آموزشی, معرفی

مشاور کودک؛ کمک به کودکان برای زندگی بهتر!

مشاور کودک

کودکان نه تنها از نظر جسمی، بلکه از نظر روحی نیز می‌توانند بسیار آسیب‌پذیر باشند. آن‌ها می‌توانند مانند بزرگسالان از بیماری‌های روانی رنج ببرند، اما فرآیندهای فکری آن‌ها بسیار متفاوت است. بنابراین باید به روشی خاص با آن‌ها برخورد کرد. کودکان به راحتی می‌توانند طعمه اختلالات روانی مانند افسردگی بالینی، اختلال اضطراب فراگیر، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال کمبود توجه شوند. این دست علائم خود را در رفتارهای بسیار متفاوت نشان می‌دهند. در این مقاله از سینرژی به بررسی مشاور کودک می‌پردازیم تا بتوانی اطلاعات خود را افزایش دهید.

مشاور کودک چه شخصی است؟

مشاوره کودک یک حوزه تخصصی است که بر کمک به کودکانی تمرکز دارد که از نوعی بیماری روانی رنج می‌برند. کودکان معمولاً پس از تشخیص بیماری روانی یا پس از بروز رفتارهایی که ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی سلامت روان باشد، با مشاور کودک در تماس هستند. مشاوره کودک با بسیاری از مسائل بهداشت روانی مشابه با همتای بزرگسال خود سروکار دارد. افسردگی، غم، اندوه و اضطراب از شرایط مشترک مراجعه به مشاوره کودک هستند.

همچنین مشاوره کودک می‌تواند برای کمک به توضیح مفاهیم دشوار برای کودکان، مانند کمک به کودک در درک مرگ یا شکست ازدواج استفاده شود. این موضوع  برای کمک به کودکانی که شاهد یک سانحه بوده‌اند، مفید واقع می‌شود. این حوزه مشاوره تخصصی، بسیار مهم است. زیرا مسائلی که در دوران کودکی مطرح و درمان نمی‌شوند، احتمالاً بیمار را تا بزرگسالی دنبال می‌کنند. همچنین می‌توانند بر عواملی مانند رشد تحصیلی تأثیر بگذارند.

وظایف مشاو کودک؛ مشاور کودک چه فعالیتی انجام می‌دهد؟

نقش تخصصی مشاور کودک بسیار مهم است. زیرا در حالی که شرایط اغلب مشابه شرایطی است که بزرگسالان تجربه می‌کنند، علائم و تجربیات کودکان با این مسائل می‌تواند بسیار متفاوت واقع شود. به طور مشابه، بحث و مسیرهای درمانی با جوانان بسیار متفاوت است. مشاوری که معمولاً با بیماران بزرگسال سروکار دارد، مسیر راحت‌تری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش خودآگاهی به کودکان؛ پرورش کودکان خودآگاه!

تخصصص‌های مشاور کودک

تخصصص‌های مشاور کودک به چه صورت است؟

بسیاری از مشاوران طیف گسترده‌ای از مشکلات را درمان می‌کنند. اما برخی از آن‌ها در کمک به کودکان برای مقابله با شرایط خاص زندگی، مانند مشاوره غم و اندوه، مشاوره سوء استفاده، تخصص دارند. در حالی که برخی دیگر ممکن است بر درمان یک اختلال خاص، مانند اختلال کمبود توجه تمرکز کنند. مشاوران کودک محیطی باز، پذیرنده و دوستانه را برای کودک ایجاد می‌کنند تا مسائل عاطفی خود را کشف کنند. همچنین از انواع تکنیک‌های مشاوره برای کمک به آن‌ها برای مقابله با مشکلات خود استفاده می‌کنند.

مشاوران کودک در تکنیک‌های مختلفی مانند درمان شناختی-رفتاری و بازی درمانی آموزش دیده‌اند. یک مشاور کودک وظیفه دارد از نزدیک با کودک کار کرده تا مسائلی که با آن ها روبرو است را بهتر درک کند و سعی کند دلایل زمینه‌ای را مشخص کند. پس از تشخیص این مسائل، استراتژی‌های مناسبی را برای کودک ایجاد می‌کند. در هر صورت، مشاور با کودک کار خواهد کرد تا برنامه‌های درمانی در پاسخ به وضعیت کودک که برای مرحله رشد او مناسب است را اجرا کند.

مشاوران کودک اغلب در صورت لزوم با سایر خدمات ارتباط برقرار می‌کنند تا به مداخلات و ارجاعات لازم کمک کنند. آن‌ها همچنین اغلب مجبورند با والدین یا مراقبان کودک کار کنند تا به هرگونه تعامل منفی در خانه رسیدگی و پیشرفت کودک را ارزیابی کنند.

محل فعالیت مشاوران کودک؛ فغالیت در محیط‌های مختلف!

مشاوران کودک اغلب در مدارس، مراکز بازداشت نوجوانان، بیمارستان‌ها، خانه‌های کودکان، پناهگاه‌های خشونت خانگی، پناهگاه‌های بی خانمان‌ها و دفاتر خدمات اجتماعی به کار گرفته می‌شوند. بسیاری از مشاوران کودک، مطب‌های خصوصی خود را راه‌اندازی می‌کنند که در آن می‌توانند از دفتر خود یا در خانه کودکان کار کنند.

بیشتر بدانید: کوچینگ برای کودکان؛ جامعه‌ای پرنشاط با کودکانی سالم!

مراحل لازم برای تبدیل شدن به مشاور کودک

مراحل لازم برای تبدیل شدن به مشاور کودک به چه شکلی است؟

اگر می‌خواهید مشاور کودکان شوید، توجه کنید که باید دوره‌های آموزشی زیادی را پشت سر بگذارید. ابتدا باید مدرک لیسانس بگیرید. مدرک لیسانس در روانشناسی، روانشناسی کودک و نوجوان، مددکاری اجتماعی یا یک حوزه مرتبط به شدت توصیه می‌شود. پس از اتمام دوره لیسانس، باید مدرک کارشناسی ارشد مشاوره را دریافت کنید.

بسیاری از افراد در این زمینه مدرک دکترا یا PhD را نیز دریافت می‌کنند. دوره‌های معمولی برای رشته روانشناسی شامل روانشناسی عمومی، روانشناسی غیرطبیعی، روانشناسی رشد یا رشد کودک و روانشناسی اجتماعی است. بهتر است برای اطلاعات بیشتر درباره مراحل لازم برای تبدیل شدن به مشاوره کودک با متخصصانی در این حوزه ارتباط برقرار کنید.

در مقطع مشاوره کودک چه نکات مهمی می آموزید؟

در جدول زیر نکات مهمی که در مقطع مشاوره کودک می‌آموزید را برای شما شرح می‌دهیم:

نظریه‌های رشد کلاس‌های مشاوره کودک، شرکت‌کنندگان را با توضیحات مختلف برای فرآیند رشد کودکی از دیدگاه‌های روان‌شناختی، جامعه‌شناختی و فرهنگی آشنا می‌کنند.
مهارت‌های ارزیابی دقیق و کامل مشاورانی که با کودکان کار خواهند کرد، یاد خواهند گرفت که از ابزارهای ارزیابی استاندارد و تکنیک‌های مصاحبه ویژه کودک برای تعیین دلسوزانه و دقیق ماهیت مشکل یا مشکلات کودک استفاده کنند. از آنجایی که کودکان توانایی‌های زبانی و بیانی یکسانی با بزرگسالان ندارند و همچنین ممکن است ترس های گسترده‌ای در مورد افشای افکار، احساسات و تجربیات حساس به غریبه‌ها داشته باشند، دانش آموزان مشاوره کودک، ارزیابی تخصصی و استراتژی‌های ارتباطی را با کودکان می آموزند. این مرحله شامل مهارت‌هایی برای به دست آوردن دقیق و محتاطانه اطلاعات حمایتی از افراد مهمی است که بینشی از زندگی کودک دارند، مانند بستگان، سرپرستان، معلمان، خواهران و برادران، و متخصصان پزشکی.
روش‌های درمانی برای کودکان و خانواده‌ها طیف گسترده‌ای از تکنیک‌های درمانی به ویژه برای کودکان توسعه یافته است که توسط مشاوران حرفه‌ای استفاده می‌شود، از جمله بازی‌درمانی، رفتار درمانی، خانواده‌درمانی، هنردرمانی و موسیقی‌درمانی. مشاورانی که با کودکان کار می کنند باید در انواع مختلف درمان مهارت داشته باشند و شرایط مناسب بودن این تکنیک‌ها را درک کنند.
ملاحظات اخلاقی کار با جوانانی که مشکلاتی را تجربه می‌کنند یا تجربه‌های آسیب‌زا را پشت سر گذاشته‌اند، نیازمند حساسیت و احتیاط شدید است تا از ایجاد ناراحتی بیشتر در زندگی کودک، ایجاد مشکلات بیشتر و تداخل در روند بهبودی کودک جلوگیری شود.

اگر بخواهید در این رشته جذاب فعالیت کنید، باید به این نکات مهم توجهی فراوان کنید.

مدرک آنلاین مشاوره کودک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

یادگیری آنلاین در زمینه مشاوره کودک به علاقه‌مندان این فرصت را می‌دهد تا بیاموزند و در عین حال تحصیلات و تجربیاتی که برای مشاوران مؤثر نیاز دارن را کسب کنند. برنامه‌های مدرک آنلاین در سطح کارشناسی بسیار محبوب هستند و معمولاً شامل مطالعات در مورد رشد کودک و نوجوان، تحقیقات روان‌شناختی و آمار، روان‌شناسی آموزشی، ارزیابی و آزمایش می‌شوند. کلاس‌های آنلاین ابتدای راه است.

برای تبدیل شدن به یک مشاور کودک دارای مجوز، باید یک برنامه کارشناسی ارشد را نیز در این زمینه تکمیل کنید. مطالعات آنلاین در سطح تحصیلات تکمیلی اغلب در زمینه های مشاوره یا روانشناسی است و سایرین بر رشد کودک تمرکز دارند. صرف نظر از مسیر طی شده، تحصیلات تکمیلی در مشاوره کودک معمولاً حداقل دو سال فراتر از زمان اخذ مدرک کارشناسی طول می‌کشد.

شناخت مشاوره کودک همراه با مجموعه سینرژی!

در این مقاله به بررسی مشاوره کودک پرداختیم. اگر می‌خواهید در این حوزه فعالیت کنید باید به یک سری نکات توجه‌ای ویژه کنید. برای تبدیل شدن به مشاور کودک باید تمام جوانب رشته را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید در این رشته استاد شوید. حتما به مطالب این مقاله توجه کنید تا بدون هیچ مشکلی در این حوزه فعالیت خود را شروع کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره این رشته می‌توانید با متخصصان مرتبط در مجموعه سینرژی ارتباط برقرار کنید.

مجموعه سینرژی تحت مدیریت آقای مهندس حسین قریب گرگانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. این مجموعه شامل مدرسه، باشگاه، خدمات کوچینگ آنلاین و حضوری است. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. در تیم 30nergy محفلی صمیمی با گروه سنی آزاد و به صورت رایگان بنا کرده‌ایم تا با مفاهیم مهم توسعه فردی و هم‌افزایی دانش به نتایج شگفت‌انگیزی در سبک زندگی افراد دست یابیم. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

شما قادرید تا برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

  • شماره تلفن: 09909777798
  • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی@Synergyscchool
  • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
  • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه مشاوره کودک:

مشاور کودک کیست؟

مشاور کودک یک متخصص بهداشت روان است که در کمک به کودکان و نوجوانان برای غلبه بر مسائل اجتماعی، عاطفی و روانی تخصص دارد. این متخصصان اغلب با کمک به آنها در مدیریت اضطراب، افسردگی، غم و اندوه و سایر مسائلی که بزرگسالان معمولا با آن مواجه هستند، از کودکان حمایت می کنند.

چگونه به یک کودک مشاوره می دهند؟

مشاوره باید ریشه های عواطف و احساسات افراد را در نظر بگیرد تا بتواند تغییرات مثبت رفتاری را تشویق کند. رفتار دوستانه، به طوری که کودک احساس آرامش کند، راحت صحبت کند و مایل به درک و پذیرش مشکلات خود باشد و در نهایت راه حل پیدا کند.

کودک چگونه یاد می گیرد؟

کودکان و نوجوانان با دیدن، شنیدن، کاوش، آزمایش و پرسیدن سوال یاد می گیرند. آنها به تشویق شما برای یادگیری نیاز دارند. شما می توانید با ایجاد روابط با مدارس از یادگیری کودکان حمایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *