آموزشی, معرفی

تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی؛ مطالبی مهم برای آشنایی با این مشاغل!

تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی

ممکن است در مواقعی زندگی برایمان سخت شود و به دنبال شخصی بگردیم که مشکلات خود را با او در میان بگذاریم. اولین افرادی که به ذهنمان می‌رسد، نزدیکان و عزیزانمان هستند. با این حال، وقتی اوضاع غیرقابل کنترل می‌شود، بسیاری از افراد به دنبال افراد متخصص می‌گردند.

هنگامی که به دنبال چنین متخصصانی می گردیم، ممکن است با بسیاری از نام‌ها با عنوان‌های شغلی مختلف روبرو شویم. این روزها روانشناس، روانپزشک، مشاور، روان درمانگرها و غیره به شما در حل بسیاری از چالش‌های زندگی کمک می‌کنند بسیاری از افراد نمی‌دانند که بین روانشناس و روانپزشک کدام یک را برگزینند. در این مقاله از سینرژی، به موضوع تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی می‌پردازیم تا برای حل چالش‌های زندگی خود از راهنمایی این متخصصان استفاده کنید.

روانشناسی و روانپزشکی؛ بررسی هر یک از این شغل‌ها!

روانشناسی و روانپزشکی نام‌هایی است که بارها با آن‌ها برخورد کرده‌اید. ممکن است معنای روانشناسی و روانپزشکی برای بسیاری از افراد جامعه واضح نباشد و آن‌ها را مترادف بدانند. این در حالی است که روانشناس و روانپزشک کارهای بسیار متفاوتی از یکدیگر انجام می‌دهند.

هر دو حرفه کلیدی در زمینه سلامت روان و رفتار هستند، اما در بسیاری از زمینه‌ها یکسان نیستند. بنابراین، باید با ماهیت این مشاغل بیشتر آشنا شوید تا بتوانید برای حل چالش‌های خود از بهترین خدمات مشاوره‌ای بهره‌ ببرید. همچنین اگر شما فردی به دنبال ایجاد حرفه در این زمینه و افزایش اطلاعات خود در رابطه با روانشناسی و روانپزشکی هستید باید با تفاوت و شباهت‌های آن‌ها آشنا شوید.

رواشناسی و روانپزشکی چیست و چه تفاوت‌ و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند؟

روانشناسی مطالعه علمی ذهن و رفتار انسان است. افرادی که به عنوان روانشناس شناخته می‌شوند، به مطالعه نحوه تفکر، رفتار و احساس انسان در محیط‌های مختلف اجتماعی می‌پردازند. آن‌ها متخصص در رفتار انسانی هستند. از سوی دیگر، روانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که به درمان بیماری‌های روانی، اختلالات عاطفی و رفتارهای غیرعادی می‌پردازد.

روانپزشکان، ناهنجاری‌های بیولوژیکی، عصبی و بیوشیمیایی را برای تشخیص بیماری‌های روانی و تجویز داروهایی برای درمان آن‌ها بررسی می‌کنند. رشته‌های روانشناسی و روانپزشکی در تحقیق و توسعه درمان‌هایی برای بهبود سلامت روانی و عاطفی افراد ضروری هستند. کمک به مردم برای داشتن زندگی سالم و کارآمد از اهداف مشترک روانشناسی و روانپزشکی است.  شما قادرید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی و روانپزشکی با کارشناسانی در این حوزه با کارشناسان مجموعه سینرژی ارتباط بگیرید.

بیشتر بخوانید:  معرفی پادکست روانشناسی؛ صداهایی برای توسعه فردی

تفاوت نحوه درمان در رشته‌های روانشناسی و روانپزشکی

تفاوت نحوه درمان در رشته‌های روانشناسی و روانپزشکی!

تفاوت‌های عمده بین روانشناسی و روانپزشکی در زمینه‌های مختلف از جمله رویکردها، حوزه‌های کاری و مسیر آموزشی آن‌ها نهفته است. برخلاف آنچه اکثر مردم معتقدند، آن‌ها یکسان نیستند. روانپزشکی همانطور که اشاره کردیم شاخه‌ای از علم پزشکی است. روانشناسان نیز در حالی که اختلالات روانی را درمان می کنند، محدود به آن نیستند.

روانپزشکان مسائل روانی را از طریق دارو، درمان می کنند. روانشناسان مراجع‌کننده را با روش‌های غیردارویی درمان می کنند. درمان دارویی، از بزرگترین تفاوت‌های بین روانشناسی و روانپزشکی در رویکردی است که آن‌ها نسبت به درمان اختلالات روانی دارند.

پس از تشخیص علائم، روانپزشکان برنامه‌ دوره درمانی برای بیمار ایجاد می‌کنند که بر مدیریت علائم از طریق استفاده از داروها و روان درمانی تمرکز دارد. روانپزشکان در ‌درمانی‌هایی همچون روانکاوی، درمان شناختی رفتاری و موارد دیگر نیز آموزش می‌بینند. در یک محیط معمولی، مراقبت از سلامت روان، عموماً توسط روانشناسان انجام می‌شود.

روانشناسان در درجه اول از انواع درمان‌ها برای مدیریت علائم و کمک به بیماران خود برای مقابله با مشکلات زندگی استفاده می‌کنند. آ‌ن‌ها ممکن است از اشکال مختلف درمان استفاده کنند. درمان شناختی رفتاری، درمان روانی پویا، رفتار درمانی منطقی عاطفی (REBT)، گشتالت درمانی، درمان انسانی و غیره از روش‌های مختلف رواشناسان برای درمان است. همچنین رواشناسان در انجام تست‌های روانسنجی که وضعیت روانی فرد را ارزیابی می کنند واجد شرایط هستند.

تفاوت حوزه‌های کاری و مسیر آموزشی در رشته‌های روانشناسی و روانپزشکی!

روانشناسان و روانپزشکان در بسیاری از شرایط‌های مراقبت از سلامت روان، با یکدیگر همکاری تا به بیماران کمک کنند. روانپزشکان، پزشک هستند و عمدتاً در بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی مانند بیمارستان، کلینیک‌های سلامت روان و مطب خصوصی کار می کنند. در حوزه پزشکی، تخصصشان، سلامت روان است و فعالیت آن‌ها فقط به این موضوع مربوط می‌شود. روانپزشکان در زمینه سلامت روان تخصص بیشتری از روانشناسان دارند.

همچنین روانپزشکان در زمینه‌هایی مانند روانپزشکی قانونی، روانپزشکی کودکان و نوجوانان، روانپزشکی سالمندان، روانپزشکی اعتیاد، نوروفیزیولوژی بالینی، مدیریت درد، پزشکی خواب، پزشکی آسیب‌های مغزی و غیره فعالیت می‌کنند. از آنجایی که روان‌شناسی مطالعه ذهن و رفتار انسان است، می‌توان آن را تقریباً در همه زمینه‌ها به کار برد.

بیشتر بدانید: کوچینگ در روانشناسی؛ روش‌هایی با هدف زندگی بهتر

اختیارات درمانی روانپزشکان و روانشناسان به چه صورت است؟

روانپزشکان از نظر قانونی مجهز به تجویز دارو برای بیماران هستند. بسیاری از اختلالات مانند اسکیزوفرنی، دوقطبی، وسواس فکری اجباری (OCD)، کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD) و غیره به داروها پاسخ خوبی می‌دهند و در درجه اول از طریق آن‌ها درمان می شوند. با این حال، روانشناسان نمی توانند چنین داروهایی را تجویز کنند. در موارد شدید که باید برای مراجعه دارو تجویز شود، روانشناسان چنین مواردی را به روانپزشک ارجاع می‌دهند. شما می‌‍توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اختیارات درمانی روانپزشکان و روانشناسان با کارشناسانی در این حوزه مشورت کنید.

مجموعه سینرژی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی صحیح و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه عمل می‌کند. برای استفاده از خدمات مشاوره‌ای  آموزشی سینرژی می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

طول دوره تحصیل در رشته روان‌شناسی

طول دوره تحصیل در رشته روان‌شناسی!

برای فعالیت در حرفه‌ روانشناسی، باید مدرک لیسانس و سپس مدرک کارشناسی ارشد را به دست آورید. برای انجام کار به عنوان روانشناس بالینی برای دریافت مدرک M.Phil، به 2 سال تحصیل اضافه نیاز دارید. در مجموع در روانشناسی بالینی به 5 تا 7 سال تحصیل لازم دارید.

روانپزشکان با شرایط پیچیده روانی و مسائل رفتاری و رشدی سروکار دارند. روانپزشکان تمایل دارند افرادی که در شرایط پیچیده پزشکی و روانی مانند افسردگی شدید، رفتارهای روان پریشی، اضطراب شدید، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اوتیسم و غیره به کمک نیاز دارند، را درمان کنند. روانشناسان در وهله اول به تشخیص می‌پردازند و سپس آن‌ها را با روش‌های روانشناختی درمان می‌کنند. مشکلات رفتاری، مسائل سازگاری، مشکلات یادگیری، افسردگی خفیف و اضطراب را می‌توان با روش‌های شناختی درمان کرد.

برای آشنایی با تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی با مجموعه سینرژی همراه شوید!

ما در این مقاله به بررسی تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی پرداختیم. روانشناسی و روانپزشکی در بسیاری از زمینه‌ها با یکدیگر شباهت و تفاوت‌هایی دارند. با آشنایی با این دو شغل می‌توانید اطلاعات خود را افزایش دهید و برای فعالیت در حوزه دلخواهتان آماده شوید. برای اطلاعات بیشتر درباره تفاوت بین روانشناسی و روانپزرشکی با کارشناسانی در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی تحت مدیریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با هدف آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی صحیح و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه عمل می‌کند. این مجموعه با ارائه خدمات مشاوره‌ای_آموزشی در سه زمینه خودشناسی، خودسازی و خودباوری شما را توسعه سبک زندگی و شغلی راهنمایی می‌کند. شما می‌توانید به صورت آنلاین و حضوری در دوره‌ها و مدارس سینرژی شرکت کنید و برای افزایش بهره‌وری در کسب و کار و توسعه فردی تلاش کنید.

شما قادرید تا برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:30club

ساعت کاری سینرژی از 8 صبح تا 5 بعداز ظهر است که می‌توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید.

پرسش‌های مطرح در زمینه تفاوت روانپزشکی و روان شناسی!

سه تفاوت بین روانشناسی و روانپزشکی چیست؟

روانپزشکان پزشک هستند اما روانشناسان جزو پزشکان به حساب نمی‌آیند. روانپزشکان دارو تجویز می کنند، روانشناسان نمی‌توانند. روانپزشکان بیماری را تشخیص می‌دهند، درمان را مدیریت می کنند و طیف وسیعی از درمان ها را برای بیماری های روانی پیچیده و جدی ارائه می دهند. روانشناسان بر ارائه روان درمانی (گفتار درمانی) برای کمک به بیماران تمرکز می کنند.

آیا روانشناسی شغل خوبی است؟

بله، روانشناسی می تواند یک گزینه شغلی عالی برای افرادی باشد که علاقه مند به درک رفتار انسانی و کمک به دیگران هستند. فرصت هایی را برای تأثیر مثبت بر زندگی مردم و کمک به حوزه سلامت روان ارائه می دهد.

روانپزشکی چه می کند؟

روانپزشکی شاخه ای از پزشکی است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *