آموزشی, راهنما

انگیزه برای درس خواندن؛ راهکارهایی برای یادگیری موثر

انگیزه برای درس خواندن

وقتی کوهی از تکالیف و مطالعه در پیش دارید، شروع کار ممکن است غیرممکن به نظر برسد. ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه قبل از شروع مطالعه به چارچوب ذهنی مناسبی دست پیدا کنید و خود را از رکود انگیزه خلاص کنید. این مقاله از سایت 30NERGY را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه از تعلل در مطالعه خودداری کنید، حتی زمانی که خسته هستید تمرکز کنید و برای انجام تکالیف مدرسه انگیزه پیدا کنید.

راه هایی باری افزایش انگیزه برای درس خواندن

چه چیزی دانش آموزان را به یادگیری تشویق می‌کند و چگونه می‌توانیم آنها را تشویق کنیم؟ دانش آموزان ممکن است به دلایل مخالف اعم از علاقه به یک موضوع، موفقیت قبلی آنها در یک موضوع خاص، تمایل به خشنود ساختن والدین یا معلمان یا صرفاً با انگیزه خود برای موفقیت برانگیخته شوند. در اینجا به تکنیکی کاربردی اشاره می‌کنیم:

تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو بسیار ساده است:

  • 25 دقیقه مطالعه کنید.
  • 5-10 دقیقه استراحت کنید.
  • چرخه را 4 بار تکرار کنید.
  • استراحت طولانی‌تری داشته باشید.

البته، انواع مختلفی از این تکنیک وجود دارد و ممکن است متوجه شوید که فواصل مطالعه کوتاه‌تر را دوست دارید. یا شاید فقط بتوانید این چرخه را سه بار تکرار کنید تا زمانی که به استراحت طولانی‌تری نیاز داشته باشید. مهم نیست که چگونه آن را برای خود تنظیم می‌کنید، وقتی می دانید وقفه‌ای در راه است، مطالعه را برای مدت طولانی، آسان‌تر می‌کند.

برای کمک به پیگیری زمان و اطمینان از اینکه دائماً ساعت را چک نمی‌کنید، یک تایمر برای جلسات مطالعه و استراحت خود تنظیم کنید. شما می‌توانید با بلند شدن و انجام کارهای فیزیکی که باعث پمپاژ خون شما می‌شود، از استراحت خود نهایت استفاده را ببرید. اگر از وقفه‌های خود برای تماشای 10 دقیقه یک برنامه تلویزیونی استفاده می‌کنید، احتمالاً در روند درس خواندن شما اختلال ایجاد می‌شود.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

پیدا کردن انگیزه برای درس خواندن و امتحانات

دانستن اینکه می‌خواهید در آینده چه کاری انجام دهید و برای چه چیزی مطالعه می‌کنید، در بسیاری از موارد به شما کمک می‌کند، اما وقتی مجبور می‌شوید برای امتحانی مطالعه کنید که دوستش ندارید، چه اتفاقی می‌افتد؟ دیگر نمی‌توانید آن درس را بفهمید. مغز شما مانعی سرسخت برای فهمیدن درسی که دوستش ندارید، در مقابل ذهن شما می‌گذارد. با این حال، تنها راه پیدا کردن انگیزه و خواندن این درس،  پذیرش و قبولاندن این نکته به خود است که به هر حال، این درس باید گذرانده شود.

داشتن یک فضای مطالعه مشخص برای ایجاد انگیزه در درس خواندن

فضای مطالعه خود را آماده کنید

بر کسی پوشیده نیست که انسان ها موجوداتی هستند که زود عادت می کنند و داشتن یک فضای مطالعه مشخص، رویکرد خوبی برای تمرکز و عادت به یک کار مشخص مانند مطالعه است. گوشه‌ای را سازماندهی کنید که قصد دارید به طور منظم در آن مطالعه کنید و آن را با کاغذ، لوازم التحریر، یادداشت‌های چسبناک و یک فنجان از نوشیدنی مورد علاقه خود مرتب کنید. در نتیجه، اینجا همیشه شما را به یاد درس خواندن می اندازد و انگیزه ای مضاعف ایجاد خواهد کرد.

با چیزهای سخت شروع کنید

بهترین کار این است که دلهره‌آورترین کارها را از سر راه بردارید. وقتی برای مطالعه می‌نشینید، ابتدا آماده باشید که به سخت ترین موضوع، تکلیف، سوال حمله کنید تا بعداً وقتی خسته شدید نگران آن نباشید. به شما توصیه می‌کنیم به محض اینکه درس خواندن را شروع کردید، خیلی زود به سخت‌ترین تکالیف حمله کنید و انهارا با قدرت، ضربه فنی کنید.

اهمیت ذهنیت درست در ایجاد انگیزه برای درس خواندن

ذهنیت درست برای خود ایجاد کنید

به جر در نظر داشتن این نکته که این امتحان تنها بخش کوچکی از تحصیل شماست، باورهای محدود کننده خاصی وجود دارد که می‌توانید قبل از شروع مطالعه به آنها بپردازید. به جای اینکه به این فکر کنید که چقدر ممکن است چیزی کسل کننده یا بی ربط به نظر برسد، آن را به عنوان یک سختی موقت در یک بخش از زندگی حرفه‌ای خود تصور کنید. سعی کنید آن را به عنوان سنگ بنای دانش، نظم و فداکاری خود در نظر بگیرید. به هر حال، در مسیر زندگی گاهی باید برای چیزی که می‌خواهید بجنگید و از چاله‌ها و سنگلاخ‌های زیادی بگذرید و این همیشه راحت نخواهد بود.

شما باید برای تغییر طرز فکرتان، تلاش کنید. نحوه صحبت ما با خود تأثیرگذار است و عمیقاً در آگاهی ما بازتاب می‌یابد. گفتگوی ذهنی با خود بسیار بسیار در اقدامات شما اثرگذار است. برای مثال، جملاتی مانند «خیلی از این کار بدم می‌آید» یا «نمی‌توانم انجامش دهم» یا «برای این کار خیلی احمق هستم» را هرگز نگویید. موقعیت کنونی را به عنوان یک چالش در نظر بگیرید، اما همیشه به خود یادآوری کنید که شما به دلایل خیلی مهم و به خاطر حصول نتایج مهم، می‌توانید با هر چالشی که برایتان پیش می‌آید، مبارزه کنید فارغ از فکر اضطرایب نتیجه‌ی این مبارزه.

بیشتر بخوانید: راز موفقیت چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت؟

فقط انجامش بده!

اراده کافی نیست و نظم و اقدام، نقش زیادی در انگیزه مطالعه شما دارند. اضطراب، دستپاچگی و بی قراری فقط اوضاع را بدتر می‌کند، پس با طرز فکر درست و مدیریت فضای ذهن، آن‌ها را دور بریزید و دست به کار شوید؛ حتی اگر از آن متنفرید. به طور جدی، به خودت قول بده که 20 دقیقه از وقتت را صرف کنی تا ببینی کمی نظم و اقدام چه کارهایی می توانند انجام دهد. اقدام هر چند کودک، چندین برابر ارزشمندتر از اندیشه‌های هرگز عمل‌نشده است. مهم نیست کجای مسیر هستید، مهم نیست نتیجه دقیقاً چه می‌شود، مهم این است که بلند شوید و انجامش دهید. ما در مدرسه سینرژی در پی آموزش این مفاهیم به طور عملی به کودکان هستیم.

پرسش های پرتکرار درزمینه انگیزه برای درس خواندن

چگونه می‌توانید انگیزه مطالعه را در خود ایجاد کنید؟

شما می‌توانید با یافتن دلیل کاری که انجام می‌دهید و تعیین اهداف روشن، خود را برای مطالعه، انگیزه دهید. چه بخواهید به مردم کمک کنید، چه بخواهید یک رکورد جهانی ثبت کنید، یا یک دانشمند مشهور شوید یا از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید، دانستن چرایی آنچه می‌خواهید، همواره انگیزه خوبی خواهد بود.

چگونه برای مطالعه انگیزه پیدا می کنید؟

برای اینکه انگیزه مطالعه داشته باشید، در چیزی که مطالعه می‌کنید، معنی و ماهیت معنایی پیدا کنید. اینگونه فکر کنید که شما همیشه برای افزایش دانسته‌ها و ارتقاء دانش خود مطالعه می‌کنید و هر چیزی که یاد می‌گیرید، شما را به جایگاه رویایی خود در زندگی می‌رساند. وقتی کاری را انجام می‌دهید، به خود پاداش دهید و پیشرفت‌های خود را پیگیری کنید.

چگونه انگیزه مطالعه را حفظ می کنید؟

برای حفظ انگیزه مطالعه، پیشرفت خود را پیگیری کنید، موفقیت‌های کوچک و بزرگ را جشن بگیرید (و یک هدیه گاه به گاه) به خود پاداش دهید. یک دوست به اصطلاح حریف مطالعه‌ای پیدا کنید تا با همراهی، حس و انگیزه بهتری نسبت به مطالعه داسته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *