بررسی ها, معرفی

مروری بر شخصیت های ESTJ

مروری بر شخصیت های ESTJ

شخصیت ESTJ (مخفف در انگلیسی «extraversion, sensation, thinking, judgment» به معنای برونگرایی) و مخففی است که در چارچوب نشانگر نوع مایرز-بریگز (MBTI) درباره یکی از ۱۶ نوع روانشناختی آزمون ۱ استفاده می‌شود. او یکی از چهار نوع متعلق به خلق و خوی نگهبان است. ESTJ ها یک تیپ شخصیتی نسبتاً رایج هستند که تقریباً ۹٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند. امروز به چند کاراکتر متمایز ESTJ نگاه خواهیم کرد که از تیپ شخصیتی ESTJ در سیستم مایرز-بریگز الگوبرداری شده‌اند. ESTJها نیروهای محرک و مبتکران جهان MBTI هستند. آن‌ها در سازماندهی، فهرست کارها و بهره وری برتر قرار می‌گیرند. ESTJها به عنوان افراد مسلط دیده می‌شوند، اما واقع بین و عمل گرا نیز هستند که آن‌ها را تبدیل به رهبرانی خوب می‌کند. در این مقاله از 30nergy به بررسی این نوع از شخصیت‌ها می‌پردازیم.

 هر کدام از حروف ESTJ نشانه چیست؟

حرف E- یعنی ترجیح برونگرایی بر درونگرایی

آنها تعامل با دیگران را دوست دارند. آنها برخلاف درونگراها که در موقعیت‌های مشابه انرژی خود را از دست می‌دهند و برای بهبودی نیاز به خلوت دارند، اتفاقاً دوست دارند دایره بزرگی از آشنایان داشته باشند و از طریق تماس با دیگران، انرژی به دست می‌آورند.
حرف S – احساس، ترجیح به شهود
آنها بیشتر به طور ملموس و نه انتزاعی استدلال می‌کنند. آن‌ها توجه خود را به جای تصاویر کلی و بزرگ بر جزئیات، و به جای احتمالات آینده بر واقعیت‌های فوری متمرکز می‌کنند.
حرف T – ترجیح دادن تفکر بر احساسات
آنها معیارهای عینی را بالاتر از ترجیحات شخصی قرار می‌دهند. وقتی تصمیم می‌گیرند، به منطق اهمیت بیشتری می‌دهند تا ملاحظات اجتماعی.
حرف  J – قضاوت و ترجیح بر ادراک
آنها فعالیت‌های خود را برنامه ریزی می‌کنند و به سرعت تصمیم می‌گیرند. تمایل آنها به پیش بینی احتمالات یک موقعیت در آینده، به آن‌ها خودکنترلی خاصی می‌دهد که می‌تواند برای انواع ادراک، محدود کننده به نظر برسد.

بیشتر بخوانید: شما به کوچینگ نیاز دارید یا منتورینگ؟

شخصیت‌های انیمه ESTJ

شخصیت‌های انیمه ESTJ

آن‌ها افرادی عملی و واقع بین هستند که به سمت نگرانی‌های واقعی گرایش دارند. آن‌ها دارای امکانات طبیعی هستند، به عنوان مثال، برای تجارت، فعالیت‌های اداری، مدیریت، مکانیک یا حتی حرفه‌های پلیس و ارتش، مناسب هستند. اگر چه به موضوعات نظری که سودمندی آنها را نمی‌بینند علاقه‌ای ندارند، اما اغلب دارای خلق و خوی مسئولانه و مصمم هستند. بنابراین می‌توانند در مواقع لزوم از ویژگی‌های برونگرایی خود استفاده کنند و رسالت خود را جدی بگیرند.

شخصیت‌های ESTJ چگونه شخصیت‌هایی هستند؟

آنها انگار سازماندهی شده‌اند برای خروجی گرفتن از کارها و دوست دارند قبل از انجام فعالیت‌های خود، برنامه ریزی کنند. آن‌ها می‌توانند مدیران خوبی باشند، به خصوص زمانی که تلاش می‌کنند تا احساسات و دیدگاه‌های دیگران را در نظر بگیرند، چیزی که اغلب مدیران اصلاً نمی‌دانند! در غیر این صورت ممکن است بیش از حد، سفت و سخت و مستبد تلقی شوند. ESTJ ها افراد فعال و همچنین واقع بین و ملموسی هستند. آنها با پایبندی به تصمیمات خود، اغلب می‌دانند که چگونه ابزاری برای عمل موثر و موفقیت در پروژه‌ها و جاه طلبی در اختیار خود قرار دهند.

شخصیتهای صریح و منظم

آنها با شخصیت صریح و مستقیم خود، اغلب با انگیزه و مشتاق، و عاشق تعامل و همکاری با دیگران، به راحتی در شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی قرار می‌گیرند تا نقش خود را روشن و به خوبی تعریف کنند. آنها که از بی نظمی و بی عملی بیزارند، تمایل طبیعی به پذیرفتن مسئولیت‌های مختلف، نظارت بر امور و کارهای کلان دارند. این اشخاص می‌خواهند کنترل را برای بازگرداندن نظم یا عملکرد مناسب در زمانی که خواسته یا ناخواسته در موقعیتی هستند، به دست بگیرند. این باعث می‌شود که آنها حتی نسبت به سایر انواع خلق و خوی SJ حس ‌«نگهبان» بیشتری داشته باشند.

بیشتر بدانید: شخصیت INTP، مشخصات و حرفه‌های سازگار

تمایل به روحیه جمعی

آنها از کار در یک تیم با افراد باانگیزه که به قوانین و تعهدات کلی احترام می‌گذارند، به خاطر کارایی و خروجی بیشتر لذت می‌برند. آن‌ها می‌دانند چگونه دیگران را در صورت لزوم با یادآوری اهدافی که از ذهنشان رفته، به سمت اهداف هدایت کنند. بنابراین آن‌ها می‌توانند عناصر کاتالیزوری را برای دیگران در یک تیم کاری تشکیل دهند. آن‌ها به سلسله مراتب احترام می‌گذارند و آن را دقیق‌تر از همه اجرا می‌کنند.

منطق مقدم بر سلیقه

در مقایسه با انواع دیگر، ESTJ ها در درک و مدیریت احساسات و نظرات ذهنی دیگران و همچنین خود، ضعف مشخصی دارند. برای جلوگیری از قرار دادن خود در موقعیت حساس، ترجیح می‌دهند آن موقیت‌ها را به حداقل برسانند یا پنهان کنند، که گاهی اوقات می‌تواند باعث آسیب به دیگران و همچنین خودشان شود. این بدان معنا نیست که آن‌ها بی‌احساس هستند و حتی کمتر از دیگران خوششان نمی‌آید، بلکه عموماً ترجیح می‌دهند با آن برخورد نکنند. اما یکی از دارایی‌های اصلی آن‌ها این است که اغلب به طور طبیعی می‌توانند منطق و اهداف را مقدم بر ملاحظات ذهنی قرار دهند و تلاش می‌کنند تا حالت ذهنی مثبت و داوطلبانه خود را برای حل مشکلات حفظ کنند.

ذهن بر اساس قوانین مدنی

به گفته دیوید کیرسی، ESTJها که او
آنها را «سرپرست» می‌نامد، دارای تفکر مدنی هستند و به حفظ دستورالعمل‌ها، پشت عملیات صاف و بدون درگیری اختصاص یافته‌اند. آن‌ها مدافع وضع موجود هستند و قویاً به اعتبار قوانین و رویه‌ها اعتقاد دارند. برون‌گراها، از مراجعه به دیگران برای به اشتراک گذاشتن نظرات و انتظارات خود دریغ نمی‌کنند.

کارکردهای شناختی شخصیت ESTJ

کارکردهای شناختی شخصیت ESTJ

با توجه به جدیدترین تحولات، عملکردهای شناختی ESTJ ها به شرح زیر بیان می‌شود:
غالب: تفکر برونگرا (Te)
تفکر برونگرا ایده‌ها را سازماندهی و برنامه ریزی می‌کند تا از تعقیب موثر و سازنده اهداف معین، اطمینان حاصل کند. به دنبال توضیحات منطقی برای اعمال، رویدادها و نتایج است و خطاها یا مغالطات احتمالی را شناسایی می‌کند. با تفکر محیطی به عنوان کارکرد غالب حالت برونگراها، ESTJ ها هم بر اساس تفکرات برگرفته از مشاهدات اطراف خود، استدلال می‌کنند. از این عملکرد است که ویژگی‌های رهبری آن‌ها نشات می‌گیرد.
کمکی: احساس درونگرا (Si)
حس درونگرا داده‌های لحظه حال را جمع آوری، و آن را با تجربیات گذشته مقایسه می‌کند. این فرآیند، احساسات مرتبط با خاطراتی را که سوژه با به خاطر سپردن آن‌ها احساسات را در خود زنده می‌کند، به سطح می‌آورد. تابع کمکی Si که به حافظه و آشنایی متصل است، ESTJ ها را به دفاع از وضعیت احساسی و رویه‌های موجود سطحی هدایت می‌کند.
دوره سوم: شهود برونگرا (Ne)
شهود برون گرا با استدلال از پرسش «چه می شود اگر…؟» برای کشف جایگزین‌های ممکن و ایجاد احتمالات متعدد در کنار هم استفاده می‌کند. این بازی تخیل، تار و پود تجربه و هر دستاویز معینی را می‌بافد.
با این حال، آن‌ها از شهود برونگرای خود به شکلی ملموس و بر اساس آنچه که احساس درونگرا به آن‌ها می‌دهد، در بروز احساسات بیرونی استفاده می‌کنند.
پایین: احساس درونگرا (Fi)
احساس درونگرا اطلاعات را از تفاسیر ارزش، فیلتر می‌کند و قضاوت‌هایی را مطابق با معیارهای اغلب ناملموس شکل می‌دهد. این تابع، دائماً بین دو امر مختلف مانند میل به هماهنگی و اصالت، تعادل برقرار می‌کند. احساس درونگرا که با تمایزات ظریف سازگار است، به طور غریزی آنچه را که در یک موقعیت معین درست یا نادرست است، حس می‌کند. با عملکرد Fi در موقعیت پایین‌تر، برخی از ESTJ ها ممکن است در درک ارتباطات بین دیگران (خویشاوندی، دوستی، ارزش‌ها یا باورهای مشابه…) مشکل داشته باشند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه شخصیت ESTJ

چگونه یک ESTJ را تشخیص دهیم؟

آنها اغلب به عنوان فردی منظم و سازمان یافته توصیف می‌شوند که دوست دارند تصمیم گیرنده باشند و از موقعیت‌های خلق قدرت، قدردانی می‌کنند. این تیپ شخصیتی، به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کند و تمایل دارد دیدگاه آن‌ها را مستقیماً و مثبت بیان کند.

چه شغلی برای ESTJ ها مناسب است؟

آن‌ها تمایل زیادی به مسئولیت پذیری دارند و از قوانین تعیین شده پیروی می‌کنند که می‌تواند در انواع خاصی از مشاغل، بسیار سودمند باشد. مشاغلی که به بهترین وجه برای ESTJ ها مناسب هستند، اغلب آن‌هایی هستند که شامل نوعی رهبری، برنامه ریزی و سازماندهی هستند.

کدام شخصیت‌ها می توانند شریک ESTJ باشند؟

تیپ‌های شخصیتی که احتمالاً مطابقت کامل با نمایه ESTJ را ایجاد می‌کنند، ISTP و INTP هستند که عملکرد غالب آنها تفکر درونگراست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *