معرفی, بررسی ها

کاریزما چیست و شخصیت کایزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

شخصیت کاریزماتیک

اصطلاح کاریزما از واژه‌ای یونانی گرفته شده است که می‌تواند به عنوان «هدیه‌ای معنوی» ترجمه شود. مسیحیت از این اصطلاح برای توصیف فضایلی مانند حکمت، دانش، ایمان، نبوت یا توانایی درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. طبق این تعریف، کاریزما یک موهبت است و قابل کسب نیست. جامعه شناس ماکس وبر (1864-1920) رفتار کاریزماتیک را به عنوان موهبت الهام بخشیدن به دیدگاه‌ها و تغییر ساختار اجتماعی به دیگران تعریف کرد. روانشناسی اقتصادی گاهی اوقات بر این باور است که کاریزما از خودشیفتگی دور نیست. در این مقاله از سایت 30nergy به بررسی چند و چون این تعریف خاص می‌پردازیم.

چه شخصی کاریزماتیک است؟

چندین عنصر به کاریزما کمک می کنند:
·   سهولت رابطه یا توانایی ایجاد روابط با مردم.
·   راده برای موفقیت،‌ که یک حالت ذهنی و یک نگرش در حوزه رقابت است.
·   اغواگری، که توانایی طبیعی برای جمع کردن و متحد کردن مردم در اطراف یک فرد یا پروژه است؛ و اغلب بدون این که شخص مقابل متوجه شود، انجام می‌شود.
·   توانایی متحد شدن: چه حول یک فرد و چه حول یک پروژه. بدون هیچ تلاش خاصی، داشتن کاریزما به شما این امکان را می‌دهد که یک فرد یا گروهی از افراد را حول یک ایده یا پروژه متحد کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که فقط در چند ثانیه توجه مخاطب را به خود جلب کنید.
کاریزما کیفیتی است که توسط اطرافیان یک فرد درک می‌شود. هیچکس خودش در ابتدا خود را کاریزماتیک نمی‌نامد. این‌گونه است که دیگران یک فرد را کاریزماتیک می‌دانند و می‌نامند.
·   افراد کاریزماتیک می‌توانند دیگران را به سمت خود جذب کنند. به محض دیده شدن، توجه را به خود جلب می‌کنند. کاریزما نسبتاً انتزاعی است. ریچارد وایزمن روانشناس از دانشگاه هرتفوردشایر دریافت که افراد کاریزماتیک دارای ویژگی‌های زیر هستند:
·   آن‌ها ممکن است احساسات بسیار قوی را احساس کنند.
·   آن‌ها می‌توانند انگیزه‌های قوی به دیگران بدهند‌.
·   آن‌ها در برابر نفوذ سایر افراد کاریزماتیک مقاومت می‌کنند.
·   آن‌ها اغلب به نظرات دیگران وابسته نیستند.
·   آن‌ها ارزش‌های اصلی قوی دارند.
·  آن‌ها چشم اندازی دارند که چالش برانگیز است.

بیشتر بخوانید: توسعه فردی و گام های خودشکوفایی

رفتار افراد کاریزماتیک

افراد کاریزماتیک، همه چیز در مورد تکنیک و شخصیت است.

ما در صورت لزوم می‌توانیم کاریزما را آگاهانه نشان دهیم. حتی می‌توانیم آن را یاد بگیریم. اخیراً تحقیقات در روانشناسی به این سؤالات پرداخته است، زیرا این فقط یک چالش است: چگونه می‌توانیم کاریزما را به صورت واقعی اندازه گیری کنیم؟ همه به طور شهودی می‌دانند که کاریزما چیست، اما دانشمندان هنوز در تعریف آن مشکل دارند.
رونالد ریجو، روانشناس اجتماعی، این پدیده را به تفصیل بررسی کرده است. او کشف کرد که ویژگی اصلی، توانایی بیان احساسات است. شخصیت‌های کاریزماتیک احساسات خود را به گونه‌ای بیان می‌کنند و شوق مخاطب را برمی‌انگیزند و در آن‌ها انگیزه عمل ایجاد می‌کنند که برای دیگران جذاب است. این نوع از افراد اغلب بسیار آرام، محترمانه، محتاطانه و در صورت اقتضای موقعیت، صحبت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند احساسات دیگران را بخوانند و آن‌ها را در اعمال خود در نظر بگیرند. این چیزی است که شخصیت‌های کاریزماتیک را از خودشیفته‌ها متمایز می‌کند. خودشیفته‌ها معمولاً تمرکز تمام دغدغه‌هایشان بر خودشان است، اما کاریزماتیک‌های واقعی می‌توانند ایده‌ها، ایده‌آل‌ها و احساسات دیگران را نیز در خود بگنجانند.
توانایی برانگیختن و الهام بخشیدن به دیگران، مسلماً بارزترین ویژگی شخصیت‌های کاریزماتیک است. رسانه اصلی آن‌ها گفتار است. آن‌ها می‌دانند که چگونه از کلمات ساده و مستقیم استفاده کنند که در بین شنوندگان تاثیرگذار است. انتزاعات و استدلال‌های منطقی می‌توانند ذهن افراد را تحت تأثیر قرار دهند، اما قلب آن‌ها را نه. قلب انسان‌ها را با احساسات قوی و غالب بر فضا می‌توان تمکین کرد.

کاریزما، هدیه یا اکتساب؟

اشتباه نکنید! کاریزما مختص دسته خاصی از افراد نیست. این واقعیتی انکارناپذیر است که کاریزما هنوز اغلب یک هدیه طبیعی در نظر گرفته می‌شود. چیزی که یا آن را داریم یا نداریم و به دست آوردن آن تقریباً غیرممکن خواهد بود. بدیهی است که تبدیل یک فرد خجالتی به یک ستاره صحنه، دشوار است. با این حال، مطمئن باشید، دستیابی به کلیدها و کدهای خاصی کاملاً ممکن است که به شما امکان کاریزماتیک شدن را اعطا کند.
در ادامه ما چند استراتژی شخصیتی جذاب را به شما ارائه می‌دهیم:
·  مهم است که هنگام تعامل با دیگران، نقاط قوت خود را بشناسید و آن‌ها را توسعه دهید: خلق و خو، توانایی گوش دادن، استعداد مشاهده و مذاکره، این‌ها هستند که به شما اجازه می‌دهند خود را ابراز کنید. حتی درک یک ضعف مانند کمرویی، می‌تواند تأثیر مثبتی بر دیگران داشته باشد.
·  توانایی مشتاق و احساساتی بودن: کاریزماتیک‌ها عموماً آدم‌های باحالی نیستند و نمی‌خواهند اینطور ظاهر شوند، اما وقتی چیزی برایشان مهم به نظر می‌رسد احساسات خود را نشان می‌دهند.
·  توانایی علاقمند شدن به دیگران: وقتی واقعاً به احساسات دیگران علاقمند باشید، وقتی به آن‌ها بازخورد می‌دهید (در صورت امکان، بازخورد مثبت)، و وقتی قادر به گوش دادن فعال به حرف‌های آن‌ها هستید، آن‌ها را جدی بگیرید، کاریزما رفتار کرده‌اید.
·  ابتکار عمل را به دست بگیرید: افراد کاریزماتیک دوست دارند ریسک کنند و جذب عمل می‌شوند، بنابراین به جای انتظار، به انجام دادن می پردازند. معطل نمی‌کنند و در قضاوت‌ها و خواسته‌هایشان مستقیم و مصمم و دور از تندخویی هستند.
·  خودتان باشید: کاریزماتیک‌ها افراد معتبری هستند. آنچه آن‌ها انجام می‌دهند و می‌گویند با تصویر کلی آن‌ها مطابقت دارد. هیچ چیز بازی، بیش از حد انجام نمی‌شود. قانون نهایی در کاریزما این است: خودتان باشید. ضروری است که سبک خود را پیدا کنید و آن را به طور مستمر، کامل زندگی کنید. داشتن کاریزما به معنای انجام کاری برای راضی کردن دیگران نیست، بلکه به این معناست که چیزهایی را انجام دهید و بگویید که آن‌ها را درست می‌دانید. کاریزما چیزی است که باید از اعماق درون شما سرچشمه بگیرد. شما تنها زمانی کاریزماتیک هستید که «اصیل» باشید. اصالت خود را خفه نکنید، بلکه برعکس آن را پرورش دهید.
·   ارتباط مثبت با خود: به این معنی است که خود را تشویق کنید، موفقیت‌ها و نقاط قوت خود را به خاطر بسپارید و همیشه آن‌ها را در ذهن داشته باشید. داشتن افکار مثبت هنگام ملاقات با مردم واقعاً مفید است، به خصوص که این نگرش ذهنی بر زبان بدن و حرکات شما تأثیر می‌گذارد و بر این اساس شناخته می‌شوید.
·  ارتباط کلامی و غیرکلامی: زبان بدن و نحوه صحبت کردن را نمی‌توان به دلخواه تغییر داد و به سادگی روی گزینه «کاریزماتیک» تنظیم کرد. نگرشی که در بیشتر موارد، نادرست به نظر می‌رسد. ما باید تلاش کنیم که نگرش مثبت را در خود پرورش دهیم و  از تکنیک تنفس و ریتم دلپذیر گفتار استفاده کنیم. تکنیکی که بدون ساختگی، جذاب به نظر می‌رسد و می‌توان آن را یاد گرفت و تمرین کرد. اگر بتوانیم از حرکاتی که منعکس کننده ناامنی یا امتناع هستند، مانند بازوهای ضربدری شده یا حتی پیشانی شیاردار، اجتناب کنیم، قطعاً ظاهر ما را بهبود می‌بخشد. اینکه آیا می‌توان یا باید ژست‌های مختلف، کاریزماتیک را امتحان کرد، هنوز مورد بحث است و تحقیقات در مورد آن همچنان ادامه دارد.
·  خود را باور داشته باشید: آنچه در مورد خود فکر می‌کنیم، بر دیگران نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین، تنها کسی که به تأثیر کاریزماتیک خود اعتقاد دارد، می‌تواند کاریزماتیک باشد. شما خوشحال خواهید شد که بتوانید با نفوذ خود، دیگران را شگفت زده کنید.

بیشتر بدانید: کوچینگ زندگی چیست و چه مزایایی دارد؟

شخصیت های کاریزماتیک به خود اعتماد دارند

چه چیز از ما فردی کاریزماتیک می‌سازد؟

آیا همیشه افرادی را که کاریزما دارند، تحسین کرده‌اید و یا دوست دارید مانند آن‌ها باشید؟ برای انجام این کار، ابتدا باید عناصری را که آن‌ها را کاریزماتیک کرده، بپذیرید تا دیگران بتوانند شما را اینطور درک کنند. آن‌ها به خودشان اعتماد دارند. افرادی که دارای کاریزمای عالی هستند، همیشه اعتماد به نفس قوی دارند. آن‌ها با شخصیت خودشان راحت هستند، اصیل هستند و سعی نمی‌کنند طوری رفتار کنند که دیگران را راضی کنند.

پرسش‌های پرتکرار درباره شخصی کاریزماتیک

یک فرد کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

ما کشف کرده ایم که کیفیت اصلی در فرد کاریزما، توانایی بیان احساسات است. شخصیت‌های کاریزماتیک، احساسات خود را اینگونه بیان می‌کنند: با شنوندگان صحبت می‌کنند، شور و شوق آن‌ها را برمی‌انگیزند و در آن‌ها ایجاد انگیزه می‌کنند.

چگونه یک فرد کاریزماتیک را بشناسیم؟

یک فرد کاریزماتیک لاف نمی‌زند، سعی نمی‌کند همیشه حق با او باشد یا پاسخ همه چیز را داشته باشد. او دانش خود را در همه جا به رخ نمی‌کشد و متکبر و خودپسند نیست. او چیزهایی را می‌گوید که واقعاً فکر می‌کند.

آیا کاریزما ذاتی است؟

کاریزما کیفیتی است که ممکن است در برخی افراد ذاتی به نظر برسد، اما همزمان پرورش و توسعه آن امکان پذیر است. اول از همه، درک این نکته مهم است که کاریزما فقط به ظاهر فیزیکی یا اعتماد به نفس بستگی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *