معرفی, بررسی ها

پادکست روانشناسی؛ صداهایی برای توسعه فردی و روانشناسی

معرفی پادکست روانشناسی

آیا می‌خواهید در مورد روانشناسی اجتماعی بیشتر بدانید؟ شاید بخواهید درک بهتری از علوم اعصاب در طول دویدن صبحگاهی خود به دست آورید؟ مهم نیست که چه اهدافی دارید، پادکست‌های روانشناسی و توسعه فردی بسیار خوبی وجود دارد که می‌توانید به راحتی آن‌ها را گوش دهید. پادکست‌ها راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات روانشناسی هستند. در این مقاله از سایت 30nergy به معرفی برخی پادکست‌های خارجی و ایرانی می‌پردازیم.

پادکست‌های خارجی روانشناسی

تعداد پادکست های موفق و پرطرفدار خارجی در حوزه روانشناسی بسیار است. پادکست‌ها در کشورهای مختلف با موضوعات، اهداف و زبان‌های متفاوت تولید می‌شوند. بررسی تمامی آن‌ها کار سختی است. بر این اساس در ادامه 9 مورد از برترین و پرمخاطب‌ترین انواع پادکست روانشناسی خارجی را معرفی می‌کنیم.

1-پادکست The Psych Files

The Psych Files با میزبانی Michael A. Britt، Ph.D موضوعاتی مانند اخلاق، درمان، رشد، انگیزه، جنسیت و بسیاری موارد دیگر را پوشش می‌دهد. این پادکست برای دانش آموزان، دانشجویان، معلمان روانشناسی و همچنین افرادی که علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد رفتار انسان هستند، عالی است.

2- پادکست روانشناسی

پادکست روانشناسی بر خلاقیت، ذهن، مغز و رفتار تمرکز دارد. با میزبانی دکتر اسکات بری کافمن، هر قسمت دارای یک متخصص مهمان متفاوت است که در مورد موضوع مورد بحث صحبت می‌کند. موضوعاتی که پادکست روانشناسی پوشش داده‌ شامل مردانگی، جذابیت، تصمیم گیری خوب، اوج عملکرد، قدرت و عادات با عملکرد بالا است.

3- همه در ذهن (بی بی سی)

پادکست همه در ذهن شبکه بی بی سی، “محدودیت‌ها و پتانسیل ذهن انسان” را بررسی می‌کند. موضوعات پادکست همه در ذهن شامل: رقابت خواهر و برادر، فلج خواب و تغییر شخصیت است.

4- همه در ذهن (ABC)

پادکست ABC یک پادکست روانشناسی به صورت هفتگی از استرالیا است که به بررسی مغز و رفتار می پردازد. این پادکست توسط ثنا قدر ارائه شده است. جنبه تاریک رویاپردازی، شکار یک روانپزشک و ذهن یک قاتل تنها بخشی از موضوعات متنوعی است که این پادکست پوشش داده است.

بیشتر بخوانید: توسعه فردی و گام‌های خودشکوفایی

5- هکر شخصیت

پادکست هکر شخصیت با درک نحوه عملکرد ذهن و شخصیت شما و استفاده از این درک برای پرورش روابط شخصی، بر رشد شخصی تمرکز می‌کند. در این پادکست هر بار شاهد طرح موضوعی درباره موضوع شخصیت و توسعه فردی هستیم. در این پادکست گفت و گوهای موثری صورت می‌پذیرد که ارزش شنیدن را دارد.

6- مغز پنهان

پادکست مغز پنهان از NPR، میزبان شانکار ودانتام است.این پادکست داستان سرایی و علم را با الگوها و سوگیری‌هایی که اغلب رفتار را هدایت می‌کنند، ترکیب می‌کند. هر بخش پادکست بر طیفی از موضوعات مختلف تمرکز می‌کنند. از جمله موضوعات مطرح شده در پادکست مغز پنهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اینکه چگونه خشم بر ارتباطات تأثیر می‌گذارد؟
  • چگونه زبان رشد می‌کند؟
  • چگونه ترس از مرگ بر رفتار تأثیر می‌گذارد؟

موضوعات مجموعه پادکست‌های مغز پنهان پاسخی برای سؤالات پُرتکرار و مهم در روانشناسی بوده و می‌تواند اطلاعات مفیدی در این ارائه دهد.

پادکست روانشناسی در 10 دقیقه

7- روانشناسی در 10 دقیقه

پادکست روانشناسی در 10 دقیقه، توسط دیوید فلمن از اساتید دانشگاه سانتا کلارا میزبانی می‌شود. پادکست دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که در عنوانش نشان می‌دهد. در واقع یک درس سریع در مورد یک موضوع روانشناسی تنها در 10 دقیقه ارائه می‌کند.

اپیزودها بر موضوعاتی مانند انگ بیماری روانی، آنچه باید به کسی که در حال سوگواری است بگوییم و اثر دانینگ-کروگر تمرکز دارد. این پادکست یک راه عالی برای یادگیری چیزهای جالب در حالی است که صبح برای کار آماده می‌شوید یا در اطراف منزل‌تان قدم می‌زنید.

8- سریال

سریال یک پادکست محبوب است که توسط سارا کونیگ میزبانی و توسط سازندگان This American Life تهیه شده است. این مجموعه صوتی در طول هر فصل یک مورد را دنبال کرده و اتفاقاتی که اغلب در طول سریال رخ می‌دهد را بیان می‌کند.

فصل اول به بررسی قتل هه مین لی دانش آموز 18 ساله پرداخت. فصل دوم به داستان «بو برگدال»، سرباز آمریکایی می‌پردازد که به مدت پنج سال در اسارت طالبان بود و پس از آزادی متهم به ترک خدمت شد. فصل سوم به داستان‌های خارق العاده موارد معمولی می پردازد.

این مجموعه به خودی خود بر روانشناسی تمرکز نمی‌کند اما در خلال سریال، نگاهی جذاب به رفتار انسان ارائه می‌دهد. به صورتی که اغلب برای علاقه‌مندان به حوزه روانشناسی قانونی جالب توجه است.

9- این هفته در تاریخچه روانشناسی

این مجموعه پادکست‌های کریستوفر دی. گرین، استاد روانشناسی در دانشگاه یورک در تورنتو کانادا را بررسی می‌کند. اگرچه پادکست مربوط به سال‌های 2006-2007 است، اما هر قسمت 25 دقیقه‌ای شامل مصاحبه با یک متخصص در مورد اتفاق خاصی است که در تاریخ روان‌شناسی رخ داده است.

معرفی پادکست‌های ایرانی در حوزه روانشناسی و توسعه فردی

پادکست‌های ایرانی در حوزه روانشناسی همانند پادکست‌های خارجی بسیار است. شنیدن پادکست روانشناسی به زبان فارسی بسیار ساده‌تر بوده و علاقمندان بسیاری دارد. در ادامه چند نمونه از پادکست‌های محبوب ایرانی در زمینه روانشناسی را معرفی می‌کنیم.

1-هلی تاک و تجربه‌های همگانی

مدیریت زمان، شناخت خود و اعتماد به نفس، توانایی نه گفتن و دیگر مهارت‌های نرم مانند هوش هیجانی از مباحثی است که در قسمت‌های مختلف هلی تاک درباره آن‌ها گفت و گو می‌شود. بنا بر هدف هلی تاک، شما می‌توانید با گوش دادن به این پادکست‌ها در مسیر توسعه فردی قرار بگیرید.

هلی تاک درباره تجربه شخصی صحبت می‌کند و می‌توان این پادکست را به عنوان پادکستی واقعی در نظر گرفت. در بعضی از قسمت‌های این پادکست مهمان ویژه هم وجود دارد که ممکن است یک روانشناس باشد یا حتی در میان آنها افراد عادی با داستان‌های واقعی وجود داشته باشد.

2- هزارسو و توصیه‌هایی برای مشاغل

پادکست هزار سو برای شما با اهداف زیر مناسب است:

  • اگر هدف خاصی در زندگی دارید
  • یا صاحب کسب و کاری هستید و می‌خواهید که کارآفرین باشید
  • برای پیشرفت به دنبال افزایش و تقویت اعتماد به نفس، تمرکز و خلاقیت هستید
  • دوست دارید تا در خود تغییر ایجاد کنید و باورهای جدید در خود بسازید،

برای اینکه مسیری روشن را در کسب و کار پیش روی خود بگشایید لازم است این پادکست را بشنوید. چرا که این پادکست راهکارهایی درباره داشتن هدف خاص در زندگی ارائه می‌کند.

بیشتر بدانید: کوچینگ در روان شناسی، روش‌هایی با هدف زندگی بهتر

3- ده صبح و مشاغل موفق

موضوعاتی که در پادکست ده صبح و مشاغل موفق، درباره آن‌ها صحبت می‌شود شامل راه‌اندازی کسب و کار، مدیریت و توسعه کسب و کار می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پادکست مصاحبه‌هایی است که مجریان آن‌ها با بنیان‌گذاران و مدیران استارتاپ‌ها و شرکت‌های برتر مانند دیجی کالا، علی بابا، اسنپ، الوپیک، اسنپ فود، ازکی و استادکار و غیره انجام می‌دهند. در واقع در میان همین مصاحبه‌ها است که می‌توان به نکاتی از توسعه فردی پی  برد.

پادکست‌های با رادیو کارنکن

4- با رادیو کارنکن

معمولاً تعداد افراد کمی را می‌توان پیدا کرد که درست همان شغلی را داشته باشند که از ته دل به آن عشق می‌ورزند و دوستش دارند. وقتی به کارتان علاقه نداشته باشید، هر لحظه از کار برای شما به اندازه‌ی یک عمر می‌گذرد و خب لذتی از آن نمی‌برید.

پادکست رادیو کارنکن را امین آرامش مدیریت می‌کند و در این پادکست، داستان افرادی را می‌بینند که کارهایی را که دوست نداشتند پایان داده‌اند. با گوش دادن به پادکست‌های با رادیو کارنکن، می‌توانید بر روی توسعه فردی خود تمرکز بیشتری داشته باشید.

5- جافکری؛ جایی برای تامل کردن

امیرعلی در این پادکست‌ها با مهمانانش درباره ابعاد توسعه فردی گفت و گو می‌کند. دنیای مطلوب، حال خوب بدن من، شهامت و ترس و تصمیم‌گیری، پول و سواد مالی و حتی زمین عزیز ما از موضوعاتی است که جافکری به آن پرداخته است. جافکری،  پادکستی وزین، علمی, واقعی و با بیش از 10 میلیون بار پخش در کست باکس است.

6- صلح درون و آشتی با خویشتن

پادکستی با بیش از 140 اپیزود و 16 میلیون بار پخش برای پادکستی که به مسائل روانشناختی به ویژه ارتباط ما با خود و دیگران می‌پردازد. زبان سپهر خدابنده بسیار ساده است و مسائلی که مطرح می‌کند مفاهیم مهم و اولیه بعد سلامت روان هستند. به همین دلیل پادکست صلح دورن و آشتی با خویشتن طرفداران بسیاری دارد.

7- در مدرسه زندگی فارسی شرکت کنید

پادکست«در مدرسه زندگی فارسی شرکت کنید» ترکیب جذاب با موضوعاتی متنوع و گاهی کمتر مطرح شده برای رشد ذهنی مخاطب است. مدرسه زندگی فارسی با بیش از 4 میلیون بار پخش در کست باکس به زبانی فصیح، وزین و علمی برای مخاطبان حرفه‌ای‌تر روانشناسی می‌تواند بسیار جذاب باشد.

دکتر ایمان فانی شخصیت چند بعدی و  پیچیده خود را به پادکستش آورده و مطالب علمی اما نه چندان ساده و ابتدایی را با زبانی گویا روایت می‌کند. مدرسه زندگی فارسی را از دست ندهید به خصوص اگر به آلن دوباتن علاقه دارید.

8- این نقطه را از دست ندهید

حسین عرب‌زاده اجرا کننده پادکست« این نقطه را از دست ندهید» با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم کرده و توانسته با کمک آموزه‌های بودا و مدیتیشن، حال و روزش را تغییر دهد. فراز و نشیب‌های زندگی شخصی، مطالعات و تجربه‌هایش شنیدن پادکست این نقطه را بسیار ارزشمند می‌سازد.

حسین عرب زاده با زبانی بسیار ساده و خودمانی از تجربه‌هایش و بیرون آمدن از زندان ذهن می‌گوید و رسالت خود را ترویج فرهنگ مدیتیشن می‌داند. این نقطه به شما می‌گوید چطور اسیر افکار خود نشوید، عادت‎‌های خوبی بسازید، به اینجا و اکنون و بدن خود برگردید و زندگی خود را پرمعنا کنید.

پرسش‌های پرتکرار درباره پادکست‌ روانشناسی و توسعه فردی

بهترین پادکست‌ها برای خودشناسی چه موضوعاتی دارد؟

پادکست‌های حوزه خودشناسی در مورد موضوعاتی مانند مدیریت زمان، تعیین هدف، مهارت‌های ارتباطی و غلبه بر شک به خود بحث می‌کنند.

پادکست در مورد سلامت روان چیست؟

پادکست سلامت روان هر نوع پادکستی است که برخی از عناصر روانشناسی یا سلامت روان را مورد بحث قرار می‌دهد. موضوعات تحت پوشش عبارتند از تروما، افسردگی، عشق به خود، تصویر بدن، اضطراب، اعتیاد و موارد دیگر. برخی از میزبانان پادکست ممکن است حتی با رهبران حوزه سلامت روان مصاحبه کنند.

آیا درمانگرها می‌توانند پادکست داشته باشند؟

بله، پادکست‌های عالی برای درمانگران از طریق بینش‌های مشترک، بحث‌ها و منابع متمرکز بر تکنیک‌های درمانی و سایر موضوعات سلامت روان، فواید زیادی ارائه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *