ایده‌آل‌های او ندارید.

منافع او اولویت دارد

هنگام برنامه ریزی برای زندگی روزمره، زمان صحبت با شما در آخرین اولویت‌های اوست یا اصلاً برایش اولویت ندارد و طبق خواسته‌ی شما و صرفاً از طرف شما لابلای امور روزمره‌اش انجام می‌شود. این در حالی است که همه امور روزمره و سرگرمی‌ها و همچنین تعهدات مختلف دیگر اساساً اولویت‌های فردی هر انسانی است.

تلاش برای معاشقه نادیده گرفته می‌شود

آیا می‌خواهید از طریق معاشقه‌های صریح و بدون هیچ پاسخی، علایق عاشقانه خود را نشان دهید؟ دو توضیح برای این حالت وجود دارد: یا شخص مورد علاقه شما عمداً و به دلایل مختلف، تلاش‌های شما را برای معاشقه نادیده می‌گیرد، یا این تصور که ممکن است شما عاشقش باشید، برای او آنقدر دور از ذهن است که حتی معاشقه شما را چنین تعبیر نمی‌کند. در عوض فکر می‌کند که صرفاً در حال ابراز نیازهای جنسی خود هستید.

با شما مانند یک دوست رفتار نمی‌شود

عشق حقیقی، اگرچه مسیری پر پیچ و خم و پر چالش دارد، اما در نهایت، باشکوه و زیباست. و هر دو طرف رابطه عاشقانه، قبل از عاشق بودن، دو دوست خوب برای همدیگر هستند. زمانی که در رابطه‌ای با شما مانند یک دوست رفتار نمی‌شود، یعنی یک جراغ خطر روشن است! شما در قاموس دو انسان، قبل از هر نوع رابطه‌ای باید همدیگر را دوستِ خود بدانید، به هم اعتماد داشته باشید، با هم وقت بگذرانید و برنامه‌های مشترک داشته باشید. سپس عاشق هم باشید. چرا که عشق، نیازمند بلوغ عاطفی و ذهنی افراد است. و افرادی که در حداقل تعامل اعم از روابط دوستانه با انسان‌های دیگر مماشات می‌کنند، نمی‌توانند در مسیر روابط عاشقانه قرار بگیرند.

دیگری از امور عشقی خود می‌گوید

عشق یک طرفه را می‌توان به راحتی با این واقعیت تشخیص داد که طرف مقابل، همواره داستان‌های عشق گذشته خود را برای شما طوری تعریف می‌کند که گویی مشغول تعریف فیلم‌های مورد علاقه خود است. به خودتان رجوع کنید؛ شما اگر به فردی علاقه‌مند باشید، معمولاً نسبت به طرح و بازگویی این موضوعات چقدر محتاط هستید؟ گشاده‌رویی بیش از حد و تعاریف مداوم از داستان‌های عشق پیشین، می‌تواند به این معنی باشد که طرف مقابل به شما علاقه‌ای ندارد و احساسات شما برایش اهمیت چندانی ندارد.

بیشتر بدانید: کوچیگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

هدایا و توجهات رد می‌شود

هدایا و توجهات رد می‌شود

کسانی که هدایای یک نفر را پس می‌دهند، نمی‌خواهند نسبت به طرف مقابل احساس وظیفه کنند. در این مورد، پیشنهاد سفر با هم نیز اغلب مورد استقبال قرار نمی‌گیرد. با این نشانه نیز شما می توانید دریابید که  در یک جاده یکطرفه عشقی قدم نهاده‌اید.

با عشق یک طرفه چه کنم؟

برای غلبه بر عشق یک طرفه، سریع‌تر این رابطه را با تمام سختی‌ها و رنج‌ها ترک کنید. در این هنگام یک چیز مهم‌تر از همه چیز است: مراقبت از خود؛ چرا که طرد شدن به عزت نفس انسان، آسیبی اساسی می‌زند. بنابراین، دست به کار شوید و خودمراقبتی را تمام عیار شروع کنید. روی چیزهایی تمرکز کنید که شما را خوشحال می‌کند. این می تواند یک سرگرمی (جدید) یا حضور در کنار افراد آشنا باشد که از شما در غم و اندوه حمایت خواهند کرد. البته خیلی زود باید خود را با شرایط جدید تنهایی وفق دهید و در پی این نباشید که با شلوغی‌ها از تنهایی فرار کنید. باید بپذیرید که تنهایی و رنج نهفته در آن، بخشی از فرآیند است. اما می‌توان با خودآگاهی و تمرین‌های عزت نفس، از اثرات منفی تنهایی کم کرد و در جهت بهبود رابطه با خودتان قدم‌هایی برداشت. همواره و همواره در نهانِ هر تصمیم و رنج و تنهایی، “پذیرش” مهم‌ترین بخش ماجراست. بپذیرید که عشقتان یک طرفه بوده، بپذیرید که به خاطر احترام به خودتان، انتخاب کرده‌اید از آن بیرون بیایید، بپذیرید که حال بدتان طبیعی است و نباید مانع بروز احساسات خود شوید. با پذیرش اینها، بهتر و منطقی‌تر پیش می‌روید و از دوران دردناک طردشدگی سریع‌تر عبور می‌کنید.

عشق نافرجام چقدر طول می کشد؟

گفتن اینکه خود عشق یک طرفه و دوران پس از ترک آن چقدر طول می‌کشد، به طور کلی و با یک آمار ثابت، دشوار است. در حالی که برخی از افراد می‌توانند چندین هفته و ماه و حتی سال، با عشق یک طرفه زندگی کرده باشند، برخی افراد نمی‌توانند حتی طی مدت کوتاهی با آن کنار بیایند. اما به هر حال، رد شدن از آن، کار آسانی نیست و دوران سختی را سپری خواهید کرد. بهتر است خود را آماده کنید. البته مدت این دوران هم بسته به شرایط روحی و فکری و خانوادگی هر شخص متفاوت است. این بستگی به این دارد که احساسات در دوران رابطه چقدر عمیق بوده‌اند و چه پاسخی به آنها داده شده. برخی در مدت کوتاهی می‌‌توانند با آن کنار بیایند، برخی دیگر باید برای یک سال یا حتی چندین سال با این تجربه دردناک دست و پنجه نرم کنند. ایام عزاداری به طور متوسط یک سال طول می‌کشد، اما باز هم طبق سرفصل‌هایی که گفتیم، ممکن است متغیر باشد.

عشق به خود را تقویت کنید

هرچه ارزش وجودی خود فرد برایش کمتر باشد، غلبه بر عشق یک طرفه برایش دشوارتر است. اینجا اهمیت عزت نفس، بسیار مشخص است. یک گزینه ارزشمند برای ترمیم عزت نفس و کمک برای خروج از ابن بحران، گفتگوی موثر با کوچ رابطه است. با کمک یک روش کوچینگ اثبات شده، یاد خواهید گرفت که خود حقیقی‌تان را با همه‌ی ناکامی‌ها و اشتباهات، بهتر و بیشتر بشناسید و دوست بدارید و عزت نفس خود را در درازمدت تقویت کنید. با این کمک می‌توانید تشخیص دهید که کدام باورهای منفی در زندگی روزمره، شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و یاد بگیرید که چگونه آنها را رها کنید. اعتماد به نفس سالم به شما کمک می‌کند تا باز هم بتوانید به اهداف شخصی خود در زندگی فکر کنید و به سوی آنها قدم بردارید.

ما در مدرسه سینرژی با حضور کوچ‌های روابط حاذق و کارآزموده، در صدد این هستیم که بتوانیم بخشی از مشکلات شما را پوشش دهیم تا در بحران‌های عمیق عاطفی، تنها نمانید.

 پرسشهای پرتکرار در زمینه عشق یک طرفه

عشق یک طرفه چیست؟

این نوع از رابطه، شامل داشتن احساسات عاشقانه قوی نسبت به شخص دیگری است که چنین احساسی را متقابلاً به شخص اول ندارد. این یک تجربه یک طرفه است که می‌تواند افراد را با احساس درد، اندوه و شرم زیادی مواجه کند و آزار دهد.

آیا عشق یک طرفه می‌تواند احیا شود؟

معمولاً تلاش برای حفظ روابط یک طرفه به امید احیا، می تواند دردناک‌تر باشد. برای اینکه به خودتان زمان بدهید، مرزهای مشخص زمانی تعیین کنید و درباره این مرزها با شخص دوم صحبت کنید و درخواست خود را برای احیای رابطه اعلام کنید. مرز اول که تمام شد و خبری از احیای رابطه نرسید، بلافاصله به فکر تصمیمی جدی برای این رابطه باشید.

عشق واقعی چیست؟

عشق واقعی شامل رشد متقابل، حمایت، پذیرش، توجه، احترام و درک است. هر دو شریک برای خوشبختی و رفاه یکدیگر تلاش می‌کنند، وقت می‌گذارند و سرمایه گذاری می‌کنند. عشق واقعی به معنای پذیرفتن نواقص یکدیگر در کنار ویژگی‌های خوب اوست و دوست داشتن کل فرد، با همه‌ی ویژگی‌های حتی ناخوشایند اوست. چرا که در مسیر رابطه، این نقص‌ها پایدار نخواهد بود و توجه و تمرکز طرفین بر رشد و پوشش ضعف‌های یکدیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *