آموزشی, راهنما

کوچینگ ازدواج و راهنمایی برای ازدواجی موفق

کوچینگ ازدواج

به همان اندازه که ما کسی را دوست داریم، ممکن است شریک زندگی ما مشکلاتی داشته باشد. در روابط نیز لحظات شادی وجود دارد؛ شما و شریک زندگی‌تان با هم می‌خندید و اوقاتی خواهید داشت که برایتان ارزشمند است. با این حال، مواقعی نیز وجود دارد که سخت خواهد بود. شما گریه خواهید کرد و یافتن راه‌هایی برای مشاهده‌ی چشم در چشم برخی مسائل، چالش برانگیز خواهد بود.

به همین دلیل است که برخی افراد به دنبال کوچینگ ازدواج هستند. در حالی که مشاوره ازدواج  نیز می‌تواند مفید باشد. مربیگری ازدواج با مشاوره متفاوت است. مشاوره می‌تواند در حمایت از افراد که برای تقویت یا بازسازی روابط خود تلاش می‌کنند، مفید باشد. در این مقاله از سایت 30nergy و بر اساس تجربیات جلسات متعدد با مراجعان در مدرسه سینرژی، به موضوع مهم کوچینگ ازدواج، خواهیم پرداخت.

کوچینگ ازدواج چیست؟

علاوه بر مشاوره‌ی زوجین، امکان شرکت در کوچینگ ازدواج نیز وجود دارد. در حالی که مشاوره ازدواج، بر آنچه در گذشته اتفاق افتاده تمرکز دارد و می‌تواند منجر به پیدا کردن مشکل شود، فرآیند کوچینگ، زمان حال را بررسی می‌کند. یک مربی ازدواج می‌خواهد که زوج به جای اینکه لحظات دردناک را تجربه کنند، به جلو حرکت کنند.

کوچینگ ازدواج، فرآیندی راه حل‌محور است. این زوج ممکن است ندانند که چگونه مشکلات خود را حل کنند و این چیزی است که مربی ازدواج برای کمک به آن، مهارت دارد. هر ازدواجی منحصر به فرد است و نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد؛ مربیان تشخیص می‌دهند که شرکای یک رابطه به نام ازدواج، به راه حل‌های منحصر به فرد هم نیاز دارند. یک مربی عالی ازدواج به زوج کمک می‌کند تا بفهمند بهترین راه برای برقراری ارتباط با یکدیگر چیست و چگونه در حال حاضر در کنار هم به منحصرترین نحو، زندگی کنند.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست؟

متفاوت دیدن زندگی

مربیان ازدواج می‌توانند با دیدگاهی تازه به روابط نگاه کنند. به عنوان یک طرف خارجی که به زوج اهمیت می‌دهد، می‌توانند پویایی‌ها یا الگوهایی را که زوج‌ها از دست داده‌اند شناسایی کنند؛ زیرا آن‌ها بیش از حد در مشکلات خود غوطه‌ور هستند و نمی‌توانند ببینند چه چیزی می‌تواند کمک کند. داشتن کسی که بتواند ازدواج را از بیرون مشاهده کند، بسیار ارزشمند است. آن‌ها می توانند هر دو دیدگاه رابطه را ببینند و به زوج‌ها مهارت‌های مقابله‌ای برای مدیریت مسائل ارتباطی و صمیمیت خود ارائه دهند.

یک مربی عالی ازدواج به زوج کمک می‌کند تا طرز فکر خود را تغییر دهند. شاید یکی از شریک‌ها از دیگری رنجیده باشد؛ اگر نیازهای عاطفی خود را ابزار و برآورده نکنید، طبیعی است که از شریک زندگی خود رنجیده باشید. یک مربی ازدواج می تواند با ذره‌بین بر روی نیازهای هر فرد تمرکز کند و به هر یک از شرکای زندگی کمک کند تا به طور موثرتری این نیازها را بیان کنند و ببینند.

کوچینگ ازدواج و دستاوردهای آن

کوچینگ ازدواج و دستاوردهای آن

وقتی در مورد شریک زندگی‌تان منفی فکر می‌کنید، نوع نگاه شما به او عینی نخواهد بود. یکی از کارهای مربی ازدواج شما این است که به شما بیاموزد کینه را کنار بگذارید و به شریک زندگی خود با دیدی متفاوت و مثبت نگاه کنید. فرض کنید که آن دیگری نیت خوبی دارد؛ شما با ایجاد و تقویت این تفاوت‌ها، دستاوردهایی از این قبیل خواهید داشت:

دریافت ابزارهای احساسی

مربیان ازدواج، معلم هستند. آن‌ها نحوه‌ی استفاده از ابزارهای عاطفی را به زوج می‌آموزند تا بتوانند مشکلاتشان را از طریق این ابزارها حل کنند و بهتر ارتباط برقرار کنند. صرف نظر از موقعیت، کوچ ازدواج به دنبال بهترین راه برای پاسخ به یک سناریوی چالش‌برانگیز احساسی است. اگر شما و شریک زندگیتان به یک مربی ازدواج مراجعه می‌کنید، این احتمال وجود دارد که هنوز ابزار ارتباط با شریک زندگی خود را نیافته‌اید. اشکالی ندارد، زیرا مربی شما آنجاست تا به شما بیاموزد چگونه با تعارض‌ها کنار بیایید، صمیمی‌تر شوید و پیوندتان را تقویت کنید.

ارائه پاسخگویی

وقتی شما و همسرتان به سمت کوچینگ ازدواج بروید، اهداف مشترک خود را برای رابطه مشخص خواهید کرد. حتی ممکن است این اهداف را روی کاغذ بنویسید. مربی شما از آنچه می‌خواهید طی فرآیند کوچینگ به دست آورید، آگاه است و آن اهداف را به شما یادآوری می‌کند. شما مسئول اهداف خود هستید؛ مربی نمی‌تواند در جهت اهداف شما کار کند. کوچ‌ها می توانند شما را در مسیر درست نگه دارند و مطمئن شوند که چرا در وهله‌ی اول به کوچ نیاز دارید..

ارائه پشتیبانی

همه‌ی ما در زندگی به حمایت نیاز داریم. داشتن یک سیستم پشتیبانی قابل اعتماد می‌تواند تفاوت بزرگی در نگرش و دیدگاه ما ایجاد کند. وقتی تنها هستید، احتمالاً به این معنی است که شما فاقد آن حمایت هستید. این چیزی است که یک مربی ازدواج به شما و شریک زندگی‌تان ارائه می‌دهد، یک فرد پشتیبان که شما را در دوران سختی در طول رابطه‌تان راهنمایی کند.

هنگامی که ارتباط شما در شرایط بحرانی است، می‌توانید به دنبال یک متخصص سلامت روان باشید تا شما را راهنمایی کند. شما مجبور نیستید به تنهایی در رابطه‌ی مشکل‌دار خود پیمایش کنید. داشتن فردی که هم به شما و هم به همسرتان اهمیت و راهنمایی می‌دهد، بسیار موثر و مفید خواهد بود. یک مربی می‌خواهد ارتباط شما موفق شود و هر سه‌ی شما برای ارتقاء این رابطه تلاش کنید.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

مطرح کردن چالش‌ها

مربیان ازدواج، شما را به چالش می‌کشند. آن‌ها این کار را با عشق و اغلب از طریق عشق سخت انجام می‌دهند. اگر در حال انکار هستید و سعی می‌کنید از نگاه کردن به حقایق سخت اجتناب کنید، یک مربی ازدواج وجود دارد تا به شما کمک کند تا با این حقایق روبرو شوید.

ضروری است که در زندگی زناشویی خود به مسائل، واقع‌بینانه‌تر نگاه کنید تا بتوانید راهکارها را برای خود و شریک زندگی‌تان به درستی انجام دهید. مربی ازدواج، واقع‌بین است. او می‌کوشد به شما کمک کنند تا یاد بگیرید چگونه از ابزارهای موجود در جعبه ابزار احساسی خود استفاده کنید.

آیا کوچینگ ازدواج مناسب است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مربیگری ازدواج ممکن است برای رابطه‌ی شما با شریک زندگی‌تان ارزش بالایی داشته باشد. اگر متوجه افکار، بحث‌ها یا رفتارهای زیر شدید، ممکن است ارزش داشته باشد که یک مشاوره اولیه را راه‌اندازی کنید:

  • دارید درباره طلاق بحث می‌کنید.
  • امیدوارید همه چیز متفاوت باشد.
  • شما نگران این هستید که فرزندانتان، شما و شریک زندگیتان را در تعارض ببینند.
  • شما در مورد اینکه چگونه ارتباط خود را اصلاح کنید دچار مشکل هستید.
  • شما بسیار نگران آینده هستید.

ازدواجی موفق با کوچینگ ازدواج

ازدواجی موفق با کوچینگ ازدواج

همه‌ی آنچه که در این مقاله گفته شد، دلایل معتبری هستند که نشان می‌دهد چرا کوچینگ ازدواج می‌تواند تفاوت ایجاد کند و به شما و شریک زندگی شما کمک کند. دلایل بیشتری وجود دارد که می‌توانید به دنبال یک مربی ازدواج باشید؛ شما و همسرتان می توانید در مورد مزایای مربیگری در مقابل مشاوره صحبت کنید. مهم‌ترین نکته این است که متعهد به حل این مشکلات در ازدواج خود باشید. اگر می‌خواهید به این مسائل بپردازید، کوچینگ ازدواج می‌تواند به شما در رسیدن به آن کمک کند.

پرسش‌های پرتکرار درباره کوچینگ ازدواج

مربی ازدواج چیست؟

مربی ازدواج کسی است که به طور خاص بر روی طرفین رابطه‌ی زناشویی تمرکز می.کند. یک مربی ازدواج به کسانی که در یک رابطه‌ی زناشویی هستند، کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه یکدیگر را به عنوان شریک به بهترین شکل در آغوش بگیرند.

در کوچینگ ازدواج چه نکاتی مهم است؟

به عنوان یک مربی روابط، باید همیشه با مهارت‌های مربیگری خود هماهنگ باشید. گوش دادن فعال، پرسشگری قدرتمند، ایجاد یک ارتباط واقعی و تمرکز بر یک نتیجه دلخواه، همگی از مهارت‌های مهم کوچینگ ازدواج هستند. در کنار این موارد، دادن بازخورد عملی به مخاطبان شما کمک می‌کند تا روابط را شناسایی و پرورش دهند.

چرا کوچینگ ازدواج مهم هستند؟

کوچینگ ازدواج به زوج‌ها کمک می‌کند تا بفهمند که آیا یک رابطه‌ی پویا، عاطفی و سالمی دارند یا خیر. آن‌ها به زوج‌ها کمک می‌کنند تعهدات خود را بازتعریف و تجدید کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *