بررسی ها, آموزشی

نکاتی برای نوشتن انگیزه ‌نامه؛ اشتباهاتی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

انگیزه نامه

انگیزه نامه متنی است که اغلب متقاضیان مهاجرت به کشورهای دیگر تهیه می‌کنند. هدف از نگارش انگیزه نامه، بیان دلیل اصلی مهاجرت است. اولین چیزی که در نوشتن انگیزه نامه باید در نظر داشته باشید این است که هدف آن، جلب توجه خواننده و متقاعد کردن آن‌هاست. برای انجام این کار، شما باید دقیقاً توضیح دهید که چرا برای این شغل، بورسیه تحصیلی، محل تحصیل و غیره درخواست می‌دهید.

نکته این است که نشان دهید یک علاقه واقعی دارید و برای دست یافتن به هدفتان حاضرید تلاش مستمری داشته باشید. در این مقاله از 30NERGY به موضوع انگیزه نامه و چگونگی تهیه آن می‌پردازیم.

نکات مهم برای نوشتن انگیزه نامه

قبل از شروع به نوشتن، باید دلایل خود را کاملاً روشن کنید. هر چیزی که فکر می‌کنید باید در انگیزه نامه شما گنجانده شود را یادداشت کنید. نکات کلیدی مانند موفقیت‌های تحصیلی، مقام‌ها، اهداف و مهم‌تر از همه دلایلی که می‌خواهید برای دوره یا شغل خاص درخواست دهید را در نظر بگیرید. هنگامی که آن را روشن کردید، زمان شروع نوشتن است. وقتی نوبت به تهیه انگیزه نامه می‌رسد، این موارد را در نظر بگیرید:

 • به فرم، محتوا، ترتیب ایده‌ها و ساختار توجه کنید. از زیاده گویی بپرهیزید و مطمئن شوید که فقط جزئیات لازم را درج کرده‌اید.
 • از یک فونت واضح و خوانا با اندازه بین 10 تا 12 با فاصله خطوط و حاشیه 2.5 سانتی متر استفاده کنید.
 • جمله بندی واضح و مختصر همیشه بهتر است. درگیر مسائل فنی نشوید که توجه را از چیزهای مهم منحرف می‌کند. اما از تکنیک‌های قانع کننده‌ای مانند داستان گویی نهایت استفاده را ببرید.
 • مراقب لحن باشید. مطمئن شوید که لحن نگارش شما مطابق با مکانی است که برای آن درخواست می‌دهید. همچنین لحن نگارش را از ابتدا تا انتها ثابت نگه دارید.
 • درباره موسسه، دوره آموزشی و ارزش‌های آن تحقیق کنید. اگر در این مورد آگاهی دارید، اهداف خود را با اهداف بورس تحصیلی یا شغلی که به آن علاقه دارید هماهنگ کنید.
 • انگیزه نامه خود را منحصر به فرد کنید. به عنوان نمونه برای آسان‌تر کردن کار، چند سوال از خود بپرسید. اگر هدفتان را به دست آورید چه می‌کنید؟ چرا می‌خواهید در آن سازمان یا موسسه خاص باشید؟ چه چیزی می‌توانید به آنها پیشنهاد دهید؟
 • نتیجه‌ای بسازید که توجه خواننده را جلب کند و انگیزه نامه شما را به یاد ماندنی کند. از ابزارهایی مانند همدلی استفاده کنید و در مورد اینکه چگونه تجربه زندگی شما را به اینجا رسانده است. یا اینکه چگونه این فرصت به شما در تحقق یک هدف شخصی کمک می‌کند.
 • بکوشید مقاله شما کوتاه یا بلند نباشد. حدود 400 تا 600 کلمه ایده آل است.
 • چندین بار آن را بخوانید و حتی در صورت امکان به خودتان مجالی بدهید تا بازنگری کنید.

یکی دیگر از تکنیک‌های مفید نوشتن انگیزه نامه این است که آن را با صدای بلند بخوانید. این امر به شما کمک می‌کند تا مشکلات پیش‌نویس، اشتباهات املایی، ناهماهنگی‌ها و خطاهایی را که ممکن است آسیب وارد کنند را شناسایی کنید.

بیشتر بخوانید: کوچینگ چیست و چرا همه به کوچ نیاز داریم؟

خطاهای رایج هنگام نوشتن SOP

هنگام نوشتن انگیزه نامه چند خطال رایج وجود دارد که می تواند روند پذیرش را مختل کند. برخی از رایج ترین اشتباهات شامل موارد زیر است:

 • نوشتن پاراگراف‌های طولانی: از پاراگراف‌های طولانی و کشیده پرهیز کنید. زیرا خواندن را دشوارتر و توجه خواننده را منحرف می‌کند. در حالت ایده آل، هر پاراگراف نباید بیش از پنج خط باشد.
 • استفاده از کلمه “من”: سعی کنید از “من” در جملات استفاده نکنید و از توصیف‌های پر زرق و برق مهارت‌های خود اجتناب کنید. همچنین استفاده از جملات با فعل منفی ایده بدی است.
 • نوشتن نامه خود با استفاده از یک الگو: یکی از اصول انگیزه نامه طبیعی و اصیل بودن است پس برای انگیزه نامه، زبان خودتان را پیدا کنید.

اگر برای نوشتن انگیزه نامه به کمک نیاز دارید؛ حتما با کارشناسان خبره در زمینه مهاجرت مشورت کنید.

نحوه نوشتن نامه انگیزشی

نحوه نوشتن نامه انگیزشی

 در این بخش ساختار انگیزه نامه برای بورسیه تحصیلی، دانشگاه یا تغییر شغل را برایتان آورده‌ایم تا در جریان شیوه نوشتن یک انگیزه نامه استاندارد قرار گیرید. برای افزودن وضوح و لحن متقاعدکننده به متن خود، باید ساختار استاندارد یک انگیزه نامه را در نظر بگیرید. همچنین محتوا نیز باید اصیل باشد. به عبارت دیگر، متنی شخصی که هدف و اندیشه شما را نشان دهد. این متن به طور کلی شامل عناصر زیر خواهد بود:

 • با سلام و ادای احترام شروع کنید: در آغاز بسته به رسمی بودن موسسه یا شرکتی که انگیزه نامه شما برای درخواست بورسیه تحصیلی یا شغل ارسال شده است، کلمات و جملات را گزینش کنید.
 • یک پاراگراف مقدمه بنویسید: در مقدمه مستقیماً به نحوه اطلاع از موقعیت شغلی یا فرصت و علاقه خود اشاره کنید. می‌توانید با این عبارت‌ها مانند: “هدفم از این نامه این است که…” یا “با این نامه می‌خواهم علاقه خود را اعلام کنم”، شروع کنید.
 • در دو پاراگراف استعداد و توانایی خود را بیان کنید: متن نامه شما باید شامل یک یا دو پاراگراف باشد که در آن استعداد، توانایی، صلاحیت‌ها و علایق خود را بیان می‌کنید. این نکات را به شیوه‌ای قانع کننده توصیف کنید. همچنین خواننده را متقاعد کنید که ادامه مطلب را بخواند و درباره شما، پیشینه و هدف های‌تان بیشتر بداند.
 • سپس یک نتیجه گیری بنویسید: اگر انگیزه نامه شما برای بورسیه تحصیلی است، در اینجا بر دلیل علاقه خود تأکید کنید و دلیل آن را مشخص نمایید.

توجه داشته باشید که انگیزه نامه، در واقع همان صحبت و سخن شما برای متقاعد کردن افسر مهاجرت برای پذیرش شما است. پس ساده و روان سخن بگویید و مفاهیم را به خوبی انتقا دهید.

بیشتر بدانید: تغییر چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

نمونه‌ای از یک انگیزه نامه

آقا یا خانم عزیز:

با این نامه می‌خواهم علاقه خود را برای تحصیل در دانشگاه … به عنوان دانشجو اعلام کنم.

من در حال حاضر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در جغرافیای منطقه‌ای در دانشگاه …. هستم. بسیار خوشحال شدم که فرصتی برای گذراندن یک ترم تحصیلی جغرافیا در دانشگاه …. پیدا کردم. من تصمیم گرفتم برای این رشته درخواست خود را ارائه کنم؛ زیرا مطمئن هستم که تحصیل در این رشته دانشگاه …..من را غنی کرده و به من در شغل آینده‌ام کمک خواهد کرد. علاوه بر این من این  رشته را فرصتی عالی برای ارتباط با فرهنگ و سیستم آموزشی کشور/ شهر…. می‌دانم. در نهایت، من در مورد رویکردهای مختلف جغرافیا در دانشگاه شما بسیار کنجکاو هستم.

در همین راستا لازم می‌دانم از تنوع رشته‌ها و اهمیت شما به رشته مورد علاقه خودم قدردانی کنم. بسیاری از زیرشاخه‌های ارائه شده برای من منحصر به فرد هستند، زیرا در دانشگاه محل زندگی من فرصت تحصیل در این زیر شاخه ها وجود ندارد. همچنین قرار گرفتن در یک جمع بین المللی بسیار برایم مهم است. سومین دلیل اصلی انتخاب دانشگاه …. فرصت تحقیقاتی ارائه شده است.

در طول تحصیلات قبلی خود متوجه شدم که می‌خواهم در جغرافیای شهری و حمل و نقل تخصص داشته باشم. دانشگاه …. به من این فرصت را می‌دهد که از طریق رشته هایش، از هر دو گروه جغرافیا و گروه برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای با این موضوعات در ارتباط باشم. در آخرین سال تحصیلی خود در دانشگاه …. بر روی یک مطالعه تجربی با تمرکز اصلی بر هزینه‌های حمل و نقل حومه شهرها و گسترش شهری کار کردم. من واقعا پروژه‌ام را دوست داشتم و مشتاقانه آن را پی گیری کردم که مستندات این تلاش‌ها را نیز ارائه کرده‌ام.

می‌خواهم از اقامت خود در کشور/ شهر …. برای توسعه بیشتر مهارت‌های خود در تحقیقات تجربی و شروع کار روی پروژه مشخص استفاده کنم. امکاناتی که دانشگاه … به من می‌دهد بسیار برای دانشجویی مثل من هیجان انگیز است. علاوه بر این، می‌توانم زبان مورد نیاز تحصیل را به زودی بهبود بخشم و مدارک لازم آن را به دست آورم. علاوه بر این، مطمئن هستم که تجربه من در کشور / شهر… هم برای تحصیل و هم برای پیشرفت کلی من بسیار مفید، و ارزشمند خواهد بود.

از اینکه به درخواست من توجه کردید متشکرم منتظر پاسخ مثبت شما هستم.

ارادتمند شما ……

قبل از مهاجرت انگیزه و هدف خود را همراه با مجموعه سینرژی تعیین کنید!

در این مقاله سعی کردیم نکات نگارشی انگیز نامه صحیح برای پذیرش مهاجرت را بیان کنیم. اما لازم است بدانید که قبل از تصمیم برای مهاجرت، بهتر است به صورت دقیق هدف خود را از مهاجرت تعیین کنید. دریافت مشاوره در این زمینه می‌تواند به شما کمک شایانی ارائه دهید. در همین راستا می‌توانید از طریق شماره تلفن 09909777798 با کارشناسان مجموعه سینرژی ارتباط بگیرید و مشاوره لازم را دریافت کنید.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه انگیزه نامه

​بهترین انگیزه نامه چه ساختاری دارد؟

یک انگیزه نامه خوب باید ساختار عالی داشته باشد. به عنوان مثال، شما باید پیشینه خود را در پاراگراف اول توضیح دهید. اگر ذکر کنید که اهل اندونزی هستید و محدودیت‌های مربوط به رشته/برنامه‌ای را که می‌خواهید دنبال کنید توضیح دهید، دیدگاه واضح‌تری در مورد اینکه چه کسی هستید ارائه می‌دهد.

چگونه یک انگیزه نامه کوتاه را شروع کنم؟

هنگام شروع انگیزه نامه، توجه خواننده را از همان پاراگراف ابتدایی جلب کنید و دقیقاً آنچه را که باید از همان ابتدا بدانند به آنها بگویید. بد نیست به طور خلاصه بیان کنید که برای چه برنامه‌ای و چرا می‌خواهید اپلای کنید.

طول یک نامه انگیزشی چقدر باید باشد؟

طول ایده آل برای انگیزه نامه حدود 500-700 کلمه است (یا هر طولی که موسسه مورد نظرشما توصیه می کند). با این حال، پس از پایان نوشتن پیش نویس، به طول مناسب آن توجه کافی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *