بررسی ها, معرفی

شخصیت INTP، مشخصات و حرفه‌های سازگار

شخصیت INTP

شخصیت INTP یکی از ۱۶ پروفایل روانشناختی است که توسط پرسشنامه MBTI (نماگر نوع مایرز بریگز) شناسایی شده است. این مطالعه، روابط بین فردی را هم در حوزه خصوصی و هم در محیط حرفه‌ای تحلیل می‌کند. در این مقاله از 30nergy، کارکرد این مطالعه، ویژگی‌های شخصیتی پروفایل‌های INTP، دید آن‌ها از دنیای کار و حرفه‌هایی را که در آن شکوفا خواهند بود، به شما ارائه می‌کنیم.

تعریف شخصیت INTP و پروفایل‌های گوناگون آن

در دهه ۱۹۶۰ بود که دو روانشناس آمریکایی (ایزابل مایرز و کاترین بریگز) تست شخصیت MBTI را ایجاد کردند. از طریق این پرسشنامه، که از آن زمان تکامل یافته است، آن‌ها عملکردهای مسلط و کمکی را که بر واکنش‌های ما به دنیای خارج حاکم است، تجزیه و تحلیل می‌کنند. برای خواندن ساده نتایج، می‌توان گفت که چهار محور وجود دارد که هر کدام دارای دو مقدار مخالف هستند. سپس ترکیبی از هشت مفهوم، انواع مختلف پروفایل‌ها را تعریف می‌کند.‌ برای این کار، حروف اول کلمات انگلیسی، مقدار غالب هر محور را به هم مرتبط می‌کند. اینگونه است که ۱۶ پروفایل روانشناختی به وجود می‌آید. بنابراین ترجیحات همه حول ارزش‌های زیر می‌چرخد:

جهت گیری انرژی
این محور، چگونگی درک فرد از تعاملات با دنیای بیرون را برجسته می‌کند. در زبان انگلیسی بین برونگرایی (E) و درونگرایی (I) تفاوت قائل می‌شویم. در زبان فرانسه، ما راحت‌تر از برون‌گرا یا درون‌گرا صحبت می‌کنیم، در حالی که از اصطلاحات لاتین نیز استفاده می‌کنیم.
جمع آوری اطلاعات
این مرحله که مرحله دوم است، به درک چگونگی دریافت و جذب اطلاعات جدید کمک می‌کند. مفهومی از احساس (S) یا شهود (N) وجود دارد. در اینجا، در فرانسه و انگلیسی، واژگان یکسان است.
تصمیم گیری
در این محور که محور سوم است، مطالعه می‌کنیم که بر اساس کدام مدل می‌توان تصمیم گرفت. در زبان انگلیسی، مقادیر Thinking (T) و   Feeling (F)  به فرانسوی به عنوان «فکر» و «احساس» ترجمه شده است.
نحوه عمل
در نهایت، این مطالعه انگیزه‌های اقدام را تجزیه و تحلیل می‌کند. این آخرین حرف نمایه است که در انگلیسی از حروف اول کلمات قضاوت (J) و ادراک (P) استفاده می‌کند، در زبان فرانسوی، «قضاوت» و «درک» خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

اولویت یک شخصیت INTP

بیایید ویژگی چهار ارزشی را که در شخصیت INTP غالب است، کشف کنیم.
درونگرایی
یک فرد درونگرا، محتاط است و ترجیح می‌دهد در یک دایره کوچک و نزدیک تعامل داشته باشد. به محض اینکه بحثی افراد زیادی را گرد هم می‌آورَد، تلاش برای برقراری ارتباط، در فرد درونگرا نیاز به انرژی زیادی دارد. با این حال، شخصیت‌های درونگرا می‌دانند که چگونه نوع دوستی خود را نشان دهند و از برجسته کردن موفقیت‌های اطرافیان خود دریغ نمی‌کنند.
بینش
با ارجحیت انتزاعی بر عینی، شهودی‌ها از اطلاعات جدید با چشم انداز زیاد استقبال می‌کنند. در عوض، آن‌ها به دنبال تصور چشم انداز ارائه شده توسط این اطلاعات جدید به جای پیامدهای فوری آن هستند. به عنوان یک قاعده کلی، افرادی که مشخصات شهودی دارند، ترجیح می‌دهند فاصله مشخصی را از موضوعاتی که با آنها سروکار دارند، حفظ کنند. وارد شدن به جزئیات و درک عملکرد دقیقشان مورد علاقه آنها نیست.
فکر
وقتی تصمیم‌ گیری تحت سلطه فکر باشد، از منطق تبعیت می‌کند و جایی برای احساسات باقی نمی‌گذارد. فقط معیارها و حقایق عینی در نظر گرفته می‌شوند. با ارزش «فکر»، تصمیمات برای سودمندی و شایستگی آن‌ها گرفته می‌شود. یک موقعیت اجتماعی یا شخصی هرگز نمی‌تواند بر انتخاب تأثیر بگذارد. در واقع، آن‌ها اغلب افرادی هستند که سرد و بی‌احساس به نظر می‌رسند. با این حال، اینطور نیست، بلکه به سادگی در هنگام تصمیم گیری، به ویژه در زمینه حرفه‌ای، عاطفه برای آن‌ها یک ضعف است.
ادراک
این افراد برای اقدام به زمان نیاز دارند، زیرا منتظر گزینه بهتری هستند. اگر نتوانید به اندازه کافی سریع عمل کنید، زمانی که یک عمل ضروری می‌شود و دیگر مورد نظر نیست، می‌تواند مشکل ساز شود.
علاوه بر این، این گشودگی به تغییر باعث می‌شود این نوع نمایه‌ها به عنوان افراد همه کاره ظاهر شوند. بلاتکلیفی، آن‌ها را وادار می‌کند تا همه گزینه‌ها را بدون انتخاب واضح در نظر بگیرند. انتخاب یک روز آن‌ها ممکن است با انتخاب روز بعد مخالف باشد. با این حال، این ویژگی شخصیتی، طیف وسیعی از امکانات را هم در زندگی روزمره و هم در محیط حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

چگونه یک شخصیت INTP را بشناسیم

چگونه یک شخصیت INTP را بشناسیم؟

پس از مرتبط کردن چهار مقداری که بر آن‌ها غالب است، بیایید ببینیم چه چیزی شخصیت INTP را مشخص می کند. اول از همه، باید توجه داشت که پروفایل‌های INTP تنها افرادی هستند که ترجیح می‌دهند به تنهایی و مستقل کار کنند. در واقع آن‌ها از ساختارهای سلسله مراتبی و بیش از حد صلب اجتناب می‌کنند. آن‌ها نه به بوروکراسی علاقه دارند و نه به آداب و رسوم و سنت‌های اجتماعی.
در واقع، مهارت‌های تحلیلی عالی، آن‌ها را به حل موثر مسائل بدون در نظر گرفتن عناصر ذهنی سوق می‌دهد. گاهی اوقات، این پروفایل‌ها تمایل دارند بر روی جزئیاتی تمرکز کنند که باعث می شود کارآیی و روحیه گروهی خود را از دست بدهند. INTP ها ممکن است غافل به نظر برسند، زیرا آنها در حین گوش دادن به بحث، تجزیه و تحلیل می‌کنند. همیشه پذیرای ایده‌هایی نیستند که خیلی مخالف ایده‌های خودشان باشد، با این وجود با هر یک از آنها به طور عینی برخورد می‌کنند و در عین حال کاملاً از نظر احساسی جدا هستند.

بیشتر بدانید: تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس؛ آیا یکی بر دیگری برتری دارد؟

نقاط قوت پروفایل INTP

در محل کار، کارآیی آن‌ها به لطف موارد زیر قابل توجه خواهد بود:
·        حس تحلیل
·        اصالت
·        عطش زیاد برای یادگیری
·        شخصیتی عینی و منطقی
آنها را می‌توان به عنوان انسان‌های کمالگرا نیز تعریف کرد. اما این تصور همیشه ظریف است و بسته به مورد، می‌تواند به عنوان یک نقطه ضعف یا به عنوان یک مزیت تلقی شود.

نقاط ضعف INTP

فعالیت یک نمایه INTP می‌تواند توسط عناصر زیر کند یا مختل شود:
·        بی‌حوصلگی مزمن
·        واکنش‌های غیرحساس و سرد
·        نارضایتی‌های مکرر
·        سهولت قطع ارتباط از مکالمه
·        هرمتیک نسبت به ایده‌های مخالف
با این حال، این موارد برای بهبود، مانع از انطباق INTP ها با محیط‌های کاری مختلف نمی‌شود.

یک شخصیت INTP در زمینه حرفه‌ای

نکته اصلی برای یک فرد INTP این است که از نظر فکری تحریک شود. مسائل باید پیچیده و با آزادی ایده باشند. او ترجیح می‌دهد پروژه‌ها را تولید و طراحی کند و اجرای آن‌ها را به دیگران واگذارد. با تفویض اختیار به این روش، شروع یک پروژه جدید آسان‌تر است.
نمایه INTP به تنهایی یا با همکارانی که دیدگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، بهتر کار می‌کند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند مهارت‌های خود را با هم ترکیب کنند و به طور موثر، منطقی و با پاسخگویی زیاد به جلو حرکت کنند. اگر تعامل اجتماعی به آن‌ها علاقه چندانی نداشته باشد، مانع از این نمی‌شود که INTP ها نیاز به قدردانی توسط مافوق خود نداشته باشند.
برای بیان پتانسیل کامل خود، INTP ها باید احساس آزادی کنند و با کار دشوار یا بیش از حد ساختاریافته مواجه نشوند. همچنین، آن‌ها با سبک مدیریت مشارکتی یا تفویضی به راحتی تکامل خواهند یافت.

مشاغل احتمالی برای یک شخصیت INTP

مشاغل احتمالی برای یک شخصیت INTP

زمینه‌های اصلی که INTP ها می‌توانند در آن پیشرفت کنند، در علم و تحقیق است. در واقع، آنها به عنوان ریاضیدان و همچنین زبان شناس سرآمد هستند. همچنین موارد دیگری که می‌توان برای آنها تصور کرد:
·        زیست شناسان
·        بیوشیمی‌ها
·        فیزیکدانان
·        جامعه شناسان
برای علاقه مندان به دریا، اقیانوس شناس‌ شدن نیز یک گزینه است.

افراد INTP و دنیای تجارت

به عنوان تحلیلگران خوب با چشم انداز عینی، INTP ها با اعداد راحت هستند و کار در جهت سودآوری یک حساب عملیاتی برای آنها کاملاً مناسب است. کنترل مدیریت یا بخش مالی، راه‌هایی برای بهره برداری آن‌ها از موقعیت‌های شغلی هستند. تمام موقعیت‌های مدیریتی در یک ساختار فروش، کالا یا خدمات باید توسط INTP در نظر گرفته شود. این موضوع می‌تواند در قالب نقشی به عنوان مدیر فروش، مدیر بخش ، حساب کلیدی یا فروشگاه باشد.

خلاقیت شخصیت‌های INTP

برای پروفایل‌های خلاقانه‌تر، باید گزینه بازاریابی و تجارت را در نظر گرفت. شخصیت INTP به عنوان یک مدیر بازاریابی، مدیر پروژه بازاریابی دیجیتال یا فروشنده بصری کار می‌کند. در نهایت، تمام مشاغل فناوری اطلاعات که بر ایجاد و خلاقیت تمرکز دارند، احتمالاً مورد علاقه INTP ها هستند. طراح گرافیک، طراح وب یا موارد توسعه دهنده، از جمله مشاغل احتمالی هستند.
بنابراین اگر پروفایل INTP دارید، در بهره گیری از سلیقه خود برای تحلیل و افکار دکارتی خود دریغ نکنید و سعی کنید با کار در علم یا مدیریت کسب و کار شکوفا شوید. استانداردهای بالای شما و کنجکاوی شما، دارایی‌های مهمی برای یک شغل موفق خواهد بود.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه شخصیت INTP

آنها در عشق چگونه هستند؟

این بازه می‌تواند از فوق جدی تا تقریباً ناچیز متغیر باشد. INTP ها دوست دارند ایده‌ها را از گفتگو با شخصی در سطح خود بیرون بیاورند. INTP ها آرامند، نسبتاً بی‌نیاز هستند و کارها را به روش خودشان انجام می‌دهند. اما به شدت وفادار هستند.

چه شغلی برای INTP ها مناسب است؟

آنها تمایل دارند به سمت مشاغلی در زمینه‌های فنی و علمی کشیده شوند و از کسب دانش تخصصی لذت می‌برند.

چگونه با یک INTP صحبت کنیم؟

یک ریتم آرام نشان دهید. از توانایی خود برای ایجاد ایده‌های متعدد و تجزیه و تحلیل منطقی آنها استفاده کنید. هنگام برخورد با جنبه‌های عاطفی، منطقی باشید و بیشتر مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *