آموزشی, بررسی ها

فن بیان چیست؟ نکاتی برای افزایش مهارت سخنوری

فن بیان چیست

آیا می‌خواهید مخاطبان خود را به عنوان سخنران در مورد ایده‌های خود متقاعد کنید؟ آیا رویای این را دارید که روی صحنه‌های سراسر جهان بایستید و در مقابل جمعیت زیادی صحبت کنید؟ یک سخنران خوب باید واقعاً چیزی برای گفتن داشته باشد. همچنین مطالب را با صدای ملایم و حوصله ارائه دهد. برای جلب توجه کامل، باید برروی نحوه بیان خود کار کنید. آموزش گفتار حرفه‌ای دقیقا از همین نقطه شروع می‌شود. در این مقاله از مجله 30nergy سؤال فن بیان چیست را پاسخ داده و درباره فنون سخنوری اطلاعاتی در اختیارتان می‌گذاریم.

آموزش فن بیان چیست؟

به عنوان یک گوینده، صدای شما مهم‌ترین ابزار و در عین حال کارت ویزیت شماست. صدای شما منحصر به فرد و از ویژگی‌های شخصیت شماست. نحوه صحبت کردن و واژگانی که استفاده می‌کنیم چیزهای زیادی در مورد شایستگی اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی ما می‌گویند. آموزش گفتار هدفمند روشی اثبات شده برای آموزش صدای شما و استفاده صحیح از آن است.

صدا ابزار طلایی فن بیان

صدا مهم‌ترین ابزار گوینده است. خیلی مهم نیست که چه می‌گویید، بلکه نحوه بیان آن مهم است. اگر گفتار شما نامطمئن یا یکنواخت به نظر می‌رسد، مردم برای مدت طولانی به شما گوش نمی‌دهند. در رویدادها، در محل کار و در جشن‌های خصوصی در محفل خانواده، تنها انتقال دانش نیست. بلکه مهم‌تر از همه سرگرم کردن و الهام بخشیدن به شنوندگان است. سرعت گفتار، شادابی صدا، بیان زبانی و مهارت‌های ارتباطی محور آموزش گفتار است.

بیشتر بخوانید: آموزش فن بیان؛ چرایی و چگونگی

اهمیت ارتباط شفاهی در فن بیان

آمادگی خوب صدا، به تنهایی برای ارائه یک سخنرانی خوب کافی نیست. ناامنی و عصبی بودن می‌تواند منجر به آهسته صحبت کردن یا به کلی از بین رفتن صدا شود. حتی سخنرانان باتجربه نیز اغلب قبل از اجرای بزرگ ترس از صحنه دارند. صحبت کردن در مقابل مخاطب موضوع پیچیده‌ای است. توسعه صدای ایده‌آل نیز به جریان طبیعی نفس و وضعیت بدن بستگی دارد. بنابراین آموزش گفتار بر جنبه‌های مختلف ارتباط شفاهی تمرکز دارد، مانند:

 • زبان
 • بلاغت
 • فصل بندی
 • نفس کشیدن

بیان صحیح زبانی برای یک مکالمه خوب ضروری است. با سبک و گفتار مثبت و دوستانه، الهام بخشیدن به شنوندگان و برانگیختن علاقه آن‌ها به محتوا آسان‌تر است. پیام‌های شما تنها در صورتی درک می‌شوند که آن‌ها را به وضوح بیان و با سرعت مناسب صحبت کنید. در آموزش گفتار توجه زیادی به فن بیان می‌شود و راه‌هایی برای بهبود تلفظ نشان داده می‌شود.

صدا را آگاهانه کنترل کنید

صدا را آگاهانه کنترل کنید

بخش اساسی آموزش گفتار، آموزش صدا است. بسته به وضعیت احساسی ما، صدای ما می تواند آرام و نازک، عصبی و خجالتی، یا معتبر و رسا به نظر برسد. در یک آموزش گفتار شما یاد خواهید گرفت که چگونه آگاهانه صدای خود را کنترل کنید و بنابراین حتی در شرایط استرس یا ترس از صحنه به موفقیت مورد نظر خود دست یابید.

با تنفس آگاهانه می‌توانید صدای خود را به طور مطلوب پشتیبانی کنید. اکثر سخنرانان موفق از تکنیک تنفس برای صحبت آرام و مطمئن استفاده می‌کنند. چه در حال ارائه سخنرانی، رهبری یک کنفرانس یا برگزاری یک جلسه کارکنان باشید، حتی زمانی که در تنش هستید، نفس عمیق بکشید.

بیشتر بدانید: زبان بدن چیست؟ بهترین راه برای اثرگذاری بیشتر بر دیگران

آموزش فک پایین برای کیفیت بهتر گفتار

فک پایین چه ربطی به کیفیت گفتار دارد؟ گفتار نامفهوم و زمزمه کردن اغلب به دلیل عدم انعطاف و گرفتگی مفاصل فک است. اگر می‌خواهید کیفیت گفتار خود را بهبود دهید، فک پایین و به خصوص مفصل گیجگاهی فکی را ماساژ دهید. هنگام انجام حرکات جویدن می‌توانید عضلات جونده را با انگشتان خود احساس کنید. دهان خود را چند بار باز و بسته کنید. سپس با حرکت دادن فک‌ها به راست و چپ، عضلات جونده را شل کنید.

تمرین موثر برای صدا و تلفظ بهتر

آموزش گفتار در خدمت آموزش صدا و استفاده از آن به صورت هدفمند است. صدای دلنشین همراه با تلفظ واضح باعث می‌شود حرفه‌ای و با اعتماد به نفس به نظر برسید. پس مهارت‌های صوتی خود را در خانه آموزش دهید. به عنوان مثال با آواز خواندن یا خواندن متون با صدای بلند بپردازید. در ادامه چهار تمرین را برای خودآموزی و بهبود صدا و تلفظ بیان می‌کنیم.

1- تمرین تنفس شکمی

وقتی عمیقاً نفس می‌کشید صدای شما بهتر به نظر می‌رسد. تنفس هدفمند شکمی یک ضربه اکسیژن اضافی را فراهم می‌کند. تا زمانی که شکم شما به بیرون برآمده شود، آگاهانه نفس بکشید. همانطور که نفس می‌کشید، دیافراگم شما به سمت پایین حرکت می‌کند. این باعث ایجاد مکش در قفسه سینه می‌شود، به طوری که هوا به طور خودکار وارد ریه‌های شما خواهد شد.

تنفس شکمی باعث می‌شود صدای شما آرام‌تر به نظر برسد. در عین حال، این تکنیک تنفس کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بدن و مغز شما به طور مطلوب با اکسیژن تامین می‌شود. این حالت به شما این امکان را می‌دهد که بهتر روی گفتار خود تمرکز کنید و از صدای خود به طور موثرتری استفاده نمایید.

2- آموزش گفتار: زبان رول

چرخاندن زبان تمرینی است که به شما کمک می‌کند مصوت و صامت‌ها را بهتر و واضح‌تر تلفظ کنید. حداقل پنج تا ده بار زبان خود را بین لثه و لب به راست و چپ بچرخانید. مطمئن شوید که دهان شما بسته باقی می‌ماند. برای اتمام تمرین، چند بار روی زبان خود کلیک کنید.

ورزش دهان به حالت حروف در فن بیان

3- ورزش دهان به حالت حروف

لب‌ها یک عملکرد کلیدی در گفتار دارند. برای تلفظ واضح حروف صدادار O، U، Ö و Ü، گرد شدن لب‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. تمرین دهان غنچه‌ای به این صورت است: لب‌ها را به حالت بوسیدن کوچک و نوک تیز کنید. سپس از لب‌های خود برای ایجاد یک لبخند گسترده استفاده کنید. تمرین را تکرار کنید.

4- آموزش بیان صامت‌ها

 با صامت‌هایی مثل از M، N، K، P، T و R یک سری همخوان بسازید و حروف جداگانه را تا جایی که می‌توانید تکرار کنید. تمرینات تلفظ را بخشی از آموزش گفتار روزانه خود قرار دهید. با تمرین منظم، گفتار، سبک صحبت کردن و تنفس خود را بهبود خواهید بخشید.

نکات آموزش گفتار: چگونه مانند یک سخنران حرفه‌ای سخنرانی کنید

شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه مانند یک حرفه‌ای سخنرانی کنید. اما یک سخنران حرفه‌ای چگونه سخنرانی می‌کند؟ باید بدانید که تنها مطالبی که می‌گویید مهم نیست، بلکه تکنیک صحبت کردن، وضعیت بدنی و کاریزمای شما نیز مهم است. با صدای ایستا یا غیر ریتمیک، توجه شنوندگان خود را جلب نخواهید کرد. صدای ما بر نحوه درک ما توسط دیگران تأثیر می‌گذارد. شناخت و ارتقای اهمیت صدا و تونالیته در هنگام صحبت کردن یکی از وظایف آموزش گفتار است.

سرعت گفتار در فن بیان مهم است

سرعت صحبت شما تعیین می کند که آیا مردم با دقت به شما گوش می‌دهند یا خیر. هر فردی هنگام صحبت کردن، سرعت خاصی دارد که با خلق و خوی خودش مطابقت دارد. اگر خیلی آهسته یا خیلی سریع صحبت کنید، توجه و علاقه شنونده کم می‌شود. گوش دادن به یک گوینده سریع یا گوینده‌ای که با هر کلمه زمان زیادی می‌برد بسیار خسته کننده است.

تغییر صدا راه دیگری برای اشاره به مطالب مهم است. روی تک تک کلمات یا جملاتی که مهم هستند تاکید کنید و آنچه مهم است را به مخاطب خود منتقل کنید. از جمله بندی فعال استفاده کنید. حتی موضوعات خسته کننده را نیز می‌توان با استفاده از زبان زنده به شیوه‌ای جالب ارائه کرد.

از ادای جملات تو در تو اجتناب کنید

از طرف دیگر، از جملات تو در تو باید اجتناب کرد. زیرا بسیار طولانی هستند و درک آنها دشوار است. تکرار کلمات می‌تواند اثر حفظ را افزایش دهد. با درج مکث، گفتار طولانی‌تری را ساختار دهید. در اجراهای تئاتر از مکث‌های دراماتورژیک برای برانگیختن کنجکاوی مخاطب استفاده می‌شود. این روش برای ارائه و سخنرانی‌ها نیز موثر بوده است.

چرا آموزش صدا و گفتار خوب برای سخنرانان بسیار مهم است؟

یک سخنران خوب می‌تواند از صدا به صورت هدفمند برای جلب توجه و الهام بخشیدن به مخاطب استفاده کند. بنابراین آموزش صدا و گفتار برای سخنرانان، مدیران و همه افرادی که به طور منظم در مقابل مخاطبان صحبت می‌کنند بسیار مهم است. پس با تمرین به این نکات دست یابید:

 • به تلفظ واضح و متمایز دست یابید
 • بهبود تکنیک گفتار
 • لحن و زیر و بم صدا را بهینه کنید

یک شیوه بیان کاملاً قابل درک و بدون لهجه برای سخنرانی ضروری است. هنگام صحبت کردن، علاوه بر شایستگی حرفه‌ای، مهارت‌های ارتباطی نیز مورد انتظار است.

صدا سازی، نقطه طلای آموزش فن بیان

تاثیر صدای شما پتانسیل شماست که شما را به عنوان یک گوینده متمایز می‌کند. بهبود استفاده از صدا و زبان همچنین مزایای بسیاری را در زندگی روزمره برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر بتوانید مطالب را شفاف و قانع کننده فرموله کنید، بیشتر شنیده می‌شوید و در مذاکرات عملکرد بهتری خواهید داشت. گفتار و صدا اغلب به عنوان عوامل شغلی دست کم گرفته می‌شوند.

مهارت‌های فن بیان را همراه با مجموعه سینرژی بیاموزید!

در این مقاله سؤال فن بیان چیست را پاسخ دادیم. همچنین اهمیت فن بیان در سخنرانی حرفه‌ای را بیان کرده و برخی از تمرینات مؤثر برای یادگیری مهارت‌های فن بیان را شرح دادیم. یادگیری فن بیان، نیازمند شناخت مهارت‌ها و همراهی مربی متخصص در این زمینه است. در همین راستا است که می‌توانید با مجموعه سینرژی همراه شوید.

مجموعه سینرژی با مدیریت مهندس حسین قریب گرکانی با استفاده از سه ابزار تلفیقی کوچینگ، منتورینگ و ذهن آگاهی به ارائه خدمات مشاوره‌ای آموزشی می‌پردازد. استراتژی و هدف مجموعه سینرژی، آگاه‌سازی جمعی و تولید محتوایی درست و استاندارد در زمینه توسعه فردی و سبک زندگی عموم مردم جامعه است. شما می‌توانید از خدمات آموزشی سینرژی در جهت توسعه زندگی و کسب و کار خود استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره آنلاین و حضوری و ثبت نام در دوره‌های باشگاه و مدرسه سینرژی از طریق راه‌های ارتباطی زیر با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید:

 • شماره تلفن: 09909777798
 • ارسال پیام به تلگرام 09909777798 با آی دی @Synergyscchool
 • پیج اینستاگرام سینرژی با آدرس: @30nergy.school
 • گروه تلگرامی باشگاه سینرژی با آدرس:club

تیم پشتیبانی مجموعه سینرژی از ساعت 8 صبح تا 5 بعداز ظهر پاسخگوی شما کاربران هستند.

پرسش‌های پرتکرار درباره فن بیان

آموزش گفتار چیست؟

آموزش طراحی شده برای بهبود مهارت‌های گفتاری، مانند فرافکنی صدا.

روش گفتاری چیست؟

چهار نوع اصلی ارائه سخنرانی وجود دارد: بداهه، غیرمجاز، خطی و حفظی. صحبت بداهه شامل رساندن یک پیام در لحظه است، مانند زمانی که از کسی خواسته می‌شود «چند کلمه بگوید». سخنرانی غیرمجاز شامل ارائه یک سخنرانی به شیوه محاوره‌ای با استفاده از یادداشت‌ها است.

آموزش مهارت‌های سخنرانی در جمع چیست؟

مهارت‌های سخنرانی در جمع، اغلب آموزش‌هایی را در مورد آماده سازی گفتار، تکنیک‌های ارائه و غلبه بر ترس صحنه ارائه می‌دهند. علاوه بر این، فرصت‌هایی را برای تمرین و بازخورد ارائه می‌دهند که می‌تواند منجر به بهبود قابل توجهی در توانایی فرد برای صحبت کردن با اطمینان و مؤثر در مقابل مخاطب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *