معرفی, بررسی ها

درمان هیجان مدار؛ همه چیز درباره EFT

درمان هیجان مدار

درمان هیجان مدار (EFT) شکلی از درمان کوتاه مدت با هدف بهبود روابط زوجین و احیای مجدد پیوند فیزیکی و عاطفی است. این درمان با تکیه بر تحقیقاتی که از نظریه دلبستگی حمایت می‌کند، امنیت پیوند شریک را به عنوان بهترین اهرم برای تغییر در یک رابطه ناکارآمد و منبع ضروری رشد زوج و فرد می‌داند.

درمان EFT براین باور است که  عشق دگرگون کننده است. احیای پیوندهای عاطفی شرکا را قادر می‌سازد از نظر فیزیکی و روانی پاسخگوی یکدیگر باشند تا بتوانند یک رابطه حمایتی و رضایت بخش متقابل را در لحظه و برای آینده ایجاد کنند. در این مقاله از 30NERGY درباره درمان هیجان مدار سخن می‌گوییم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

چگونگی عملکرد درمان هیجان مدار (EFT)

درمان EFT  بر اساس شواهدی عمل می‌کند که نشان می‌دهد احساسات، لوازم جانبی تجربیات انسانی نیستند. بلکه اصول زندگی ما را سازمان‌دهی می‌کنند. ابراز اشتیاق و اندوه در انزوا، ابزار قدرتمندی برای برانگیختن تماس از دست رفته و پاسخگویی به یک شریک است. هنگامی که این تماس برقرار شد، به منبعی تجدیدپذیر از آسایش متقابل تبدیل می‌شود و محافظی در برابر استرس‌های فراوان زندگی خواهد بود. سپس زوج‌ها می‌توانند مشکلات خود را حل کنند.

با راهنمایی درمانگر، زوج‌ها به کشف نیاز برآورده نشده برای نزدیکی که در خشم یا بیگانگی آن‌ها نهفته است هدایت می‌شوند. به اشتراک گذاشتن این آسیب‌پذیری نه تنها دری را به روی گفتگوی یک زوج جدید باز می‌کند، بلکه فرصت‌های فوری برای ابراز مهربانی ایجاد می‌گردد. دکتر سو جانسون که EFT را همراه با دکتر لزلی گرینبرگ این نظریع را توسعه داده است، می‌گوید: «پاسخگویی عاطفی – هماهنگ کردن و حمایت از دیگری – عنصر کلیدی تعیین کننده عشق است.»

درمان هیجان مدار چه زمانی استفاده می‌شود؟

روش EFT زمانی مفید است که زوج‌ها با ناراحتی عاطفی برای مشاوره مراجعه می‌کنند. یا آنقدر احساس بیگانگی می‌کنند که ممکن است باور کنند که این رابطه غیرقابل جبران است. آن‌ها ممکن است خشم شدید، ترس، اندوه، از دست دادن اعتماد یا احساس خیانت را در رابطه خود نشان دهند. تصور می‌شود که چنین احساسات منفی،  به دلیل از دست دادن ارتباط و احساس رها شدن جسمی و عاطفی ناشی از آن است. همچنین اعتقاد بر این است که آن‌ها احساسات ترس، درماندگی و دوست نداشتن را که هنگام گسستن پیوندها ایجاد می‌شود، پنهان می‌کنند.

همچنین برای زوج‌ها و افرادی که در ابراز احساسات مشکل دارند یا معتقدند انجام این کار نشانه ضعف است مفید خواهد بود. از سوی دیگر، EFT  به کسانی که در تنظیم احساسات مشکل دارند کمک می‌کند. اعتقاد بر این است که واکنش شدید آن‌ها از هشدارهای احساسی ناشی از ترس رها شدن است. در درمان فردی، درمانگر یک اتحاد امن با بیمار ایجاد می‌کند که به پناهگاهی امن برای کاوش و بیان عاطفی تبدیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید: برای مدیریت خشم چه کار کنم؟

کاربردهای گوناگون درمان هیجان مدار

کاربردهای گوناگون درمان هیجان مدار

درمان هیجان مدار کاربردهای زیادی دارد؛ زیرا مستقیماً انزوای عاطفی را هدف قرار می‌دهد.  اعتقاد بر این است که انزاوی عاطفی هسته بسیاری از اشکال پریشانی روانی است. به عنوان مثال، تصور می‌شود که ترس از دست دادن و قطع ارتباط زیربنای بسیاری از موارد افسردگی و اضطراب و تجارب تروما است. این درمان همچنین برای ترمیم پیوندهای خانوادگی در مواردی که روابط والدین و فرزند دچار مشکل شده است استفاده می‌شود.

چه انتظاری از مقوله درمان هیجان مدار باید داشته باشیم

جلسه‌های درمان هیجان مدار شامل هشت تا 20 جلسه یک بار در هفته است. پس از گرفتن شرح حال از زوجین، درمانگر الگوهای تعامل آن‌ها را مشاهده می‌کند. از زوج‌ها خواسته می‌شود تا مبرم‌ترین مسائل خود را شناسایی کنند. از طریق مشاهده، گوش دادن و پرسش، درمانگر به ترس‌ها و ناامنی‌های ناگفته‌ای که زمینه ساز الگوهای تعامل منفی است پی می‌برد.

چند جلسه اول معمولاً به تنش زدایی از واکنش عاطفی و ناراحتی زوج‌ها اختصاص دارد. زوج‌ها یاد می‌گیرند که الگوهای واکنش عاطفی خود را گسترش دهند تا بتوانند نیازهای شریک زندگی خود را بشناسند و به آن‌ها پاسخ دهند.

مرحله دوم درمان به بازگرداندن پیوند عاطفی عمیق بین شرکا اختصاص دارد. هدف ایجاد احساس امنیت است که به شرکا اجازه می‌دهد تا آسیب پذیری‌های خود را به اشتراک بگذارند، راحتی برای یکدیگر فراهم کنند و به عنوان پایگاهی امن برای کاوش در جهان و رشد فردی و مشارکتی نقش ایفا کنند.

یک درمانگر EFT فقط یک ناظر نیست، بلکه یک شرکت کننده فعال در درمان است. بخش بسیار مهمی از درمان این است که رفتارهای دوری‌کننده مانند خشم یا کناره‌گیری را نه به‌عنوان آسیب‌شناسی، بلکه به‌عنوان درخواست‌های نادرست برای برقراری ارتباط، دوباره چارچوب‌بندی کنیم. این روش به شرکا اجازه می‌دهد تا احساسات عمیق خود را نسبت به یکدیگر و آنچه از شریک زندگی خود نیاز دارند ابراز کنند. چند جلسه آخر دستاوردهای جلسات قبلی را تثبیت می‌کند.

بیشتر بدانید: تغییر چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

نظریه هیجان مدار مبتنی بر دلبستگی عاطفی

درمان متمرکز بر هیجان، تجربیات و واکنش‌های عاطفی را محور درمان قرار می‌دهد. این نظریه مبتنی بر نظریه دلبستگی است. نظریه‌ای که برای ارتباط با دیگران به عنوان منبع احساس راحتی، امنیت و وسیله‌ای برای رشد و توسعه قائل است.

نیاز ما به دیگران در مغز ساخته شده است. تنها ارتباط می‌تواند احساس ایمنی را برای رشد، ریسک، توسعه و کشف جهان به ما می‌دهد. در غیاب ارتباطات، سیستم عصبی برانگیخته می‌شود. مردم در معرض خطر، اجتناب از خطر و احساس درماندگی قرار می‌گیرند که به گفته EFT، عوامل خطر کلیدی برای همه مشکلات سلامت روان هستند.

میزان کارایی درمان هیجان مدار

میزان کارایی درمان هیجان مدار

EFT با واقعیت روابط موجود و احساساتی که ایجاد می‌کنند بسیار کارآمد است. بیماران متوجه می‌شوند که چگونه الگوهای تعامل منفی آن‌ها معمولاً با ترس از دست دادن مربوط به دلبستگی مرتبط است. تحت هدایت درمانگر، آن‌ها یاد می‌گیرند که آشکارا درباره ترس‌های خود بحث کنند، نیازهای دلبستگی را که ترس آن‌ها را پنهان می‌کند شناسایی کنند و به جای فاصله گرفتن، از آسیب پذیری‌های خود برای نزدیک شدن استفاده نمایند. از آن موقعیت، آن‌ها به راحتی می‌توانند مشکلات زندگی را با هم حل کنند.

از یک درمانگر متمرکز بر درمان EFT چه انتظاری باید داشته باشیم؟

یک درمانگر EFT یک متخصص سلامت روان دارای مجوز است که آموزش و تجربه بیشتری در EFT دارد. مانند سایر درمانگران، درمانگران EFT برای گوش دادن همدلانه به مشکلات بیمار، دانستن دیدگاه همه طرفین در یک رابطه و تشخیص نقاط اغلب پنهان تعارض و منابع آن‌ها آموزش دیده‌اند.

درمانگران روش هیجان مدار، در قالب بندی مجدد مشکلات مهارت دارند تا همه طرفین هدف مثبت را حتی در منفی‌ترین رفتارها ببینند. چارچوب بندی مجدد برای کمک به زوج ها در یافتن راه‌های بهتری برای درک یکدیگر و ارتباط با شریک زندگی خود بسیار مهم است. توصیه می‌شود به دنبال درمانگری باشید که نه تنها آموزش گسترده‌ای را گذرانده است، بلکه تجربه استفاده از EFT را برای درمان بیمارانی که با نگرانی‌هایی مانند شما مواجه هستند، داشته باشد.

مشکلات ارتباطی خود را با درمانگران باتجربه در میان بگذارید!

در این مقاله درمان هیجان مدار را تعریف کرده، کاربردهای آن را بررسی و کارایی آن در حل مشکلات زوجین را بیان کردیم. درمان هیجان مدار (EFT) شکلی از درمان بوده و هدفش بهبود روابط زوجین و بازگشت دوباره پیوندهای عاطفی و فیزکی بین آن‌ها است. مانند تمام انواع درمان، یافتن یک درمانگر EFT که با او احساس راحتی کنید، مهم است. به دنبال کسی باشید که بتوانید با او ارتباط شفاف و حس خوبی برقرار کنید. سعی کنید درمانگر باتجربه و معتبری را یافته و مسیر درمانی را به خوبی پیش ببرید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه درمان هیجان مدار

درمان متمرکز بر هیجان چه چیزی را درمان می کند؟

درمان متمرکز بر هیجان (EFT) یکی از رویکردهای درمانی مبتنی بر شواهد شناخته شده برای افسردگی و پریشانی زناشویی است.

سه مرحله درمان متمرکز بر هیجان کدامند؟

سه مرحله درمان EFT شامل: تنش زدایی، تعاملات بازسازی ساختار و تثبیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *